Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

41 minutes ago, ras kass said:

Evo gledam Faucija na cnn, kaze restorani do kraja 2021. nece moci da rade punim kapacitetom. Pa ovim tempom vecina ce bankrotirati do kraja ove godine, kakva 2021 jbt???!!! 

Dosta ih je vec bankrotiralo. Znam vise jako uspesnih restorana koji su vec sad objavili da nakon pandemije nece moci ponovo da otvore.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma sta ti znaci "lockdown uradio posao niste imali mrtvih" kad sam ti upravo navela da u drzavama sa najstrozim lockdownom umrlo najvise.

Lockdown je stigao zato što se u tim državama virus oteo kontroli. California i NY su najprometnije države, nije čudo sto se tu virus prvo ustalio. Jel hoćeš da kažeš da bi manje ljudi umrlo u tim državama da nije bilo lockdown-a, kada se virus oteo kontroli? Ako to misliš, onda stvarno ne znam šta da ti kažem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

Bio je lockdown, negde jos traje, i sta sada? 

Koji je exit plan ako vakcine nema skoro? Kako da vecina populacije ne padne u siromastvo?? 

Posto su granice zatvorene, koji je to plan da zivimo normalno??? Sad vec kad je covid postao politika a ne medicina. 

Da ponovim:

 

Novi Zeland je išao na sistem eliminacije i potpuno otvaranje unutar zemlje nakon iste, što u stvari ima nekog smisla. Znači, restorani/klubovi/hoteli itd su radili normalno posle eliminacije, pa samim tim i ekonomija je donekle pošteđena. Može im se, ipak je Novi Zeland posebno izolovan za razliku od mnogih zemalja. 

 

A za ovo što ide zatvaranje za 70 slučajeva, znate valjda šta je eksponentni rast? Pošto se ide u eliminaciju (jasan cilj), što ranije reaguješ da sprečiš eksponentni rast, brže se stiže do željenog cilja. U suprotnom, lockdown bi trajao duže i naravno - odnelo bi više života. Primer Melburn. 

 

E sada, eliminacija znači da se oslanjaš na vakcinu u 2021 i naravno, da ti je karantin manje više perfektan. Dovoljan je JEDAN propust i piši manje više propalo, sem ako imaš sreće sa contact tracing. Koliko je to pametno ili ne, pokazaće vreme. U svakom slučaju, mnogo bolje nego što su Trump i guverneri dopustili u Americi ili brazilski/pa i srpski scenario. 

 

Mogu da kažem da mi je na početku išlo na živce preterano hvaljenje Jacinte, ali pokazala je da ima odlučnost i jasan plan - što se ne može reći za većinu svetskih lidera.

 

I još ovo:

 

Ko kaže totalni lockdown do uništenja ekonomije? Sasvim suprotno, što ranije reagujes brže stvari mogu da se vrate u normalu. Ako si mislio na uništenje virusa, pa to se desilo u Maju - što znači da su imali 3 i kusur meseca "normalnog" života do nove pojave. Nije idealno, ali mnogo bolje od ogromne većine zemalja što se tiče ekonomije. 

 

Za ostalo, apsolutno se slažem, o tome sam i pisao gore. Na početku epidemije, bio sam protiv eliminacije jer:

- Nisam siguran da je izvodljiva (i Melburn i Auckland su išli tim putem pa je negde puklo)

- Pitanje je da li će vakcina stići 2021-e

- Čak i ako stigne, koliko će biti efikasna? Ne znamo koliko traje imunitet ako dobiješ Kovid-19

 

Ali kako vreme teče, imam sve više razumenjava za tu opciju. Jer takođe:

- Ne znamo kakav je efekat Kovid-19 na duže staze. Čak i ako se oporaviš, ima veći broj ljudi koji imaju posledice koje i još traju za njih. Ovo je nov virus, ako se kasnije ispostavi da ima trajne posledice za mnoštvo ljudi, tim bolje da što manje ljudi dobije. 

- Ako dostigneš eliminaciju, život se vraća u normalu (manje više). Ne moraš da izbegavaš gužve, deca mogu da idu u školu, kafane i klubovi mogu da rade punom parom itd itd. Jedino internacionalna putovanja su problem, zbog karantina nazad. 

- Ako vakcina stigne ranije i efektivna je, em si spasio živote a i dobar deo ekonomije. Win win.

 

E sada, da li sam personalno za eliminaciju što se tiče Australije i Novog Zelanda - u dilemi sam. Dugo sam bio mišljenja da moramo da naučimo da živimo sa ovim virusom, a to znači otvaranje i obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru (osim kod kuće) i gužvama. Moja maska štiti tebe a tvoja mene - ako bi ogromna većina nosili maske, možda bi se moglo vratiti nekoj vrsti normale, ako se to tako može nazvati. Da li je to bolje nego da se ide u eliminaciju do vakcine - ne znam. Zato i dilema. Ovih dana, mislim da je možda bolje za Australiju i NZ da idu tim putem, najdalje do kraja 2021-e. Ako se do tada ne nađe efektivna vakcina, onda Plan B  - otvaranje granica i maske.  

 

Naravno, NZ je u drukčijoj situaciji nego SAD pa samim tim mogu da idu drugim putem - ali sam način reogovanja se itekako može porediti. Da su SAD reagovale na vreme kao što je trebalo, em bi spasili živote em bi lockdown manje trajao (pa bi i samim tim smanjili negativne ekonomske posledice). Ali za to je trebalo imati plan, skupiti muda, slušati naučnike, i imati razmišljanje na duže staze. Umesto toga, imali smo upoređivanje Kovid-19 sa sezonskim gripom i užurbana otvaranja bez mandatornih maski. 

 

Rezultat je poznat. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Darko said:

Lockdown je stigao zato što se u tim državama virus oteo kontroli. California i NY su najprometnije države, nije čudo sto se tu virus prvo ustalio. Jel hoćeš da kažeš da bi manje ljudi umrlo u tim državama da nije bilo lockdown-a, kada se virus oteo kontroli? Ako to misliš, onda stvarno ne znam šta da ti kažem. 

A neeeee, virus se u Californiji oteo nakon lockdowna, ako brojimo broj obolelih.

Da, stvarno mislim da bi u u ovim drzavama bilo manje mrtvih da lockdown nije sproveden kako jeste, i imam razloge za to. Ili bi bio isti broj mrtvih sa mnogo manje stete, a to je poenta zar ne? da li je lockdown bio potreban kao takav.

Inace ja razumem prvih 4-6 nedelja kad nisu znali da li virus moze da se zaustavi na takav nacin, mislim svi gresimo iz najboljih namera, mislili su da ce bolnice biti pretrpane, sve kontam.

Sve nakon toga je postalo politicka prica, i ovo sto zivimo danas je totalno suludo, potpuno nema smisla.

To ne znaci da ja smatram da nije trebalo imati bilo kakvih mera - nemam pojma koliko to puta da ponovim.

Ali razumem i tebe - ne znam dal si probao da zivis ko krtica 6 meseci u kuci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

A neeeee, virus se u Californiji oteo nakon lockdowna, ako brojimo broj obolelih.

Da, stvarno mislim da bi u u ovim drzavama bilo manje mrtvih da lockdown nije sproveden kako jeste, i imam razloge za to. Ili bi bio isti broj mrtvih sa mnogo manje stete, a to je poenta zar ne? da li je lockdown bio potreban kao takav.

Inace ja razumem prvih 4-6 nedelja kad nisu znali da li virus moze da se zaustavi na takav nacin, mislim svi gresimo iz najboljih namera, mislili su da ce bolnice biti pretrpane, sve kontam.

Sve nakon toga je postalo politicka prica, i ovo sto zivimo danas je totalno suludo, potpuno nema smisla.

To ne znaci da ja smatram da nije trebalo imati bilo kakvih mera - nemam pojma koliko to puta da ponovim.

Ali razumem i tebe - ne znam dal si probao da zivis ko krtica 6 meseci u kuci.

Pročitaj malo pažljivije šta sam napisao gore. Neću više da se ponavljam. Btw, lockdown od 6 meseci je glupost, ako je tačno.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darko said:

Pročitaj malo pažljivije šta sam napisao gore. Neću više da se ponavljam. Btw, lockdown od 6 meseci je glupost, ako je tačno.

Prakticno je tacno, teoretski naravno ne zvuci kao lockdown.

Cisto da ti pojasnim, mi smo 4 meseca tu negde imali preporuku stay at home, ako imas nesto da obavis samo esencijalne stvari. Prakticno to je znacilo da si mogao da ides u supermarket i apoteku. Posto je svima ostalima bilo zabranjeno da rade.

Nakon 4 meseca, rekli su usli smo u zutu fazu, lockdown se ukida sad mozete da idete gde god hocete (mislim u krug oko kuce) - prakticno dozvolili su osim supermarketa i apoteka rad crkvi, obdanista i golf igralista Yip Yip hurrah! Nakon jos dve -3 nedelje rekli eto sad mogu da rade gradjevinari, ali.....ono ali sto svima srecu kvari, samo ako ispunjavaju odredjene uslove (otprilike ako dubis na trepavici), i dobio si dozvolu inspekcije (koja ne radi narednih 3-4 nedelje od te objave).

Onda je bilo - mogu saloni kozmeticki i frizeri da pocnu da rade ali.....ja sam uspela da dodjem do frizera, samo zato sto sam mu omiljena musterija pa me uglavio u prvi dostupni termin.

 

Pre par dana su restorani dobili dozvolu da rade na 25% kapaciteta, ali .... znaci 6 meseci kasnije. vecina kancelarija jos ne radi, banke stoje zatvorene jer ne mogu da ispune uslove, cela administracija je 6 meseca zaglavljena. Probala sam da registrujem trademark....rekli su mozda sredinom 2021.

 

Ah da prodavnice - neke su se otvorile na 25-50% kapaciteta, u zadnjih 4 nedelje, uglavnom close out sale, posto su bankrotirali.

 

Dobro je da barem zadnja dva meseca mozemo da zakazemo zubara - 4 meseca unapred. Ako te boli zub dobices prioritet - dva meseca do zakazanog datuma.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

 Btw, lockdown od 6 meseci je glupost, ako je tačno.

 

Nije bas lockdown, uglavnom sve radi. Ko moze od kuce radi od kuce, cak i neke firme zahtevaju da ostanes da radis od kuce. Problem su restorani posto su rekli da nece jos da otvaraju unutra, inace odavno svi rade napolju u bastama, cak su im dali deo ulice (kolovoza) da bi prosirili baste i razmakli stolove). Za unutra jos ni nema potrebe posto je lepo vreme, a otvarace po kapacitetima, 25%, 50%... 

Neke servisne usluge jos ne rade, recimo hotelske spremacice... 

Vecina stvari radi. Naravno u prodavnice ako je guzva se ceka u redu. 

 

Prosto uvode deo po deo.

 

Evo firma moga druga, zvali ih da pitaju ko hoce da se vrati (it), javilo se njih osmoro, ostali rade od kuce. Radili dve nedelje, jedan dobio virus i sada ih vracaju da rade od kuce. Ne moze na silu. Bolje im je da rade od kuce ako mogu da obavljaju poslove, nego da im je pola radnika bolesno po par nedelja i duze. 

 

U Masacusetsu mislim, otvorili fakultet i pustili ih, od 30 djaka koji se bave rvanjem (imaju stipendije) 28 dobilo virus, pa su presli na opciono da budu na fakultetu uz redovno testiranje (nekih 15%), ostali idu online. 

Just now, Baby said:

 

Nije bas lockdown, uglavnom sve radi. Ko moze od kuce radi od kuce, cak i neke firme zahtevaju da ostanes da radis od kuce. Problem su restorani posto su rekli da nece jos da otvaraju unutra, inace odavno svi rade napolju u bastama, cak su im dali deo ulice (kolovoza) da bi prosirili baste i razmakli stolove). Za unutra jos ni nema potrebe posto je lepo vreme, a otvarace po kapacitetima, 25%, 50%... 

Neke servisne usluge jos ne rade, recimo hotelske spremacice... 

Vecina stvari radi. Naravno u prodavnice ako je guzva se ceka u redu. 

Nema sportskih dogadjaja sa publikom i raznih barova i klubova. 

 

Prosto uvode deo po deo.

 

Evo firma moga druga, zvali ih da pitaju ko hoce da se vrati (it), javilo se njih osmoro, ostali rade od kuce. Radili dve nedelje, jedan dobio virus i sada ih vracaju da rade od kuce. Ne moze na silu. Bolje im je da rade od kuce ako mogu da obavljaju poslove, nego da im je pola radnika bolesno po par nedelja i duze. 

 

U Masacusetsu mislim, otvorili fakultet i pustili ih, od 30 djaka koji se bave rvanjem (imaju stipendije) 28 dobilo virus, pa su presli na opciono da budu na fakultetu uz redovno testiranje (nekih 15%), ostali idu online. 

 

Htela sam da dodam recenicu i nekako sam sebe kvotovala... cudno radi ovaj novi forum... 

Link to comment
Share on other sites

Da prvo naglasimo da internacionalna putovanja nisu problem, jer ih i nema. Vecina drzava ima skroz zatvorene granice. Tu je politika umesala prste, jer sada deluje da si slabic ako otvoris granice. Dokazivanje da eto mozemo i mi da zivimo bez turizma, putovanja i sl....ako mogu i oni. Klasicna sujeta i merenje patke.

Neko moze da dokaze da na primer Tajland moze normalno da funkcionise bez turizma????

 

Izgleda sam ja jedan od retkih koji zna dosta njih koji su ostali ili ce ostati bez posla?? I ponovo pitanje koje je resenje da ne odemo u bankrot i siromastvo ako ne bude ubrzo te efektivne vakcine??? Da gledamo u nebo i pomolimo se svevisnjem???? Lockdown-om se mislilo da ce se eliminisati virus a ocigledno nije. I sta sad aj ponovo, mozda drugi put uspe???!!

Mislite da ce onaj kome su ispraznjeni dzepovi da brine da li ce zakaciti covid??? Izgleda da nema ni jedne druge bolesti vise, osim korone??? Koliko se sada ceka za jednu operaciju??? Dve godine????

Ovo je tema o ekonomskim posledicama koje ce biti uzasne i ostaviti milione bez posla i prihoda. I koje je resenje da se to spreci? Socijalna pomoc pa dokle ima...Apsolutno nikakve ideje nema, govori se ljudima da trose da se spasi ekonomija a u isto vreme im se porucuje da ce ovako morati jos mozda godinu dve. Pa tek onda nece nista trositi, jer ne znaju da li ce za dva meseca imati uopste.

 

USA ce 15 puta pre u herd immunity nego sto ce se svi vakcinisati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ras kass said:

Izgleda sam ja jedan od retkih koji zna dosta njih koji su ostali ili ce ostati bez posla?? I ponovo pitanje koje je resenje da ne odemo u bankrot i siromastvo ako ne bude ubrzo te efektivne vakcine??? Da gledamo u nebo i pomolimo se svevisnjem???? Lockdown-om se mislilo da ce se eliminisati virus a ocigledno nije. I sta sad aj ponovo, mozda drugi put uspe???!!

Mislite da ce onaj kome su ispraznjeni dzepovi da brine da li ce zakaciti covid??? Izgleda da nema ni jedne druge bolesti vise, osim korone??? Koliko se sada ceka za jednu operaciju??? Dve godine????

Ovo je tema o ekonomskim posledicama koje ce biti uzasne i ostaviti milione bez posla i prihoda. I koje je resenje da se to spreci? Socijalna pomoc pa dokle ima...Apsolutno nikakve ideje nema, govori se ljudima da trose da se spasi ekonomija a u isto vreme im se porucuje da ce ovako morati jos mozda godinu dve. Pa tek onda nece nista trositi, jer ne znaju da li ce za dva meseca imati uopste.

A bre, koliko puta ponavljaš jedno te isto? Lepo sam objasnio u onom podužem postu kako lockdown u stvari može da POMOGNE ekonomiji, ali izgleda da ili nisi pročitao ili razumeo. Da ponovim:

 

Quote

Novi Zeland je išao na sistem eliminacije i potpuno otvaranje unutar zemlje nakon iste, što u stvari ima nekog smisla. Znači, restorani/klubovi/hoteli itd su radili normalno posle eliminacije, pa samim tim i ekonomija je donekle pošteđena. Može im se, ipak je Novi Zeland posebno izolovan za razliku od mnogih zemalja. 

 

A za ovo što ide zatvaranje za 70 slučajeva, znate valjda šta je eksponentni rast? Pošto se ide u eliminaciju (jasan cilj), što ranije reaguješ da sprečiš eksponentni rast, brže se stiže do željenog cilja. U suprotnom, lockdown bi trajao duže i naravno - odnelo bi više života. Primer Melburn. 

 

Molim te, pročitaj onaj poduži post još jednom da se više ne ponavljam. 

 

Gde živiš inače? Što se tiče Tajlanda, oni zavise MNOGO više od turizma nego Australija i NZ - tako da se tu manje više slažemo, za siromašnije zemlje koje zavise od turizma eliminacija mi ne izgleda kao realna opcija.  I to je poenta - negde može da prođe, negde ne. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Sta ima da citam kada ponavljas ono sto je neprimenjivo  za druge drzave osim izgleda Novog Zelanda. Ne postoji potpuna eliminacija virusa pa i kod cuvenih kivija....

Probali su i u Evropi, Severnoj Americi , Aziji pa ne ide ocigledno....Nisu to izolovana ostrva u Pacifiku.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Sta ima da citam kada ponavljas ono sto je neprimenjivo  za druge drzave osim izgleda Novog Zelanda. Ne postoji potpuna eliminacija virusa pa i kod cuvenih kivija....

Probali su i u Evropi, Severnoj Americi , Aziji pa ne ide ocigledno....Nisu to izolovana ostrva u Pacifiku.

 

Kako je Kina uspela?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Ko kaze da je uspela?

 

Drugo izolovali su jedan grad, ne celu drzavu,primenom brutalne sile. Mozda i Severna Koreja da nam bude primer???

Promašuješ loptu. Kina ima 1.4 milijardi stanovnika i ogromnu gustinu naseljenosti. Kada se virus pojavio, brzo su reagovali sa target lockdowns. Naravno, ima do toga što su komunjare pa mogu da rade manje više što hoće, ali nije jedino zbog toga. 

Link to comment
Share on other sites

Podaci iz Kine su neprovereni i nepouzdani. Sramota za SZO da hvali tu taktiku brutalnog izivljavanja nad gradjanima kao sto su Kinezi radili, sve sa vojskom i policijom.

 

Taj Vuhan je bio zakljucan mesecima, ko zna koliko je ljudi oduzelo sebi zivot tamo ili umrlo od drugih bolesti....

 

Ovde govorimo ipak o ekonomiji i posledicima na istu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

Ovde govorimo ipak o ekonomiji i posledicima na istu.

 

https://www.abc.net.au/news/2020-09-10/nsw-coronavirus-cluster-devastates-thai-rock-restaurant/12644338#:~:text=No-one knows this devastating,to Sydney's biggest coronavirus cluster.&text=The couple shut their Wetherill,tested positive to the virus.&text=A week after reopening%2C their restaurant is empty.

 

Ovo je jedan od restorana od kojeg je počeo jedan cluster. Iako se restoran ponovo otvorio i virus je pod kontrolom u Sidneju, sada ima 90% manje mušterija nego pre. Zajebana situacija. 

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, ras kass said:

Podaci iz Kine su neprovereni i nepouzdani. Sramota za SZO da hvali tu taktiku brutalnog izivljavanja nad gradjanima kao sto su Kinezi radili, sve sa vojskom i policijom.

 

Taj Vuhan je bio zakljucan mesecima, ko zna koliko je ljudi oduzelo sebi zivot tamo ili umrlo od drugih bolesti....

 

Ovde govorimo ipak o ekonomiji i posledicima na istu.

Ekonomija u Srbiji ce zestoko propatiti zbog Guce, Exita & resto?

:default_coffee::default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

@Angelia, ovde i u NZ je drukčije urađeno. Bio je lockdown 6-8 nedelja (znači možeš samo na posao i vežbe, nema poseta itd). Kada je broj došao na veoma mali, počelo je otvaranje i to poprilično brzo. Ovde je život manje više u "novoj normali".

Sve ja tebe razumem, zato i govorim da svi imamo razlicite vizije lockdowna, ja to i pre objasnjavala.

Evo sad Baby prica o FL koja je imala blazi oblik lockdowna.

Ovde kod nas niko 4 meseca nije mogao kod lekara....ne bih da se ponavljam, ali znas koliko ljudi je ostalo bez dijagnoze opasnih i manje opasnih bolesti.

Prodajni lanci otisli u bankrot. Restorani koji se nece otvoriti - jer ne mogu, pogotovo ako ce da otvaraju 25-50% do 2021.

Imas u Filiju odlicna 3 restorana, isti vlasnik, predivan koncept Tria. Mali stolovi barske stolice, uglavnom za dvoje, onako romantika sa svecama, lagana hrana i vina. U 40 kvadrata verovatno 10tak stolova i bar. Znas sta su oni rekli na 25% otvaranja? Hvala lepo ali ne.... mislim nema gde. Za dva stola....A inace nema ni gde basta. Misli predivan R2L na 52 spratu Liberty tower...gde ce oni bastu, objavili su jos pre dva meseca da se nece vise nikad otvoriti.

2 hours ago, Darko said:

Kako je Kina uspela?

Eto znala sam da ce Kina kad tad da se pomene :classic_biggrin: Zamisli da se to proba u USA, pa bazuke bi radile na ulici. Mislim ti i koja vojska to moze da primeni.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

 

Ekonomija u Srbiji ce zestoko propatiti zbog Guce, Exita & resto?

:default_coffee::default_coffee:

 

Ne propasce kao i svuda turizam ugostiteljstvo, osetice avio industrija, auto industrija, usluzne delatnosti. 

Moja sestra radi u banci i kod njih su trenutno prijave za dobrovoljni odlazak. Ako ne bude dovoljno, otkazi. 

Predvidja se 140k-160k otkaza, sada kada isteknu vladine mere. 

Naravno moze se smanjiti ali opet bi drzava morala verovatno da pokrije plate. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...