Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

25 minutes ago, Bushman said:

 

Ja živim u gradu od 50 000 ljudi a radno mjesto mi je 3 min vožnje automobilom ili 12 minuta lagane šetnje uz more. 

Ne pada mi na pamet raditi od kuće, sve i da mogu. 😁 

Možda za 20-ak godina kad se ovih 12 minuta lagane šetnje uz more pretvori u 25 minuta uz gunđanje na konto uvijek lošeg vremena. Ili puše bura il' je upeklo sunce 😂

 

😁

 

Meni kompanija 450 km od kuce u najboljem slucaju, a bude i par hiljada kilometara udaljena 😄

 

Ma rad od kuce je zakon - bas te briga kakvo je vreme napolju, iskrmeljas oko 9, skuvas si kaficu, Jabber podesis na Don't disturb i uz muziku krenes lagano. Da si u firmi, vec bi te neko zaskocio da nesto kaze, pita....presela bi ti kafa!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Meni kompanija 450 km od kuce u najboljem slucaju, a bude i par hiljada kilometara udaljena 😄

 

Ma rad od kuce je zakon - bas te briga kakvo je vreme napolju, iskrmeljas oko 9, skuvas si kaficu, Jabber podesis na Don't disturb i uz muziku krenes lagano. Da si u firmi, vec bi te neko zaskocio da nesto kaze, pita....presela bi ti kafa!

Slazem se. Medjutim, u mojoj struci je to veoma zeznuto. Ne mozes ti decu nahvatati, kad su on-line. 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bushman said:

Rad od kuće je više pogodan za ljude koji žive i/ili rade u velikim gradovima sa stalnim gužvama u prometu. 

Pogodniji je i u korporacijama gdje i ne znaš 99% kolega.

 

Pogodno je i onima koji su produktivniji kad rade sami.

Sto rece Sunshine, lepo se izvuces ujutru u pidzami, napravis kafu, procitas mailove, izadjes napolje da pokupis postu.....napravis drugu kafu dok procitas vesti, i krenes da radis. Niko te nista ne zapitkuje. Ustanes u 8 i u 9 si zio i veseo spreman za rad.

 

A mogu i ovako ako sam imala neke druge stvari da obavim deo posla u 10 uvece....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

iskrmeljas oko 9

 

To je i moj scenario 😄 

Ponedeljkom imam redovni sastanak u 9 ujutru... bukvalno ustanem u 8:57, osvezim se u kupatilu, sednem i odradim sastanak. Posle toga dorucak, kafa i dalji rad. 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, MetalHead said:

 

To je i moj scenario 😄 

Ponedeljkom imam redovni sastanak u 9 ujutru... bukvalno ustanem u 8:57, osvezim se u kupatilu, sednem i odradim sastanak. Posle toga dorucak, kafa i dalji rad. 

 

 

Ako nemam nesto specijalno bitno, imam alarm u 8.45.  To mi je ono - last call :classic_smile: sto je jako zgodno jer i inace mrzim da ustajem rano...

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je i inace fleksibilno radno vreme, ali flex vazi prva i poslednja dva sata u danu. I o tome valja obavestiti kolege, jer je bitno da su svi u svakom trenutku dostupni jedni drugima. To vazi i sada, kao i mogucnost rada od kuce, samo ovo potonje vise nije izuzetak nego pravilo. U biti nije velika razlika, jer i kad smo svi na radnom mestu, za medjusobni kontakt vise koristimo mail i skype, a ne utrcavamo jedni drugima u kancelariju i ne spopadamo se po hodnicima.
U sadasnjoj situaciji vidim dve bitne razlike u odnosu na ranije. Prva su zivi kontakti s klijentima, u njihovim domovima ili u bolnici, sto se tesko moze zameniti telefonom i Skype-om jer su nam klijenti stariji i neretko slabo cuju ili imaju neki kognitivni problem. Drugi je sam odlazak na posao, ta dnevna rutina, ali to nadoknadjujem setnjom pre i posle radnog vremena, nekad i u pauzi za rucak. Osim onog dana kad mi je ”smena” da budem na poslu, otprilike svaki deseti dan. Taj iskoristim da odstampam sta treba (ne smemo kod kuce, zbog zastite licnih podataka) i posaljem postom sta i gde treba.

Sve u svemu, nedavno nam je najavljeno da cemo ovako raditi najmanje do kraja godine, a lako moguce i zauvek. Bar onaj kancelarijski deo, dok se za zive kontakte s klijentima jos trazi resenje. Za sada je to vizir, a za dalje cemo videti.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bushman said:

Rad od kuće je više pogodan za ljude koji žive i/ili rade u velikim gradovima sa stalnim gužvama u prometu. 

Pogodniji je i u korporacijama gdje i ne znaš 99% kolega.

 

Ja živim u gradu od 50 000 ljudi a radno mjesto mi je 3 min vožnje automobilom ili 12 minuta lagane šetnje uz more

Ne pada mi na pamet raditi od kuće, sve i da mogu. 😁 

Možda za 20-ak godina kad se ovih 12 minuta lagane šetnje uz more pretvori u 25 minuta uz gunđanje na konto uvijek lošeg vremena. Ili puše bura il' je upeklo sunce 😂 

 

...

 

Sestra je dobila ponudu za rad od kuće, trebala bi se pojaviti na poslu svaki drugi petak... ali je odbila iako vozari pon-pet 40 min u jednom i 40 min u drugom smjeru. 

 

Kaže; Šta ću kući, tamo me svi znaju... 

😁

 

1. Auu sto ovo tesko pada.

2. Tih 25 minuta ce tada biti vazniji nego ovih 12 danas, sa gunjdanjem ili bez.

3. Razumem je skroz, vreme za sebe. Pocne da gusi uvek isto.

 

Sve ovo zavisi od vrste posla na mnogo nacina. Meni nekad odgovara home office kad sam rovita i kad imam da radim nesto za sta treba izuzetna koncentracija. Ali za neke stvari je interakcija sa ljudima nezamenljiva i omogucava da se neki problemi brze rese. Pogotovo ako ima laboratorijskog rada ili testiranja, sema, potrebe da se nesto stampa u velikom formatu.

 

Dakle meni je home office OK, ali prema potrebi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rad od kuce je tezak u nekim segmentima, ali generalno mnogo bolji i zdraviji. Kada imas nezavisnost i sam si sebi sef i krojac sudbine mozes da biras i radno okruzenje, a cesto i kolege sa kojima saradjujes.

 

Za one koje melje korporativni stil zivota ovo je vrhunska situacija, jer ce moci da vide, ako su otvoreni prema toj soluciji, koje sve benefite mogu imati sa ovim stilom zivota i rada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mene rad od kuce uzasno smara. Razvlacim se i treba mi duplo vise vremena za biko koju stvar zato sto ne mogu da se nakanim da krenem da radim. 

 

Jos gore je i to sto sam sam sebi sef, nemam nikog kome sam odgovoran, a bas taj momenat da ne izneverim drugu osobu i ne ispostujem dogovor je znavajan deo motivacije za odgovorno ponasanje. 

 

I tako na kraju zavrsavam sa poslom u 8 umesto u 5. I plus si ceo dan kod kuće. Nemam neku mentalnu pauzu u glavi da kazem, evo sad sam zavrsio.

 

Pre korone sam imao idealnu situaciju da sam radio iz jedne male čitaonice koja mi je na 12 minuta od stana peske. Ovo sad mi bas tesko pada, pogotovo kad se ponovo razbuktala situacija, pa pratim i tunsta se desava

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

Mene rad od kuce uzasno smara. Razvlacim se i treba mi duplo vise vremena za biko koju stvar zato sto ne mogu da se nakanim da krenem da radim. 

 

Jos gore je i to sto sam sam sebi sef, nemam nikog kome sam odgovoran, a bas taj momenat da ne izneverim drugu osobu i ne ispostujem dogovor je znavajan deo motivacije za odgovorno ponasanje. 

 

I tako na kraju zavrsavam sa poslom u 8 umesto u 5. I plus si ceo dan kod kuće. Nemam neku mentalnu pauzu u glavi da kazem, evo sad sam zavrsio.

 

Pre korone sam imao idealnu situaciju da sam radio iz jedne male čitaonice koja mi je na 12 minuta od stana peske. Ovo sad mi bas tesko pada, pogotovo kad se ponovo razbuktala situacija, pa pratim i tunsta se desava

 

 

Meni je rad iz kancelarije mnogo bolji, socijalni aspekt posla kod mene ima veliku vrednost. 

 

Ima i rad od kuće svoje prednosti, ali ovo što navodiš jeste veliki problem kod mnogo ljudi. 

 

Ono što ja radim ovih par meseci je da sam zakucao svoj raspored: krećem da radim u 9, ručak u 12 i završavam u 5. Sve u cilju da se ne razvučem ceo dan. Znači gasim laptop u 5, ako još nešto želim da radim vraćam se tek oko 8 ali to je baš retko. 

 

Velika zamka rada od kuće je baš to što je laptop tu i čini ti se da je dobra ideja da radiš kad hoćeš, ali u realnosti može da znači manju produktivnost. Zato time box jeste dobar pristup. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam mnogo produktivnija od kuce, jer nema tih socijalnih momenata, druzenja, prekidanja....sednem i radim.

Radim od kuce vec 11 godina i na pocetku sam sedela revnosno da "dokazem" da radim kad i kako treba (jer sam prva u kompaniji pocela da radim od kuce, pa da ne misle da zloupotrebljavam), tako da mi je to ostalo i do danas - radim kao manijak, nekad ni kafu ne stignem kad mi se pije, ali sam naucila da kad iskljucim laptop vise ga to vece ne ukljucujem. Isto vazi i za petak-nedelja, ne diram ga!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam računao bio prošle nedelje koliko sam zaista radio u toku nedelje i to je bilo (sa svim sastancima) ukupno 16 sati i onda sam shvatio da sam plaćen po satu kao u Silicon Valley da radim 😄

 

Edited by Nicklord
  • Like 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 3:44 AM, Angelia said:

Pogodno je i onima koji su produktivniji kad rade sami.

Sto rece Sunshine, lepo se izvuces ujutru u pidzami, napravis kafu, procitas mailove, izadjes napolje da pokupis postu.....napravis drugu kafu dok procitas vesti, i krenes da radis. Niko te nista ne zapitkuje. Ustanes u 8 i u 9 si zio i veseo spreman za rad.

 

A mogu i ovako ako sam imala neke druge stvari da obavim deo posla u 10 uvece....

 

Meni je ovo praktički glavni razlog protiv rada od kuće. 

 

Radno vrijeme je od 08:00 do 15:00 h. 

Od 15:01 h ne želim da čujem ništa vezano za posao osim ako se ne radi o nečem u rangu elementarne nepogode ili nekim novitetima na poslu koje treba dodatno proučiti.

 

Volim svoj posao i volim raditi ali ima stvari koje volim mnogo više od posla. 😁 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Vidite, kod rada od kuce 99% je u organizaciji vremena i po tome se ne razlikuje puno od rada na putu kod klijenta. Ovo iznad je meni bio prvih par godina izgovor zasto nisam hteo da radim od kuce. Desavalo mi se da ustanem u 6, zavrsim neki trening,  deca u skolu, kuce u setnju - vec je 10. Krenem da radim, zena bi nesto da prica, uvek je korisno nesto po kuci da se uradi, kuce opet treba da se proseta, deca iz skole, sedi da radis... zevam u kompjuter oko 14h i stalno sam u zaostatku.

E onda mi je od 2014 rad od kuce postao glavni i ja sam to nekako morao da resim. Prva stvar je moras da imas mesto na kom radis: ne mora to da bude soba, ali samo da nije neki najfrekventniji deo stana/kuce. Drugo jednako vazno je da se objasnis sa ukucanima da to sto si ti fizicki prisutan ne znaci da mozes da se bavis kucnim poslovima. Ovo je mozda i najtezi deo i verovatno su deca tu manji problem: meni je na callovima vec neko vreme prihvatljiv zvuk dece u pozadini i slicno. Partner/partnerka mogu da budu veci problem ako nisu u slicnoj situaciji pa ne razumeju zasto bas nisi sada u stanju da pomognes oko necega. I trece napravi pauzu u toku dana koju ces koristiti za nesto. Dakle, od 2-4 pomazes deci oko domaceg, radis nesto u basti, ides u radnju, sta god. Naravno to kasnije nadoknadis, ali poenta je da mozes sebi da napravis vreme za jos nesto pored posla. 

I naravno ono sto sam ja koristio jako cesto je rad iz prirode. Zamori se covek od kuce, onda samo uzmem kompjuter, internet, telefon i odem u Kosutnjak, sednem na neku klupu i radim par sati. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Bushman said:

 

Meni je ovo praktički glavni razlog protiv rada od kuće. 

 

Radno vrijeme je od 08:00 do 15:00 h. 

Od 15:01 h ne želim da čujem ništa vezano za posao osim ako se ne radi o nečem u rangu elementarne nepogode ili nekim novitetima na poslu koje treba dodatno proučiti.

 

Volim svoj posao i volim raditi ali ima stvari koje volim mnogo više od posla. 😁 

 

 

 

Takav mi je posao, a i volim da radim.

Jednostavno ne mozes to raditi od 9-3.

 

3 hours ago, sreta-steta said:

Drugo jednako vazno je da se objasnis sa ukucanima da to sto si ti fizicki prisutan ne znaci da mozes da se bavis kucnim poslovima.

 

 

Meni se ovaj problem pojavi cim mi roditelji dodju u posetu. Ne uspevam da im objasnim da to sto sam fizicki tu, ne znaci da mogu da me svaka par minuta zapitkuju nesto i zahtevaju nesto.

Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Biznis/a616234/Savic-Vlada-zakasnila-sa-merama-privreda-u-krizi-na-jesen-veliki-broj-otkaza.html?fbclid=IwAR30L5Royp2ZnWT_c_HP9yK26LBlA3XF2u0KO8RhrtUPXgGhq_-LbHDXESo

 

 

samo bih da dodam...  Cuo sam se sa burazerom koji zivi u  Budimpesti...  i kaze da iako Madjarska jos nije zatvorila granicu prema nama da je Austrija i ostali teraju da to uradi i u neko vreme ce morati da to uradi...  A verujem da i oni tamo znaju za onu kupovinu negativnih testova... nisu mutavi



 Posledice po drzavu ce biti katastrofalne.. osim onih gore u vestima navedenih razloga,  ogromne implikacije ce imati zatvorene granice...  Ogroman broj nasih rade preko kako stalno  oni uz granice , mnogi iz Subotice , Kanjize i svih pogranicnih mesta rade u Madjarskoj, putuju svaki dan na posao i nazad...  Isto tako i oni iz Kikinde i okoline rade u Rumuniji... veliki broj...  Svi oni ce verovatno ostati bez posla...
 Isto tako nece moci na povremene poslove ni nasi u Cesku, Slovacku, Madjarsku..  Nece moci sezonci, baustelci u nemacku...mnogo sto sta...   U zbiru je to jako veliki novac koji udje u Srbiju  a kojeg zbog neodgovorne vlasti vise nece biti u dogledno vreme..  sve ce se to na jesen odraziti na sveukupno stanje u ekonomiji...

Link to comment
Share on other sites

Ja nekako odbijam da poverujem da je SNS podelio svima po 100e samo zbog minornog podizanja popularnosti po cenu teskog udarca za privredu (sto ova gospodja govori). Nije tu odluku doneo Vucic, vec tim strucnjaka koji verovatno raspolaze sa vise informacija od nje. Izbore bi dobili istim ovim rezultatom i da nisu podelili lovu. Ista ta ekipa zna pravo stanje u zemlji, bez sminkanja brojki, procenata i prosipanja demagogije i znaju da je dovoljna jedna kapisla da se uzdrma presto faraonu, jer znaju da brojke sa izbora ne oslikavaju u pravoj meri podrsku koju ima .No, ako u zemlji odrzimo status quo u pogledu socijalno-ekonomskih prilika (na nivou prethodnih godina) Vucic ce vladati jos 40 godina lagano. Zato sumnjam da bi toliko rizikovali.
Inace, mislim da Vucic koristi kredit koji je zaradio na konto prijateljstva kod Orbana da drzi granicu otvorenom da bi nasi gastosi mogli brze bolje da se vrate "nazad". Oni ionako nisu njegovi glasaci, pa stoga mu ni ne trebaju ovde.

Link to comment
Share on other sites

Posto dosta pominjemo remote work u ovoj temi hajde da napisem malo mnogo vise na tu temu. 

 

Tamo negde od novembra radim uglavnom od kuce (od pandemije iskljucio od kuce).

 

Sticajem okolnosti, u novembru, tadasnji poslodavac je poceo rasformiranje tima. Srecom, vec tada sam imao neke sitne freelance poslove, dovoljno da se sa "otpremninom" i tom dodatnom zaradom pokrpim do pocetka 2020. Nisam sedeo i kleo zlu sudbu (sa danasnje tacke gledista, smatram taj dogadjaj srecom), vec sam odmah ugrabio sto vise freelance posla sto sam mogao. Uletelo je tu jos nekih angazovanja, ponuda i za stalan posao, neverovatan broj freelance poslova na koje sam aplicirao sa suludim ciframa (tako sam barem mislio tada) i koje su pocele da prolaze...

 

Da skratim pricu: odbio sam, za srpske uslove, veoma dobru ponudu za full-time-zaposlenje, negde u rangu onog sto sam i ranije imao, uz mogucnost da dugorocno formiram i svoj tim. Odlucio sam da budem full-time freelancer, imam jedan long-term gig koji je "od 9 do 5" ali s obzirom da je startup u pitanju i da smo gotovo svi remote i u Evropi, niko ne radi tako, vec nekada bude luftiranje prepodne a uvece zabodemo vise sati rada... kako nam odgovara. Uz to menjam i povremene klijente, uvek imam jos 2-3 za koje radim. To moze da bude veoma izazovno jer mi oduzme nekada i po 4-5 dodatnih sati dnevno (uglavnom nocu), a ima dana kada nista dodatno ne odradim. Placen sam po satu, tako da je na meni sve. 

 

U pocetku sam radio od kuce, a onda poceo da odlazim kod brata u office - bolji net, monitori, delimo prevoz (a i nije daleko). Bilo je dana i kada ne odem, ostanem da radim od kuce, i pored sve porodicne guzve 🙂 Srecom pre pandemije sam sredio kod kuce dodatne monitore, net je podnosljiv, novu stolicu... i tako sam sve vreme od tada potpuno u home-office rezimu. I ne pada mi na pamet da menjam. 

 

Sedim u sportskom sorcu, po ovoj vrucini nekada i samo u boksericama 😄 Pijem pivo ili vino u radno vreme. Dignem noge na sto ili policu pored. Ne trosim vreme ni na kakvo putovanje do posla i nazad pa kad preracunam koliko ustedim za gorivo/parking/klopu i na to dodam da za to vreme mogu da freelance-ujem, imam i znacajan ekonomski motiv da ostanem kod kuce. 

 

Produktivnost mi nikada nije bila problem, iako nisam u office-u. A nije bila ni kada sam imao full-time office posao. Vrlo sam odogvoran sto se toga tice. Cesto mi se desavalo da na redovnom poslu jednostavno nesto ne ide i znao sam da ostavim posao da ga uradim kod kuce. I onda izblejim mozda i pola radnog vremena. Sada toga nema - ako nesto ne ide, uzmem da radim nesto drugo bez da mi neko gleda u monitor ili da krsim neka kompanijska pravila. Eto jos jedne dopune ekonomskog motiva. 

 

Vise ne gubim vreme ni na nekim stvarima poput odlaska u prodavnicu - nekada moramo, ali sve cesce porucujemo online. Kad preracunam koliko odlazak u prodavnicu oduzme vremena, i da to vreme mogu da iskoristim u radu, obracunam koliko je to para, ispadne da mi je to sto porucujem skoro pa besplatno. Eto, i ovo dodati na tas ekonomskog benefita. 

 

Mozda nekada tokom radnih dana imam manje vremena za porodicu ali kompenzuje se to zajednickim doruckom/ruckom sto inace nisam imao pre novembra. A cesto mi upadnu u sobu, nekada i kad sam na call-u. 🙂 Takodje, subota je neki beg u prirodu. 

 

Pandemija nije posebno lose uticala na moj posao. Mada je bilo slucajeva u pocetku da su neki klijenti otkazivali poslove. Zapravo pomogla mi je da se brze transformisem u remote worker-a nakon 10ak godina rada u office-u, u momentima i sa po stotinama i hiljadama ljudi. Takodje, to sto je bilo vanredno stanje samo mi je dalo vise vremena za rad. Verujem da je pandemija pomogla i mnogim kompanijama da se brze transformisu. Neki ce iz ovoga izaci jaci, neke ce upropastiti... That's how it goes. 

 

ZRIKT Klaster

 

Eto, mojih 5 para na temu ekonomskih implikacija iz nekog licnog ugla. Vazno je imati volju za radom i posla ce biti. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Mi smo od uvođenja vanrednog stanja na režimu rada od kuće, počeli smo da se parcijalno vraćamo početkom juna, ali smo od pre dve nedelje opet od kuće, osim direktora i visokog menadžmenta. Meni iskreno odgovara, jer mogu da ustanem 5 minuta pre početka posla, i prestajem tačno u 5. Ovako, pošto živim na periferiji grada, u odlasku i dolasku gubim skoro 3 sata. Verovatno ima i do toga što imam svoj mir tokom celog radnog vremena, da imam malu decu i da sam u stanu , verovatno bi bilo drugačije, ovako malo iz sobe, malo iz dvorišta. Što se tiče odgovornosti, posao je takav da nema mnogo stvari koje se mogu rastezati, nego se moraju odmah odraditi, pa mi je sa te strane isto kao da sam u kancelariji. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...