Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

20 hours ago, Angelia said:

Navijam za tebe.

 

Hvala 🙂

Danas je praznik u Nemackoj (ne svim pokrajinama, u mojoj jeste), ali ja radim jer imamo FDA audit (za muskarce je to slicno GINA u vosjci 🙂 ).

 

Sad mi direktorica (ona danas ne radi) poslala SMS:

"Hi liebe S....., gute Nachrichten! Wir sind nicht betroffen und unser Gehalt wird auch nicht reduziert!!! 🙂 "

 

U prevodu:"... dobre vesti! Nismo pogođeni (misli na nase odeljenje) i nije nam smanjena ni plata!!! 🙂

 

Jeeeeeeeeeeee, prezivesmo i ovu turu cistki!!!! 🍸🍻🥂

Odoh veceras da nazdravim!

 

edit: da pojasnim zasto se drzim ovog posla kao pijan plota, kad bih mogla da na drugom zaradim mnogo vise - ovde sam vec 12 godina, sve znam, svi me znaju (sta ko od koga moze da ocekuje; mogu da grdim Sr Directora ako hocu, s Global VP "kad god se sretnemo uvek se zalije".) i imam ogrooooomnuuu fleksibilnost - 100 % home based, znaci mogu da radim odakle hocu i manje-vise kad hocu; imam 6.5 nedelja godisnji, radim 4 dana nedeljno (ne radim petkom), imamo 14 drzavnih praznika, ako sam bolesna do 3 dana mi ne treba cak ni papir, samo nazovem (budala, nikad to ne radim!), i tak.... samo da me zadrze jos koju godinu 🙂

Edited by Sunshine State
  • Like 11
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/11/2020 at 7:14 AM, Sunshine State said:

edit: da pojasnim zasto se drzim ovog posla kao pijan plota, kad bih mogla da na drugom zaradim mnogo vise - ovde sam vec 12 godina, sve znam, svi me znaju (sta ko od koga moze da ocekuje; mogu da grdim Sr Directora ako hocu, s Global VP "kad god se sretnemo uvek se zalije".) i imam ogrooooomnuuu fleksibilnost - 100 % home based, znaci mogu da radim odakle hocu i manje-vise kad hocu; imam 6.5 nedelja godisnji, radim 4 dana nedeljno (ne radim petkom), imamo 14 drzavnih praznika, ako sam bolesna do 3 dana mi ne treba cak ni papir, samo nazovem (budala, nikad to ne radim!), i tak.... samo da me zadrze jos koju godinu 🙂

 

I tata bi sine :s_w:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da pocinje show sa poslom i nesto sto sam mislio na pocetku, a to je da prava kriza dolazi na jesen, se i ostvaruje. Prvi talas je bio uslovljen situacijom: ako su mallovi zatvoreni, onda retail radnici gube posao. Sada je vec drugacije: strateski projekti se odlazu,  ide se samo na minimum odrzavanja. Relativno skoro sam odgovarao na neki tender i cena sa kojom je konkurencija isla je bila za cisto prezivljavanje.  

Mada i dalje mi se cini da je tu vise panike nego realnih problema, nekako kao da su reakcije iznudjene ocekivanjem da se nesto uradi vise nego sto zaista postoji toliki visak radne snage.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juče sam slušao malo Vladimira Vučkovića i predviđanja za Srbiju što se tiče Ekonomije. Po njemu Srbija će se morati zadužiti još 3-4 mlijarde dolara i to najverovatnije po visokim kamatama jer vlada ne želi da uzima jeftine kredite i da im onda ruke budu vezane u vezi potrošnje tog novca (misli na MMF kredite).

 

Povukao je paralelu između SEKE i ovoga i rekao da ne očekuje taj obim otpuštanja nego upola manje. S tim da je rekao da je cifra od 400k nerealna nego da je tada bez posla ostalo manje ljudi. Ne reče koliko tako da neznam šta je konkretno mislio sa ovim.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

Juče sam slušao malo Vladimira Vučkovića i predviđanja za Srbiju što se tiče Ekonomije. Po njemu Srbija će se morati zadužiti još 3-4 mlijarde dolara i to najverovatnije po visokim kamatama jer vlada ne želi da uzima jeftine kredite i da im onda ruke budu vezane u vezi potrošnje tog novca (misli na MMF kredite).

 

Još jedna stvar koju je ova banda uspela da proda ljudima je da se nešto radi zbog muljanja i sakrivanja nečega (konkretno kredit sa ciljanom potrošnjom). A uvek ali uvek se iza toga krije vrlo konkretan razlog. Rumor has it, da smo i prvu emisiju evro bondova uzeli i dali sa tolikom kamatom (3%) ne jer smo hteli da sakrijemo od MMFa na šta trošimo (kao da pare za izbore i 100 evrića svima nisu mogli da budu iz tekućih prihoda, koliko god mali bili) nego jer je solidan deo tih evro bondova pokupovala sama ekipa. Parama koje su pokradene sve ove godine. 3% prinosa, danas ne mogu da dobiju bilo gde. Posebno na te iznose. 

 

Ja mislim da nas baš čeka jeben period. Gledam recimo autoindustriju globalno u kom je falusu. I sad, kod nas je ovaj otvorio xy tih fabrika komponentaša, koji prave delove za Švabe uglavnom. Tu će biti takva otpuštanja...Ja sam tokom SEKE radio u Dilojtu, to je bio show čega sam se sve nagledao, kakvih otpuštanja i rezova kod klijenata. Sumnjam da će sada biti tako ali da nam sranje ne gine, to je sigurno. 

Link to comment
Share on other sites

Bilo juce na TV u France, kako firme razmatraju da radnici koji rade od kuce, rade i ubuduce od kuce. Na taj nacin ne bi morali iznajmljivati prostorije, niti placati struju i ostale komunalije,...

 

Mislim da je sada pravo vreme da se ljudska snaga zameni robotima.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Bilo juce na TV u France, kako firme razmatraju da radnici koji rade od kuce, rade i ubuduce od kuce. Na taj nacin ne bi morali iznajmljivati prostorije, niti placati struju i ostale komunalije,...

 

Mislim da je sada pravo vreme da se ljudska snaga zameni robotima.

 

 

'ajd Slavisa, nemoj biti takav 🙂

Ima dosta poslova za koje covek ne mora fizicki biti prisutan u office, pa sto ljudi ne bi radili od kuce? U mojoj kompaniji i pre corone vise od 60 % je radilo od kuce.

Naravno da ne moze svaki posao da se obavlja od kuce i naravno da roboti ne mogu da zamene svaki posao. Tamo gde roboti mogu da zamene coveka, tamo se to vec i implementiralo, nevezano za coronu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam mislio na njih da menjaju roboti.

Vec na ona radna mesta koja su radili ljudi, a mogu roboti.

Do sada na takva radna mesta nisu zamenjena robotima zbog socijalnog mira. 

Sad je pravi trenutak da se to odradi. 

Glavni kriterijum zamene ljudi robotima jeste da li je to jeftinije od ljudske radne snage. Ako roboti mogu da rade nešto isto ili bolje, a dugoročno jeftinije, ljudska radna snaga će (1) biti zamenjena i (2) treba da bude zamenjena.

Socijalni mir nije kljucni faktor.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa do sada su morali dolaziti na posao u office, ako ne dobili bi otkaz?

Mislim na period pre korone.

U US je zadnjih 10 godina tendencija da todsta ljudi radi od kuce. Rad u kancelariji je uglavnom za one kojima je to potrebno po prirodi posla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Bilo juce na TV u France, kako firme razmatraju da radnici koji rade od kuce, rade i ubuduce od kuce. Na taj nacin ne bi morali iznajmljivati prostorije, niti placati struju i ostale komunalije,...

 

Mislim da je sada pravo vreme da se ljudska snaga zameni robotima.

 

 

Pravo je vreme da se ostvari moja stara zelja vezano za rad.

1. Rad od kuce

2. 6-casovno radno vreme (efektivan rad)

3. 4 radna dana u nedelji, 16 u mesecu...

Edited by Jonathan 1.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jonathan 1. said:

 

Pravo je vreme da se ostvari moja stara zelja vezano za rad.

1. Rad od kuce

2. 6-casovno radno vreme (efektivan rad)

3. 4 radna dana u nedelje, 16 u mesecu...

 

Opisa moj slucaj, s tim sto radim malo vise od 6 sati - kad si kuci, moras bas biti disciplinovan da iskljucis laptop kad odradis svoj radni dan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne znam kako je u USA. Verujem da i ti mozes raditi od kuce a ipak si isla u office. Mislim ako mozes sad raditi od kuce u vreme pandemije?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Ja vec 8 godina radim od kuce. A u office idem samo po potrebi, sastanci uglavnom.

Link to comment
Share on other sites

Pa zasto onda kazes da ti smeta lockdown [emoji16]

 

Edit.

Ovde u blizini ima ajd da kazem industrijska zona. Nije to industrija, to su sve nove kancelarije. I sad svi rade od kuce zasto su uopste pravili te kancelarije

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
Pravo je vreme da se ostvari moja stara zelja vezano za rad.
1. Rad od kuce
2. 6-casovno radno vreme (efektivan rad)
3. 4 radna dana u nedelji, 16 u mesecu...
Zasto je bitno koliko radis ako postignes sve sto treba? Mozda nesto odradis za 2 sata . Mislim radis od kuce, zasto bi te neko kontroliso? Radis npr 2h ujutro pa 2 sata popodne i 2 sata uvece. Ili jedan dan ti se ne radi pa drugi dan zavrsis sve , npr pre vremena.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Zasto je bitno koliko radis ako postignes sve sto treba? Mozda nesto odradis za 2 sata . Mislim radis od kuce, zasto bi te neko kontroliso? Radis npr 2h ujutro pa 2 sata popodne i 2 sata uvece. Ili jedan dan ti se ne radi pa drugi dan zavrsis sve , npr pre vremena.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Pa to moze tako ako radis neke stvari koje nisu vezane za druge ljude, koje nemaju odredjene timelines, nemas sastanke....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa zasto onda kazes da ti smeta lockdown emoji16.png

 

Edit.

Ovde u blizini ima ajd da kazem industrijska zona. Nije to industrija, to su sve nove kancelarije. I sad svi rade od kuce zasto su uopste pravili te kancelarije

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

 

 

 

:classic_biggrin: Pa zato sto su sastanci sastavni deo mog posla, a ima i nesto sto se zove previse vremena u kuci.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Rad od kuće je više pogodan za ljude koji žive i/ili rade u velikim gradovima sa stalnim gužvama u prometu. 

Pogodniji je i u korporacijama gdje i ne znaš 99% kolega.

 

Ja živim u gradu od 50 000 ljudi a radno mjesto mi je 3 min vožnje automobilom ili 12 minuta lagane šetnje uz more. 

Ne pada mi na pamet raditi od kuće, sve i da mogu. 😁 

Možda za 20-ak godina kad se ovih 12 minuta lagane šetnje uz more pretvori u 25 minuta uz gunđanje na konto uvijek lošeg vremena. Ili puše bura il' je upeklo sunce 😂 

 

...

 

Sestra je dobila ponudu za rad od kuće, trebala bi se pojaviti na poslu svaki drugi petak... ali je odbila iako vozari pon-pet 40 min u jednom i 40 min u drugom smjeru. 

 

Kaže; Šta ću kući, tamo me svi znaju... 

😁

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...