Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Sta je meni zapalo za "oko" za ovo vreme oko corona virusa u Francuskoj. Npr shopping u supermarketu koji je do pre uvedenog vanrednog stanja iznosio oko 80-100 evra, sada taj isti shopping iznosi oko 140evra.

Npr svinjska rebra su kostala oko 2evra, sad su oko 4evra. npr za 4-6 snicli od vrata se platcalo oko 4 evra, sad su 3snicle 4evra. 

tu onda dolazi povrce i voce koje je poskupelo,...

Tim proizvodjacima ne verujem da su marketi platili vise, ali za sebe su uzeli duplo. 

 

I nakon poskupljenja to meso je previse jeftino,. Svinje iz intenzivnog uzgoja, takozvane svinje logorasice koje zive svoje mizerne zivote na resetkama i u resetkama, bez ikakve mogucnosti da ispoljavaju prirodno ponasanje bez patnje i boli. Te zivotinje su citav zivot izlozene traumama, a samo ih smrt slatka izbavi i citava tabla tih rebara Slavisa kupi za 2 eura.. To Slavisa ne trebas konzumirati uopste, to je pretuzno, ne samo opasno.

 

Nije ova korona morala doci iz Kine, mogla je i iz Francuske ili USA ili bilo koje druge zemlje zapadnog svijeta. Sjeca li se iko BSE krize u UK iz druge polovine 90ih? 

 

Bill Maher je to vrlo lijepo objasnio, preporucujem:

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
I nakon poskupljenja to meso je previse jeftino,. Svinje iz intenzivnog uzgoja, takozvane svinje logorasice koje zive svoje mizerne zivote na resetkama i u resetkama, bez ikakve mogucnosti da ispoljavaju prirodno ponasanje bez patnje i boli. Zivotinje koje su citav zivot izlozene traumama, a samo ih smrt slatka izbavi. To Slavisa ne trebas konzumirati uopste..
 
Nije ova korona morala doci iz Kine, mogla je i iz Francuske ili USA ili bilo koje druge zemlje zapadnog svijeta. Sjeca li se iko BSE krize u UK iz druge polovine 90ih? 
 
Bill Maher je to vrlo lijepo objasnio, preporucujem:
 
 
Ne mora to biti svinja. Ja sam dao primer da su namernice poskupele. Eto i riba je poskupela ova u plasticnom pakovanju, sveze ni nema. Mislim neko jede svinjsko meso, neko ribu, neko piletinu, jagnjetinu, govedinu,... Neko biljke. Nek svako jede ko sta hoce.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
U ovome je problem.
 
Neko hoce pangolina, a neko drugi tablu rebara za 2 eura.
Sta ja mogu kad je tabla rebara bila 2 evra ? Nije tu rec uopste o meni. Milioni ljudi se snabdeva namirnicama iz supermarketa, pa prema tome i mesom. Ne idu svi da kupuju meso u mesaru.

Pre par meseci dok sam bio u Srbiji dosla prijateljica iz Beca i ja i jos par prijatelja ispekli sač . I tako mi jedemo a prijateljica iz B Beca kaze ne pamti kad je jela tako ukusno meso. Pita je druga prijateljica pa zar ti ne ides u mesaru da kupis meso? Kaze ova da ne ide jer je meso nekoliko puta skuplje pa ga onda i redje jede.

Svatas da nemaju svi dovoljno novca da se prvoklasno hrane. Zasto je to uvek tesko svatiti na ovom forumu?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Pita je druga prijateljica pa zar ti ne ides u mesaru da kupis meso? Kaze ova da ne ide jer je meso nekoliko puta skuplje pa ga onda i redje jede.

Svatas da nemaju svi dovoljno novca da se prvoklasno hrane. Zasto je to uvek tesko svatiti na ovom forumu?
 

 

Evo recimo moje iskustvo. Od decembra prosle godine ja nisam kupila nikakvo meso, ni piletinu, svinjetinu, govedinu ni ribu, jer smo prestali da jedemo meso, nego sam dodala raznovrsnije povrce u meni. Moj racun je isti. Nista nisam ustedela. 

Druga stvar je da recimo ovde kod mene ni nema da se kupi kvalitetnije meso nego sto se prodaje po samoposlugama jer su dobavljaci svima isti. Pa je nesto organik i skuplje, a drugo nije organik i jeftinije je. Ovde je povrce daleko vise na ceni i sve vise ljudi izostavlja meso iz ishrane, a restorani koji prave hranu na bazi povrca su sve vise popularni, i nimalo jeftini. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, I, Ja Sam Laki said:


Svatas da nemaju svi dovoljno novca da se prvoklasno hrane. Zasto je to uvek tesko svatiti na ovom forumu?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

U toku pandemije troskovi hrane i "potrosacke korpe" su porasli. Potpuno si u pravu.

Meni ako ne jedem meso (razne vrste) jednom dnevno kao i da nisam jela, nemam nikakve moralne dileme oko toga.

I inace uopste ne zalim da potrosim na hranu, tu uopste i ne gledam cene, ali koliko su se brzo promenile u toku pandemije cak sam i ja primetila.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam primetila nikakva poskupljenja ovde kod mene, sto me bas cudi, i ocekujem da ce doci nekad kasnije. Ali licno trosim daleko manje para za hranu, jer bolje planiram, da bih izbegla nepotrebno ulazenje u prodavnicu. Odlazim jednom nedeljno u vecu kupovinu, i gledam da sto pre protrcim kroz prodavnicu i izadjem napolje. Kupujem samo ono s prethodno napravljenog spiska i uopste ne gledam okolo. Znam da je to i inace najbolji nacin da se ustedi, ali u normalnim okolnostima radim sve obrnuto - utrcavam u prodavnicu na  putu kuci s posla, skoro svakog dana, onako mrtva gladna i jos gladnijih ociju, bez plana, i samo trpam u korpu. Pola tih stvari se kasnije pokaze nepotrebno. Sada toga nema i gledacu da ovu dobru naviku zadrzim i kad sve ovo prodje. Najpogubnije za novcanik je ici u prodavnicu gladan, a sada to ne moram i eto ustede 😀.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vilhelmina said:

Ja nisam primetila nikakva poskupljenja ovde kod mene, sto me bas cudi, i ocekujem da ce doci nekad kasnije. Ali licno trosim daleko manje para za hranu, jer bolje planiram, da bih izbegla nepotrebno ulazenje u prodavnicu. Odlazim jednom nedeljno u vecu kupovinu, i gledam da sto pre protrcim kroz prodavnicu i izadjem napolje. Kupujem samo ono s prethodno napravljenog spiska i uopste ne gledam okolo. Znam da je to i inace najbolji nacin da se ustedi, ali u normalnim okolnostima radim sve obrnuto - utrcavam u prodavnicu na  putu kuci s posla, skoro svakog dana, onako mrtva gladna i jos gladnijih ociju, bez plana, i samo trpam u korpu. Pola tih stvari se kasnije pokaze nepotrebno. Sada toga nema i gledacu da ovu dobru naviku zadrzim i kad sve ovo prodje. Najpogubnije za novcanik je ici u prodavnicu gladan, a sada to ne moram i eto ustede 😀.

 

Nama su da bi napravili socijalnu distancu udarili u redove strelice, tako da su redovi jednosmerni. Sada da odes i uzmes sta ti treba moras da prodjes kroz sve redove i naravno uvek pokupis nesto sto ti ne treba.. (ne znam kako se ovoga ranije nisu setili). Medjutim mislim da im je sistem glup u cilju distanciranja jer ljudi stoje pred rafovimo i naletis na njih nebitno sa koje strane dolazis, a i ostajes duze u radnji jer kruzis li kruzis... Nema spisak i na brzaka 😄 

Link to comment
Share on other sites

Ovde nema redova, ulazi se normalno u prodavnicu, na ulazu stoji redar, i ako ima previse ljudi onda kaze da sacekas dok neko ne izidje.

 

Tako i ja kupujem, napravim spisak, i idem jednom nedeljno, kao i obicno. Kupujem za dve osobe , za dve macke i jednog psa. Ne kazem da je to sad nesto preskupo, samo kazem da su cene povecane za mnoge stvari.

Ni ja ne jedem meso svaki dan, ribu jedem petkom, ostalo meso nedeljom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Baby Moguce da je tako i ovde, jer su mesta za stajanje u redovima takodjer obelezena, tako da bi red teoretski mogao da se protegne kroz celu prodavnicu. I onda dok stojis i zevas okolo, punis korpu nepotrebnim stvarima koje ti dodju pod ruku. Ja govorim iz sopstvenog ugla, a taj je da sam pred prodavnicom minut pred otvaranje, u niskom startu, i ulecem prva 😀.

Ako mi je nesto ipak neophodno, a zaboravila sam da kupim prilikom nedeljne nabavke, onda odem u jedan malo dalji supermarket gde imaju one brze kase, gde sam skeniras sta si kupio, platis karticom i izlazis pomocu barkoda na racunu. Tu nikad nije red, iako su odvojili kase tako da samo svaka druga radi.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ovde nema redova, ulazi se normalno u prodavnicu, na ulazu stoji redar, i ako ima previse ljudi onda kaze da sacekas dok neko ne izidje.

 

Tako i ja kupujem, napravim spisak, i idem jednom nedeljno, kao i obicno. Kupujem za dve osobe , za dve macke i jednog psa. Ne kazem da je to sad nesto preskupo, samo kazem da su cene povecane za mnoge stvari.

Ni ja ne jedem meso svaki dan, ribu jedem petkom, ostalo meso nedeljom. 

 

Pa ponuda i potraznja. Mnoge fabrike stoje, trose se zalihe. Cim nesto nedostaje skace cena. 

U onoj histeriji oko wc papira sam naisla na ebay da je cena dosla za pakovanje od 24 rolne na 5000$. Nije bilo prodavnice gde mozes naci da kupis. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bilo u australijskim novinama, jedan došao da od Woolworths (lanac supermarketa) traži povraćaj novca za 5,000 rolni toalet papira. Onda se ispostavilo da je taj špekulant to stavio na eBay da prodaje, eBay kada je dobio prijavu smesta skinuo taj listing i ostavio ga sa kamionom papira na grbači.

Woolworths ne samo da je odbio da mu vrati pare nego je iskoristio da ga uzme kao primer (nije bilo slike i imena) koliko nisko "some members of the public can  fall".

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Direktor Jute Aleksandar Seničić gostujući na TV Prva otkrio je da će od početka juna biti ukinuti testovi za ulazak u države koje su važne turističke destinacije za srpske turiste.

- Za odlazak u Grčku, Tursku, Crnu Goru, Bugarsku, pa čak i Egipat, neće biti potrebno testiranje. Meriće se temperatura, poštovaće se socijalno distanciranje kako bi turizam, kao takav, zaživeo u punom obliku.

Podsetimo, turističke agencije počeće sa realizacijom ugovorenih turističkih putovanja prema većini država u kojima tradicionalno borave naši turisti krajem juna i početkom jula meseca, saopštila je danas YUTA.

Na jučerašnjoj sednici Upravni odbor YUTA je zaključio da su turističke agencije kadrovski i organizaciono spremne za realizaciju svih ugovorenih turističkih putovanja za predstojeću letnju turističku sezonu.

 

Bokte :krstipd4:

 

biće da su ekonomske posledice ovog sranja od korone takve da države svesno reskiraju novi talas, ne bi li neeeeekako nadoknadili izgubljeno.

I očigledno da nismo usamljeni u tome.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

  

 

Bokte :krstipd4:

 

biće da su ekonomske posledice ovog sranja od korone takve da države svesno reskiraju novi talas, ne bi li neeeeekako nadoknadili izgubljeno.

I očigledno da nismo usamljeni u tome.

Tako je, a i skontali su da posledice virusa nisu toliko strasne. Ako i bude drugog talasa oko toga se nece praviti ovolika frka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na letove [emoji1] Meni su otkazali Grčku početkom juna i dobio sam vaučer. Sad sam se prebacio na to da vidim šta će biti sa letovima što imam u julu za Belgiju i Češku
Ja kupio let za 1 jul. Lyon-Budapest. Easyjet

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/6/2020 at 11:32 AM, MilošVB said:

Očekujete li vi slabljenje evra?

U odnosu na dinar? Ili neku drugu valutu? Meni ne izgleda da ce evrozona biti drasticnije pogodjena ovom krizom od drugih delova planete. Mozda na krace staze dinar I ojaca prema evru, ali na duze staze bice to na slicnom nivou kao sada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2020 at 11:27 AM, Sunshine State said:

 

Posao je takav da ne mozes, sve i da hoces, napola da ga uradis, a jos ako si radnik kao ja (hvalite me usta) - onda radis 150 %, bez obzira koliko te placaju.

Mada, nas nemacki sindikat je vec pokrenuo pitanje toga - zasto bi ljudi radili isti obim posla za manje para. Sastanak je organizovan, pa cemo cuti njihove ideje. Sigurna sam da ce nasa kompanija (globalna) biti "odusevljena" sa jos jednim troublmaker pristupom naseg nemackog sindikata.

Daj Boze da ne krenu da zatvaraju odeljenje za odeljenjem, jer sad bar imaju dobar izgovor/razlog - los profit zbog smanjenog obima posla. Do sad je bio problem kompaniji da opravda zatvaranje nemackog office, dok je firma dobro poslovala, ali ovo im je doslo k'o kec na desetku, jer im je nemacki office trn u oku otkad imamo sindikat - sindikat koji je uspeo da od 600 radnika pre 5 godina spadnemo na 280 radnika sad - sve zbog njihove aktivnosti (antiprotivnosti svemu sto se introduce globally)

 

Dosao je i taj dan - i svi smo znali da ce tako biti..... sad samo cekamo da vidimo ko je odabran 😞

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...