Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

11 minutes ago, sreta-steta said:

 

Sta bi tacno ti? Drzava je rekla da ako hoces da ti oni isplate taj minimalac, ti moras radniku da isplatis manje za taj minimalac. Dakle opcija koju ja imam je da platim mojima 30k manje i da sacekaju da im drzava plati to. Danas cu morati da smislim sta da radim, ali mi se cini da cu morati nesto 1/2 legalno da nudim ne bi li iskoristio taj bonus od drzave a radnici ne cekaju na platu. 

 

Mislim da ti možeš od para koje ti uplati država da isplaćuješ plate za naredni mesec, ukoliko si isplatio tekući mesec iz svojih sredstava. Bitno je da ne smanjiš broj zaposlenih ispod broja koji si prijavio i za koji ti država uplati lovu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

u Srbiji ti treba u najboljem slučaju 15 dana da obrišeš preduzeće iz registra ukoliko je situacija čista.

 

 

Srbija nije očigledno bila obuhvaćena tom listom gde je vreme da se zatvori firma (iz bilo kog razloga) bio jedan od parametara "Easiness of doing business" po zemljama. Ni ja nisam znao da može tako brzo, hvala.

To je u stvari velika prednost gde to može tako brzo, ako je privredna aktivnost dinamična. Čak i ako nije, saznanje da to može tako se ozbiljno uzima u obzir (da pomislimo na "strane investitore"). 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Yoyogi said:

 

Srbija nije očigledno bila obuhvaćena tom listom gde je vreme da se zatvori firma (iz bilo kog razloga) bio jedan od parametara "Easiness of doing business" po zemljama. Ni ja nisam znao da može tako brzo, hvala.

To je u stvari velika prednost gde to može tako brzo, ako je privredna aktivnost dinamična. Čak i ako nije, saznanje da to može tako se ozbiljno uzima u obzir (da pomislimo na "strane investitore"). 

 

Rasiri vest tamo po Japanu, i gde god da ides 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stoned Laki21 said:

 

u Srbiji ti treba u najboljem slučaju 15 dana da obrišeš preduzeće iz registra ukoliko je situacija čista.

 

 

U najboljem slucaju je 91 dan, ako je doo, za preduzetnike mozda moze brze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

 

Sta bi tacno ti? Drzava je rekla da ako hoces da ti oni isplate taj minimalac, ti moras radniku da isplatis manje za taj minimalac. Dakle opcija koju ja imam je da platim mojima 30k manje i da sacekaju da im drzava plati to. Danas cu morati da smislim sta da radim, ali mi se cini da cu morati nesto 1/2 legalno da nudim ne bi li iskoristio taj bonus od drzave a radnici ne cekaju na platu.  

Ne možeš ti koristiti taj novac, taj novac se uplaćuje na posebne trezorske račune, odakle idu direktno na račun zaposlenih. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Green23 said:

Ne možeš ti koristiti taj novac, taj novac se uplaćuje na posebne trezorske račune, odakle idu direktno na račun zaposlenih. 

Ne ide direktno radnicima, ide na poseban račun firme, pa sa tog računa poslodavac isplaćuje radnicima plate. Dakle, sredstva jedu namenska, za plate zaposlenih, ali ih raspoređuje poslodavac.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Div said:

Ne ide direktno radnicima, ide na poseban račun firme, pa sa tog računa poslodavac isplaćuje radnicima plate. Dakle, sredstva jedu namenska, za plate zaposlenih, ali ih raspoređuje poslodavac.

Pa da, ali poslodavac ne može da koristi te pare za druge namene. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Green23 said:

Pa da, ali poslodavac ne može da koristi te pare za druge namene. 

Da, ali, mislim da sreta ima sledeći slučaj, ima para da isplati plate, ima pritisak od radnika da ih isplati odmah, da ne čeka uplati države, onda kad te pare stignu mora da pravi neku gimnastiku, da mu ne propadnu, a nebi imao problem kad bi sačekao uplati države pa tek onda isplaćivao plate.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

Upravo tako: ne rade ljudi za milione, sad treba da im kazem cekajte Vucica da vam plati. Hocu da im dam odmah a onda kada drzava plati ja uzmem nazad. 

To jeste, ako isplaćuješ prvog, možda bi radnicima bio problem da sačekaju 15. za tih 30k, ali onom kome je plata između 5. i 10., mislim da nije problem da sačeka. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Ne ide direktno radnicima, ide na poseban račun firme, pa sa tog računa poslodavac isplaćuje radnicima plate. Dakle, sredstva jedu namenska, za plate zaposlenih, ali ih raspoređuje poslodavac.

Ovde ce biti zloupotreba..znajuci nase poslodavce i njihovu poslodavacku kulturu (cast izuzecima)..ocekujem da pronadju nacin da deo ipak zadrze za sebe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Ovde ce biti zloupotreba..znajuci nase poslodavce i njihovu poslodavacku kulturu (cast izuzecima)..ocekujem da pronadju nacin da deo ipak zadrze za sebe.

Biće, naravno. Međutim, ova mera je i smišljena, odnosno predstavljena, kao pomoć države poslodavcima radi očuvanja zaposlenosti. Onih 100 evra, najavljenih za sve građane, su neka socijalna mera.

Verujem da je namerno, ciljano, smišljeno da pare dobiju poslodavci, a da izgleda kao davanje zaposlenima, kao, država misli o radnicima. Dobiju se tu neki poeni pred izbore.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gaga said:

100 evra su za izbore,600 miliona bacenih,al nisu njihove,boli ih uvo.

 

I sta kaze Mali, gradjani da se izjasne da li hoce tih 100 evra? 🙂 Znaci ako 10 000 ljudi ne stigne da se prijavi, njihovih 1 000 000 evra odose u neciji dzep 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

Nije valjda da će da nas teraju da prosimo ?

 

Ministar je dodao da će se to potvrđivati telefonom, jer je prethodnih dana čuo da mnogi ne žele tu pomoć.

 

"Jbg, zvonio ti fixni 2 puta, ti se nisi javio - znaci neces, a ako ti neces ima ko hoce, znaci tvojih 100 evra idu meni" 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ja sam otkazao fiksni a mobilni se ne vodi na moje ime. To znači da ljudi kao ja neće dobiti ništa. Još jedna brljotina ove vlasti u najavi. Izgleda da su se preračunali i shvatili da će to dobrano da košta. A isto tako na osnovu te isplate bi mogli da vidimo da li imamo 6,7 miliona glasača ili ....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Biće, naravno. Međutim, ova mera je i smišljena, odnosno predstavljena, kao pomoć države poslodavcima radi očuvanja zaposlenosti. Onih 100 evra, najavljenih za sve građane, su neka socijalna mera.

Verujem da je namerno, ciljano, smišljeno da pare dobiju poslodavci, a da izgleda kao davanje zaposlenima, kao, država misli o radnicima. Dobiju se tu neki poeni pred izbore.

 

Evo jedna srBska kletva:

 

Da Bob dă ti u životu činili, kao što država srpska čini poslodavcima.

 

 

Ili u prevodu, ako postoje jedna mala povašćena kasta poslodavaca (Mišković, Kostić, NIS,...), što @sreta-steta trpate u isti koš ssa gore pomenutima, jer njemu kad god je bila inspekcija neka pisali su mu 100 evra 'nako...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Ili u prevodu, ako postoje jedna mala povašćena kasta poslodavaca (Mišković, Kostić, NIS,...), što @sreta-steta trpate u isti koš ssa gore pomenutima, jer njemu kad god je bila inspekcija neka pisali su mu 100 evra 'nako...

Pa nije to nista cudno evo i u US, ovaj plan pomoci malim preduzecima, a prvi na listi konglomerati. Znaci postoje "povlasceni" samim time sto su veci.

Link to comment
Share on other sites

Na kraju će 100 evra dobiti samo članovi partije :lol_2: Kakva banana država. Ipak, mislim da u narednim danima izlazi veliki vođa, i govori kako je njemu stalo do svih građana, i kako će svi dobiti po 100 evra, i opet se on ukazao kao spasilac.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Pa nije to nista cudno evo i u US, ovaj plan pomoci malim preduzecima, a prvi na listi konglomerati. Znaci postoje "povlasceni" samim time sto su veci.

 

Naravno, ali nije to poenta.

 

Poenta je da se ovde od komunizma zapatio narativ: zli privatnik krade od radnika i države i on je lopov.

 

 

I to se primenjuje od reda na privatni sektor, nevezano za poslodvca, pol, veru... on je PRIVATNIK i on je lopov, dal će tebe da pokrade kao mušteriju ili kao radnika ili državu da zakine manje je važno, znamo da je lopov i tačka.

 

 

Ove mere su katastrofalne i za radnike i za poslodavce, i sad što država ucenjuje Sretu da mora te pare ovako/onako i te pare prebacuje njemu NA NAMENSKI račun, to je istog sekunda upaljena crvena lampica: SRETA ĆE TO DA ZLOUPOTREBI.  A suštinski ne dao Bob Sreti da mora sutra državi da dokazuje utrošene pare, pa izvrnuli bi ga kao čarapu, da ne iskoristim grublji izraz. 

 

 

Off topic

 

Verujem i da je u USA tako kad te audit-uje IRS, bar ljudi što su mi pričali iskustva. Tipa kad dođu, došli su jer nešto znaju i super je ako ne zaglaviš zatvor nego plaćaš neke penale grdne 

 

 


:s_d:

 

 

Off off topic

 

 

3 minutes ago, Green23 said:

Na kraju će 100 evra dobiti samo članovi partije :lol_2: Kakva banana država. Ipak, mislim da u narednim danima izlazi veliki vođa, i govori kako je njemu stalo do svih građana, i kako će svi dobiti po 100 evra, i opet se on ukazao kao spasilac.

 

Bitno je da se penzioneri namire. Ostalo ti je sve kao ribolov, bacaš prihranu u nadi da će neko da zagrize mamac... a ako je riba gladna, ona dolazi u jatima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stoned Laki21 said:

 

Naravno, ali nije to poenta.

 

Poenta je da se ovde od komunizma zapatio narativ: zli privatnik krade od radnika i države i on je lopov.

 

 

I to se primenjuje od reda na privatni sektor, nevezano za poslodvca, pol, veru... on je PRIVATNIK i on je lopov, dal će tebe da pokrade kao mušteriju ili kao radnika ili državu da zakine manje je važno, znamo da je lopov i tačka.

 

 

Ove mere su katastrofalne i za radnike i za poslodavce, i sad što država ucenjuje Sretu da mora te pare ovako/onako i te pare prebacuje njemu NA NAMENSKI račun, to je istog sekunda upaljena crvena lampica: SRETA ĆE TO DA ZLOUPOTREBI.  A suštinski ne dao Bob Sreti da mora sutra državi da dokazuje utrošene pare, pa izvrnuli bi ga kao čarapu, da ne iskoristim grublji izraz. 

 

 

 

Slazem se o narativu, samo da naglasim, kod nas se za PPP mora dokazati papiroloski da di pare namenski utrosio, jako komplikovana pravila, ali pare se daju direktno firmama, pa ako nisi imao izdatke za vreme koje su ti dali, a ti pare moras da vratis. Sto je ok.

 

3 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Off topic

 

Verujem i da je u USA tako kad te audit-uje IRS, bar ljudi što su mi pričali iskustva. Tipa kad dođu, došli su jer nešto znaju i super je ako ne zaglaviš zatvor nego plaćaš neke penale grdne 

 

 

Dont start me with IRS. To su veca bagra nego sto mozes da zamislis. Nije tema za to. Ali ako ti je IRS usao za audit, nesto ce da platis cak i ako nisi kriv.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Slazem se o narativu, samo da naglasim, kod nas se za PPP mora dokazati papiroloski da di pare namenski utrosio, jako komplikovana pravila, ali pare se daju direktno firmama, pa ako nisi imao izdatke za vreme koje su ti dali, a ti pare moras da vratis. Sto je ok.

 

Isto i ovde, samo što mi nemamo još uvek pravilnik kako će to da bude, nego nekako pipkamo u mraku i nadamo se da će biti ok i na kraju će biti super ako se to sve ne svede na tumačenje poreskog inspektora u postupku kontrole... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...