Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

Danas posle rucka gledam neku emisiju na TV ( Francuska) i pustili snimak nekog govora Makrona, uglavnom, bla bla bla, i onda eto kako se zahvaljuje poljoprivrednicima, treba im pomoci, nema ko da im obradjuje zemlju ( ispomoc ), bla bla bla . Da treba kupovati proizvode od poljoprivrednika, a ne od industrijske proizvodnje ( zamrznute,...)

Onda se setim, kako je pre par dana bilo isto na TV , poljoprivrednik, proizvodjac krompira. Pokazuju sliku nekoliko tona krompira , boji se, ne zna kako ce to prodati, mozda mu sve propadne. 

 

Pa se ja sad onda pitam, ako je trzisna ekonomija, sta sprecava sad te poljoprivrednike da npr se skupe i odluce da svi podingnu cene npr krompiru na 10 evra za 1kg. Pa nek kupuje ko ima para, ili nek veliki lanci marketa, kupe po 10evra kg a prodaju ostalima za 2 evra kg, kao neka solidarnost zbog pandemije korona virusa.

 

I onda na kraju kaze kako svako treba da peva Marseljezu, jer tako smo najjaci 🙂

 

 

To mi je toliko ogavno, sad smo najjaci zajedno, kad je frka, a kad je frka poljoprivrednicima, ili bilo kome, ne briga ih. Imali smo protest zutih prsluka, pa su ih hapsili i prebijali. Jako licemerno.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se zaledio nakon ovog ekonomskog programa. Z-A-L-E-D-I-O.

 

Pokrivanje minimalca za SVA mirko i mala preduzeća i preduzetnike za 3 meseca. Deljenje keša, svima po 100 evra (nadam se da je ovo zajebancija)...

 

Ovo ako se implementira, koliko god da će da spasi dobar broj malih biznisa, oteraće ovu državu u bankrot

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, NMX said:

Ja sam se zaledio nakon ovog ekonomskog programa. Z-A-L-E-D-I-O.

 

Pokrivanje minimalca za SVA mirko i mala preduzeća i preduzetnike za 3 meseca. Deljenje keša, svima po 100 evra (nadam se da je ovo zajebancija)...

 

Ovo ako se implementira, koliko god da će da spasi dobar broj malih biznisa, oteraće ovu državu u bankrot

Aj prvo ne kontam odakle ti zivci da ga gledas, a jos i da mu verujes:)

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Knipex said:

Ovih 100e od Vuleta ću staviti u štek pored onih što mi je Dinkić dao.

Zar Dinkili nije dao tisuću? Čovek je neverovatan, samo kampanja. Zanima me samo šta će mu biti izgovor za par dana, zašto ne može.

Ne razumem se u ekonomiju, ali znam da ću nakon svega ovoga izaći sa gubitkom, a on sa još jednim stanom.

Link to comment
Share on other sites

Sinoc na TV u vezi proizvodnje maski i lekova. Kazu kako je nestasica lekova u Francuskoj, jer ne proizvode u Francuskoj lekove vec u Kini, (Francuske kompanije proizvode lekove u Kini),a zbog ove zabrane ide tesko snabdevanje iz Kine. I onda kazu da kad bi proizvodili u Francuskoj da bi takvi lekovi bili visestruko skuplji. 

 

I onda posle optuzuju Kinu da je napravila virus u labaratoriji. 

 

Ne proizvode lekove, ne proizvode zastitne maske, ne proizvode respiratore, pa sta onad proizvode u Francuskoj

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

Ovo kad je rekao naci cemo pare, meni zvuci kao ja kad otvorim knjigu sa police, pa je prvo prelistam u nadi da cu naci nekih 100 maraka koje sam zaboravio. 

 

Ovo lupetanje o ekonomskim merama je neverovatno... stvarno je potpuno nebitno sta izgovara, kad moze da izgovori apsolutno sve bez ikakve odgovornosti. Samo kratko: po meni je davanje 100 eur gradjanima je kretenska stvar. Mislim da ce vecina ljudi to da stavi u slamaricu pre nego li nagrne i kupi nesto. Drugo, oni sto to potrose - to ce da urade na sta tacno? Dve varijante: "proterivanje kroz guzicu" ili ti kafana ili kupovina neke robe koja ce biti jelte iz uvoza. I gde je tu korist tacno? Prvi prioritet treba da bude da se obezbedi likvidnost. Napisao sam gore da je grad Beograd prekinuo placanja, sto je upravo obrnuto. Druga stvar je da se ubrza obrt kapitala: to ima direktnog uticaja na likvidnost jer ako ja ne mogu da se naplatim na vreme, necu ni da trosim. 

 

 

5 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Sinoc na TV u vezi proizvodnje maski i lekova. Kazu kako je nestasica lekova u Francuskoj, jer ne proizvode u Francuskoj lekove vec u Kini, (Francuske kompanije proizvode lekove u Kini),a zbog ove zabrane ide tesko snabdevanje iz Kine. I onda kazu da kad bi proizvodili u Francuskoj da bi takvi lekovi bili visestruko skuplji. 

 

I onda posle optuzuju Kinu da je napravila virus u labaratoriji. 

 

Ne proizvode lekove, ne proizvode zastitne maske, ne proizvode respiratore, pa sta onad proizvode u Francuskoj

 

Meni je to sve super dok gledam. Jebo ih outsourcing sve kolektivno da ih jebo. Stvar koja je neprimenjiva, ali se vec 15-20 godina forsira. Svaki put kada failuje, meni zaigra brk. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Referent said:

Pošto se ič ne razume u ekonomiju, interesuje me kolika pomoć bi privatnicima bila da za vreme ovog sranja zaposlenima ne uplaćuju doprinose ili makar minimalne i kolika bi to rupa u budžetu bila za državu? 

Ni ja se ne razumem ali poznajem neke ugostitelje i oni se tome nadaju,uz minimalac za 3 meseca znacilo bi bas mnogo,koliku ce rupu u budzetu da napravi i moze li drzava to da izdrzi e to nemam pojima iskreno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kazem da ovo sto AV price je lupetanje zato sto se mere uvek donose targetirano. Ekonomija ne funkcionise tako sto ti das svakom po 100 evrica a GDP se podigne 1%. Drzava kao i u svakim drugim varijantama treba da NE SMETA. 

Ali ajde taj racun ugrubo: 

- Imamo 2.2M zaposlenih; 

- Od toga 700.000 je u javnom sektoru sa prosecnom platom oko 70.000; 

- Oko 200.000 su preduzetnici sa prosecnom zaradom oko 60.000; 

- Oko 100.000 su poljoprivrednici sa prosecnom zaradom oko 50.000; 

- Oko 1.2M je privatni sektor sa prosecnom zaradom oko 60.000; 

- Penzionera je 1.7M

 

Ako kazemo da imamo oko 5m punoletnih, onda je to 0.5B za taj jednokratni poklon. Penzioneri dobijaju jos 30 (pomnozimo to sa 2 jer ce vvt ponoviti) to je oko 100m. Zaposleni u javnom sektoru ce dobiti svojih 10% - dakle 700.000 x 60 ~ 50m evra. Dakle ovo do sada kosta ispod 1B. 

 

E sada, ako se ukine placanje poreza i doprinosa na 2 meseca (sto predstavlja akutan problem, ali nije resenje!), ukupni troskovi su oko 60%. Dakle, 

((200.000 x 60.000)x 0.6) + ((100.000 x 50.000)x 0.6) + ((1.2m x 60.000)x0.6)) = 7.2B + 3B + 43B = 0.5B EUR mesecno. Ako kazemo da ce to da traje 2 meseca, to je 1B EUR, plus ono gore zajedno sa nekim merama na lokalu + parafiskalni nameti - to je 2 - 2.5B EUR... da se glava odrzi iznad vode.  

 

Ova racunica gore je samo objasnjenje onoga sta je AV obecao do sada + sinoc. To se nece desiti naravno. Jer ukoliko drzava sebi ukine prihod od poreza, odmah ima problem na svojoj troskovnoj strani, a to su upravo penzioneri + javni sektor koji je dobio povisicu. 

 

Samo ne treba zaboraviti jednu stvar. Mene radnik i dalje kosta 70.000RSD, a prihod mi je i dalje 0. I tu dolazimo do toga da ove mere nisu "mere" vec stavljanje flastera na aortu iz koje lipti krv. Nije slucajno da ovu krizu zovu krizom sektora usluga, medjutim nisu sve usluge iste: neke ce se oporaviti jako brzo, tipa spedicije. Neke malo sporije, ali ce biti OK posle nekog vremena (ugostiteljstvo, turizam), ali neke su otisle dodjavola na duzi vremenski rok. I ta pomoc ne moze da se "sljepi" vec mora da se targetira. 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Referent said:

Pošto se ič ne razume u ekonomiju, interesuje me kolika pomoć bi privatnicima bila da za vreme ovog sranja zaposlenima ne uplaćuju doprinose ili makar minimalne i kolika bi to rupa u budžetu bila za državu? 

 

1. Pomoc bi bila znacajna

2. Rupa bi bila ogromna

 

Naime, da probam na prost nacin da objasnim obe stavke (ovo sto sledi nije matematicki najpreciznije, ali poenta je da objasni sustinu):

ukoliko uzmemo da je prosecna neto zarada u Srbiji 400 EUR, to znaci da je prosecna bruto I zarada (neto + porezi i doprinosi na teret zaposlenih) oko 550 EUR. Dalje, prosecna bruto II zarada (bruto I + doprinosi na teret poslodavca) je oko 645 EUR. 

Iz ovoga moze da se izvuce sledece - na nivou prosecne zarade od 400 EUR, poslodavac isplacuje jos oko 245 EUR mesecno po zaposlenom, odnosno, zaposleni sa zaradom od 400 EUR kosta poslodavca ustvari oko 645 EUR mesecno. Dakle, ukupno na poreze i doprinose (na teret i zaposlenog - 150 EUR i poslodavca - 95 EUR) mesecno poslodavac izdvaja 245 EUR. Da ne bude zabune, i jedne i druge doprinose isplacuje poslodavac kada su u pitanju prijavljeni radnici i kada je sve po PS.

Po nekim podacima, u Srbiji je zaposleno oko 1.6 miliona ljudi u privatnom sektoru. 

Po slobodnoj volji mozete da pomnozite ukupan broj zaposlenih sa ovim prosecnim ciframa i da dobijete rupu u budzetu. - 1.6 mio * 245 EUR = 392 mio EUR mesecno

Takodje, pomnozite ove cifre sa brojem zaposlenih kod nekog privatnika i dobicete koliko bi to njemu olaksalo. - 10 zaposlenih * 245 EUR = 2,450 EUR mesecno

 

Ponavljam, ovo je prosta racunica samo za one koji se ne razumeju, da bi otprilike shvatili o kojim ciframa je rec. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...