Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

24 minutes ago, MeanMachine said:

Problem je sto vecina evropskih strucnjaka npr cesto citirani Nemac smatraju da nije okej ici na neke radikalne metode tipa namerno zaraza zdravije medecinske populacije ne bi li se stvorilo imuno osoblje za drugi i treci talas, ili npr vec pomenuta zeznuta vakcina (cime bi se znatno skratilo vreme razvoja) koja bi mogla biti davana zdravom delu populacije. Jednostavno Evropljani su mekani ko sir postali i zato ne mogu tako nesto ni da zamisle.

 

Ne razumem kako su to Evropljani postali mekani ko sir i ko je taj ko nije mekan. 

 

Meni ovi ljudi ne deluju mekano, naprotiv. Vrlo su cvrsti, pragmaticni i mirni. 
 

Ne znam u formalnom smislu kakva je uloga tog Nemca na koga mislis. Ovi ljudi tj jedan od njih je formalno zaduzen i samim tim i odgovoran za svoje odluke pred njihovom javnoscu.

Imam prilicno iskustvo zivotno i radno i sa raznim mentalitetima i biznis kulturama i formiran stav na osnovu toga.


Rigidnost diktatorskih rezima nije nikakva snaga i uglavnom se zloupotrebljava za prikrivanje gresaka i korupcije. Percepcija prosecnog naseg coveka da su na prvi pogled mirni ljudi “mekani”, da nema funkcionisanja bez jake ruke je pogresna. Ima ga, i ima ga sa manje svinjarija i lopovluka.

 

Tako da bih ja pri cistoj svesti i zdravoj pameti svoj zivot stavila u ruke ovom Svedjaninu, nego ruskom, kineskom sistemu ili nekom od ovih centralno evropskih ala Orban i slicno.

Edited by Plavi Golub
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ocekuje se posle uskrsa popustanje karantinskih mera, bar su tako najavili neki lideri. 

Drzati se za Kinu je glupo jer oni nisu zatvorili celu drzavu. 

Ni jedna ekonomija ne moze da izdrzi bilo kakav duzi lockout. Ne moze ni zdravstvo da funkcionise ako nema privrede. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:


Nema od toga nista. Posle Uskrsa bice business as usual ili tu negde u vecini zemalja. My 50 cents.

 

5 minutes ago, ras kass said:

Ocekuje se posle uskrsa popustanje karantinskih mera, bar su tako najavili neki lideri. 

Drzati se za Kinu je glupo jer oni nisu zatvorili celu drzavu. 

Ni jedna ekonomija ne moze da izdrzi bilo kakav duzi lockout. Ne moze ni zdravstvo da funkcionise ako nema privrede. 

 

To sve stoji, ali ako se bude umiralo po rastućim stopama nema nista od popustanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CLakiSH said:

Ja mislim da se najkasnije sredinom maja pusta cak ako se bude morala objaviti pobeda u stilu kao sto je Slobo pobedio NATO.

 

3 minutes ago, ras kass said:

Ostace neke mere sigurno.... treba prvo obezbediti dovoljno maski i higijenskih sredstava. 

Nosenje maski postace obavezno, bar za pocetno vreme. 

Samo da ponovim, po ko zna koji put. Nece meni niko da kaze, kako da budem siguran. Cak i da dignu zabrane okupljanja, ja cu i dalje da se cuvam, kako najbolje znam.

Nema teorije da se bilo sta normalizuje sledcih par meseci. Pogledajte Kinu i kada je to kod njih pocelo, a tek se sada smanjio dnevni prirastaj.

Edited by mrd
typo
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Plavi Golub said:

Percepcija prosecnog naseg coveka da su na prvi pogled mirni ljudi “mekani”, da nema funkcionisanja bez jake ruke je pogresna.


Da dodam da je jedna vrsta Pavlovljevog refleksa na uobicajeni nacin vaspitanja. Vaspitao te neko kad je izdominirao ili te prezrivo ponizio. Da ne kazem dresirao i da znas gde ti je mesto.

 

Ljudi postaju cvrsti i odgovorni i drugom vrstom vaspitanja. Cak psihicki mnogo cvrsci od ovih drilovanih.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

 

Samo da ponovim, po ko zna koji put. Nece meni niko da kaze, kako da budem siguran. Cak i da dignu zabrane okupljanja, ja cu i dalje da se cuvam, kako najbolje znam.

Nema teorije da se bilo sta normalizuje sledcih par meseci. Pogledajte Kinu i kada je to kod njih pocelo, a tek se sada smanjio dnevni prirastaj.

Normalizacije u smislu kako smo do sada ziveli ja mislim da vise nema za dugo vremena. Neki novi obraaci funkcionisanja ce biti na snazi i to ce biti nova borba i nepoznata teritorija za sve nas.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CLakiSH said:

Normalizacije u smislu kako smo do sada ziveli ja mislim da vise nema za dugo vremena. Neki novi obraaci funkcionisanja ce biti na snazi i to ce biti nova borba i nepoznata teritorija za sve nas.

Pozitivno sto je ova izolacija donela je to da se tehnologija mnogo vise koristi. Cak bih se usudio napomenuti, da se desava i ona diskusija gde su skole on line i gde i profesori i deca sede kucama, a desava se proces obrazovanja. Moze se reci da imamo izuzetnu priliku da filtriramo i obrazovni program. 

Videcemo, cini se da se i biznis orijentise vise na on-line.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CLakiSH said:

Ja mislim da se najkasnije sredinom maja pusta cak ako se bude morala objaviti pobeda u stilu kao sto je Slobo pobedio NATO.


klasicno baba-vanga predvidjanje.

stvari se menjaju bukvalno ne na dan-dva, nego na sat-dva.
sta ce biti pocetkom, sredinom ili krajem maja je potpuno neuhvatljivo i za mnogo ozbiljnije drzave i strucnjake od nasih.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djura.net said:


klasicno baba-vanga predvidjanje.

stvari se menjaju bukvalno ne na dan-dva, nego na sat-dva.
sta ce biti pocetkom, sredinom ili krajem maja je potpuno neuhvatljivo i za mnogo ozbiljnije drzave i strucnjake od nasih.

Naravno, niko ne moze znati sigurno sta ce biti i kada.

Druga opcija je Mad Max i ona je izgledna kao i ova, zato se nadam da ce biti dovoljno mudrosti.

Link to comment
Share on other sites

Govori se o popustanju mera od Uskrsa, ne totalnom otvaranju. To ima za cilj da ljudi psihicki skroz ne puknu  i da ekonomija ne kolabira.

 

Nisu mirni Kinezi sedeli u Vuhanu mirno, nego pod prisilom vojske i policije. To moze u Kini da prodje, ne i u demoktratskim drzavama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Pozitivno sto je ova izolacija donela je to da se tehnologija mnogo vise koristi. Cak bih se usudio napomenuti, da se desava i ona diskusija gde su skole on line i gde i profesori i deca sede kucama, a desava se proces obrazovanja. Moze se reci da imamo izuzetnu priliku da filtriramo i obrazovni program. 

Videcemo, cini se da se i biznis orijentise vise na on-line.

Eto ja da radim u prosveti sad bih razumeo da sam zamenljiv, i da su RTS planeta dovoljni. 

 

 

2 minutes ago, ras kass said:

Govori se o popustanju mera od Uskrsa, ne totalnom otvaranju. To ima za cilj da ljudi psihicki skroz ne puknu  i da ekonomija ne kolabira.

 

Nisu mirni Kinezi sedeli u Vuhanu mirno, nego pod prisilom vojske i policije. To moze u Kini da prodje, ne i u demoktratskim drzavama.

Dakle ovde može da prođe 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Eto ja da radim u prosveti sad bih razumeo da sam zamenljiv, i da su RTS planeta dovoljni. 

Cini mi se da si me pogresno razumeo. Nisam ni jednog trenutka pomenuo RTS, vec profesore(predavace) koji drze on-line sessions. 

Link to comment
Share on other sites

Da,  slažem se. To bi moglo da bude neko rešenje.
RTS model bi samo mogao da bude u svrhu ispiranja mozga.
Ovo se čini zgodno, ako nije stalno. Moraš da imaš sve đake bar jednom 101

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Evo svedska iskustva na engleskom, nedeljni The Times

 

“CORONAVIRUS | SWEDEN

Coronavirus: elderly in lockdown and children in school help Sweden pursue herd immunity

 
Swedes enjoy the spring sunshine in a Stockholm park as life carries on almost as normalSwedes enjoy the spring sunshine in a Stockholm park as life carries on almost as normal
Louise Callaghan, Halmstad
Sunday March 29 2020, 12.01am GMT, The Sunday Times
 

In the bright spring sun, flaxen-haired families held barbecues on the beach. Crowds in this provincial Swedish town shopped in designer boutiques and in supermarkets laden with lavatory paper and pasta.

As much of the world hunkered down at home to hide from the coronavirus, life in Sweden was — for many — carrying on almost as normal last week.

Swedish public health experts argue that the virus can be stopped solely by vaccination or by herd immunity.

Since a vaccine for widespread use is still at least a year away, they say, the only possible way to stop the epidemic is by isolating vulnerable people while allowing the virus to spread as slowly as possible through the healthy population as they build resistance.

Scientists at Sweden’s public health agency say this will also prevent a harsh resurgence in infections.

“It’s important to think how long can you keep these measures going” said the state epidemiologist, Anders Tegnell. What we’re doing now we think we can do for a long time. Of course it slows down many things in society but we can make it work. We all know that this is going to go on for months. You can’t keep schools closed for months.”

%2Fmethode%2Fsundaytimes%2Fprod%2Fweb%2Fbin%2F65fab534-70f9-11ea-95ac-727c046e7b5d.jpg?crop=2250%2C1500%2C0%2C0&resize=375
Infections in Sweden passed 3,000 last week, with 92 deaths by Friday, and some restrictions have been imposed to slow the spread of the virus and protect the vuGatherings of more than 50 people are banned and colleges and universities are closed. Those over 70, or with pre-existing health problems, have been asked to stay at home except for a daily walk. But restaurants and bars are open and children are going to school.

The authorities say that Swedes can be trusted to follow recommendations to socially distance and do not need draconian laws to slow the spread of the virus.

“If the public health agency goes out and says stay home, people do stay home,” said Tegnell. “My feeling is that the actual impact of having a law in another country and a recommendation in Sweden isn’t that different.”

Last week Holland, which has been aiming for herd immunity, announced a ban on almost all gatherings amid public fears over a large projected number of deaths.

In Sweden, scientists at the public health agency are shaping the national response to the virus together with the government, but — by law — politicians cannot intervene in the details of its implementation.

“The agencies have the technical and scientific expertise. The government has the expertise in policies and politics,” Tegnell said. “Most experts in the world agree that there’s no way of stopping this any more. It hits almost every country in the world. We can’t get rid of it, that never happened in history — only with smallpox after decades of vaccination.”

Anders Bjorkman, a leading epidemiologist who — along with the British chief medical officer, Chris Whitty — spent years at the forefront of malaria research, challenges the model used by researchers at Imperial College London, which estimated that about 1% of those who contracted the virus would die.

He argues that the estimate is misleading as it does not include those with the virus who exhibit no symptoms.

“They say there’s 1% mortality. That’s not true. They completely discard the asymptomatics,” he said. “In all these groups there are some who don’t have symptoms and aren’t reported. In Sweden the average age of all reported corona cases is 56 years roughly. The average age of the population is 40 . . . and I believe that all age groups have been more or less equally exposed. Among the younger population, those under 40, there are so many non-symptomatics.”

The death rate in Sweden, he said, was likely to be closer to 0.1% than 1%. Hundreds, rather than tens of thousands, would die before herd immunity was achieved.

The public health agency said that in tests of around 5,000 people who had returned to Sweden from visits to Italy, the few hundred that were positive all exhibited very mild symptoms — implying that there could be a large number of people in Sweden who are asymptomatic — with mild or no symptoms — who have not sought medical treatment.

Some Swedish scientists say the laissez-faire approach will cost lives and the country would be better off following the UK in stopping people leaving their homes.

Joacim Rocklow, an epidemiologist at Umea University, challenged the asymptomatic theory. “It’s a huge risk,” he said.

“Herd immunity builds on the fact that there is a lot of silent transmission that would make you immune. But most of the scientific evidence doesn’t show much silent transmission.”

Some have called for large-scale testing — as Iceland did after skiers returned with the virus from a trip to Austria. They were isolated and their contacts traced and tested. So far there have been 890 confirmed cases, two deaths and 18 people hospitalised. Iceland has not closed its borders.

Svandis Svavarsdottir, the health minister, said Iceland’s low population density, well-developed health system and geographical isolation worked in its favour. By lowering transmission through social distancing, the proportion of the population that needs to become immune would be much lower than the 60%-70% rate of infection typically needed for herd immunity, she said. But the main goal of the strategy in Iceland now is to contain the spread of the virus, she added.

Haraldur Briem, Iceland’s former chief epidemiologist and an adviser to the government, said: “ It is too early to tell if we have beaten back the virus. Yes, the spread is slowing down, but we will have to wait and see.

“What we have done could be used by other countries. Closing borders may not be a good idea when the epidemic is spreading in your back yard.”

@LouiseElisabet”

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mera totalnog zatvaranja pijaca je neshvatljiva: stize hrana iz plastenika i gde ce se prodavati?

Da ne pricam o brojnim mesarama, ribarnicama i ostalim radnjama koje se nalaze u okviru istih.

Sa jedne strane hrana ce poskupeti, sa druge - dosta ljudi ce izgubiti posao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kronostime said:

Mera totalnog zatvaranja pijaca je neshvatljiva: stize hrana iz plastenika i gde ce se prodavati?

Da ne pricam o brojnim mesarama, ribarnicama i ostalim radnjama koje se nalaze u okviru istih.

Sa jedne strane hrana ce poskupeti, sa druge - dosta ljudi ce izgubiti posao.

 

Odluka je suvisla taman koliko i zabrana šetanja pasa u toku policijskog časa. Koga će usamljeni vlasnik psa da zarazi dok šeta kuče sam samcijat oko zgrade je izvan svake logike.

Čini mi se da ovo služi da hrani kult Vođe, ali sam u svom okruženju gotovo pa usamljen. Ogromna većina nekritički podržava svaku odluku, svaku meru, ali imamo vremena.

Da vidimo kako će da misle kad im prestanu stizati plate, što očekujem nakasnije u Maju, bar za ovu moju ekipu.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, urosg3 said:

 

Odluka je suvisla taman koliko i zabrana šetanja pasa u toku policijskog časa. Koga će usamljeni vlasnik psa da zarazi dok šeta kuče sam samcijat oko zgrade je izvan svake logike.

Čini mi se da ovo služi da hrani kult Vođe, ali sam u svom okruženju gotovo pa usamljen. Ogromna većina nekritički podržava svaku odluku, svaku meru, ali imamo vremena.

Da vidimo kako će da misle kad im prestanu stizati plate, što očekujem nakasnije u Maju, bar za ovu moju ekipu.

 

Čini mi se da će ove idiotske mere iskoristiti kako bi ih kasnije ukinuo i izjavio nešto u fazonu da zahvaljujući NJEMU ljudi smeju da se snabdevaju na pijacama i da šetaju pse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...