Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

38 minutes ago, SamoFlacko said:

Nisam ispratio, tj. nisam vidio u medijima, svašta.

Kolika je cifra u pitanju?

 

Nemoj me za rec, mislim 7,5 miliona i 200 najavljeno.

 

Al, jbg, EU ne pomaze, nema evropske solidarnosti, samo Kinezi pomazu.

Link to comment
Share on other sites

Rad od kuce u mojoj firmi:

od 8-9 razmenimo informacije u zvanicnoj viber grupi (gde su i vlasnici ) sta se uradilo juce. To su neki minimumi tekucih stvari i informacije sta ko cuo i nacuo od klijenata i kako dalje. Zakljucimo da nema dugorocnog plana i da idemo od dana do dana.

Zatisje do 13-14 i onda u drugoj viber grupi gde nema vlasnika bombardujemo se medjusobno boomerskim mimovima i clipovima do kasno u noc.

  • Like 2
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

U USA su mnogi "otpusteni" tj poslani na prinudni neplaceni odmor. Vecina zeli da zadrzi svoje zaposlene kad ovo djepro, samo ovde su ugovori potpisani at will, sto znaci da mogu da dam i dobijem otkaz u svakom trenutku bez najave.
Drzava krece uskoro da dotira gradjane kao striptizete, nesto od 1,000-2,000 po glavi. Ne znam samo odakle ta lova, nastampali ili izvukli iz steka.

Gorivo na midwest ispod 1$
Hrana malo skuplja no sto je bila.

 

Tanko je ovo za neki finan reset ili major sranje, jos...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Squabbit said:

U USA su mnogi "otpusteni" tj poslani na prinudni neplaceni odmor. Vecina zeli da zadrzi svoje zaposlene kad ovo djepro, samo ovde su ugovori potpisani at will, sto znaci da mogu da dam i dobijem otkaz u svakom trenutku bez najave.
Drzava krece uskoro da dotira gradjane kao striptizete, nesto od 1,000-2,000 po glavi. Ne znam samo odakle ta lova, nastampali ili izvukli iz steka.

Gorivo na midwest ispod 1$
Hrana malo skuplja no sto je bila.

 

Tanko je ovo za neki finan reset ili major sranje, jos...

 

Pa nastampali. SA dala zeleni signal da mogu da stampaju pare na osnovu nafte i sada je to sakom i kapom. 

Pritom se meni licno uopste ne svidja to davanje pare iz vise razloga. Jedan od toga je sto ce posle reci kako si primio cek i ne mozes na listu nezaposlenih da trazis pomoc, a drugo je sto su napravili gradaciju po zaradi, pa onaj sa najmanje primanje ce dobiti toliko cisto da moze da se slika sa tim, a realno je najugrozeniji jer je najmanje imao sanse da ustedi nesto. I oni se sada kolju oko toga.

 

Sa druge strane mi se ne svidja ni upumpavanje love u korporacije tipa Amazona i slicno, jer kompanije koje imaju revenue od par stotina milijardi valjda mogu da prezive mesec dva. Te pare bi kompanijama trebalo ustvari da obezbede cistu lovu za kupovinu (uglavnom sopstvenih) akcija i odrze stock market i ustvari kada ovo prodje samo postanu bogatiji za par desetina biliona. Amazon je vec uspeo da odigra tu igru i do pre neki dan poraste za destak biliona, a trazi da ljudi doniraju pare za njegove radnike koji su bolesni jer on nece da im placa plate. 

 

Ono sto su uradili oni senatori, dan pre pada prodali svoje akcije (uz dojave koje su kaznjive, tips: Marta Stjuart) su i sami doprineli obaranju berze, ali su na brzinu ulozili u zlato (uz dojavu) i zaradili po par miliona. Berza je postala ekonomsko igraliste za vlast.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam u toku ali pretpostavljam da je onlajn trgovina (pre svega mislim kupovinu iz Srbije na stranim sajtovima) u kolapsu... ili to normalno funkcioniše?
Da li je možda neko u toku - stiže li roba poručena na Amazonu, AliExpress-u, eBay-u... u Srbiju (sada kada je ovaj haos sa Korona virusom, zatvaranjem granica itd.)?

Link to comment
Share on other sites

U HR su ozbiljni problemi, ljubitelji "velikih vođa" i ljubiteji "velike države" su došli totalno do izražaja i to sa sobom nosi katastrofalne ekonomske posljedice.

 

To nema veze sa borbom protiv pandemije, nego sada imamo borbu sa retardima iz vlasti

primjer

Njemac, Bosanac ili Srbin dolazi sa kamionom u HR i uredno istovari robu i vozi novu turu.

Hrvat dolazi sa kamionom i mora 14 dana u izolaciju

60% vozača je u izolaciji i transport je na granici kolapsa

 

primjer 2

tržnicama su zabranili rad jer su na otvorenome ali trgovački centri rade normalno. 

U trgovačkim centrima se ne prenosi virus ako niste znali, sada znate.

 

IQ where are you?

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Biznis/a582455/Djukic-Kriza-ce-drasticno-da-pogodi-Srbiju-najverovatnije-nivo-pada-iz-1999.html
 

Quote

Đukić: Kriza će drastično da pogodi Srbiju, najverovatnije nivo pada iz 1999.

Petar Đukić, profesor ekonomije na Tehnološkom fakultetu, smatra da će kriza drastično da pogodi Srbiju, da će pad biti na nivou 1999. i ne smatra, zato, racionalnim paušalno najavljivanje povećanja plata medicinskim radnicima, dodajući da je bolje nagraditi ih bonusima za izuzetan napor. U postkorona periodu treba da prođe bar šest meseci dok se psihološko stanje potrošača vrati na prethodni nivo, dodao je.

Đukić smatra da će kriza drastično da pogodi Srbiju. Prenoseći šta su mu rekli kroz anketu koju je radio s radnicima i poslodavcima, od mikro do malih preduzeća, situacija će naverovatnije mnogo  drastičnija biti nego 2009. godine. "Verovatno na nivou pada iz ratne 1999. godine".

On je rekao da će u svetu biti nešto niža recisija nego u našoj zemlji.

Treba saopštiti ljudima istinu i reći im da ne mogu živeti sa višom potrošnjom, višim platama, svim isplatama iz budžeta, među kojima su i penzije, a BDP će nam biti manji, istakao je.

Mnogo stvari bi se moglo preduzeti, smatra sagovornik N1, i dodaje da mu je u razgovoru sa predstavnicaima malih i mikro preduzeća, preneseno da je potrebno rasterećenje od trenutnih obaveza poreskih, ali ne samo to, već i druge stvari - kako da obezbedite prevoz radnika, sanitarna sredstva, maske - kad nemate gde da ih kupite, a zalihe su se istrošile...

Predsednik najavljuje više milijardi pomoći, na pitanje šta se može očekivati, Đukić navodi da ako ne znate na koji način će se pomoći, da li nekim posebnim kreditima ili to prepustite bankama, onda...  "Banke pošalju mejlove korisnicaima kredita da ne moraju da vraćaju te kredite ova tri meseca, a onda im uredno obračunaju sve te kamate i prilepe im ratama... Onda znači da će oni biti u nekim vrstama zarade, ali ajde dobro".

Ako kažete ljudima odmah na početku pandemije, da ne moraju da plaćaju račune (nekim grupama), pa kako će neki ljudi da prežive, upitao je. To opšte neplaćanje moje ispitanike najviše plaši, rekao je profesor.

Svi moji ispitanici su rekli da mogu da izdrže, ali od jednog do pet meseci u sadašnjim okolnostima. I svi kažu - nikoga nisam otpustio, plaćam doprinose i poreze, ali su sumnjičavi prema merama, plaše se selektivnog pristupa - da će neko svojim prijateljima dati meso, drugima kupus, a u proseku ispašće da su dali sarmu, navodi Đukić.

"Govore mi otprilike - lako je nekome ko ima hotel, koji je inače prazan, da ga da državi da plaća troškove održavanja i da ga koristi, a šta mi mali da damo", naveo je.

Neće biti naglog oporavka ni nakon toga što prođe epidemija, jer postoji psihološki faktor, a podseća da se epidemija se ubrzava i smanjuje različito, u različitim zemljama, jer u Indiji tek počinje.

U tom postkorona periodu treba da prođe bar šest meseci dok se psihološko stanje potrošača vrati na prethodni nivo, naglasio je.

Vraćajući se na trenutno stanje i na mere države, Đukić kaže da svim treba objasniti da ne može da se troši više i da se očuva javni novac i finansije. On navodi da jeste za to da se daju bonusi  medicinskim radnicima za posebne napore i rizike, ali nikako da se kaže, paušalno, eto im povećanje. U ovakvom stanju se može nešto povećati i udeliti, ali ako nemate platne razrede i niste formulisali taj sektor, nemate adute da dajete paušalna obećanja, zaključuje.

 



Kada sve prodje sa ovom koronom vladajuca struktura i Vucic je verovatno biti u najvecoj opasnosti do sada. Kada su svih ovih godina, gde su imali ubedljive rezultate sa izbora, kakogod dosli do njih, radili sve sto su radili (stranacka zaposljavanja, kupljeni listici, pritisci na zaposlene i njihove porodice, botovi, zataskavanja afera...) mozemo trenutno samo da zamisljamo sta ce se sve dogadjati nu politickom zivotu nakon sto se ovo jednom zavrsi

Link to comment
Share on other sites

Ne znam...

U nekim evropskim drzavama je vec smanjena plata javnom sektoru i najavljena pomoc privatnom...

Kod nas suprotno,najavljuju da privatnom nece pomagati,a znajuci njih moguce je da ce javnom povecati plate po cenu dizanja kredita iz inostranstva....

Zna Vucic ko su mu glasaci i sta mu je prioritet...

Link to comment
Share on other sites

Citam danas:

Svedski epidemiolog i trenutno savetnik za zarazne bolesti u WHO Johan Giesecke je potpuno i apsolutno siguran da Svedska ima pravo, a da ostatak sveta gresi u nacinu borbe sa koronom. Dok su svi zatvorli sve, Svedska nije zatvorila ni skole  , ni granice. On smatra da se Svedska oslanja na naucne informacije, a ne na politicke odluke da se pokaze politicka snaga i preduzimljivost.

 

Smatra da strategija "potisnuti" moze da bude pogresna i da virus i zaraza moze da se vrati. Kaze da je razgovarao sa kolegom iz Juzne Koreje koji tvrdi da njihova strategija preskupa  da ce uskoro morati odustati od nje. Tvrdi da Svedska ne radi veliki broj testiranja jer smatra da za malu populaciju doprinos tih rezultata naucno istorijski nece biti veliki i da je ionako prekasno za to.

 

Covek savetuje da se ide napolje na prolecno Sunce i misli da je najgore gotovo krajem maja.

 

Zivo me zanima da li je u pravu. Sasvim moguce iz ugla Svedske, nacina zivota i kulturoloskih navika i da jeste.

 

@vilhelmina Imas li komenatar?

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Plavi Golub said:

Citam danas:

 

Gdje citas, ima li neki link?

 

Ja sam mislio da je cilj zastititi najugrozeniju grupu (stari i bolesni), i smanjiti broj infektiranih da bi zdravstveni sistem mogao da podnese. Sta ce taj epidemiolog kad mu pocnu umirati ljudi kao u Italiji?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Honey Badger said:

 

Gdje citas, ima li neki link?

 

Ja sam mislio da je cilj zastititi najugrozeniju grupu (stari i bolesni), i smanjiti broj infektiranih da bi zdravstveni sistem mogao da podnese. Sta ce taj epidemiolog kad mu pocnu umirati ljudi kao u Italiji?

 

 


Nema na engleskom. Kad se pojavi postavi cu. 
Kaze (pretpostavljam da se referise na Svedsku) da broj starih umrlih nece biti veci nego pri obicnoj epidemiji gripa i da ova strategija ne podrazumeva zrtvovanje starih. Italiju ne pominje. Glavni problem koji navodi kod restriktivnih mera u Kini npr je ponovno izbijanje epidemije. Racuna se sa vakcinom najranije za 10 meseci.

 

 

Evo ko je covek:

 

https://www.who.int/emergencies/diseases/strategic-and-technical-advisory-group-for-infectious-hazards/members/biographies/en/index2.html

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Plavi Golub said:

Citam danas:

Svedski epidemiolog i trenutno savetnik za zarazne bolesti u WHO Johan Giesecke je potpuno i apsolutno siguran da Svedska ima pravo, a da ostatak sveta gresi u nacinu borbe sa koronom. Dok su svi zatvorli sve, Svedska nije zatvorila ni skole  , ni granice. On smatra da se Svedska oslanja na naucne informacije, a ne na politicke odluke da se pokaze politicka snaga i preduzimljivost.

 

Smatra da strategija "potisnuti" moze da bude pogresna i da virus i zaraza moze da se vrati. Kaze da je razgovarao sa kolegom iz Juzne Koreje koji tvrdi da njihova strategija preskupa  da ce uskoro morati odustati od nje. Tvrdi da Svedska ne radi veliki broj testiranja jer smatra da za malu populaciju doprinos tih rezultata naucno istorijski nece biti veliki i da je ionako prekasno za to.

 

Covek savetuje da se ide napolje na prolecno Sunce i misli da je najgore gotovo krajem maja.

 

Zivo me zanima da li je u pravu. Sasvim moguce iz ugla Svedske, nacina zivota i kulturoloskih navika i da jeste.

 

@vilhelmina Imas li komenatar?

 

I ja sam za to od samog pocetka, ali ljudi ni da cuju.

Ovo ce se sve morati otvoriti kad tad, a virus nece biti eliminisan kad se to desi i dzaba si unistio ekonomiju, a nisi resio problem. Pri tome unistena ekonomija znaci da ce buduca izdavanja za zdravstvo biti jos gora nego do sada, jer prosto nece biti odakle, a to znaci dugorocno mnogo vise smrti. Ovim pristupom oni su samo izbegli los marketing, tj  veliki broj smrti u kratkom roku, ali dugorcno ovako ce sigurno vise ljudi stradati.

 

Jedina ispravna strategija je bila da se rizicne grupe izoloju i to ograniceno, na ravno dva meseca, kako bi se izbegla masovka u startu i dok pripremis sitem na veci prirast obolelih,  a posle i njima ukinuti zabrane i prepusiti sve normalnim tokovima. Nazalost vecina nema sluha za takve stvari, u strahu im velike oci, odmah vide desetine pa i stotine hiljada mrtvih, iako to nema bas jako utemeljenje u praksi. Sad nema nazad, izabrali smo pogresan put, kostace to jako skupo ne samo nas vec i generacije koje dolaze, al ako je za utehu nismo jedini, vecina sveta je izabrala tu stranputicu. Zato u Svedskoj i jeste takav standardi, jer oni imaju na celu ljude koji racionalno a ne emocionalno donose odluke.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam samo prenela. Jos nemam jasan stav na ovu temu, mada tu ima puno parametara koji su razliciti za pojedine zemlje. Gustina naseljenosti, starost populacije, opste zdravstveno stanje iste kao i kulturoloske stvari, nacin zivota. Da li je turisticka destinacija ili ne.

 

Verovatno svaka zemlja ili regija mora da napravi strategiju koja je optimalna u njoj. I koja daje najbolje rezultate.

 

Nije samo pitanje da onaj ko odlucuje donese racionalnu odluku. Mora i na strani prijema da bude takva svest pa da je prihvati.

 

Elem ono sto jeste uocljivo je da zastitna oprema medicinskog osoblja iuopste osoblja zaposlenog u bolnicama mora da je bolja. Da mora da se imaju brzi testovi za njih. 
 

Higijena u bolnicama mora biti bolja. Tu poslovni svet moze naci interes za doniranje ili ulaganje,
 

Drugo osoblje po starackim domovima, restoranima, barovima, kozmetickim salonima i sl takodje treba da bude podvrgnuto redovnom testiranju, pred sezonu virusa.

 

Postojanje brzih i relativno jeftinih testova za ovako prenosive viruse ovde moze da pomogne da se ustedi na ekonomskom kolapsu.

 

Saradnja medju drzavama u ovom smislu mora da bude bolja i reakcije na prikrivanje ostrije.

 

Sve u svemu nekakav uzi obruc zastite treba da se uspostavi blize mestima (bolnica, dom, restoran, bar, ...) gde se virus lako i brzo siri.

 

Potpuna zabrana tih pijaca sa divljim zivotinjama bez izgovora.
 

Svest o higijeni u sirem smislu mora da se podigne u siroj populaciji.

Edited by Plavi Golub
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jeste zato su poceli da uvode limite: prvo 500 coveka za masovno okupljanje a od vikenda 50 coveka, zanimljivo.
Vec vidjen proces, kurcenje idemo herd imunitet, jaci smo od sudbine, ali malo po malo kako se dize broj mrtvih (oni su na 100 sada)pocnu sitne restrikcije, prvo to bude ogranicavanje max broja ljudi, pa onda ide zabrana penzionerima da idu napolje i na kraju lockdown se desi.
Da sacekamo jos 7-10 dana pa da vidimo gde su racionalni Svedjani.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2020 at 7:59 AM, stefan81888 said:

@bohumilo

 

Jasna mi je logika ovog što si rekao u vezi povećanja cena kritičnih proizvoda kako bi ih kupovali samo oni kojima su najpotrebniji. Ja se, doduše, ne bih osmelio na tako nešto u situaciji polupanike u ovako siromašnoj zemlji sa istorijom haosa. Pre bih limitirao broj istog artikla koji može da kupi pojedinac u jednom trenutku

 

On 3/19/2020 at 1:52 PM, nonick said:

 

Sto se tice podizanja cena tu se ne slazem - bar za ovu sitvaciju -  jer je ovo sada vrlo jednostavna stvar - sto male i velike radnje vec i sprovode (posle prve panicne navale prosle nedelje - barem ovde u kanadi). Samo odredis koliko komada necega mozes da kupis odjednom. Musterijama odma ublazis nivo panike, sve ide jednostavnije (nema agresivnosti itd), i svi imaju dovoljno do sledece isporuke. To rade najvece kompanije oduvek - Amazon, Costco, Walmart itd. (mada je Cosco omanuo prosle nedelje, sada ispravili - bilo im je veliko iskusenje - cash flow vs. human decency 🙂 )

 

Limitiranje kolicine, nazalost, ima i limitiran efekat. Ono u prvom naletu (ako se izvede perfektno, ako isti ljudi ne skitaju po vise prodavnica itd) moze da razvuce namirnice na siri krug ljudi (to isto radi i povecanje cena), ali ono ima druge nedostatke - ne moze da rasporedi namirnice na optimalan nacin (npr. ako ima manje namirnica nego zainteresovanih kupaca da robu dobiju oni kojima je najpotrebnija), ali, sto je kljucno, ne prenosi informaciju i ne daje ljudima motiv da navale da proizvode deficitarnu robu u mnogo vecim kolicinama (i koliko tacno vecim? to je tesko znati bez pravih cena) - mozda neko koga ne poznajete i ko je udaljen hiljadama kilometara od vas nece bas pohitati da radi i dan i noc da vama pomogne iz dobrote svoga srca, ali verovatno hoce ako od toga moze dobro da zaradi. Nema nista lose u tome da ljudi vodjeni sopstvenim finansijskim interesom privremeno prestanu da se bave poslovima koje su radili do sada (narocito sto ce im i onako opasti traznja) i pocnu da siju maske i proizvode medicinski alkohol i slicno, narocito oni koji se bave vec bliskim delatnostima i koji bi bez velikih troskova mogli da se preorjentisu, npr. neki proizvodjaci hemijskih sredstava ili lokalne krojacke radnje, npr. neko ko zaposljava 10 zena i sije kupace gace za Nemacko trziste bi mogao, samo kada bi cena ove robe skocila, da zaposli i obuci jos 20 zena (koje su bile nezaposlene ili su ostale bez posla zbog zatvaranja kafica, hotela itd...) da siju maske, rukavice, medicinske zastitne kostime itd itd...

 

On 3/18/2020 at 7:59 AM, stefan81888 said:

Pitanje za tebe, a i za sve koji se razumeju u ekonomiju: da li može, makar okvirno, da se predvidi šteta koja bi nastala totalnim lockdownom?

 

Sto se tice konkretnih podataka i procena*, do njih se lako moze doci putem interneta, izasao je UN, izasla je Svetska banka, izaslo je nekoliko univerziteta (iskren da budem trebalo bi mi malo vremena da to procitam, svarim, uporedim, procenim za sebe ko je releventniji itd...). Ja licno nisam preveliki pesimista sto se tice same stete od nekoliko meseci hibernacije (treba razumeti da berza nije ekonomija, berza je mnogo volotilnija, ali jos vaznije, krah na berzi ne predstavlja nikakav realan ekonomski gubitak kao sto to predstavlja npr. fizicko razaranje u ratu, unistenje realnih dobara, unistenje tehnologije, smrt vrednih ljudi, radnika itd...), ono sto me vise brine su same mere tj. "lek" koji pojedine zemlje preduzimaju - dalje zaduzivanje, monetarno labavljenje (stampanje para), kontrola cena i slicno, sto moze POSLE KARANTINA dovesti u 2021. godini i do tzv "stagflacije" (visoke stope inflacije u kombinaciji sa visokom nezaposlenoscu i niskom agregatnom traznjom (sto je bila pojava za koju su klasicni kejnzijanci tvrdili da je nemoguca u trzisnim ekonomijama - dok se nije desila 70ih godina u SAD))...

 

Medjutim, ono sto je meni, kao ljubitelju naucno-fantasticne umetnosti, jos zanimljivije je zamisljanje sta ce se desiti i u kojoj meri ce nas zivot i nasa ekonomija biti izmenjeni ako ovo postane permanento stanje, recimo ako potraje godinama***, ili ako potraje u on/off modu nekoliko godina (recimo svake godine po 6 meseci karantina, ako ne pronadjemo efikasnu vakcinu) - kako cemo se druziti, kako cemo zaradjivati za zivot (svako ce morati da nadje nacin kako da doprinese zajednice, nece niko nikoga moci da izdrava godinama kao sto je sada situacija), kako cemo se zabavljati, kako cemo nalazite devojke i momke i razmnozavati se, kako cemo se oblaciti itd, itd...tako da i o tome vredi porazmisliti (pa polako se i pripremati)...

 

 

 

 

* digresija: volim ovakva pitanja sa procenama, i na razgovorima za posao sam voleo kandidatima da ih postavljam, ne bas da procene stetu od potpunog lokdauna (mozda ga nekad i pozajmim, mada je mnogo kompleksno i zahteva puno pojasnjenja), ali npr. da procene koliko se fudbalskih lopti godisnje proizvede na svetu (tragom onog cuvenog Fermijevog zadatka studentima fizike "koliko ima klavir-stimera u Cikagu?") - pristup ovakvom problemu otkriva mnogo o intelektualnim i karakternim osobinama coveka...


*** kao sto ima naznaka, npr.
https://www.technologyreview.com/s/615370/coronavirus-pandemic-social-distancing-18-months/
 

Edited by bohumilo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Jeste zato su poceli da uvode limite: prvo 500 coveka za masovno okupljanje a od vikenda 50 coveka, zanimljivo.
Vec vidjen proces, kurcenje idemo herd imunitet, jaci smo od sudbine, ali malo po malo kako se dize broj mrtvih (oni su na 100 sada)pocnu sitne restrikcije, prvo to bude ogranicavanje max broja ljudi, pa onda ide zabrana penzionerima da idu napolje i na kraju lockdown se desi.
Da sacekamo jos 7-10 dana pa da vidimo gde su racionalni Svedjani.


Slazem se. Da sacekamo. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Plavi Golub said:

Citam danas:

Svedski epidemiolog i trenutno savetnik za zarazne bolesti u WHO Johan Giesecke je potpuno i apsolutno siguran da Svedska ima pravo, a da ostatak sveta gresi u nacinu borbe sa koronom. Dok su svi zatvorli sve, Svedska nije zatvorila ni skole  , ni granice. On smatra da se Svedska oslanja na naucne informacije, a ne na politicke odluke da se pokaze politicka snaga i preduzimljivost.

 

Smatra da strategija "potisnuti" moze da bude pogresna i da virus i zaraza moze da se vrati. Kaze da je razgovarao sa kolegom iz Juzne Koreje koji tvrdi da njihova strategija preskupa  da ce uskoro morati odustati od nje. Tvrdi da Svedska ne radi veliki broj testiranja jer smatra da za malu populaciju doprinos tih rezultata naucno istorijski nece biti veliki i da je ionako prekasno za to.

 

Covek savetuje da se ide napolje na prolecno Sunce i misli da je najgore gotovo krajem maja.

 

Zivo me zanima da li je u pravu. Sasvim moguce iz ugla Svedske, nacina zivota i kulturoloskih navika i da jeste.

 

@vilhelmina Imas li komenatar?

 

Slusala sam ga i mogu da kazem da je bio prilicno proturecan. S jedne strane hvali strategiju koja se trenutno primenjuje, s druge kaze da bi bilo efekta kad bi se Stockholm stavio u karantin. Kaze da je porast broja umrlih u porastu i da je to zabrinjavajuce, i jos dodaje da ce ih biti jos mnogo vise. Onda kaze da ne veruje da ce Stockholm biti stavljen u karantin i da to ne bi bilo dobro. Misli, sta je rekao? Da bi bilo efekta (valjda u smislu manjeg broja obolelih i umrlih, ne znam kako drugo?), ali da to ipak ne bi bilo dobro.

Zatim mu novinarka postavlja potpitanja, jer ocigledno ni njoj nije jasno sta zeli da kaze, i on zakljuci time da eventualne restrikcije ne bi imale uticaja na tok pandemije. Pokusala sam da ga slusam uvom vec prilicno naviklim na svedsko izrazavanje u siframa i izgleda mi ovako. On smatra da je veliki broj zrtava neminovan, ali da to vodi brzem toku pandemije, pa bi valjda u tom slucaju i njen kraj mogao brze da se nazre. I to bi moglo negde i da se prihvati, koliko god surovo zvucalo, ako je tako da mora da se bira izmedju dva zla, pa da ovo s mnogo mrtvih u kratkom vremenu bude manje od onog sto je alternativa, sta god da je to. On nije objasnjavao, pa ni ja ne bih da spekulisem.

Medjutim, nije mi se dopalo kad na jedno od novinarkinih potpitanja odgovara da neke posebne restrikcije u Stockholmu nisu potrebne, jer ljudi ionako prate i slusaju preporuke epidemiologa. E tu mi je lagano pripala muka, kad sam krenula redom da se preslisavam koje su to preporuke i koliko ljudi moze da im se odazove.

 

Prva preporuka - da se radi od kuce, posebno ako je covek prehladjen. Jasno je da svi ne mogu to da si priuste, posebno ne oni ciji posao ne moze da se radi od kuce, a eventualno bolovanje u vreme kad se otkazi dele na sve strane, takodjer nije najpametniji potez. Ilustracije radi, samo u toku prosle nedelje broj novoupisanih nezaposlenih na Zavodu za posljavanje se povecao za 236 puta (!) u odnosu na prethodnu nedelju. Bivsi ministar finansija Anders Borg predvidja do leta nezaposlenost od 20%. Pa ti slusaj preporuke...

Druga preporuka kaze da izbegavamo javni prevoz. A sta da radim ja cije radno mesto je oko 7 km od kuce, a ne umem da letim? Jos je meni dobro, samo dva dana u nedelji moram da budem u kancelariji, ostala tri mogu da radim od kuce. Ali sta s onima iz gornjeg pasusa? Bas ti ljudi ciji poslovi su sada najvise ugrozeni su oni koji nemaju automobile i osudjeni su na javni prevoz. I onda najgore od svega - ti ljudi zive u istim delovima grada, jer je u Stockholmu ekstremno izrazena segregacija po mestu stanovanja. Zivim to ona dva da na u nedelji - metro je daleko od sigurnog mesta u vreme kad se ide na posao i vraca s njega. Ljudi je manje nego u normalno vreme, ali nas je i dalje previse.

Treca preporuka - da stariji od 70 godina ne izlaze iz kuce. Sta da kazem, radim u okviru brige o starima i ovih dana imamo ogroman broj zahteva za pomoc s kupovinom namirnica. Sve ih odbijamo i upucujemo na crveni krst, crkvu isl. I pravimo se da ne znamo da su njihovi volonteri listom svi preko 70 i da od toga nema nista. Jednostavno, kako se ko snadje. Ko nema rodbinu da mu pomogne, mora sam u kupovinu i to je to.

Cetvrta preporuka- da deca ostanu kod kuce ako su prehladjena ili ako su roditelji zabrinuti, ali skole ostaju otvorene. Na ciju decu se to odnosi? Sigurno ne onih koji moraju na posao da ne bi popili otkaz i pri tome se voze javnim prevozom, jer nemaju drugi izbor. I koga ce ta deca zaraziti kad u skoli ili na putu do nje pokupe virus? Pa sigurno nece tudje roditelje, nego svoje, one "koji moraju na posao..." (vidi gore).

Peta preporuka - da se ljudi jednostavno distanciraju jedni od drugih. Kako to da izvedu viseclane porodice koje zive u malo kvadrata, gde roditelji moraju na posao i deca u skolu, pa se uvece svi okupe? Pa jos ako odu da pomognu roditeljima kojima je socijalna sluzba odbila pomoc oko kupovine namirnica, a znaju da ne bi smeli sami da izlaze?

 

Znaci, konstatacija da se ljudi dobrovoljno pridrzavaju preporuka i da je to dovoljno, moze da se odnosi samo na neke grupe ljudi u Stockholmu, one kojima se moze. I na one koji zive izvan Stockholma, a to je 8 od ukupno 10 miliona stanovnika. Bojim se da su ovi ostali, gorepomenuti, svesno zrtvovani, uz procenu da konacna statistika i nece biti tako losa. Sve sto poumire u ovim grupama ljudi i delovima Stockholma u kojima ljudi uz najbolju volju ne mogu da isprate sve preporuke, kada se podeli na svih 10 miliona i nece biti tako los rezultat. Statisticki. Znaci kao ono kad jedni jedu kupus, a drugi meso, pa svi u proseku jedu sarmu. Ono malo podataka o zaristima oboljevanja i smrtnim slucajevima u gradu Stockholmu, pokazuje upravo to.

Ali eto, ovdasnje vlasti smatraju da su dosadasnje mere sasvim dovoljne. Doduse, danas je dozvoljeni broj ljudi na jednom mestu u zatvorenom prostoru smanjen sa 500 na 50. Istovremeno je moja opstina izasla s programom za uskrsnji raspust, gde pozivaju decu i roditelje na bazen, grupne treninge, pozorisne predstave... Mislim, sta reci? Svedska je negde oko desetog mesta u svetu po broju obolelih i umrlih po glavi stanovnika, i pri tome su oni prilicno neravnomerno rasporedjeni. Nekima je to okey. Meni nije.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imaju li oni politicki konsenzus za to? Ko se prema tvom utisku vise pita, struka ili politika?

 

Po onome sto je ovaj epidemiolog rekao ovo je stav struke.

 

U kom smislu su neravnomerno rasporedjeni? Geografski?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Imaju li oni politicki konsenzus za to? Ko se prema tvom utisku vise pita, struka ili politika?

 

Po onome sto je ovaj epidemiolog rekao ovo je stav struke.

 

U kom smislu su neravnomerno rasporedjeni? Geografski?

 

Opozicioni politicari se ne oglasavaju uopste, a ovi iz vlasti samo po ekonomskim pitanjima. Dakle, struka se pita, ali vrlo ogranicen broj ljudi i to ne operativci, vec oni koji su na ovaj ili onaj nacin zagazili u politiku. Uglavnom Folkhälsomyndigheten (zavod za javno zdravlje, znaci drzavna ustanova) i "drzavni epiemiolog" Anders Tegnell. Johan Giesecke je to isto bio od 1995 do 2005. Ali i to je jedna specificnost svedskog modela, zaista veliko poverenje svih u drzavu, sto je sasvim opravdano i jako dobro, posebno u krizna vremena kad nikome ne koristi politicka ili bilo kakva druga nestabilnost. Ipak, nisam sigurna da li nije previse ogranicen broj ljudi koji u ovoj aktualnoj situaciji odlucuje i obraca se javnosti. Nisam sigurna ni da je to posebno lose. Prosto ne znam.

 

Sto se tice neravnomernog rasporeda, nedavno je u javnost izasao podatak da su predgradja u severnom delu Stockholma posebno ugrozena. Od prvih 15 preminulih u Stockholmu, 6 su bili somalijskog porekla iz tih predgradja. Od prvih 1000 zarazenih (na oko 2 miliona ljudi), 130 su bili iz tih predgradja, a u njima zivi max 50 hiljada.  Lekari somalijskog porekla su sami izasli s tim podatkom, jer se ovde strogo pazi na zastitu licnih podataka i bolnice ne izlaze s tim u javnost. I onda je krenula igranka oko toga sta je razlog, tumacilo se kome je kako odgovaralo, i na kraju su valjda i oni koji su pokrenuli pricu, zakljucili da im je bolje da cute. Meni licno od to malo podataka sto dopru u javnost, ostaje gorak ukus i negde mi se sam namece zakljucak da i obolevanje od korone kao i umiranje, sve vise postaje klasno pitanje. Ne moze drugacije ni da bude kad je sve prepusteno licnoj odgovornosti pojedinca da se pridrzava preporuka, a svi nemaju iste mogucnosti da ih se pridrzavaju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Viseclane i visegeneracijske porodice u relativno malom prostoru. Razumem sta pricas. Ja tu negde mislim da obrazovaniji clanovi tih imigrantskih grupa koje su napola integrisane moraju da preuzmu odgovornost na sebe i svojim sunarodnicima istog porekla objasne sta je to najbolje u okviru konkretnih mogucnosti da urade za sebe. Nema drugog nacina. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...