Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

6 hours ago, Liska Manjina said:

Da će po vašem mišljenju novonastala situacija imati uticaja na tržište nkeretnina? Čitao sam neke vesti, evo vidim da je cena zakupnina u ZG pala... Iskreno, nije to ni loše da ove novokomponovane "investitoru" drmne koji reality check, čisto da vide da ne mogu dizati cenu kvadrata do iznemoglosti.

 

Par stvari.

Investitori ne dizu cenu kvadrata jer su gledali u pasulj nego zato sto im trziste to omogucava. Prostim recima trziste se grabi za stanove i dok je ponuda manja od traznje cene ce biti ovolike. Da su prenaduvane za Srbiju u smislu ekonomije i mogucnosti placanja i ja mislim da jesu al ocigledno da idu pa se drzi i cena. 

Onda dolazimo do paradoksa kako je moguce da narod nema para za leba i sa ovakvom ekonomijom neko kupuje stanove od 3000 kvadrat. 

Posto sam se skoro raspitivao o tome iz nekih razloga dobio sam sledece odgovore koji ogradjujem se nisu utemeljeni dokazima vec pricama ljudi koji bi trebalo da znaju. 

 

Po Beogradu se gradi kao nikada (sto je lose, jer svaka stihijska gradnja kao ova nepovratno unistava rad i zivot ljudi u njemu al koga briga za to daaaaj pare, naravno i ispod zita gradsikm i opstinskim lopovima) gradi i kuso i repato, i postoji ogroman broj stanova koji ce tek da uleti na trziste krajem ove i pocetkom sledece godine sto bi trebalo da poveca potraznju i spusti cene. Druga stvar koja prodaje stanove relativno brzo i tako delom omogucava ove ludacke cene je pranje para. Svaki sitni krimos sada gleda da kupi nekretninu i opere pare preko ortaka poznanika. Stan na donjem Dorcolu za renoviranje od 36km2 je otisao za 85 000evra tri nedelje posle oglasavanja. Lik je dosao i rekao ok uzimam ko god da tu zivi pod istim uslovima moze da nastavi da zivi do daljnjeg. Malo sumnjivo zar ne. 

 

Elem cene ce na leto vec da padnu tu nema price, ljudi ce zbog ove krize svakako gledati da pristede, nece niko hteti da se zalece u stambeni kredit dok ne resi status u firmi i sa firmom a cenim da ce takvih mnogo biti. Kompanije i ako zadrze sve zaposlene smanjivace plate, i pokusace da jasu koliko mogu, al mnoge stvari zavise i od njihovih saradnika da li ce i oni preziveti.  Dok ce drugi sacekati da vide sledece godine kako ce se stvari odvijati, sto ce znacajno uticatina potraznju stanova. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, CLakiSH said:

U ovom trenutku tako razmisljaju i US, UK, Nemacka, EU da ne nabrajam dalje.

Jedina razlika je sto ce to kod njih biti koliko toliko transparentno a kod nas zna se kako.

 

Na balkanu je specifično razmišljane i bitno se razlikuje od onog u EU. To je pokazala kriza 2008god ali to pokazuje i ova današnja kriza pandemije korone virusa.

 

UK, Njemci i ostali se koncetriraju na olakšice privatnom sektoru a balkanci se koncetriraju na raspodjelu države i kažnjavanje.

Dat ću sviježi  i jako jednostavan primjer iz HR, tek da steknete sliku o kojim se mamlazima radi. (mislim na većinu ljudi u HR, pogotovo na žene-babe, one su najglasnije u traženju kazni)

 

Jučer je neki seljak prekršio izolaciju i odmah je zaradio kaznu od 8000kn a po novinarima i ostalim komentarima za takve treba još već kazne ili otvoriti konc.logor Goli otok. (fetiš na Goli otok je kod starijeg stanovništva još uvijek snažno prisutan). 

Što uradi seljak?

Uzme traktor i prikolicu punu gnjoja i ode to razbacati na svoju obradivu površinu. Znači bio je sam i nikog nije ugrozio ali to nije dovoljno balkanskim fukarama.

Najznanimljivije je od svega što većina stanovništa smatra da je seljak to išao raditi iz čiste zajebancije.

Novinari su to proglasili NAJBIZARNIJIM razlogom kršenja izolacije.

Ti moraš obrazovanim majmunima crtati, da ako ne pognjojiš zemlju u točno određenom trenutku, da biljke neće rasti a ako biljke ne rastu, nema prinosa a ako nema prinosa, nema hrane.

Znači ne poznaju osnove, rasta običnih biljaka, kako će takvi spašavati ekonomiju?

 

To je sitan ali znakovit primjer, balkanskih; tupih, zadrtih i totalitarističkih mozgova

 

 

Edited by demag
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Nešto razmišljam...ovo sa gorivom...evo gde sam ako to same naftadžije nisu napravile. Pustile par buva i buvica po gradu i eto zezanja.

 

Imaš naftu u stoku koju si kupio po pitaj boga kojoj ceni, fazon kad je barel bio 60 i kad su formirane cene. Onda barel baš padne, ide (makar minimalna) redukcija cena kod nas. I gde ćeš bolji način da sačuvaš profit nego da izazoveš paniku, gde juče po BG ljudi kao mahniti prave redove i toče. Plus što se zna da ide maksimalno zatavranje svega i da će kola biti uglavnom na parkinzima.

 

Eto, malo teoretišem zaverama ali da sam AV video bih koji naftaš mi je napravio ovu histeriju i preneo dežurnim debilima na društvenim mrežama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, NMX said:

Nešto razmišljam...ovo sa gorivom...evo gde sam ako to same naftadžije nisu napravile. Pustile par buva i buvica po gradu i eto zezanja.

 

Imaš naftu u stoku koju si kupio po pitaj boga kojoj ceni, fazon kad je barel bio 60 i kad su formirane cene. Onda barel baš padne, ide (makar minimalna) redukcija cena kod nas. I gde ćeš bolji način da sačuvaš profit nego da izazoveš paniku, gde juče po BG ljudi kao mahniti prave redove i toče. Plus što se zna da ide maksimalno zatavranje svega i da će kola biti uglavnom na parkinzima.

 

Eto, malo teoretišem zaverama ali da sam AV video bih koji naftaš mi je napravio ovu histeriju i preneo dežurnim debilima na društvenim mrežama.

 

Ja ne znam za SRB ali u HR je država u cijeni goriva sa 50%

Ako je cijene goriva 10kn, država uzima 5kn

Sada je 8kn cijena 1L goriva a u biti je 4kn.

 

Znači bez poreza i nameta, imao bi cijenu goriva od 0,5€=1L

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, demag said:

 

Ja ne znam za SRB ali u HR je država u cijeni goriva sa 50%

Ako je cijene goriva 10kn, država uzima 5kn

Sada je 8kn cijena 1L goriva a u biti je 4kn.

 

Znači bez poreza i nameta, imao bi cijenu goriva od 0,5€

 

Dobro, to je nesto drugo ali je tacno. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, demag said:

 

Ja ne znam za SRB ali u HR je država u cijeni goriva sa 50%

Ako je cijene goriva 10kn, država uzima 5kn

Sada je 8kn cijena 1L goriva a u biti je 4kn.

 

Znači bez poreza i nameta, imao bi cijenu goriva od 0,5€=1L

 

Srbija je tu šampion, preko 55% u ceni goriva su državne takse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

Što uradi seljak?

Uzme traktor i prikolicu punu gnjoja i ode to razbacati na svoju obradivu površinu.

Ovo mi zvuci prilicno neverovatno,pocela je proletna setva...

Kako ljudi da obradjuju zemlju ako ne mogu da izadju?

Ako se stvarno kaznjavaju poljoprivrednici zbog toga to je onda debilizam par ekselans...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, demag said:

 

To je sitan ali znakovit primjer, balkanskih; tupih, zadrtih i totalitarističkih mozgova

 

 

 

Ne toliko, to ti je prvenstveno znak koliko ovde para nema. A i ono sto ima, treba prvo podeliti medju bracom pa sta ostane ide kao pomoc preduzecima. Ne treba biti genije da se predlozi neka mera da se olaksa privrednicima: write off poreza + doprinosa na tri meseca. I recimo da imamo 2m zaposlenih, prosecni porezi i doprinosi su 200E, dakle to kosta 0.5b EUR mesecno. Ova drzava nema 1.5b EUR to da isfinansira jer sa druge strane imace pad svih drugih prihoda: PDV, carine, akcize... sve ide u bunar. 

Druga ti je stvar u Danskoj gde oni kazu da ce da pomognu da se ljudi ne otpustaju, ali prvi razlog je: imaju para, ne glupost. 

Edited by sreta-steta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mare80 said:

Ovo mi zvuci prilicno neverovatno,pocela je proletna setva...

Kako ljudi da obradjuju zemlju ako ne mogu da izadju?

Ako se stvarno kaznjavaju poljoprivrednici zbog toga to je onda debilizam par ekselans...

Upravo tako.

Ne znam kako misle da zaustave zemljoradnju? Ja se ne bavim time,da razjasnim,imam malu basticu iza kuce. Ali zemlja mora da se obradjuje,setveni radovi su u jeku. Ratari prosto moraju na njive. Vaistinu idiotska kazna..

Link to comment
Share on other sites

Danas se dopisujem sa prijateljicom iz Tavankuta. Radi u Kalcedoniji, kaze da ce ovaj mesec dobiti full platu a sledeci nesto malo. Muz joj radi u AMSS ( onaj odeljak u vezi uvoza polovnih automobila, inace su privatna firma ) kaze da ce dobiti jos ovu platu, sledeci mesec minimalac 30000din. Njene sestre muz ima auto servis, i kaze da nema posla, niko ne dolazi da vec u 14h zatvara jer nema nikoga. I tako, mislim da se crno pise samostalnim privatnicima, ovim velikima ne toliko. 

Link to comment
Share on other sites

Voć sam pisao da, recimo u prodvnici automobila radi samo service, a sales je zatvoren. Do duše oni nešto rade on-line, ali nikoga nema u kancelariji. S'njima će verovatno i da počne besparica, oni nemaju platu već samo %.
Ne znam kako ćeto da se sredi. Nbihovi prihodi su preko $200k, a od jednom nula.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kod nas su zatvorili sve javne dogadjaje, bioskop, klubovi restorani, samo ako je delivery ili pickup. Prodaja ce da padne, ne zato sto ne rade, vec sto niko ne zeli sada da kupuje. double-impact. 

:ranting:

Link to comment
Share on other sites

Koliko je onaj LinkedIn odvratna platforma, raznorazni bednici se utrkuju ko će skupiti sitne marketinške poene za prosipanje nekih ultimativnih mudroserija, odvratnije je nego inače kada je samo malo manje odvratno. Činjenica je da ogroman broj najvećih kompanija nije uradio ništa ili je uradio vrlo malo vezano za korporativno odgovorno ponašanje u ovom teškom trenutku za celu planetu. Hajde i da razumem takvo ponašanje onih koji upravljaju krupnim kapitalom, al ove neke sitne činovnike - dupeuvlakače koji bezumno šeruju neke irelevantne "podvige" svojih poslodavaca, pa to je zaista ispod granice ljudskog dostojanstva.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...