Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

@bohumilo

 

Jasna mi je logika ovog što si rekao u vezi povećanja cena kritičnih proizvoda kako bi ih kupovali samo oni kojima su najpotrebniji. Ja se, doduše, ne bih osmelio na tako nešto u situaciji polupanike u ovako siromašnoj zemlji sa istorijom haosa. Pre bih limitirao broj istog artikla koji može da kupi pojedinac u jednom trenutku, ali to je samo moje (laičko) mišljenje. 

 

Pitanje za tebe, a i za sve koji se razumeju u ekonomiju: da li može, makar okvirno, da se predvidi šteta koja bi nastala totalnim lockdownom? Neke brojke bi bile fine da se vide. 

 

Pošto virus može i 14 dana da se zadrži u telu a da se ne manifestuje, a za to vreme smo prenosioci, ako se hipotetički zemlja blokira na 14 dana, koje su posledice i mere oporavka? 

 

Minoran je broj ljudi koji mogu da rade od kuće. Javni sektor bi možda mogao da nadoknadi prinudni odmor nekom strategijom razmeštanja odmora kad se vrate na posao i kontam da bi najviše bio pogođen privatni sektor.  Je l mogu da se okvirno izmere potencijalne posledice u ovom trenutku? 

 

U situaciji smo da od dva zla biramo manje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stefan81888 said:

@bohumilo

 

Jasna mi je logika ovog što si rekao u vezi povećanja cena kritičnih proizvoda kako bi ih kupovali samo oni kojima su najpotrebniji. Ja se, doduše, ne bih osmelio na tako nešto u situaciji polupanike u ovako siromašnoj zemlji sa istorijom haosa. Pre bih limitirao broj istog artikla koji može da kupi pojedinac u jednom trenutku, ali to je samo moje (laičko) mišljenje. 

 

Pitanje za tebe, a i za sve koji se razumeju u ekonomiju: da li može, makar okvirno, da se predvidi šteta koja bi nastala totalnim lockdownom? Neke brojke bi bile fine da se vide. 

 

Pošto virus može i 14 dana da se zadrži u telu a da se ne manifestuje, a za to vreme smo prenosioci, ako se hipotetički zemlja blokira na 14 dana, koje su posledice i mere oporavka? 

 

Minoran je broj ljudi koji mogu da rade od kuće. Javni sektor bi možda mogao da nadoknadi prinudni odmor nekom strategijom razmeštanja odmora kad se vrate na posao i kontam da bi najviše bio pogođen privatni sektor.  Je l mogu da se okvirno izmere potencijalne posledice u ovom trenutku? 

 

U situaciji smo da od dva zla biramo manje. 

ovo je najbolje resenje. kombinacija sto ste vas dvojica napisali.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stefan81888 said:

Pitanje za tebe, a i za sve koji se razumeju u ekonomiju: da li može, makar okvirno, da se predvidi šteta koja bi nastala totalnim lockdownom? Neke brojke bi bile fine da se vide. 

 

Pošto virus može i 14 dana da se zadrži u telu a da se ne manifestuje, a za to vreme smo prenosioci, ako se hipotetički zemlja blokira na 14 dana, koje su posledice i mere oporavka? 

 

Minoran je broj ljudi koji mogu da rade od kuće. Javni sektor bi možda mogao da nadoknadi prinudni odmor nekom strategijom razmeštanja odmora kad se vrate na posao i kontam da bi najviše bio pogođen privatni sektor.  Je l mogu da se okvirno izmere potencijalne posledice u ovom trenutku? 

 

U situaciji smo da od dva zla biramo manje. 

 

Jedan dobar paper (deo koji se odnosi na analizu, ne ulazim u predložene mere) koji daje uvid u ono što nas čeka:

 

The Coronavirus crisis will be the first services recession

 

Ili možda bolje rečeno, koji kaže da ne znamo šta nas tačno čeka jer se do sada nismo susreli sa nečim ovakvim. Poprilično je kratak i lako se čita.

Edited by djole
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ajd malo o ekonomiji da nam skrene misli sa crnih scenarija. Ukoliko USA isprati EU pattern prsli smo skroz. Od mojih poslova za sada smo na freezu za projekte koji zahtevaju putovanja, ali imam par kolega koji rade za razne startupe i hotelski business, njima su poslovi vec otkazani. Kao sto neko napisa, usluge ce manje vise nagrabusiti, ali tu ne treba gledati monolitno: turizam, luxury... sve slicno tome ce da tone dok recimo healthcare mislim da nece ili barem nece toliko. Spedicija ce imati potpuni kolaps ali ce i rebound biti brz. 

Ova kriza sto ide ce biti drugacija od 2008: ekonomski temelji su i dalje tu. Banke su likvidne, osiguranja takodje, ukoliko bas ne dodje do apokalipse i trcanja u banke, sve je OK. Medjutim to se moze i okrenuti ako se pojavi velika nelikvidnost privrede jer ekonomija funkcionise po principu spojenih sudova.

Jedino mi je drago sto ce se trziste nekretnina makar malo urazumiti... i neka to bude za nauk svakome ko nije pijani rus ili fudbaler: ulaganje u nekretnine je prilicno rizican posao sa malim dobitkom. 

Srbiju ovo vraca cca 5-10 godina unazad. Sve one boljke koje su poznate a to je glomazan javni sektor, korupcija, nepotizam... sve ce se sada multiplikovati i isplivati na povrsinu. Drzava ce morati da se zaduzuje jer nema odakle, kamate ce rasti, njanjanja i eto nama jos jedne decenije koju su pojeli skakavci. 

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Svi ostali manje više isto.

Svugde je maltene tako. Mart i pomozi bože, dalje mrka kapa.

Drzava mora bas masivno da pomogne privredi da se samo prezive naredna dva meseca i to na minimalnom broju obrtaja.

Šta će biti posle toga ne smem ni da pomislim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U UK jos od referenduma ekonomija stuca i grci se, a ovaj virus ce nas totalno zakucati.

 

Najbolje od svega, ova grupa kriminalnih idiota koja upravlja ovim brodom budala se jos i kurci, odbija ili i ne trazi saradnju sa dojucerasnjim partnerima iz EU radi imanja gornje ruke u nekim buducim pregovorima. 

 

Mi smo well and truly fucked.

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2020 at 8:06 PM, bohumilo said:

Jeste, ali to je pogresna politika, no to je za politicare bread and butter (iliti sto neko rece "Ono sto je dobra ekonomija je losa politike i vice versa")

 

>>Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je za Informer da su inspektori na terenu i da se bore protiv naglog dizanja cena.
- Ono što mogu da vam garantujem je da inspektori i preventivno rade punom parom i gledaju cene, pogotovo osnovnih životnih namirnica. Tu nema nekih većih povećanja. Imali smo jedan slučaj povećanja cena maski, izašli smo na teren i cene su vraćene na stari nivo. Ovo što ste vi saznali je novi slučaj i tu ćemo takođe reagovati. Smatramo da je izuzetno nemoralno da neko koristi ovakvu jednu situaciju za sopstvenu zaradu.

 

Valjda je za gosn. Ljajica moralno da lekari operisu bez maski...

 

Ne verujem da je supply chain isti za health and safety radnje i bolnice. Mada donekle sigurno dotice end result.

 

Sto se tice podizanja cena tu se ne slazem - bar za ovu sitvaciju -  jer je ovo sada vrlo jednostavna stvar - sto male i velike radnje vec i sprovode (posle prve panicne navale prosle nedelje - barem ovde u kanadi). Samo odredis koliko komada necega mozes da kupis odjednom. Musterijama odma ublazis nivo panike, sve ide jednostavnije (nema agresivnosti itd), i svi imaju dovoljno do sledece isporuke. To rade najvece kompanije oduvek - Amazon, Costco, Walmart itd. (mada je Cosco omanuo prosle nedelje, sada ispravili - bilo im je veliko iskusenje - cash flow vs. human decency :) )

 

North America - sve auto kopmanije se zatvaraju a i najveci dobavljaci - znaci self isolation do daljnjeg i drzave vade novcanik - samo da li je dovoljno velik?

 

Idem da trazim dal ima para iz male privrede, odma da ispunim formulare. :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da će po vašem mišljenju novonastala situacija imati uticaja na tržište nkeretnina? Čitao sam neke vesti, evo vidim da je cena zakupnina u ZG pala... Iskreno, nije to ni loše da ove novokomponovane "investitoru" drmne koji reality check, čisto da vide da ne mogu dizati cenu kvadrata do iznemoglosti.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Liska Manjina said:

Da će po vašem mišljenju novonastala situacija imati uticaja na tržište nkeretnina? Čitao sam neke vesti, evo vidim da je cena zakupnina u ZG pala... Iskreno, nije to ni loše da ove novokomponovane "investitoru" drmne koji reality check, čisto da vide da ne mogu dizati cenu kvadrata do iznemoglosti.

Mislim da će kada dođe do oporavka ( ako dođe :) ) država prve pare gurnuti u građevinski sektor. Taj sektor veže dosta drugih struka a i sama država ima tu dosta koristi.

Ali mislim da će morati malo da stanu sa dizanjem cena koje su i ovako bile nenormalne.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CLakiSH said:

Mislim da će kada dođe do oporavka ( ako dođe 🙂 ) država prve pare gurnuti u građevinski sektor. Taj sektor veže dosta drugih struka a i sama država ima tu dosta koristi.

Ali mislim da će morati malo da stanu sa dizanjem cena koje su i ovako bile nenormalne.

 

Ja mislim da će cene čak i pasti za nekih 10%, ako se ovo nastavi...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CLakiSH said:

Mislim da će kada dođe do oporavka ( ako dođe 🙂 ) država prve pare gurnuti u građevinski sektor. Taj sektor veže dosta drugih struka a i sama država ima tu dosta koristi.

Ali mislim da će morati malo da stanu sa dizanjem cena koje su i ovako bile nenormalne.

 

 

Tako mi razmišljamo na balkanu, gdje i kako će država da gurne pare ili gdje i kome da uzme pare.

 

Teško da možemo pričati o racionalizaciji države, manjim porezima, manjim trošarinama i manjim nametima, koji bi olakšale pokretanje ugušenog gospodarstva.

Ovako čekamo "velikog vođu" da odluči gdje sa našim parama

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, demag said:

 

Tako mi razmišljamo na balkanu, gdje i kako će država da gurne pare ili gdje i kome da uzme pare.

 

Teško da možemo pričati o racionalizaciji države, manjim porezima, manjim trošarinama i manjim nametima, koji bi olakšale pokretanje ugušenog gospodarstva.

Ovako čekamo "velikog vođu" da odluči gdje sa našim parama

U ovom trenutku tako razmisljaju i US, UK, Nemacka, EU da ne nabrajam dalje.

Jedina razlika je sto ce to kod njih biti koliko toliko transparentno a kod nas zna se kako.

Link to comment
Share on other sites

Sta mislite, kako ce se ovo sve odraziti na cene stanova/poslovnog prostora u Srbiji?

 

Planirao sam do leta da kupim neki stan 45-60mkv ili eventualno lokal za kancelariju, pa me zivo zanima kako ce se kretati cena kvadrata u NS do jeseni. 
 

Mislim da nece nesto posebno pasti cena (do 100e/mkv max). 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim i vise,gledace se da izvuku pare sto pre koje su ulozene u gradnju,posto nema sanse da ce prodaja ici kao do sada.Kod mene u komsiluku lik kupio plac,pravi 49 stanova,15 vec prodao,i vec snizio cenu po kvadratu.

Edited by Bobby Axelrod
Link to comment
Share on other sites

Ima smisla, donekle. 
Medjutim, dobar deo novogradnje (vec u izgradnji) je prodat/reservisan tako da ako cene budi padale, padace na ono sto nije prodato ili gde ašov tek treba da se zabode. 
 

Opet, zasto bi iko racionalan sada zabadao asov, umesto da ceka da cela gungula prodje i sve se manje-vise vrati na staro. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hamilton said:

Ima smisla, donekle. 
Medjutim, dobar deo novogradnje (vec u izgradnji) je prodat/reservisan tako da ako cene budi padale, padace na ono sto nije prodato ili gde ašov tek treba da se zabode. 
 

Opet, zasto bi iko racionalan sada zabadao asov, umesto da ceka da cela gungula prodje i sve se manje-vise vrati na staro. 

Možda zato što se neće vratiti na staro, već je očigledno da nema povratka. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hamilton said:

Ima smisla, donekle. 
Medjutim, dobar deo novogradnje (vec u izgradnji) je prodat/reservisan tako da ako cene budi padale, padace na ono sto nije prodato ili gde ašov tek treba da se zabode. 
 

Opet, zasto bi iko racionalan sada zabadao asov, umesto da ceka da cela gungula prodje i sve se manje-vise vrati na staro. 

Da,ali recimo ovaj lik nije ni zabo asov jos,a vec 15 stanova otislo.A plac kostao preko 190k.

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da dozvole ne mogu da se izdaju kako ko hoće. Prvo mora da se pošalje upitnik ministarstvu privrede pa se čeka njihova odluka. A šta te firme do tada da rade to izgleda ni sam faraon ne zna. Neki će plaćati radnike dok ne dobiju dozvolu ali neki će i da otpuste svoje radnike.

Link to comment
Share on other sites

Prvo Srbija: nisam siguran da smo ovde svesni nivoa koliko nas sranje ocekuje. I ja sam bio izolovan slucaj i racunao sam da ljudi makar razmisljaju slicno meni i da imaju obezbedjena sredstva da im firma radi neki duzi period. A ustvari ja budala ne znam zasto sam ocekivao da bi biznis sektor bio drugaciji od stanovnistva: to se sve finansira iz tekucih prihoda, ustedjevina je nula a eventualna dobit se proteruje kroz dupe asap. Tzv seci usi krpi dupe princip. Sedeo sam sa kolegom danas koji mi je rekao da mu je od pocetka epidemije 130 hotela otkazalo odrzavanje, on ima 15 zaposlenih i morace posle mesec dana da krene da otpusta. Agencija koja mi vodi knjige je u zadnjih nedelju dana napisala 2000 resenja o otkazima. Ima primera koliko hocete i ovo je samo pocetak. 

Svi su pogodjeni: oni koji se bave uslugama ce potpuno stati u nekim sektorima (spedicija) ali ce i brzo se vratiti jer to mora da postoji. Druge usluzne delatnosti ce mnogo vise propatiti jer posle ovoga nas ocekuje period nesigurnosti kada ljudi nece hteti da trose novac na nesto sto nije neophodno, pa ce i eventualni rebound biti mnogo kasnije. Proizvodnja ce stati, ali ovde mislim da mnogo vise zavisimo od inotrzista i kako ce se ovo odraziti na Nemacku i slicno. Dakle ako se tamo pojavi recesija, vrlo verovatno ce i Fiat, Bosch, ZF, Zumtobel da otpustaju. 

 

Sta je sada najbitnije? Da se ne pojavi panika, samo ja sam danas na nekoliko mesta cuo da nema goriva i da nema para na bankomatima i da ne moze da se placa karticama. Ukoliko krene neko ludilo tipa povlacenje para sa racuna i slicno, imacemo klasican odgovor u vidu ili limitiranja ili onemogucavanja podizanja kesa. Onda ce privreda prestati da izmiruje obaveze i imacemo opstu nelikvidnost. To nikako ne bi valjalo... 

 

Za posle videcemo sta ce nas prepisivac da prepise... ja cenim ponovo neko zaduzivanje, pa MMF... ali to ce biti sve sakato kao i do sada. opet zavisicemo puno od stanja EU i USA nego od unutrasnje potrosnje tako da ne bih ocekivao deljenje nekog kesa stanovnistvu vec neke infrastrukturne radove i slicno. Za one koji trebaju da nose ovu zemlju (mala i mikro preduzeca) stvarne pomoci nece biti jer problem nece biti nelikvidnost koliko nedostatak potraznje, a faraon tu stvarno ne zna sta da radi. Neko je pisao za nekretnine... ja ne vidim nacin da kvadrat ne ode dole ~20% u narednih godinu dana. Ako imate kes - cekajte, ako ste planirali kredit svejedno je (niza kamata i visa cena VS visa kamata i niza cena) ali racunajte dobro da li imate posao koji je siguran (sta god to znacilo u XXI veku). 

 

U svakom slucaju ovaj virus je globalno game changer: imamo live stream toga koliko je sve fragile u nasem svetu plus neke stvari tipa beskonacno podizanje starosne granice za penziju ce morati da budu preispitane. Interesantan period pred nama... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...