Jump to content

Covid-19 i rad od kuće


Recommended Posts

On 5/16/2020 at 5:52 AM, sreta-steta said:

 

@MetalHead kako pobogu mozes da kucas na tim sranjcima tipa surface i ta tastaturica? Jedina stvar koju postujem i dalje, posle 20+god cuketanja je thinkpad tastatura. Da mi nisu ukinuli ps/2 idalje bi nosio onu staru mehanicku ibm sa sobom 🙂

Istina, i kakav je to uopšte kompjuter bez nipple na tastaturi?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bio sam dugo banovan, nisam ovo mogao da kažem kada se desilo.

Firma je uvidela da nije bilo pada produktivnosti, čak naprotiv,  uspona, kada 90% ljudi radi od kuće. Američka IT firma, jedna od najvećih u IT industriji.

 

Rekoše lideri, razmatraju "remote work 2.0" gde će, eufemistično rečeno, razmotriti firmin real estate footprint. Na parketu, otkazati masivne skupe zgrade koje su po gradovima (160 zemalja) "landmark" i redukovati ih na samo neophodno.

Nerečeno ali su to svi razumeli, pre nego što firma pomisli na "reduction in work force" (otpuštanja), prvo da skinemo te real estate troškove.

 

Moj tokijski ofis je na 400$ mesečno po zaposlenom, renta. To uključuje sve, od radnog stola do čišćenja, WC-a, liftova, klime.

Penn Station, New York, je i više od toga. Hong Kong još više. Ispada nepotrebno.

 

Od rada od kuće se useravaju real estate firme ali to nije moj biznis. 

 

To je u Japanu, legendarne gužve po vozovima i dugi sati rada po ofisima, maltene kao nova atomska bomba, da promeni te navike.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

vodim mali IT tim(trenutno 10-ak ljudi) kao globalni  support za jednu americku firmu

sediste u Srbiji nam je Subotica

za odredjene pozicije, ne mogu da nadjem odgovarajuci kadar u regionu, i prinudjen sam da ljude trazim sirom Srbije, sa akcentom na Beograd

ne bezimo od home office, ali zbog nesto duze indukcije i cross-functional delova, ideja je ipak da imamo neki zajednicki prostor, i da radimo mozda po nekom 2 home 3 office ili obrnuto principu
pricamo o 4-5 ljudi za pocetak, za opcijom za prosirenje
opcije koje razmatram su:

- neki IT hub gde bi smo placali mesto, internet, koriscenje conf. rooma i sta vec sve ide uz to, po coveku

- neki manji poslovni prostor

- neki stan adaptiran u poslovni prostor

 

da li neko ima predloga, preporuka ili nekih iskustava da podeli?

hvala

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2021 at 2:43 PM, Takeshi_Kovacs said:

vodim mali IT tim(trenutno 10-ak ljudi) kao globalni  support za jednu americku firmu

sediste u Srbiji nam je Subotica

za odredjene pozicije, ne mogu da nadjem odgovarajuci kadar u regionu, i prinudjen sam da ljude trazim sirom Srbije, sa akcentom na Beograd

ne bezimo od home office, ali zbog nesto duze indukcije i cross-functional delova, ideja je ipak da imamo neki zajednicki prostor, i da radimo mozda po nekom 2 home 3 office ili obrnuto principu
pricamo o 4-5 ljudi za pocetak, za opcijom za prosirenje
opcije koje razmatram su:

- neki IT hub gde bi smo placali mesto, internet, koriscenje conf. rooma i sta vec sve ide uz to, po coveku

- neki manji poslovni prostor

- neki stan adaptiran u poslovni prostor

 

da li neko ima predloga, preporuka ili nekih iskustava da podeli?

hvala

Ako bas ti vodis,nadji neki poslovni prostor ili stan i namesti zajebanciju kao na filmovima,ali da su tu...al da ne bude striktno smao poslovni prostor...Volim Suboticu i zurke u Lifci..uh...kako god..bitno je da su tu i na oku, kod kuce su lelemudi..

Link to comment
Share on other sites

istrazio sam vec, evo nekih cifri koga zanima:

- za 3-4 coveka najbolja opcija je definitivno hub, koji po coveku kosta recimo 160-200e

- za 5-6 ljudi je najbolja opcija poseban, odvojen office u hubu, 850-1200e + pdv. dobijes kljuceve od office-a, plus je tu ukljuceno i nekih 12-16h mesecno koriscenje conf.rooma

- od 8 ljudi nagore ima smisla gledati  stan/poslovni prostor

 

ici cemo za sada sa opcijom 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm, prilicno anahroni pristup - sem ako ne vodis neki Call Centar ili Technical Support.

Za to ti mogu raditi zaposleni i od kuce, uz obavezu da su uvek dostupni  musterijama i da mozete da budete uvek u kontaktu pomocu alata tipa Zoom, AnyDesk, TeamViewer...

Prednost takvog rada j to sto je organizacija posla mnogo bolja, zaposlni mogu mnogo brze i komfornije da odgovaraju na zahteve, a ne placas prostor gde bi se gledali oci u oci 8h dnevno, od cega bi bar 3 sata bili utroseni na ispijanje kafei ostalo., pauzu za pusace, telefonske razgovore sa familijom i ostalo....

Plus troskovi rezije za taj prostor: struja, voda, IT konekcije.....

Naravno, da to ne bi preslo u anarhiju - moras pratiti svaki zadatak i usmeravati i reagovati kad bilo koji clan tvog tima odluta sa negovih zadataka.

Razmisli o tom modelu.

Link to comment
Share on other sites

fala gazda ali ne treba:)
to je deo tima, koji treba izgraditi kao jedan cross-functional team koji podrsava odredjeni biznis
isto, imamo milion nekih specificnosti, period indukcije traje duze, i nije bas najsrecnije resenje sve to raditi remote
necu ni insistirati da svi svaki dan budu tu, mozda prvih 3-6 meseci, a posle neki 3 + 2 home office model

Link to comment
Share on other sites

To sto ti hoces je Hybrid Work i buzz word je trenutno u HR-u. 

 

Kapiram da je dobro da se tim vidja uzivo - gazda Kronos to naziva "bar 3 sata bili utroseni na ispijanje kafei ostalo., pauzu za pusace, telefonske razgovore sa familijom i ostalo" a ne kapira (jbg, na drzavnoj sisi 30 godina) da se u ta tri sata gradi tim. Da se resavaju mnoge stvari i brainstormuje uz tu kafu (a ne kao u drzavnom preduzecu). Koliko puta sam samo izlazio sa kolegom na pus pauzu jer je inace prebukiran, pa kaze "aj se ispricamo dok ispusim pljugu" a ja ne pusim 🙂

 

Radio sam u korporacijama, radio sam u vecem i manjem IT okruzenju, sada sam freelancer sa 2 stalna klijenta na koje potrosim i do 35 sati nedeljno (25 na prvog + 10 sati na drugog) i imam uvek barem jos 3-5 klijenata sa manjim poslovima (ili sporijim projektima). Sa ova dva klijenta prakticno na dnevnom nivou komuniciram sa njihovim ljudima, bez nekih ne mogu da obavim svoj posao, niti oni svoj, dakle radimo u timu. Uglavnom su stranci ali ovaj najveci klijent ima i dosta nasih ljudi sa kojima radim i veruj mi da mi nedostaje da se nekada vidimo i dogovorimo - krenemo sa kuckanjem poruka, pa skapiramo da samo gubimo vreme tako, pa se cujemo i resimo. A da smo u istom office-u, mnogo bi brze radili zajedno. 

 

 

3+2, ili 2+3 je odlican model po mom misljenju. Da sam na tvom mestu, isao bih u fazonu 3 office dana + 2 remote dana (ko zeli) gde bi bili Utorak-Sreda-Cetvrtak kao obavezni dani za office. Moras da odredis ove "obavezne" dane, makar 1-2 od ta 3, kako bi se tada ti dani koristili za sastanke, da se zna da ce svi tada biti tu, kako ne bi komplikovalo zakazivanje. 

 

 

Sto se prostora tice, cak i za tih 4-5 ljudi sada, u mislima dodaj jos prostora dovoljno barem za godinu dana i novozaposlene.

 

HUB je zato dobra opcija, jer lako mozes da skaliras i prostor i reziju, pa cak ako treba preci iz manjeg u veci odvojeni office unutar tog HUB-a, nije neka migracija. Nemas neku fleksibilnost, ne mozes mnogo da menjas sta si dobio, ali ne razmisljas puno. Znas da ne moras da se cimas ni sa cim (struja, voda, net, ciscenje...), ima ko sve to odrzava, sve ti je uracunato u cenu. 

 

Ja sam ipak za varijantu stana, nekako je lezernije i zaposlenima ce laksi biti upravo taj Hybrid model, jer Office nece biti mnogo drasticniji od Home varijante, bice onako kako ga vi napravite. Ako vidis da ce biti 10ak ljudi za godinu dana, uzmi odmah neki veci stan (otisle su cene gore ali i dalje se moze naci nesto), ili kad bas porastete onda cak i kucu (bez zezanja, posecivao sam par takvih firmi, super je skroz). Ima vise cimanja ali se isplati. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, uvrnuto said:

Koliko te izađe stan za 3-4 čoveka po tvojoj računici? 

stanove sam gledao malo vece, zbog fleksibilnosti

i ovo dole jesu stanovi u stambenoj zgradi, ali po strukturi zamisljeni vise kao poslovni prostor

 

2pB2YH3.png

 

neka je i manji stan, zamisljen kao stan a ne poslovni prostor, to je opet od 600-800e, rezije i parking ostaju isti /slicni+ treba to sve opremiti 

Edited by Takeshi_Kovacs
Link to comment
Share on other sites

@Takeshi_Kovacs auh, bas si velike gledao. 

 

U stan od 100-110m2, sa dobrom strukturom od 3 sobe i dnevnom (+mini kuhinja) u koju se ulazi odmah cim udjes u stan (bez hodnika) je bez problema sedelo 15ak ljudi. I to je jedna od soba bila pregradjena u 2, pa prakticno postoje 4 celine za rad, i tu najmanju su koristili kao conf.room. Isto je bio NBGD. 

 

Sada ih ima 25 pa su se presli u poslovni prostor a razmisljali su jos jedan stan u zgradi da uzmu... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/12/2021 at 4:08 PM, Kooineeperk said:

@Takeshi_Kovacs auh, bas si velike gledao. 

 

U stan od 100-110m2, sa dobrom strukturom od 3 sobe i dnevnom (+mini kuhinja) u koju se ulazi odmah cim udjes u stan (bez hodnika) je bez problema sedelo 15ak ljudi. I to je jedna od soba bila pregradjena u 2, pa prakticno postoje 4 celine za rad, i tu najmanju su koristili kao conf.room. Isto je bio NBGD. 

 

Sada ih ima 25 pa su se presli u poslovni prostor a razmisljali su jos jedan stan u zgradi da uzmu... 

 

 


Moja firma je bila u takvom prostoru i bilo nas je do 15. A imali smo pristojne stolove.
@Takeshi_Kovacs jesi uspeo nešto?

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2021 at 5:10 PM, Devil In My Pants said:

Ako bas ti vodis,nadji neki poslovni prostor ili stan i namesti zajebanciju kao na filmovima,ali da su tu...al da ne bude striktno smao poslovni prostor...Volim Suboticu i zurke u Lifci..uh...kako god..bitno je da su tu i na oku, kod kuce su lelemudi..

 

Ima ovoga. Meni je zanimljivo da sve te firme dolaze sad do genialnih zaključaka, kako im je isplatnije da ne plate poslovne prostore. No shit... Kao, produktivnost nije opala sa implementacijom wfh. Ok, može biti da je stvarno tako, ali to je jednim delom i zbog toga što je za mnogo ljudi to novitet. Pa se zbog toga trudiš maksimalno i paziš šta radiš, da ne dobiješ po ušima. Ali mislim da če vremenom ljudi postati sve opušteniji, a time bi mogla da padne i produktivnost. Znam po sebi. Na početku sam nosio kompjuter na wc sa sobom, dok je sad situacija mnogo opuštenija.

 

Moja firma, ili bolje reči department ima 3 home, 2 office sistem. S tim da smo radnim danima po par sati na zoomu, da malo razmenimo informacije, mišljenja, ideje.

Link to comment
Share on other sites

Taj ko lelemudi kod kuce onda nije prava osoba za tu firmu (ili bilo koju firmu). 

 

Pri tome treba razgraniciti sta to znaci lelemuditi - recimo mene ne interesuje ako neko u "radno vreme" ne bude za kompom ako nije potreban za nesto (sastanak ili neki zajednicki rad sa nekim), ako on svoj deo posla obavlja kvalitetno i na vreme. Da li je radio u radno vreme ili mozda uvece (a u radno vreme "lelemudio") - bas me briga, to mi ne smeta. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, L' Imperatore said:

 

Ima ovoga. Meni je zanimljivo da sve te firme dolaze sad do genialnih zaključaka, kako im je isplatnije da ne plate poslovne prostore. No shit... Kao, produktivnost nije opala sa implementacijom wfh. Ok, može biti da je stvarno tako, ali to je jednim delom i zbog toga što je za mnogo ljudi to novitet. Pa se zbog toga trudiš maksimalno i paziš šta radiš, da ne dobiješ po ušima. Ali mislim da če vremenom ljudi postati sve opušteniji, a time bi mogla da padne i produktivnost. Znam po sebi. Na početku sam nosio kompjuter na wc sa sobom, dok je sad situacija mnogo opuštenija.

 

Moja firma, ili bolje reči department ima 3 home, 2 office sistem. S tim da smo radnim danima po par sati na zoomu, da malo razmenimo informacije, mišljenja, ideje.

Zavisi i na koju foru rade. Najbolji vid rada je koliko uradis, toliko i para i onda mogu i od kuce. Ako je neka platica manje vise fixna ili po satu, onda mislim da se to na long term ne isplati. Npr ja radim od kuce i zavisim sam od sebe i kad mi treba onda radim non-stop, ne radim samo dok spavam  :))

 

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kooineeperk said:

Taj ko lelemudi kod kuce onda nije prava osoba za tu firmu (ili bilo koju firmu). 

 

Pri tome treba razgraniciti sta to znaci lelemuditi - recimo mene ne interesuje ako neko u "radno vreme" ne bude za kompom ako nije potreban za nesto (sastanak ili neki zajednicki rad sa nekim), ako on svoj deo posla obavlja kvalitetno i na vreme. Da li je radio u radno vreme ili mozda uvece (a u radno vreme "lelemudio") - bas me briga, to mi ne smeta. 

 

Da, možda lelemudenje nije prava reč. Više sam mislio da je kod kuče manja šansa da odradiš nešto ekstra. Recimo u firmi bi možda pročačko i nešto što nije striktno tvoj zadatak i tražio načine da razrešiš neki tamo obskurni problem. Dok kod kuče odradiš ono svoje, a ovo drugo prebaciš na "sutra".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moram se ne sloziti za lelemude. Moj utisak je cak da vise radim i produktivnije remote, a to traje vec skoro godinu dana. Neko je pomenuo da taj ko je lelemud nije pravi covek za tu firmu onda, i sa tim se slazem. Plus ti neki rezultat u nekom roku moras da ostvaris. Ako si ga iz office-a ostvarivao, a sad odjednom remote ne, pa dobices otkaz.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Učinak je lako merljiv u većini slučajeva, najbitnije je da li je neki posao odrađen dobro i na vreme, sve ostalo je manje bitno. Pa ima ljudi koji i kada rade iz kancelarije, budu na pauzi preko 2 sata iz nekoliko puta tokom radnog vremena. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, L' Imperatore said:

 

Da, možda lelemudenje nije prava reč. Više sam mislio da je kod kuče manja šansa da odradiš nešto ekstra. Recimo u firmi bi možda pročačko i nešto što nije striktno tvoj zadatak i tražio načine da razrešiš neki tamo obskurni problem. Dok kod kuče odradiš ono svoje, a ovo drugo prebaciš na "sutra".

 

Da, u tom smislu office je bolji, zato i kazem hybrid work 2+3 ili 3+2 je idealan ako moze taj office da se napravi tako da se optimalno koristi a ne da svako ima svoje mesto koje onda zvrji prazno kad kolega nije tu. Znam da neke firme koje imaju open space imaju nesto manji broj stolica nego sto ima zaposlenih u tom odeljenju, doduse u pitanju je sales pa i zele da ljudi budu "na terenu" a ne u office-u. Ali poenta je slicna = > optimizovati prostor.

 

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

Na osnovu mog iskustva, bolje je raditi od kuce:

  • ne smaraju te mediokriteti pitanjima nemam sliku na monitoru - vrati naponski kabl u isti idiote.
  • ne dobijas pitanja oko toga kako da prosiri tabelu u Excelu za jos par redova.
  • ne slusas tracare koje po ceo bozji dan ispijaju kafu uz cigaru napolju i ogovaraju sve zivo.
  • fokusiras se na konkretan zadatak i nista te ne ometa.

My 0.02$:default_coffee:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...