Jump to content

Južna Amerika - Argentina, Brazil, Libertadores, Sudamerikana


marchisioo

Recommended Posts

Par vesti iz LA...

U Paragvaju je Libertad objedinio Aperturu i Clausuru tri kola pre kraja sampionata. Cetvrti pehar od mogucih sest u poslednje tri godine. Pisao sam vec koliko dominantno deluju poslednjih godina. Ne toliko bitna vest s obzirom na neatraktivnost lige, ali prenosim zbog zanimljivosti koja se istice u individualnoj statistici - Oskar Kardozo, secate ga se sigurno, je igrajuci bas za Libertad najbolji strelac lige ove sezone u 41-oj godini 🙂 

 

Boka Juniors nece igrati ni u kvalifikacijama za Kopa Libertadores sledece sezone. Blamaga...

 

Poceo je plejof u Meksiku. Paunovic i dalje vodi Gvadalaharu. U prvom mecu su savladali Pumas sa 1:0. U revansu moraju da ostanu neporazeni, jer je Pumas bio bolji u regularnom delu (4-o mesto) i poraz cak i jednim golom razlike vodi Pumas dalje. Glavni igraci roviti ulaze u plejof, sanse su manje nego prosle sez. kada su dosli do finala, a i tada su udarali iznad svoje kategorije.

 

U Brazilu su ostala jos dva kola najludje sezone u prethodnih x godina. Botafogo je usao u sezonu kao kandidat za sredinu tabele u najboljem slucaju i pored angazovanja Tikinja Soaresa i Karlosa Eduarda. Startovao sa pet pobeda cini mi se, i dok mi niko nije davao previse sansi ni za CL, nastavili su da melju, dobili 15 od prvih 19 utakmica, dok je celokupan ostatak lige igrao po sistemu toplo-hladno, cak i najuzi krug kandidata za vrh. Jos pre 10-og kola je prednost koju su imali u odnosu na drugoplasiranog bila dvocifrena (ako se ne varam 18 poena vise od drugoplasiranog na polovini prvenstva) i tako su je odrzavali do same zavrsnice. Tri uzastopna poraza u Septembru su upalila crvenu lampicu, ali kriza je brzo prebrodjena sa nekoliko dobrih rezultata. A onda su se nasli u horor filmu iz kojeg ne mogu da nadju izlaz. Poraz kod kuce od najdomacinskije ekipe u ligi, Kujabe, pa ispustenih 3:0 ponovo na svom terenu od Palmeirasa (3:4 FT), pa jos jedan poraz kod kuce nakon vodjstva od 3:1 protiv Gremija (het-trikom Luisa Suareza u IIP). Osvojenih samo cetiri boda u poslednjih osam kola sto ih za dati period smesta na samo dno tabele, rame uz rame sa davno prezaljenom Amerikom Mineiro. U proslom kolu poveli 1:0 u 98-om, 1:1 u 99-om za samo bod protiv prezaljene Kuritibe, pre toga primljen gol u 90-om od Santosa koji je jedva iznad crte za relegaciju (1:1 FT), a pre cetiri kola ispustena tri boda protiv Bragantina u 96-om. Svi su ih sustigli, a Palmeiras je zavrsio u najpovoljnijem polozaju i u pretposlednjem kolu ce imati priliku da overe odbranu titule ako pobede Fluminense na svom terenu (trenutno +3 u odnosu na drugoplasirane i bolja gol razlika od svih).

Sve se crta za srceparajuci kraj bajke Botafoga. Mozda neutralnom posmatracu, jer meni je Palmeiras gotivan tim. Tri titule u Brazilu i dva Libertadoresa u poslednjih 7 godina, pre svega dobrom selekcijom, afirmacijom igraca iz sopstvene akademije i dobrim vodjenjem. Sve to nakon sto su pre 10 godina bili ponizeni ispadanjem u drugu ligu i bili predmet podsmeha.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poslednje kolo brazilske lige odigrano je sinoc.
Ocekivano, s obzirom na stanje na tabeli u trenutku mog prethodnog javljanja pre 5 dana, Palmeiras je rutinirao poslednja dva kola, odigrao tacno onoliko koliko treba i odbranio titulu. Pomalo dzukacki od strane Fluminensea da izvede kombinovani tim u pretposlednjem kolu na gostovanju Palmeirasu pod izgovorom da se spremaju za FIFA klupsko prvenstvo. Ipak je utakmica bila od velikom znacaja (za Brazil, ne i za Flu'), a ponajvise za njihovog arhineprijatelja Flamenga, koji se nadao kiksu Palmeirasa u cilju ostanka u trci za titulu.

Bilo kako bilo, Palmeiras je odbranio titulu. Treca titula prvaka i dvaput CL za poslednjih pet godina. Mislim da ce njihov trener Abel Pereira zapoceti novu epohu po zavrsetku ove sezone. Neverovatno je da je Palmeiras uspeo da dodje do titule kad se uzme u obzir koliko su lose igrali prve dve trecine sezone i koliko je Botafogo bio dobar u istom delu. Zapravo, info koji sam tek pre koji dan saznao je da je Botafogo odigrao najbolju prvu polovinu sezone u istoriji brazilske Seria A (15 pobeda u 19 meceva), racunajuci sve timove i sve sezone. Na kraju sezone u kojoj je taj rekord postavljen, neki drugi tim (Palmeiras, jelte) osvaja titulu sa gotovo rekordno malim brojem bodova prvoplasiranog (najmanjim za sampiona zemlje od 2009-e). Onako, bas dva jukstapozirana obelezja ove sezone. Mogu da zamislim traume kroz koje su navijaci 'Foga prosli poslednja tri meseca.

No, nije Botafogo jedini klub kojem ce sezona 2023 ostati ispisana crnim slovima u klupskoj istoriji. Santos je ispao iz lige, prvi put u 111 godina dugoj istoriji. Nije da nisam to najavljivao u nekim proslim upisima na ovoj temi. Nejmar, a verujem ni Pele, nece spavati mirno veceras. Poraz u poslednjem kolu kod kuce od Fortaleze su iskoristili Baija i Vasko koji su u jednako teskim mecevima kod kuce ostvarili pobede i gurnuli Santos ispod crte. Realno, zasluzena relegacija. Igraci u suzama napustaju teren, suze na tribinama, oni najvatreniji se sukobili sa policijom izvan stadiona.
Mozda je tako i najbolje. River i Palmeiras su u prosloj deceniji ispali u drugu ligu i uz uspesan reset se vratili preporodjeni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jbg, to je fudbal. S jedne strane suze i tuga, koji su omogucili karnevalsku atmosferu u Baiji i u Riu na stadionu Vaska.

Tradicija duga 111 godina u kontinuitetu u najvisem rangu takmicenja, legende poput Pelea, Robinja, Nejmara, Rodriga su u tom klubu proveli godine. Tuzan dan za giganta juznoamerickog, pa i svetskog fudbala.

 

 

Drago mi je pak sto je Baija ostala u ligi. Samo oni i Fortaleza od klubova sa severa (severoistoka) su ostali u Seriji A. Medju poslednjim barjaktarima navijacke kulture iz sredine 20-og veka. Nije ni cudo, jer u tom delu Brazila je zaista stalo vreme. Neuporedivo siromasniji i sa mnogostruko vecom stopom kriminala nego li na jugoistoku (izuzimajuci Rio, tamo je jos uvek 16-i vek 😄 )

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, RatzenStadt said:

Poslednje kolo brazilske lige odigrano je sinoc.
Ocekivano, s obzirom na stanje na tabeli u trenutku mog prethodnog javljanja pre 5 dana, Palmeiras je rutinirao poslednja dva kola, odigrao tacno onoliko koliko treba i odbranio titulu. Pomalo dzukacki od strane Fluminensea da izvede kombinovani tim u pretposlednjem kolu na gostovanju Palmeirasu pod izgovorom da se spremaju za FIFA klupsko prvenstvo. Ipak je utakmica bila od velikom znacaja (za Brazil, ne i za Flu'), a ponajvise za njihovog arhineprijatelja Flamenga, koji se nadao kiksu Palmeirasa u cilju ostanka u trci za titulu.

Iskreno, mislim da niti igrači, niti vodstvo, niti navijači Flamenga nisu očekivali da im priliku za naslov pruži Fluminense. To što to nije sportski je druga priča, ali da su se oni nešto ljutili, iskreno sumnjam.
Slušao sam podcasts likovima iz SofaScorea. Brazil im je uvjerljivo najveće tržište, i to koliko oni prate svoje momčadi, i igrače iz brazilske lige je religiozno. Npr, Gabigol je tamo 3x veća zvijezda od Neymara, Gabriela Jesusa, Casemira, Rodryga....

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2023 at 12:43 AM, Bugl Khan said:

Iskreno, mislim da niti igrači, niti vodstvo, niti navijači Flamenga nisu očekivali da im priliku za naslov pruži Fluminense. To što to nije sportski je druga priča, ali da su se oni nešto ljutili, iskreno sumnjam.
Slušao sam podcasts likovima iz SofaScorea. Brazil im je uvjerljivo najveće tržište, i to koliko oni prate svoje momčadi, i igrače iz brazilske lige je religiozno. Npr, Gabigol je tamo 3x veća zvijezda od Neymara, Gabriela Jesusa, Casemira, Rodryga....

 

Pa bio sam naivan i poverovao da ce se posibati iz cisto takmicarskih motiva, zbog znacaja utakmice. Isprva sam bio samo iznenadjen odlukom da izvedu "B tim" u tako bitnoj utakmici, i dok mi je argument da se cuvaju za FIFA klupsko prvenstvo bio dovoljno uveravajuci, kada je posle utakmice Flu' kao klub prvi cestitao Palmeirasu titulu, a i njihovi navijaci koji su titulu proglasili spasonosnom, da ne ode u ruke "VARmenga", to mi je otvorilo oci xD

 

GabiNOgol i druge zvezde te lige zaista imaju status kao malo koja licnost iz javnog zivota Brazila, da.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...