Jump to content

Južna Amerika - Argentina, Brazil, Libertadores, Sudamerikana


marchisioo

Recommended Posts

Pohvale i od mene za temu. Ja sam ovakvu otvorio na starom forumu, ali nije bila preterano aktivna.

 

U COL se ove godine navija za Olimpiu za koju verujem da je jedini tim izvan Brazila i Argentine koji mozda ima neke sanse da ode do samog kraja. Surovo dominiraju u Paragvaju vec par godina unazad, zadrzali najveci deo tima iz proslih sezona, a doveli Derlisa Gonzalesa i Adebajora :D, a prica se da ce mozda i Jaja Ture njihovim stopama.

 

Junior je isto godinama u samom vrhu u Kolumbiji i malo im je falilo pretprosle godine cini mi se da uzmu i Sudamerikanu, ali ih je od osvajanja delio jedan penal : (. Atletiko PR ih je dobio u finalu. Za razliku od Olimpie, prodali su dva ponajbolja igraca (Diaz u Porto, Barera u Atletiko Nacional). Atletiko Nacional kao mozda najveci i najbolji klub Kolumbije ostao bez COL ove godine.

 

Steta sto se i Junior i Olimpia nalaze u jako teskim grupama...najjacim posle grupe E u kojoj ce sve da prsti u derbiju Porto Alegrea. Zao mi i U. Katolike i Amerike de Kali...dobre ekipe, ali nesreca na zrebu. U grupi F npr bi se Graficar prosetao do osmine finala.

 

Od ostalih timova izvan Brazila i Argentine, mozda samo LDU ima neke sanse za znacajniji uspeh zbog nadmorske visine. Istu prednost ce imati i Independiente Del Valle, Bolivar, Jorge Wistlerman i Binacional, ali to su vec dosta slabije ekipe.

 

Ziv nisam i da vidim kako ce Odbrana i Pravda izgledati u debitantnskom nastupu u COL predvodjena Hernanom Krespom. Top tekmu su odigrali sa Riverom za vikend iako je Riveru gorelo za titulu, a Defensa bila bez nekog motiva osim onog takmicarskog. Posle najveceg uspeha u istoriji kluba iz prosle sezone (vicesampionska titula), otisli su trener i gotovo cela prva postava, a igracki kadar su ove godine popunili uglavnom igracima dovedenim na pozajmicu iz vecih argentinskih klubova, no i dalje su zajebani kao kratko cebe iako je pozicija na tabeli pomalo razocaravajuca. Inace, rec je o klubu "patuljku", koji ne spada ni u peti esalon argentinskih klubova uzimajuci u obzir istoriju, tradiciju, infrastrukturu, finansije i sl.

 

Iz Argentine i Brazila verujem da svaki tim moze do titule, izuzev Tigrea koji je na volseban nacin kao drugoligas uzeo kup.

 

Prethodni osvajaci:

 

image.png

 

 

Edited by RatzenStadt
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Klubovi koji su igrali finale ali nikada nisu osvajali + akumulaciona tabela osvajaca po zemljama. Najveci broj titula su timovi izvan Brazila i Argentine osvojili pre 1992-e. U tom vremenskom razdoblju (od 1992-e do danas ofc) dugom 28 godina su samo 4 kluba izvan tih zemalja (po jednom) osvajali COL (Olimpia, LDU, Atletiko Nacional i Onse Kaldas)

 

image.png

Edited by RatzenStadt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

River loše krenuo u Kopi, očekivano, promešali su sastav i za vikend igraju poslednje kolo u ligi a imaju bod više od Boke. U nedelju poslednje kolo, River gostuje Tukumanu a Boka domaćin Himnaziji. Oba meča u nedelju od 1 čas posle ponoći.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

super vam je tema drugari, ali ozbiljno.

od svih fudbala jedino ovaj južnoamerički mogu da gledam onako opušteno i da mi prija kao takav.

super što ću moći da se informišem o nekim stvarima tipa da se za vikend igra poslednje kolo Argentine 😄

Edited by Stoned Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2020 at 11:56 AM, Stoned Laki21 said:

super vam je tema drugari, ali ozbiljno.

od svih fudbala jedino ovaj južnoamerički mogu da gledam onako opušteno i da mi prija kao takav.

super što ću moći da se informišem o nekim stvarima tipa da se za vikend igra poslednje kolo Argentine 😄

 

E da. I ja najvise volim Argentinsku ligu. Iako nema puno golova nekako je taj fudbal prijatan za oko. Ne znam zbog cega...atmosfera, naboj, puno trcanja...

 

River nastoji da prekine post bez titule koji traje 6 ili 7 godina ako se ne varam, sto je bas cudan podatak imajuci na umu da su u tom periodu osvajali sva kontinentalna takmicenja  i sva domaca osim prvenstva i generalno su svake godine bili u borbi za titulu. Moraju da dobiju Atletiko Tukuman u poslednjem kolu. Sta znam...domacini su se do sada pokazali kao ne preterano kvalitetna, ali jako cvrsta i disciplinovana  ekipa. Ne bi me cudilo da bude 0:0 ili 1:1.

Inace River je u ovom prvom kolu Copa Libertadores sve zrtvovao za to poslednje kolo u Argentini i titulu koja im je na dohvat ruke. U Kitu (ili Kvitu...kako li se cita) su izveli bukvalno treci tim i lagano izgubili 3:0. Zanimljivost za ovdasnje ljubitelje fudbala, pre svega Delije, drugi gol za LDU u tom mecu je dao Kristijan Borha Martinez 😄

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Valja pomenuti da se za COL nije kvalifikovala izuzetno jaka ekipa Veleza za koju igra možda i najveći talentat argentinskog fudbala Almada. Dečko je zaista fantastičan, ima apsolutno sve i igra iza napadača. Pored njega tu je par poznatih imena poput Fernanda Gaga, Rikija Alvareza i usijana glava Centurion. Pored Almade pomenuo bih Abrama koji je po mom mišljenju uz Martineza Kvartu najbolji defanzivac u Argentini.

 

Jako zanimljivo takmičenje, prati se svakako.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Liska Manjina said:

Valja pomenuti da se za COL nije kvalifikovala izuzetno jaka ekipa Veleza za koju igra možda i najveći talentat argentinskog fudbala Almada. Dečko je zaista fantastičan, ima apsolutno sve i igra iza napadača. Pored njega tu je par poznatih imena poput Fernanda Gaga, Rikija Alvareza i usijana glava Centurion. Pored Almade pomenuo bih Abrama koji je po mom mišljenju uz Martineza Kvartu najbolji defanzivac u Argentini.

 

Jako zanimljivo takmičenje, prati se svakako.

Ako se dobro secam, trener im je Gabriel Hainze. Veliko ime. 

Link to comment
Share on other sites

Nije da je sad iznenadjujuce sto se River okliznuo na gostovanju Tukumanu, nego me i dalje cudi kako su dosli u poziciju da poslednje kolo docekaju sa imperativom pobede s obzirom da su mi tako dominantno delovali cele sezone.

Sudija nije ni malo pomogao kad nije sudio cist penal na 1:1 kad je (po meni) fauliran Fernandez. 

EDIT: i na 0:0 je RSB dao gol koji je ponisten zbog ofsajda. Samo jednom reprizirano gde mi je izgledalo kao da je bio u liniji. Posle ovakvog zavrsetka sezone, sledece ce gotovo sigurno biti VAR i u Argentini, pogotovo posto je vec svuda u okruzenju uveden. Cak i u zemljama sa mnogo finansijski slabijim fudbalskim savezima i neuporedivo losijom infrastrukturom (Paragvaj, Urugvaj...)

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Ekvadorski Independiente Del Valje osvojio Sudamerikanu, drugi put u poslednje cetiri godine.

 

Ogroman respekt od mene, a nije da ga vec nisu zavredili sa svim uspesima koje su postigli poslednjih 10-15 godina, kada su prvi put usli i u ekvadorsku Primeru.

Mali klub, iz predgradja Kvita, je pravo "Ekvadorsko cudo". Jos pre par godina sam naisao na neke clanke na engleskom, koje su evropski sportski listovi pisali o njima, pa ako neko voli da procita pravu sportsku pricu, za lepsi pogled na sport (a i zivot), preporucio bih mu minut guglanja.

 

Njihov uspeh, koji nekim cudom ("cudom", jer vec godinama uglavnom prodaju najbolje igrace, ako su <25 god.) nikako ne prestaje, je sto nisu ostvaren zahvaljujuci nekom influksu doloresa bogatog biznismena/investiocine grupe, vec iskljucivo dobrom selekcijom i radom u omladinskoj skoli ciji igraci odradjuju kaljenje u filijali, koji nastupa u drugom po snazi rangu takmicenja domaceg fudbalskog saveza. Jedini takav slucaj u celoj Juznoj Americi.

 

Svejedno, i dalje je za iscudjavanje. Eto, i veceras su pobedili Sao Paolo, koji ima bar 10-20 puta (bez preterivanja) veci godisnji budzet. Gol i asistenciju zabelezio igrac koji je na pozajmici iz argentinske druge lige. Brazilce je na put za ovo finale ispratilo 50k navijaca na aerodromu, a i na stadionu ih je bilo oko 20k, dok je ekvadoraca bilo mozda 200. Isti odnos snaga na tribinama i na prethodnom finalu Sudamerikane koji su osvojili u Paragvaju protiv Kolona.

Prosle godine je pala prva titula u ekvadorskom sampionatu, vrlo je moguce da ce uzeti i domaci kup ove godine, pa fali samo Libertadores. I tu su igrali finale pre oko 5-6 godina. Vise me ne bi cudilo da i tu doguraja do kraja. Dobar tim koji igra na 3000m nadmorske visine, uvek moze biti opasan 🙂

 

 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Veceras pocinje plejof meksicke Primere.

 

Primarni razlog pak zbog kojeg ovo nagovestavam je Veljko Paunovic, a i liga je zanimljiva, najkvalitetnija posle Brazilske u Novom Svetu, sa dobro popunjenim i lepim stadionima. Nekako je od odlaska iz Redinga (gde je imao bas neposten tretman ako mene pitate), Veljko nestao iz medijskog prostora naseg elektronskog neba, a i s ovog foruma, gde je njegovo ime cesto spominjano u pozitivnom kontekstu. S pravom je bio smatran jednim od nasih najboljih mladih strucnjaka.

Malo ko zna da je pre pocetka sezone preuzeo Gvadalaharu (poznavaocima fudbala preko bare mozda poznatijim pod imenom Chivas). Ja to ne posmatram kao korak unazad.

Zanimimljiva stvar, trenerska funkcija tog kluba je verovatno najnezahvalnija kad bi uzeli u obzir sve lige sveta, bez preterivanja. I sam dres je sigurno najtezi na svetu. Gvadalahara je klub prebogate tradicije, ikona meksickog fudbala i posrnuli gigant mora se reci, jer imaju samo jednu titulu u poslednjih 25g. I pored toga, i dalje najtrofejniji uz Klub Ameriku po broju titula. Podatak koji najbolje ilustruje velicinu kluba je da svako istrazivanje pokazuje da je Gvadalahara i dalje klub sa najvecim brojem navijaca u zemlji, sto je priznacete iznenadjujuce s obzirom da su daleko od najmnogoljudnijeg grada na svetu (ili je MS samo iza Tokija u toj kategoriji, nznm). Posledicno, ocekivanja su uvek ogromna, uglavnom nerealna i neutemeljena u statistickim parametrima. "Veciti derbi" meksicke lige je i dalje duel Gvadalahara - Klub Amerika, iako, kao sto rekoh, Gvadalahara vec dugi niz godina nije u vrhu. Dva pomenuta tima su jedina, u istoriji nacionalnog prvenstva, koja su od osnivanja lige clanovi najviseg nivoa takmicenja (doduse, Liga MX suspendovala relegacioni sistem pretprosle godine na period od 6 godina u jednoj tragikomicnoj predstavi, al' to je druga tema). Dalje, finansijski izvestaji iz godine u godinu pokazuju da se po rangirnoj tabeli izdataka za zarade igraca, kao i novca potrosenog za dovodjenje igraca, Gvadalahara nalazi jedva na sredini tabele, sa ciframa koje su, kumulativno gledano vise nego duplo nize od onih koje izdvajaju dva finansijska titana iz Montereja, Klub Amerika, pa i Kruz Azul npr.

 

Gvadalahara zapravo vec dugi niz godina ima finansijske probleme, stalno se najavljuje budjenje giganta, ali bez uspeha. Moze se reci da i sami snose deo krivice. Iako dosta polazu u svoju fudbalsku akademiju (najbolja u zemlji uz Pacukinu skolu), poslovati kao jedini tim u ligi sa restrikcijom angazovanja stranih igraca, u zemlji koja nema tako duboku bazu kvalitetnih igraca, uz znacajno finansijsko preimucstvo koje imaju naspram svih zemalja u okruzenju, je ogranicenje koje se tesko nadoknadjuje. Dakle, Gvadalahara ima pravilo da samo Meksikanci mogu da igraju za taj tim. Meksicka liga je finansijski mocnija od svih zemalja Latinske Amerike (w/o Brazil) i svi timovi su popunjeni Argentincima, Urugvajcima, Kolumbijcima, Cileancima, koji su cesto i nosioci igre. Gvadalahara pak (i Pacuka) uvek ima ~5-6 igraca u prvoj postavi iz svoje fudbalske akademije.

 

Treca pozicija u regularnom delu je odlican rezultat za Veljka i njegov klub. Glavne zvezde tima su njihova "zlatna koka" Aleksis Vega (secate ga se mozda sa SP, bio je jedan od boljih u Mx) i Viktor Guzman, proslogodisnja akvizicija iz Pacuke i vrv najzvucnije i najskuplje pojacanje godinama unazad za Chivas.
U cetvrtfinalu idu na megdan Atlasu, drugom najznacajnijem rivalu Gvadalahare, jer je u pitanju gradski derbi (mislim da ih ima svega tri u Mx Primeri). Istorijski gledano, Atlas je uglavnom bio prosecan do ispodprosecan tim, sve do preuzimanja kluba od strane superambicioznog biznismena Alehandra Iragorija (2018-e ako se dobro secam) i zaista, nekoliko zvucnih pojacanja, dobar trener, i Atlas je osvojio dve titule za redom (2020-e i 2021-e cini mi se). Isti covek je vlasnik jos jednog clana Liga MX, Santos Lagune od 2007-e, koju je takodje podigao iz mulja i uzeo dve titule u tom periodu. Eto, nije Covic jedini na svetu 🙂  

Inace, pomenuti Alehandro Iragori i njegova investiciona grupa Grupo Orlegi, je bila glavni konkurent Draganu Solaku u preuzimanju Sautemptona pre par godina 🙂 

 

U plejofu meksicke lige se igra dvomec, nema pravila "gola u gostima", niti se igraju produzeci/penali ako dodje do neresenog rezultata, nego dalje prolazi tim koji je zauzeo bolju poziciju u regularnom delu.


Srecno Veljko 🙂 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42C7K3Z.png

 

A proposal for Boca Juniors to move to a new 100,000 seater stadium has been revealed by presidential candidate Jorge Reale.

 

Quote

Building that would collapse their barely functioning economy

 

🤣🤣🤣🤣🤣

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

^to bi zapravo bilo tako uobicejna stvar za posrnulu ekonomiju neke socijalisticke zemlje, nesto sto smo vidjali kroz istoriju 😄 
izgradnja novog stadiona za najpopularniji klub u zemlji. To sto je fudbal nacin zivota u toj zemlji je samo razlog vise da prionu na rad 😄
 

 

izbori za novog predsednika i upravu Boke su bili dugo najavljivani i protekli prilicno burno. Ne znam da li je novi stadion bio deo paketa obecanja nove uprave. Bolje bi im bilo da konsoliduju igracki kadar i fokusiraju se da rezultatima budu konkurentniji, jer stoje uzasno. Ocekujem da se od povratka Vilje vrate u vrh (dugo odsustvovao zbog povrede koja mu je stopirala transfer u EU), ali borba za titulu je daleko, kako ove, tako i u nadolazecim sezonama. S Viljom je pocinjalo i zavrsavalo se sve dobro sto su ostvarili u napadu.

 

boka je prosle godine uzela titulu i na kratko zaustavila krvarenje, jer im vec neko vreme kola idu nizbrdo. A ta titula je tek prica za sebe. U fudbalu se utakmica moze dobiti na srecu, odbitak, los dan protivnickih napadaca, nespretne reakcije, i sl, ali se u toku sezone stvari najcesce dovedu u balans. Boka je pak, usudicu se da kazem uzela titulu na srecu, jedini takav slucaj ikada : D . Nit' poseda lopte, nit' presinga, nit' tehnicke nadmoci, nista. Svi su bili ravnopravni sa njima na terenu. Fortuna im je bila naklonjena od prvog do poslednjeg zvizduka te sezone, jer je u poslednjem minutu poslednjeg kola Rasing promasio penal koji bi im doneo titulu. Pitam se da li je ijedan tim poneo naslov prvaka zemlje sa gol-razlikom +6 na nivou cele sezone 🤣

 

generalno je ekonomska kriza u zemlji ostavila posledice na argentinsku ligu poslednjih 4-5 goina. Niti imaju finansijsku moc da zadrze igrace, niti da dovedu pojacanja iz okruzenja. Da nema Rivera koji je za klasu jaci od svih drugih timova domaceg sampionata, kvalitet lige bi bio neznatno bolji od ekvadorske, ili kolumbijske npr, a ne tako davno je argentinska Primera bila rame uz rame sa brazilskom. Ne samo Boka, i preostali timovi cuvene velike petorke, San Lorenco, Independiente i Rasing su skliznuli u prosek. Odigraju jednu sezonu dobro, i sledece dve tavore u sredini tabele. Ocekivao sam da Taljeres ili Argentinos Juniors (Gabi Milito radi odlican posao tamo vec godinama) budu glavni konkurenti Riveru ove godine, ali isprosipali su bodove bzze.

 

inace, da ostavim addendum za moj prethodni upis na ovoj temi...

gvadalahara vodjena Veljkom Paunovicem je prosle cetvrtfinale meksickog plejofa zbog bolje ostvarene pozicije u regularnom delu sezone nakon ukupnog rezultata 1:1 u dvomecu sa Atlasom. Ocekivano, Atlas je bio tezak protivnik. Prolaz verovatno ne bi visio o koncu do poslednjeg zvizduka da je Guzman iskoristio penal u prvom mecu, pri rezultatu 0:0. Atlas je taj mec na kraju dobio 1:0, a Chivas sinoc nadoknadio minus.

 

 

polufinale ce biti praznik meksickog fudbala i veciti derbi sa Klub Amerikom. Nazalost, sanse su otprilike 75-25 u korist tima iz glavnog grada, ali Veljko je specijalizirao vodjenje utakmica iz pozicije autsajdera 🙂

drugo polufinale, gradski derbi Tigres - Monterej, dva najbogatija kluba (vrv uz Klub Ameriku)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad sam poceo sa izveštavanjem, da ispratimo završnicu meksičkog prvenstva do kraja 🙂

 

Sinoć je Gvadalahara savladala rezultatom 3:1 Klub Ameriku i nadoknadila minus od jednog gola iz prvog meča, kao i de facto gol deficita s kojim su ušli u duel zbog toga što je Klub Amerika ostvarila bolju poziciju u regularnom delu takmičenja.

 

Plasman u finale je samo po sebi uspeh, a utoliko je veći kada je ostvaren kontra svim predviđanjima i to protiv historijski najvećeg rivala.

Velika pobeda Veljkoa 🙂 

 

 

U finalu će rival biti Tigres, iz Montereja, predvođen najboljim strelcem u istoriji tog kluba, Andre-Pjer Žinjakom. Da, još uvek igra fudbal i to sa velikim uspehom. Sećam se, još 2015-e kada je šokirao fudbalski svet potpisom za Tigres i pored interesovanja brojnih evropskih klubova, u zenitu svoje karijere, nakon najefikasnije sezone u Marseju. Naveo je da mu je želja da osvoji Kopa Libertadores. I zaista, Tigres je te sezone došao do finala tog takmičenja gde je poražen od River Plate. Nažalost, to je bila poslednja sezona u kojoj su meksički klubovi učestvovali u tom takmičenju, ali kanda mu se nešto svidelo u toj zemlji kad je ostao sve ove godine.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da zavrsim sa izvestajima iz Meksika i rezultatima naseg Veljkoa Paunovica...
Nazalost, u finalu plejofa, Veljkova Gvadalahara izgubila od Tigresa ukupnim rezultatom 2:3.

Prvi mec u Montereju je zavrsen 0:0.
U drugom je Gvadalahara, pred svojim navijacima, vodila 2:0 na poluvremenu, ali brzo ispustila prednost i mec je otisao u produzetke u kom je Tigres postigao jedini gol.

Ne znam sta da mislim. Na prvi pogled deluje kao placanje ceha hronicnoj boljki srpskog trenerskog kadra, da nateraju svoj tim da prestane da igra fudbal posle ostvarenog vodjstva. Evo ne znam, nisam gledao meceve, priznajem. Da ne brzam sa zakljuccima...

Gvadalahara je nadmasila ocekivanja koje su imali pre pocetka sezone, ali posle ispustena dva gola prednosti jedno poluvreme pre kraja, nisam siguran da zadovoljni odlaze na odmor, iako je Tigres bio blagi favorit pre pocetka dvomeca...

 

Nego....................

Vec neko vreme hocu da postavim jedan video za one koji vole da izucavaju fudbalsku filozofiju, analiziraju taktike i sl.
 


Za one koji ne znaju, Fernando Diniz, trener Fluminensea, o kome je rec u ovom videu, je onako, kontroverzna licnost u brazilskoj fudbalskoj javnosti. Vrlo slican Murinju, ne zbog toga sto gaje iste fudbalske filozofije, nego zbog odnosa sa medijima, sa javnoscu, zbog osecaja posebnosti koji nose (doduse, Diniz nije samoprozvani "specijalni" kao Zoze), zato sto i jedan i drugi uvek imaju "novcic na ramenu" zbog kojeg ceo fudbalski svet sa zadovoljstvom i podsmesima docekuje svaki njihov neuspeh.

Diniz je skrenuo paznju na sebe pre 5-6 godina kada je vodeci tada prosecni Atletiko Paranaense zavrsio blizu samog vrha tabele. Strucnjaci su komentarisali njegov nekonvencionalni pristup i stavili nekoliko znakova pitanja iznad tog uspeha. Igraci su neprestano menjali pozicije, podnosili neverovatne rizike da zadrze posed i svasta jos nesto su posmatrali podignutih obrva. Korak napred i sledeci izazov je bio prelazak u Fluminense. Da ne duzim, zavrsio se kao potpuni promasaj, kao i naredni anganzman u posrnulom gigantu Santosu i naposletku ogromna blamaza kada nije uspeo da vrati Vasko de Gamu u najvisi rang takmicenja u prilicno slaboj konkurenciji brazilske Serije B. Delovalo je da je unistio poslednji bit reputacije koju je imao, postao brazilski Magvajer gledajuci kolicinu podsmeha koju je izazivao, i kada je delovalo da njegova karijera ide putem Paka Hemeza (secate se onog Rajo Valjekana od pre 10-ak godina, igrali su bolesno efikasno, sa oko 4 gola po mecu, prvi tim posle citave decenije u Primeri koji je imao veci posed od Barselone u direktnom duelu sa njima...ne znam ni da li se jos uvek bavi trenerskim poslom), celnici Fluminensea su nekom samo njima poznatom logikom ponudili mu anganzman, iako se eksperiment pre oko 5 god pokazao kao neuspesan. Od tada je Flu mimo svih ocekivanja zavrsio kao drugi u Seriji A u 2022 sezoni, osvojio drzavno prvenstvo savladavsi Flamengo u finalu koji je nakrcan talentima dokazanim u Evropi, i trenutlo odlicno stoji u Libertadoresu, sve to sa prilicno skromnim sastavom.

 

Volim ovakve trenere. Inovatore, fudbalske fanatike, koji ne igraju ziheraski, koji se ne boje da sprovedu svoje ideje i da eksperimentisu.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Od prekjuče je poznat predstavnik CONCACAF-a na Svetskom klupskom prvenstvu u 2023-ćoj.
Meksički Club Leon se izborio za to mesto osvajanjem severnoameričke Lige prvaka, pobedom u USA nad Los Angeles FC 0-1 (ukupan rezultat 1-3)

 

Iznenađenje, ne baš prvoklasno, ali svakako iznenađenje. Kada su izvučeni parovi polufinala, delovalo je nacrtano da će finalni par biti LAFC - Tigres, kao dva ponajbolja kluba američke i meksičke lige već godinama unazad, što bi bila kulminacija višedecenijskog fudbalskog rivalstva te dve zemlje.

Gorepomenuti Tigres je sve karte bacio na ovo takmičenje, često igrao u domaćem prvenstvu bez standardnih prvotimaca koje su odmarali posle utakmica nokaut faze u LŠ, što se i odrazilo na plasman. Šesto mesto u regularnom delu čini mi se, i, kao što već izvestih gore, težim putem i kroz razigravanje došli i do titule, jer su u završnici prvenstva već uveliko ispali od Club Leona u LŠ.

Razočaravajući rezultat za LAFC takođe. U (domaćem) prvenstvu koje je koncipirano tako da razlika u kvalitetu bude vrlo mala među svim timovima, oni su uspeli da se izdignu na nivo iznad i da gospodare MLS-om već par sezona. Ja sam očekivao da krunišu to osvajanjem kontinenta nakon osvajanja titule u MLS-u kada im se već otvorilo u finalu.

 

Ne znam šta da mislim. Ne vidim Club Leon kao neočekivano iznenađenje na kraju klupskog prvenstva. Nije da je ova titula došla niotkuda, u pitanju tim iz drugog ešalona meksičkog fudbala, godinama su bili blizu samog vrha u domaćem šampionatu (možda i pre par godina uzeli titulu, ili dve, ne sećam se), uglavnom lomili sve protivnike na vrućem domaćem terenu. Prošla sezona je bila prva, posle brojnih relativno uspešnih sezona, u kojoj se nisu plasirali ni u razigravanje, pa je utoliko ovaj trofej dodatno iznenađujuć rezultat jer je delovalo da imaju negativan trend rezultata.

 

Kako god, bar će se navijači Arsenala obradovati kad na velikoj posle dugo godina vide "svoje gore list". Džoel Kempbel ne igra sa velikom minutažom, ali kao prvi džoker ekipe, sigurno će dobiti minute 🙂 
Inače kapitan LAFC-a, kapiten, srce i duša te ekipe, je još jedna Arsenalova vedeta, Karlos Vela 🙂 

 

 

 

 

Edited by RatzenStadt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...