Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

20 hours ago, Angelia said:

Ako ja ne gresim - a mozda gresim, sastanak za odobravanje Pfizera je 16tog

 

ovde sam procitao :

 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55149138

Quote

 

There a re a few key dates coming up.

8 Dec - White House summit with vaccine firms

10 Dec - FDA could approve Pfizer

14 Dec - rollout of Pfizer vaccine could begin this week

17 Dec - FDA could approve Moderna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo,  projekat na kojem radim sa naše strane i sa klijentske strane ima ukupno 11 članova, 10 u stvari on site, project director je na drugoj lokacija, dakle 10.

Traje, sa današnjim danom 19 dana od čega 15 radnih dana. Jedna od mera koja je sprovedena da ne sme da traje duže od 6 sati u smeni, i polovina tima pre podne polovina popodne, od 8 do 14 i od 14 do 20.

od nas 15 (5 u smeni) danas smo se pojavili u prvoj smeni 4 u drugoj 2. Imamo 4 pozitivna.

Sad malo da vam pričam o ljudima projekta, sredovečni tipovi 40 do 55 godina, svi porodični ljudi, retko izlazimo, imamo posla dosta, i vezuje nas zajednička ideja o karijeri i ciljevima. Bukvalno niko od nas ne misli da je zatvaranje išta dobro, osim da poštenom čoveku pokvari neki životni plan, da i ono malo šansi da uredimo svoje živote dodatno smanji.

Šta je ideja posta? Nemam pojma u stvari, više je životno iskustvo, i na neki način svedočenje da bahato ponašanje značajnog dela sugrađana očigledno ima uticaja.

Eto projekat se bliži kraju, prolongiran nam je rok iz objektivnih okolnosti, kako ćemo nas dvojica u smeni da izguramo posao za petoricu (za 10 u mirnodopsko vreme, ali šta sad...) nemam pojma. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ras kass said:

Danas zadnji dan karantina.

 

Posle malo u setnju. Evidentno da sam izgubio snagu, brzo se bas zadisem.

Nekih 6 dana nakon karantina.Sve ok,sem kašlja.Sinoć popio par piva,da unesem malo vitamina 😄 .

Sve do večeras kada sam izašao uz blagu uzbrdicu nekih 200-300m sa ne tako velikim teretom.Dva do tri sata nisam dosao sebi.Ne mogu da disem kako treba.Imam napade kašlja.Ne mogu da verujem.Kao da imam neka probadanja.

Nije da sam bio u nekoj formi,od ferbuara nisam video teretanu,ali opet,za mojih 36 godina nisam ovo doživeo.

Izgleda da moram da sačekam sa poslom.Planirao sam sutra da se vratim,ali...

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sasha arsenal said:

Nekih 6 dana nakon karantina.Sve ok,sem kašlja.Sinoć popio par piva,da unesem malo vitamina 😄 .

Sve do večeras kada sam izašao uz blagu uzbrdicu nekih 200-300m sa ne tako velikim teretom.Dva do tri sata nisam dosao sebi.Ne mogu da disem kako treba.Imam napade kašlja.Ne mogu da verujem.Kao da imam neka probadanja.

Nije da sam bio u nekoj formi,od ferbuara nisam video teretanu,ali opet,za mojih 36 godina nisam ovo doživeo.

Izgleda da moram da sačekam sa poslom.Planirao sam sutra da se vratim,ali...

Samo polako.

Jesi li snimao pluca?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasha arsenal said:

Jesam u Nedelju.Čista pluća.Nestala ta senka koja je bila ranije na početku.CRP mi bio 5.5.Doktorka mi rekla da sam izlečen.Da pijem nešto za kasalj i da još malo mirujem.

 

Jesi kasljao i tokom "bolesti"?

Ovo bolesti stavila pod navodnike, ne znam da li da napisem tokom izoacije, zarazenosti...ovako, bolest se odnosi na taj period..

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polako ljudi bez junacenja, bice sve ok, svakako svet stoji nemojte da zurite :classic_biggrin:

Spominjao je @Referent o pogledu okoline na bolest, koliko smo naviknuti da se sve na nogama izdrzava, ako je suprotno odmah si kilavi Radovan a sasvim je normalno da ti treba vremena, pa meni za stomacni virus od 2 dana treba preko nedelju da pocnem skroz normalno da jedem jos je to najlakse a ne ovo nepoznato govno, samo ono sto se mora i lagano. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Jesi kasljao i tokom "bolesti"?

Ovo bolesti stavila pod navodnike, ne znam da li da napisem tokom izoacije, zarazenosti...ovako, bolest se odnosi na taj period..

Jesam,ali nijie to bilo konstantno tokom dana,već najviše ujutro i malo pre spavanja.Sad kašljem učestalije.

Pio sam neki sirup za oba kašlja(suvi i za iskašljavanje) i od juče ubacio Propomucil.

Videću sutra sa izabranim lekarom da li da nastavim da pijem Durofilin,koji sam ispio za disanje.

Edited by sasha arsenal
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sasha arsenal said:

Jesam,ali nijie to bilo konstantno tokom dana,već najviše ujutro i malo pre spavanja.Sad kašljem učestalije.

Pio sam neki sirup za oba kašlja(suvi i za iskašljavanje) i od juče ubacio Propomucil.

Videću sutra sa izabranim lekarom da li da nastavim da pijem Durofilin,koji sam ispio za disanje.

 

Ovi za iskasljavanje i fluimucil ce  te terati da kasljes. Ako su pluca cista, onda mozda bolje Levopront.

 

Tebi trebao i Durofilin?! Uh..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ovi za iskasljavanje i fluimucil ce  te terati da kasljes. Ako su pluca cista, onda mozda bolje Levopront.

 

Tebi trebao i Durofilin?! Uh..

E čuo sam da se taj Levopront dobro pokazao.

Ma da,pio sam Durofilin.Imao problema sa disanjem par dana.Posle se smirilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

@Sunshine State kod tebe sve kako treba? Daj dnevni update :classic_biggrin:

 

Ja i dalje cekam sta ce i da li ce da se desi!

Meni je sutra 15 dana od kad sam se inficirala, a 12 od pojave simptoma.  Nemam temperaturu, ne kasljem, ne bole me misici, od jutros pocinjem i neke mirise blago da osecam. Jos uvek povremeno imam osecaj kao da mi je sluznica nosa upaljena. Apetit skroz ok! Oximetar kupila pre nekoliko dana i saturacija je 97 - 100 %.

Ne znam, malo sam se ulenjila, obzirom da nisam izasla iz kuce vise od 10 dana, to mi se nikad nije desilo... 

 

  • Like 9
  • Love 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja i dalje cekam sta ce i da li ce da se desi!

Meni je sutra 15 dana od kad sam se inficirala, a 12 od pojave simptoma.  Nemam temperaturu, ne kasljem, ne bole me misici, od jutros pocinjem i neke mirise blago da osecam. Jos uvek povremeno imam osecaj kao da mi je sluznica nosa upaljena. Apetit skroz ok! Oximetar kupila pre nekoliko dana i saturacija je 97 - 100 %.

Ne znam, malo sam se ulenjila, obzirom da nisam izasla iz kuce vise od 10 dana, to mi se nikad nije desilo... 

 

Kuc, kuc nije lose :classic_biggrin:

Nekad mora da se bude lenja macka, neka ostane to kao najjaci utisak i bice super :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja i dalje cekam sta ce i da li ce da se desi!

Meni je sutra 15 dana od kad sam se inficirala, a 12 od pojave simptoma.  Nemam temperaturu, ne kasljem, ne bole me misici, od jutros pocinjem i neke mirise blago da osecam. Jos uvek povremeno imam osecaj kao da mi je sluznica nosa upaljena. Apetit skroz ok! Oximetar kupila pre nekoliko dana i saturacija je 97 - 100 %.

Ne znam, malo sam se ulenjila, obzirom da nisam izasla iz kuce vise od 10 dana, to mi se nikad nije desilo... 

 

Ti prošla kao moja supruga.Odlično 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mojoj rodjaci ovde je još uvek loše nakon pet nedelja od prvih simptoma. 11 dana visoke temperature, hospitalizovana nedelju dana tek osmog dana jer su joj govorili da sedi kod kuće. Otkako se vratila iz bolnice dnevno koristi kiseonik, ima portabl. Danas se čula s njom i dalje joj je problem kašalj. Suprug je prvo zaražen od kolege na poslu, ali je bolje prošao od nje. Najgore je što ne možeš pomoći ni posetiti u ovakvom slučaju. Želim vam svima najbolje i brz oporavak.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa nadam se da sam prosla, da sad vise ne bi trebalo da bude nekih iznenadjenja i pogorsanja....taj deo me nervira, kako znati da je sigurno proslo?

Na to ne znam da ti odgovorim.Uglavnom,imas blage simtome i   to je najbitnije.

Zanimljivo je da znam nekoliko ljudi(supruga je među njima) koji su izgubili čulo ukusa i mirisa i da su svi prošli sa blagim simtomima.Ne znam nikoga ko je izgubio ta čula a da je imao nekih većih problema.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, sasha arsenal said:

Na to ne znam da ti odgovorim.Uglavnom,imas blage simtome i   to je najbitnije.

Zanimljivo je da znam nekoliko ljudi(supruga je među njima) koji su izgubili čulo ukusa i mirisa i da su svi prošli sa blagim simtomima.Ne znam nikoga ko je izgubio ta čula a da je imao nekih većih problema.

 

Ista prica, ovi koje ja znam da su izgubili culo ukusa i mirisa, svi prosli ok, bez nekih drugih ozbiljnijih simptoma. Mislim da je bilo i nekih clanaka o tome, da ljudi koji izgube culo mirisa i ukusa, obicno imajju blazi oblik bolesti.

Potrazicu gde sam citala.

 

Edit: evo jedan:

 

https://health.ucsd.edu/news/releases/Pages/2020-04-27-loss-of-smell-associated-with-milder-clinical-course-in-covid-19.aspx#:~:text=Following an earlier study that,a potential early indicator that

 

Loss of Smell Associated with Milder Clinical Course in COVID-19

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...