Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, ras kass said:

Mislim da u privatnim klinikama daju infuziju kao terapiju. I meni bi verovatno znacila, jer nisam nista jeo niti pio nekoliko dana.

Orosal ili nesto slicno je dobro za situacije kad u organizam ne unosimo sta bi trebalo zbog bolesti a za kucne uslove skroz ok. Ne znam sto to ne savetuju ljudima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja gladnija nego inace, ugojila se 1 kg, a to je za mene uuuuuuu!

 

Je l' ti se karantin racuna od kad imas simptome ili od kad si testiran pozitivno?

 

14 dana od testiranja.

 

Sad mi se i vratio apetit, ali 10ak dana nista. Malo supe iz kesice, dva tri zalogaja koje posle povratim.

 

Previse pacijenata, napise ti vitamine, par minuta dok te ubaci u sistem i to je to.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Tiodorović je rekao da ćemo pred predstojeće praznike morati da uvedemo mere za građane Srbije koji dolaze iz inostranstva.

"Pi-si-ar obavezno, ko nije došao sa testom, mora u karantin od 10 dana", naveo je član Kriznog štaba."

 

Zasto iskljucivo PCR? Sta s ljudima koji su vec prelezali, zar za njih nije dovoljan seroloski? 

 Mislim,  prica se o prokuzivanju - znaci li to da ce jedini prihvatljiv nacin "imanja antitela" biti vakcinisanjem?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Sad mi nesto nije jasno. @McLeod mi je onomad (u martu-aprilu) pricao bas na ovoj da zdrava ishrana nema nikakve veze sa imunitetom. Sad ispade da ima, pa  ih voleo da znam sta je od ta dva tacno. Ili sam ja ovo sad mozda pogresno protumacio: "Vitamini i drugi suplementi nemaju nikakvog uticaja na bilo šta ukoliko se zdravo hranite, jedeš voće i povrće itd".

 

Tako je to, danas procitas jedno, sutra drugo, i tako isto delis svoje misljnjenje. Isto tako i sa ovim naucnim radovima, danas jedno a sutra drugo. Gradjani su sludjeni.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Tako je to, danas procitas jedno, sutra drugo, i tako isto delis svoje misljnjenje. Isto tako i sa ovim naucnim radovima, danas jedno a sutra drugo. Gradjani su sludjeni.

 

Ma pusti to, jesi stavio novu masku i otiš'o na prasetinu kod Uroša? Javlja mi se da je maska završila na prasetu, kao ukras za njušku :s_d:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, implant said:

 

Ma pusti to, jesi stavio novu masku i otiš'o na prasetinu kod Uroša? Javlja mi se da je maska završila na prasetu, kao ukras za njušku :s_d:.

Za ne poverovati da sam od odlaska iz francuske do tavankuta promenio 3 maske. Toliko nisam promenio za 6 meseci. Nisam bio kod Urosa na prasetini, ali sam bio kod sogora , na svinjokolju kad sam stigao y Tavankut. 

Juce bio u Lidlu i kupio n95 maske 4 komada. Te 4 bi trebalo da me pokriju bar godinu dana.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Za ne poverovati da sam od odlaska iz francuske do tavankuta promenio 3 maske. Toliko nisam promenio za 6 meseci. Nisam bio kod Urosa na prasetini, ali sam bio kod sogora , na svinjokolju kad sam stigao y Tavankut. 

Juce bio u Lidlu i kupio n95 maske 4 komada. Te 4 bi trebalo da me pokriju bar godinu dana.

Ja jos imam one sto sam kupila bas pred pocetak pandemije - a n95 nisam ni upotrebila :classic_biggrin: peremo.

Iako da sam letela ko ti ko zna kako bi to izgledalo....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Sunshine State said:

"Tiodorović je rekao da ćemo pred predstojeće praznike morati da uvedemo mere za građane Srbije koji dolaze iz inostranstva.

"Pi-si-ar obavezno, ko nije došao sa testom, mora u karantin od 10 dana", naveo je član Kriznog štaba."

 

Zasto iskljucivo PCR? Sta s ljudima koji su vec prelezali, zar za njih nije dovoljan seroloski? 

 Mislim,  prica se o prokuzivanju - znaci li to da ce jedini prihvatljiv nacin "imanja antitela" biti vakcinisanjem?

 

Jel tebi Tiodorović deluje kao neki faktor u celoj ovoj priči :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Ja to radi fore kupio, da se falim po selu emoji23.png

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

Ma ja ono martu trebala da idem za CA a tamo vec bilo dosta slucajeva, bas pred lockdown, i porucim dve vrste jedna n95 (kao za avion) a druge neke platnene sto mozes da stavis filter ....tih prvih par nedelja ni u prodavnicu nisam isla, pa se setim maski kasnije, kad nigde nije bilo da se kupi, kad otvorim prvi paket a ono "made in China" :lol_2:

Bila sam srecna sto su par nedelja sedele ne iskoriscene - ali lepo su me sluzile, i sluze.

 

Crne, tako da idu uz svaki outfit :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ras kass said:

Evo na cnn 5oiljaditi prilog, sta da znate o vakcini. 

Znamo jbt, igla u venu.... imate li neki datum?! 🙄

Vijest je da EU donosi odluku 29.12. ( komisija koja odobrava lijekove ). Ako bude ok(radi se o Fajzerovoj vakcini) ,a izgleda da hoce , pocinje distribucija. Ali kome ,postavlja se pitanje ?.Pa bogatim zemljama sto su sklopile unaprijed dogovor(platile). Neki dan je bio objavljen razgovor sa nekim u Danasu koji mi je djelovao veoma razlozno. Posto su za Srbiju te vakcine skupe ( u svakom pogledu), ocekuje se masovnije vakcinisanje malo kasnije sa ruskom i kineskom vakcinom koje ce izgleda biti dosta jeftinije a i na zapadu ih ne zele (ako se dobro sjecam). 

Link to comment
Share on other sites

Dve vesti dana:

1. Ostala sam shokirana :classic_ohmy: CNN je otkrio da je Kina lagala o ciframa obolelih i umrlih. Oni ko kostunica.

2. CDC objavio da su testirali uzorke krvi iz Crvenog Krsta iz decembra 2019 - koja je donirana i nasli pozitivne slucajeve (cak i nakon provere da nije neki drugi virus)

 

The new coronavirus infected people in the U.S. in mid-December 2019, a few weeks before it was officially identified in China and about a month earlier than public health authorities found the first U.S. case, according to a government study published Monday.

The findings significantly strengthen evidence suggesting the virus was spreading around the world well before public health authorities and researchers became aware, upending initial thinking about how early and quickly it emerged.

Scientists at the U.S. Centers for Disease Control and Prevention found evidence of infection in 106 of 7,389 blood donations collected by the American Red Cross from residents in nine states across the U.S., according to the study published online in the journal Clinical Infectious Diseases.

The scientists based their study on blood samples that the American Red Cross collected between Dec. 13 and Jan. 17 and later sent to the CDC for testing to see if any had antibodies to the new coronavirus, which is named SARS-CoV-2.

“SARS-CoV-2 infections may have been present in the U.S. in December 2019, earlier than previously recognized,” the authors wrote.

 

Znaci reagovanje, ne reagovanje ranije...ko zna i koliko ljudi je inficirano transfuzijom, znaci kad je Kina prvi put objavila postojanje virusa, vec je bilo kasno.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, koca popovic said:

Vijest je da EU donosi odluku 29.12. ( komisija koja odobrava lijekove ). Ako bude ok(radi se o Fajzerovoj vakcini) ,a izgleda da hoce , pocinje distribucija. Ali kome ,postavlja se pitanje ?.Pa bogatim zemljama sto su sklopile unaprijed dogovor(platile). Neki dan je bio objavljen razgovor sa nekim u Danasu koji mi je djelovao veoma razlozno. Posto su za Srbiju te vakcine skupe ( u svakom pogledu), ocekuje se masovnije vakcinisanje malo kasnije sa ruskom i kineskom vakcinom koje ce izgleda biti dosta jeftinije a i na zapadu ih ne zele (ako se dobro sjecam). 

Vakcina AstraZenece bi bila kandidat za Srbiju jer je jeftina i ne zahteva specijalni tretman cuvanja (specijalne frizidere s vrlo nsikim temperaturama). A mislim da je i vakcina Moderne laksa za manipulaciju (cuva se na visoj temperaturi od Pfizer&Biontech vakcine) i stabilnija je (duze moze da stoji "na lageru"). No mislim da je ona skuplja od ove od AstraZenece.

 

Takodje, postoji i onaj fond koji je preko WHO oformljen, a cija je svrha da se siromasnijim zemljama pomogne. Ne znam kako Srbija (kao balkanski tigar :wink2: ) stoji na listi kandidata za ovo. Mislim da su tu od velikih sila samo Kinezi i EU ukljuceni, USA i Rusija nisu.

Ne mogu sad vise da se setim da li je i preko EU neki slican fond osnovan za zemlje ne-clanice. Imalo bi logike da se EU postara za zemlje koje gravitiraju ka njoj (Balkan, Turska, severna Afrika) da se ljudi vakcinisu jer bi to doprinelo i bezbednosti EU gradjana.

Link to comment
Share on other sites

U ovom clanku je pisalo i o tom fondu. Znas kako se precednik voli hvaliti. Izmedju ostalog on je obezbjadio 1,8 miliona vakcina. Medjutim izgleda da je obezbjedio samo 600 k. a ostalih 1,2 m. je iz nekog fonda za pomoc slabijim zemljama. A jos zanimljivije je da iza tog fonda stoji izmedju ostalih Bil G. Mnogo zanimljivo za antivaksere??????.🤣

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

prevela sam dijagram iz jucerasnjeg izvestaja RKI (Nemacka) o mestu gde su se ljudi zarazili:

spacer.png

 

Danas smo ponovo oborili rekord u broju umrlih u 24h (kako u Nemckoj, tako i u NRW). A mere (soft lockdown) su pocele pre mesec dana.

Sto se tice inficiranih, na nivou Nemacke smo na platou, a kod nas u NRW krecu brojke polako nanize. U Sachsenu (istocne Nemacka, ka Ceskoj) se broj inficiranih eksponencijalno povecava (najveci porast u poslednjih 7 dana na 100000 stanovnika).

 

 

EoM7lICUcAIJ0R2?format=jpg&name=4096x409

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, wwww said:

 

kazu: sledece sedmice mogu da pocnu s vakcinacijom, oko 800000 doza mogu da dobiju sledece sedmice, ostatak zavisi od isporuke iz Belgije.

 

EoNvPkhVcAILQQB?format=png&name=large

 

 

 

Brexit ima i lepo lice ne čeka se EU birokratija 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Brexit ima i lepo lice ne čeka se EU birokratija 🙂

samo cemo videti sta ce biti od januara sto se tice transporta vakcina preko granice (nisam u toku da li su regulisali nekako te neke "problemcice")

Link to comment
Share on other sites

Prof. Drosten u proslonedeljnom podcastu kratko komentarisao AstraZeneca vakcinu. Kaze da je ona grupa, koja je primila prvo pola doze, pa onda celu i za koje je efikasnost bila 90%, zapravo bila vakcinisana u UK, dok su ostali u Brazilu. Ne veruje da je (uslovno receno) tako mala razlika u doziranju uzrok razlicitih konacnih rezultata, ali se ogradjuje jer nije usko strucan u toj oblasti. Moze da bude da ima neke veze s genetskim razlikama ljudi u UK i Brazilu, a mozda ima i do nekih specificnosti i detalja oko davanja vakcina. No, to je sad posao naucnika AstraZenece da objasne (i verovatno lupaju glavu kako).

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Sad mi nesto nije jasno. @McLeod mi je onomad (u martu-aprilu) pricao bas na ovoj da zdrava ishrana nema nikakve veze sa imunitetom. Sad ispade da ima, pa  ih voleo da znam sta je od ta dva tacno. Ili sam ja ovo sad mozda pogresno protumacio: "Vitamini i drugi suplementi nemaju nikakvog uticaja na bilo šta ukoliko se zdravo hranite, jedeš voće i povrće itd".

 

Pa nema, nije u kontradikciji 🙂 Suplementi se uzimaju ako ti nesto fali, ako si bolestan, ako si vegan, ako si alergican na nesto, a to ti treba. Ono sto mi zovemo imunitet je manje-vise tako kako jeste, neko ima jaci sam po sebi, neko slabiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Pa nema, nije u kontradikciji 🙂 Suplementi se uzimaju ako ti nesto fali, ako si bolestan, ako si vegan, ako si alergican na nesto, a to ti treba. Ono sto mi zovemo imunitet je manje-vise tako kako jeste, neko ima jaci sam po sebi, neko slabiji.

Fali mi neko mladjahno zensko 0d 18-22 godine, ima li kakav suplement?:s_d:

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

@wwww koja je procedura kod vas kad neko dobije simptome ili misli da jeste? gledam ovo  u Srbiji sa redovima i haosom, katastrofa. Kod nas u Fra je koliko znam zoves svog lekara telefonom kao prvo ispricas se sa njim detaljno oko simptoma, uradis test koji ti on zakaze a bez cekanja, a ako je test pozitivan i ti u dobrom zdravlju i sa blagim simptomima jedino dobijes preporuku da mirujes i cekas da prodje otprilike. Ako se temperatura povisi ili stanje pogorsa, zoves opet i onda je neka akcija valjda inace nemas ni vitamine ni nista sem eventualno paracetamola za spustanje temperature

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...