Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

48 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mislim da "struka" jednostavno ne zna kako da se obuzda virus, i onda predlazu takve nebuloze, a obicnim ljudima je vec preko glave od saveta i "struke" .

 

edit: Nije prvi put da se ovako nesto isprobava kao sada u vezi maski i izolacije.

 

tumblr-009fcce71a91f768fb7bc3000a0291f9-

 

Slaviša za radnim stolom?

 

:default_coffee:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ras kass said:

 

Kaze Nemci da se pripreme za teska vremena, inace do sada je bilo 24 sata Ibica. 

Sledeci korak je da prestajemo da postojimo, dakle mole se gradjani da u naredne 4 nedelje prestanu da postoje dok ne smiri situacija. 

Nema građana - nema problema, da parafraziram druga Kobu 🙂
Detektujem pojačanu potrebu, kod inače normalnog sveta, za etatizmom u svoj lepoti tog izma, pa se pristojniji deo tog sveta ogradi sa eto privremeno dok ovo prođe, a prokletinja je taj etatizam to se jednom sloju društva baš osladi, plodno je tlo za svakakve poduhvate.
Nakon što sam onako slavno omašio prognozu za Francusku koliko ima tačno od kad je uveden policijski čas?

Edit: upravo na Pink Classic idu "Američki grafiti" @zoran59voze Ford Pickup, dodše ne baš F-150 ali F-100 je tu! A tu je Shevy Deuce Coupe

Edited by urosg3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Izgleda da je "perfect storm" stihija na plodnom tlu interneta. Bez interneta ovo sve ne bi bilo moguće, sa tradicionalnim medijima. 
 

 

Stihija, da. Od antimaskera pa do tih koji bi da zabranjuju ljudima da pričaju, svi imaju svoj glas na internetu. A budale, kao i obično, najglasnije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Likvi said:

Zar nije vrhunac cinizma kada lekar kaže- mi ne možemo diferencijalno dijagnostički kliničkim putem da odredimo da li je covid, grip ili prehlada? 

 

Nije!

Zato sto je ovde naglasak na "klinickim putem."

 

"Diferencijalna dijagnoza" je kad lekar prepoznaje simptome koji mogu da budu identicni za razlicite bolesti, pa eventualno nadje neki koji je specifican samo za jednu.

Pa onda postavi dijagnozu.

Za neke bolesti to nije moguce, kao sto su navedene. Onda umesto klinicke diferencijalne dijagnoze ulazi u upotrebu radiologija, laboratorijske pretrage itd.

Recimo, ako te tri dana boli glava, diferencijalnom dijagnozom klinickim putem lekar ne moze znati imas li encefalitis, tumor ili krvarenje u mozgu.

Kasalj i povisena temperatura idu uz sve sto si navela (to se zove "klinicka slika").

 

Sama cinjenica da neko lekara ne razume ne znaci da je taj cinican ili glup...

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Danas su moju sestru šetali od ogranka DZ u Jerkoviću do Krivolačke i kovid ambulante u Šumicama.

 

Negativna je, ima upalu grla. Nema visoku temperaturu i ostalo šta prati koronavirus.

 

Da li sve one koji imaju upalu grla ili prehladu sada obavezno šalju da rade analize i da idu u kovid ambulante?

 

Zar to nije način da se i oni koji su negativni zaraze?  Ne znam šta drugo da pomislim.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Danas su moju sestru šetali od ogranka DZ u Jerkoviću do Krivolačke i kovid ambulante u Šumicama.

 

Negativna je, ima upalu grla. Nema visoku temperaturu i ostalo šta prati koronavirus.

 

Da li sve one koji imaju upalu grla ili prehladu sada obavezno šalju da rade analize i da idu u kovid ambulante?

 

Zar to nije način da se i oni koji su negativni zaraze?  Ne znam šta drugo da pomislim.

 

 

 

Jesu li objasnili nešto? Zašto su je uopšte slali na test ako nema temp. i ostalo? Jesen je, ima valjda i drugih virusa.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, implant said:

 

Jesu li objasnili nešto? Zašto su je uopšte slali na test ako nema temp. i ostalo? Jesen je, ima valjda i drugih virusa.

Sto rece moj burazer kome se zapusio nos (nije isao na testiranje) "jedva cekam da ovo prodje pa da mozemo da imamo i neke druge bolesti".:classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@implant Rekli su joj da je tako sigurnije i bolje. 

 

A u samom DZ u Krivolačkoj je ogromna gužva i u laboratoriji i tamo gde se radi rengen. 

 

Taj ogranak DZ u Braće Jerković, bez preterivanja, ima najlošiji kadar..počev od neljubaznih med.sestara do lekara. Sestra nije jedina koju su poslali danas u kovid ambulantu..

 

Btw, i ja sam imala tamo loše iskustvo nevezano za kovid ili prehladu

 

Jedna dr me je pitala zašto sam došla kod njih po neki uput, i kada sam ponovila da je moja ambulanta sada kovid i da sam eto došla kod njih, odgovorila mi je da oni nisu jedini lekari na opštini...

 

 

 

   

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Nije!

Zato sto je ovde naglasak na "klinickim putem."

 

"Diferencijalna dijagnoza" je kad lekar prepoznaje simptome koji mogu da budu identicni za razlicite bolesti, pa eventualno nadje neki koji je specifican samo za jednu.

Pa onda postavi dijagnozu.

Za neke bolesti to nije moguce, kao sto su navedene. Onda umesto klinicke diferencijalne dijagnoze ulazi u upotrebu radiologija, laboratorijske pretrage itd.

Recimo, ako te tri dana boli glava, diferencijalnom dijagnozom klinickim putem lekar ne moze znati imas li encefalitis, tumor ili krvarenje u mozgu.

Kasalj i povisena temperatura idu uz sve sto si navela (to se zove "klinicka slika").

 

Sama cinjenica da neko lekara ne razume ne znaci da je taj cinican ili glup...

 

 

 

Interesantno. Pa mu kliničkim parametrima utvrdiš povišene leukocite, povišen CRP, on pozitivan na kovid plus ciljani bris pokaže masu beta hemolitičkog streptokoka. Šta mu onda lečiš, gnojavu anginu ili kovid?

Btw, mene su na faksu učili da su i grafije i brisevi i krvne slike POMOĆNA dijagnostička sredstva što mi se u praksi bezbroj puta potvrdilo. Često ume da zavara empiriju, a ona kaže da ne lečiš bolest nego čoveka. U suprotnom, ko u Slovačkoj, propusnica zavisi od papira, onaj sa rinovirusom je slobodan, pozitivac u izolaciji. A sve im je isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grci uveli dodatnu zonu za Solun (koji je premašio katastrofalnu Atinu) i Seres, sivu zonu, gde važe znatno grđe mere od onih, koje sam ranije naveo i koje se prevashodno odnose na nošenje maski svuda i kompletno zatvaranje ugostiteljstva. Sada iz Soluna i Seresa više ne može da se izlazi, a i kretanje unutar tih oblasti je pod gadnim restrikcijama i može samo uz SMS najavu da se obavi. Kon bi svršavao na ovo. Doduše, mi smo zadovoljni što Solunjani više ne mogu da dolaze ovamo i da donose zarazu, ali ipak je ovo prilično heavy, što Grci rade. Ukratko, smeš na posao i eventualno kod doktora, dalje se zabunkiraj u kuću i ćuti.

 

No, da ne prepričavam, evo tekst iz Keep Talking Greece:

Thessaloniki, Serres Lockdown: Civil Protection restrictions, SMS guide

November 2, 2020 CORONAVIRUS, FEATURED Leave a comment

Greece’s Civil Protection announced on Monday evening the exact restrictions imposed to the whole regional units of Thessaloniki and Serres as the full lockdown goes into force from 06:00 am Tuesday, 3. November 2020, and for 14 days.

The restrictions affect among others travel and movement, operation of schools and churches, suspension of operation of several sectors. High-schools are closed and religious services are allowed without the presence of the faithful.

According to the press released posted on the Civil Protection website the following is valid during the lockdown. Note that the restrictions are more specific than the ones announced earlier on Monday by the government spokesman.

Wholesale, industry, hotels, and schools remain open. It is emphasized that distance education is compulsory in all high schools, as well as in the Higher Education Institutions.

In these two regional units, there is a 24-hour restriction on travel with exceptions per time zone (05.00 am to 09:00 pm) and from 09:00 pm to 05:00 pm). Residents of these areas will be able to move around with the sending of ssms to <13033> (free of charge) as in the first lockdown in spring.

It is noted that the movement to and from work for working hours or during work if necessary, is done exclusively with a relevant type A certificate of the employer. No sms needed.

Specifically:

For the zone 05:00 am-09:00 pm movements are allowed ONLY for the following reasons:

1. For health reasons (going to a pharmacy, visiting a doctor or going to a hospital or health center, if this is recommended after relevant communication). [SMS – Option 1]

2. For purchase of essential supplies, where delivery not possible. [SMS – Option 2]

3. Going to a public services, if the electronic or telephone service is not possible only for urgent needs, after setting an appointment for which the citizen is informed in writing or electronically and under the additional condition of showing the above information. Go to the bank, to the extent that electronic transaction is not possible. [SMS – Option 3]

4. Provide assistance to people in need. Transfer to/from the place of work of a spouse or first degree relative, if necessary. Transfer of a minor to/from school [SMS – Option 4]

5. Attend a ceremony (eg funeral) under the conditions provided by law or going to divorced parents or separated parents to ensure necessary communication between parents and children, in accordance with the provisions in force. [SMS – Option 5]

6. Physical exercise outdoors or walking with a pet, individually or in pairs of two (2) persons, provided that in the latter case the necessary distance of one and a half (1.5) meters is observed. Transition for feeding stray animals, if the transition takes place within the municipality of residence of the citizen. [SMS – Option 6]

For the period 09:00 pm-05:00 am: movement is allowed ONLY for work purposes [with employer certificate type A, without SMS], health [SMS – Option 1] and individual movement with a pet [SMS – Option 6].

It is also noted that the transfer of minor children to/from the school  is allowed by a parent / guardian by sending an SMS – Option 4 and with a certificate/document by the School Management, which states the address of the school unit and the home address of the student.

It is forbidden to travel outside the Regional Units of Thessaloniki and Serres. Air and rail transport abroad is suspended, while  allowed is the domestic transport ONLY for strictly professional and health reasons.

In addition these measures are during the lockdown :

The operation of retail (excluded retail stores for food, such as super-markets, mini-markets, etc., as well as pet shops), hairdressers and personal hygiene services is suspended.

The catering remains in suspension, while delivery services are allowed.

The grocery stores are open until 08:30 pm, while their operation is also planned for the weekend.

In transport, there is a limit on the number of passengers in a car up to 1 person in addition to the driver (excluding minor children).

Suspended playgrounds include playgrounds and amusement parks / theme parks.

In the places of worship, the services are performed without the presence of believers, while only funeral ceremonies with the presence of up to 9 people are allowed.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:


Nakon što sam onako slavno omašio prognozu za Francusku koliko ima tačno od kad je uveden policijski čas?
 

 

Danas novi rekord 52518  !!!!

Kazu treba jos malo vremena da bi se video efekat lockdowna

Link to comment
Share on other sites

Najveći hit kod Grka je da se atinska policija pravda da nisu prebili petogodišnje dete prilikom rasturanja nekih demonstracija već ga samo otrovali suzavcem (da ne pominjem stariju vest, da su u Solunu blizu bele kule neke pokušaje okupljanja klinaca rešili vodenim topovima). Na skup neonacista iz Zlatne zore formirao se kontraskup levičara, panduri su selektivno makljali levičare a usput potrovali suzavcem i po kojeg civila. Evropske vrednosti, my ass. Ovo , doduše, nema veze sa Coronom, ali ne sumnjam da bi grčka policija i u slučaju demonstracija protiv mera ovako reagovala. Konov vlažni san, drugi tom.

 

Greek Police: “We didn’t beat a 5-year-old, just suffered from teargas” [sic!]

November 2, 2020 FEATURED, Very Mix Leave a comment

Greek Police admitted on Monday that it fired teargas in an area where children and families were hanging around in a neighborhood of Galatsi suburb of Athens on Sunday. Following persistent denouncements on social media since Sunday afternoon that a “5-year-old child was beaten by riot police,” the Police was obliged to take position on the issue.

“Riot police did not beat the 5-year-old in a cafe in Galatsi, the child had a problem in the throat from the tear gas” police sources told media on Monday.

According to the sources, the boy, his twin brother and their grandmother were in the area where a riot police operation against a protest by anti-authoritarians was taking place.

The boy suffered a sore throat due to the tear gas, the sources said. They added that the grandmother contacted the police 1.5 hour after the police operation telling them that she had also contacted a pediatrician who advised her what to do.

On Sunday, riot police squads were reportedly monitoring a group of anti-authoritarians who had planned a  counter-gathering to a gathering by neo-nazi Golden Dawn supporters.

At some point riot police went against the anti-authoritarians, chased them to a cafe, where couples, families with kids including the granny and the 5-year-old twins were enjoying a relaxed sunny Sunday afternoon.

 

The angry riot policemen who saw only “state enemies” around fired teargas, had their batons fall on bodies, shout at the horrified civilians and even insulted and scaremongered the owner of the cafeteria.

On social media, users reported from scenes where a mother run with her child to hide in the cafe WC, while a father grabbed and held his child high shouting “this is my child!”

 

Following the operation, a picture of a citizen injured on the head was uploaded on the internet.

Several anti-authoritarians were injured and taken to hospitals, followed by riot police waiting for them to received medical treatment before arresting them. A total of 14 people have been reportedly were arrested.

The police said further that the “protesters” refused to withdraw and some of them moved “threatening” against the police squads “conducting attack against” the police with wooden sticks, tables and chairs from a cafe nearby.”

Residents and workers around the St Andreas Square in Galatsi dismissed the police claims telling media that riot police attacked the protesters without being previously provoked, fired tear gas in the pedestrian zone and inside the cafes, overturning tables and beating the protesters.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Likvi said:

Interesantno. Pa mu kliničkim parametrima utvrdiš povišene leukocite, povišen CRP, on pozitivan na kovid plus ciljani bris pokaže masu beta hemolitičkog streptokoka. Šta mu onda lečiš, gnojavu anginu ili kovid?

Btw, mene su na faksu učili da su i grafije i brisevi i krvne slike POMOĆNA dijagnostička sredstva što mi se u praksi bezbroj puta potvrdilo. Često ume da zavara empiriju, a ona kaže da ne lečiš bolest nego čoveka. U suprotnom, ko u Slovačkoj, propusnica zavisi od papira, onaj sa rinovirusom je slobodan, pozitivac u izolaciji. A sve im je isto.

 

Upravo kao sto si napisala u drugom delu: krvna slika itd. su pomocna dijagnosticka sredstva koja mogu - ali ne moraju - potvrditi klinicku dijagnozu.

U gornjoj recinici, u delu "... kliničkim parametrima utvrdiš povišene leukocite..." je pogresna rec "utvrdis" jer mozes samo da pretpostavis. Laboratorijski nalaz ce potvrditi.

 

Mozda se razlikuju terminologije tamo gde smo ti i ja ucili.

Evo definicije klinicke dijagnoze koju daje NCI:

The process of identifying a disease, condition, or injury based on the signs and symptoms a patient is having and the patient's health history and physical exam. Further testing, such as blood tests, imaging tests, and biopsies, may be done after a clinical diagnosis is made.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

 

Upravo kao sto si napisala u drugom delu: krvna slika itd. su pomocna dijagnosticka sredstva koja mogu - ali ne moraju - potvrditi klinicku dijagnozu.

U gornjoj recinici, u delu "... kliničkim parametrima utvrdiš povišene leukocite..." je pogresna rec "utvrdis" jer mozes samo da pretpostavis. Laboratorijski nalaz ce potvrditi.

 

Mozda se razlikuju terminologije tamo gde smo ti i ja ucili.

Evo definicije klinicke dijagnoze koju daje NCI:

 

Tačno, ne kliničkim, nego biohemijskim.

I stigli smo do toga da je kliničaru svejedno šta leči. Samo što si s kovidom u izolaciji kao pacijent, s gripom, ne. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Akiro said:

Najveći hit kod Grka je da se atinska policija pravda da nisu prebili petogodišnje dete prilikom rasturanja nekih demonstracija već ga samo otrovali suzavcem (da ne pominjem stariju vest, da su u Solunu blizu bele kule neke pokušaje okupljanja klinaca rešili vodenim topovima). Na skup neonacista iz Zlatne zore formirao se kontraskup levičara, panduri su selektivno makljali levičare a usput potrovali suzavcem i po kojeg civila. Evropske vrednosti, my ass. Ovo , doduše, nema veze sa Coronom, ali ne sumnjam da bi grčka policija i u slučaju demonstracija protiv mera ovako reagovala. Konov vlažni san, drugi tom.

 

Koliko god "volim" Kona kod vlažnih snova ovo više liči na Jankovića

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo me u NL, pa malo pratim i komsiluk danas - apsolutno mi je neshvatljivo zasto Belgijanci (11.5 mil stanovnika), uz mnogo stroziji lockdown od NL, imaju u ovom talasu/danas i  preko 20 000 zarazenih i 140 umrlih, dok Holandija (17 mil) ima manje od 9 000 zarazenih i 50 umrilih?!

A nije da se pridrzavaju nosenja maski onako religiozno - cak ni u zatvorenim prostorima! Rekla bih nekih 80 % nose....

U Belgiji fitnes centri zatvofeni, ovde ni to, jer kazu da je fizicka aktivnost jako vazna, i mentalno i fizicki.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...