Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 hours ago, ras kass said:

Bolje i to nego flatten the curve proseravanje. 

A i psihicki bolje deluje na ljude. 

Meni je ovde interesantno što je broj zaraženih 20x veći od registrovanih. Tako ispada. Znači, sad svaku brojku množim tako. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Znači istina je da se u Krivolačkoj radi rengen i da se radi testiranje.

 

Pre možda 3 nedelje čitala sam u FB grupi "Voždovac" da se ljudi žale što ih šetaju od V Stepe do Krivolačke i nazad. Nisam verovala.

 

U Šumicama bi morao da postoji rengen, to je veliki ogranak, pa i laboratoriju bi trebalo da imaju. Iako manja, ambulanta u V stepe isto može da ima rengen-pošto je cela sada kovid ambulanta.

 

 

18 hours ago, urosg3 said:

Istina živa, bukvalno sistem kaže ovako:
Otčekaj pregled kod lkara opšte prakse u Kovid ambulanti 
Ukoliko treba testiranje ili rendgen, pravac Krivolačka, pa se vrati na čekanje nazad u Kovid ambulanti
 

 

Ovo iznad je bio moj put u julu - prvo pregled kod Covid lekara u Šumicama, pa onda vađenje krvi i snimak pluća u Krivolačkoj, pa tumačenje rezultata kod Covid lekara u Šumicama, dat uput za PCR test, koji sam obavio sutradan u Šumicama. 

 

Dakle, za sve to vreme jesam bio pod maskom, ali sam šetao od Šumica do Krivolačke, pa nazad kući, pa ponovo do Šumica... divan sistem

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Znam..sve to znam, ali mogli su, po hitnom postupku da raspišu tender za privatne autoprevoznike ( mogli su to još u martu da urade ). 

 

Posle pobune u mom naselju ( Vojvode Vlahovića ) umesto dva minibusa sada imamo četiri. 

 

 

 

Imamo druge prioritete, neki linijski park npr...ne može sve da se stigne😉.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laki Dzep said:

 

 

Ovo iznad je bio moj put u julu - prvo pregled kod Covid lekara u Šumicama, pa onda vađenje krvi i snimak pluća u Krivolačkoj, pa tumačenje rezultata kod Covid lekara u Šumicama, dat uput za PCR test, koji sam obavio sutradan u Šumicama. 

 

Dakle, za sve to vreme jesam bio pod maskom, ali sam šetao od Šumica do Krivolačke, pa nazad kući, pa ponovo do Šumica... divan sistem

Taj "sistem" ima jednu jedinu svrhu - da te obeshrabri. I na taj način sam sebe rastereti. To je sistem koji je plaćen nebitno koliko radi, pa mu je bolje da radi manje, jer mu ionako svejedno.
Pri tom uopšte ne mislim da je mudro, epidemiološki ispravno slati potencijalnog zaraženog da se vozi nekoliko stanica GSP-a bez obzira na maske, koje, jel`te, ionako imaju sumjivu zaštitnu vrednost.

O obeshrabrivanju pacijenata da koristi sistem koji plaćaju možemo studiju da napišemo iz ličnih iskustava. I da, posle nam krivi klinci...

Da vidiš prijatelju kako MediGroup za 100 evra sve završi u rekordnom roku, ali njima tih 100 evra ne padaju sa neba nego se potrude da ih zarade. I ne pada im na pamet sintagma "čuvajmo MediGroup da ne bude preopterećen"  nego dođite, svi, što više, dođite, dođite...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zoe Bg said:

802/7487/9

 

Na respiratoru 57

 

Zoe, postajes umorna - zacas ubi 2 osobe!!

 

"У Србији је у последња 24 сата потврђено 802 случајева корона вируса, док је од последица вируса преминуло седам особа, објављено је данас на сајту Министарства здравља."

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Zoe, postajes umorna - zacas ubi 2 osobe!!

 

"У Србији је у последња 24 сата потврђено 802 случајева корона вируса, док је од последица вируса преминуло седам особа, објављено је данас на сајту Министарства здравља."

:59: 

 

Vreme mi je za kafu :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

O obeshrabrivanju pacijenata da koristi sistem koji plaćaju možemo studiju da napišemo iz ličnih iskustava. I da, posle nam krivi klinci...

 

Prilog na temu obeshrabrivanja pacijenata.

 

Svedska, Geteborg, novembar 2020. Ko ima covid-simptome ne sme nigde da ide, nego moze da se konsultuje sa odredjenom nacionalnom sluzbom i moze sam da zakaze vreme za testiranje koje se vrsi samo na odredjenim mestima. Za sada, sve fajn.

 

Zoves tu tzv. nacionalnu liniju za savetovanje (jer je situacija u konkretnom slucaju kompleksna). Tu te lepo doceka telefonski red u kome si broj 142. Dignes ruke. Odes na sajt doma zdravlja da zakazes test. Ne moze. Nema nijednog slobodnog vremena nedeljama unapred. Zoves telefonom ali te tu upute na chat na njihovom sajtu. Tu te doceka robot koji ti postavi hiljadu pitanja i tek nakon sto te ta vestacka inteligencija dobro izmrcvari, dobijes pristup chatu i napises poruku. Kazu, odgovorice kad budu mogli. Onda krenes dalje, trazis digitalno bilo gde dom zdravlja gde ima neko slobodno vreme za test. Obidjes 20-ak, nema nigde. Nakon nekoliko sati, stize chat poruka iz doma zdravlja. Kaze, moze da se desi da ce da objave neko slobodno vreme za testiranje ali ne zna se kada. Poruka se zavsava sa ohrabrenjem da drzis na oku sajt sa zakazivanjem i zeljom za brz oporavak. Znaci, covid-lutrija pa ko dobije. Digitalni sator pa drzi na nisanu sajt non-stop. Zanemis. Uto dodje sledeca poruka koja kaze da je dom zdravlja spreman da zatvori chat, ako imas jos pitanja treba da kliknes na obelezeno mesto u poruci. A sve ovo je tek pola muke, jer se zbog nemogucnosti testiranja storniraju drugi zivotno vazni pregledi onkoloskom pacijentu. Ovo nije samo obeshrabrivanje, ovo je ozbiljno pustanje pacijenata niz vodu.

 

Svedska, anno 2020.

  • Tuzno 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Cyber said:

 

Prilog na temu obeshrabrivanja pacijenata.

 

Svedska, Geteborg, novembar 2020. Ko ima covid-simptome ne sme nigde da ide, nego moze da se konsultuje sa odredjenom nacionalnom sluzbom i moze sam da zakaze vreme za testiranje koje se vrsi samo na odredjenim mestima. Za sada, sve fajn.

 

Zoves tu tzv. nacionalnu liniju za savetovanje (jer je situacija u konkretnom slucaju kompleksna). Tu te lepo doceka telefonski red u kome si broj 142. Dignes ruke. Odes na sajt doma zdravlja da zakazes test. Ne moze. Nema nijednog slobodnog vremena nedeljama unapred. Zoves telefonom ali te tu upute na chat na njihovom sajtu. Tu te doceka robot koji ti postavi hiljadu pitanja i tek nakon sto te ta vestacka inteligencija dobro izmrcvari, dobijes pristup chatu i napises poruku. Kazu, odgovorice kad budu mogli. Onda krenes dalje, trazis digitalno bilo gde dom zdravlja gde ima neko slobodno vreme za test. Obidjes 20-ak, nema nigde. Nakon nekoliko sati, stize chat poruka iz doma zdravlja. Kaze, moze da se desi da ce da objave neko slobodno vreme za testiranje ali ne zna se kada. Poruka se zavsava sa ohrabrenjem da drzis na oku sajt sa zakazivanjem i zeljom za brz oporavak. Znaci, covid-lutrija pa ko dobije. Digitalni sator pa drzi na nisanu sajt non-stop. Zanemis. Uto dodje sledeca poruka koja kaze da je dom zdravlja spreman da zatvori chat, ako imas jos pitanja treba da kliknes na obelezeno mesto u poruci. A sve ovo je tek pola muke, jer se zbog nemogucnosti testiranja storniraju drugi zivotno vazni pregledi onkoloskom pacijentu. Ovo nije samo obeshrabrivanje, ovo je ozbiljno pustanje pacijenata niz vodu.

 

Svedska, anno 2020.

Da li smo mi, ovaj, razmaženi i sa svakom trećom knjižicom 1814 ( nezaposleno lice) u stvari dobijamo mnogo?

Link to comment
Share on other sites

Kon se opet javio, ovoga puta sa pričom kako u Beogradu šeta 10k zaraženih i kako bi trebalo da se ponašamo kao da je policijski čas. Ja stvarno ne kapiram, kome se taj čovek obraća i zašto? Pa majstore, predloži nešto konkretno i stani iza toga, kaži mogu nas spasiti samo lokdaun, policijski čas ili atomski udari po Beogradu (karikiram), ako se to ne ispuni ja dajem ostavku i to je to. Kaži bilo šta osim proseravanja kako niko ne poštuje mere, a ovamo sve radi punom purom, puni autobusi ljudi koji idu na posao, puni splavovi i kafane, veselja za po 200-300 ljudi samo piče dole na na južnoj pruzi...šta, jel' mi trebamo da radimo posao države?

 

Edit: pazi gradonačelnika, kaže cilj nam je da identifikujemo koji to ugostiteljski objekti ne poštuju mere. Jesu li ovi ljudi čuli za Fejsbuk i Instagram, bukvalno im piše sve tamo a imaju i slike sa lica mesta 😁.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

Kon se opet javio, ovoga puta sa pričom kako u Beogradu šeta 10k zaraženih i kako bi trebalo da se ponašamo kao da je policijski čas. Ja stvarno ne kapiram, kome se taj čovek obraća i zašto? Pa majstore, predloži nešto konkretno i stani iza toga, kaži mogu nas spasiti samo lokdaun, policijski čas ili atomski udari po Beogradu (karikiram), ako se to ne ispuni ja dajem ostavku i to je to. Kaži bilo šta osim proseravanja kako niko ne poštuje mere, a ovamo sve radi punom purom, puni autobusi ljudi koji idu na posao, puni splavovi i kafane, veselja za po 200-300 ljudi samo piče dole na na južnoj pruzi...šta, jel' mi trebamo da radimo posao države?

Kon je posebna priča, a sećaš se naše rasprave o boldu, kada mi je za outbreak bilo nedovoljno samo nepoštovanje mera?
Zanimljiv tekst na DW

Primetićeš kako se fokus pomera, odjednom nema nepoštovanja mera i nediscipline ni u tragovima.  Nema nesavesnih pojedinaca, krivac je kontakt. I ni jedne jedine reči: nosite maske perite ruke, držite distancu.
Sad je moramo da sprečimo kontakt.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Kon je posebna priča, a sećaš se naše rasprave o boldu, kada mi je za outbreak bilo nedovoljno samo nepoštovanje mera?
Zanimljiv tekst na DW

Primetićeš kako se fokus pomera, odjednom nema nepoštovanja mera i nediscipline ni u tragovima.  Nema nesavesnih pojedinaca, krivac je kontakt. I ni jedne jedine reči: nosite maske perite ruke, držite distancu.
Sad je moramo da sprečimo kontakt.

 

Pa naravno da sada sprečavaju kontakt kada nisu bili u stanju da disciplinuju goveda iz sopstvenog naroda, moraju džankiji da se okupe, nacisti da se pobune kako se guše njihova prava (:Hail:) i fetišisti da mirišu čarape jedni drugima svakog vikenda, život nije život ako se ne nadišeš smrada nogu bližnjeg svog. Ako ciljaš na to da je u pitanju neki dugoročni plan da se život svede na onu distopiju o kojoj si pisao, ja još uvek ne verujem u to, previše je ovde stihije i amaterizma + se gube ozbiljne pare. Ispostavi li se da si ipak u pravu, ne verujem da to može da im prođe i mislim da bi došlo do ozbiljnih problema i posledica...čak i građanskih ratova. Za takvu akciju bi društvo trebalo da bude dehumanizovano i skenjano baš do koske, ljudi su (srećom) još uvek hedonisti, kada god im se ukaže prilika. Šta misliš, šta bi se desilo da se ispostavi da je ovo hoax i da ljudi skapiraju da ih neko vuče za nos, u ime nekih bolesnih ciljeva? Pa tu bi se kotrljale glave samo tako, ja bih prvi poteg'o u Francusku da branim Slavišino pravo da ne jede kamember iz kartonskog tanjira, da ne pričam šta bih bio u stanju da uradim za svoju porodicu...drugo, neke zemlje žive relativno normalno, bez sprečavanja kontakta, lokdauna i policijskih časova, ne uklapa mi se to u tvoju teoriju (ako si uopšte mislio na to).

 

Ne sporim da verovatno postoje određeni krugovi kojima bi takva vizija budućnosti bila bliska srcu, to je već druga tema o kojoj možemo da pričamo.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Pa naravno da sada sprečavaju kontakt kada nisu bili u stanju da disciplinuju goveda iz sopstvenog naroda, moraju džankiji da se okupe i fetišisti da mirišu čarape jedni drugima svakog vikenda, život nije život ako se ne nadišeš smrada nogu bližnjeg svog. Ako ciljaš na to da je u pitanju neki dugoročni plan da se život svede na onu distopiju o kojoj si pisao, ja još uvek ne verujem u to, previše je ovde stihije i amaterizma + se gube ozbiljne pare. Ispostavi li se da si ipak u pravu, ne verujem da to može da im prođe i mislim da bi došlo do ozbiljnih problema i posledica...čak i građanskih ratova. Za takvu akciju bi društvo trebalo da bude dehumanizovano i skenjano baš do koske, ljudi su (srećom) još uvek hedonisti, kada god im se ukaže prilika. Šta misliš, šta bi se desilo da se ispostavi da je ovo hoax i da ljudi skapiraju da ih neko vuče za nos, u ime nekih bolesnih ciljeva? Pa tu bi se kotrljale glave samo tako, ja bih prvi poteg'o u Francusku da branim Slavišino pravo da ne jede kamember iz kartonskog tanjira...drugo, neke zemlje žive relativno normalno, bez sprečavanja kontakta, lokdauna i policijskih časova, ne uklapa mi se to u tvoju teoriju (ako si uopšte mislio na to).

Ne, mislim da smo žrtve manipulacije informacijama. Ono baš je očigledno kako se menja diskurs (hanuma insistira da izbacim narativ iz rečnika, kaže previše koristim)
i možemo da pratimo tu promenu histerije medija, govori to valjda nešto?

P.S. http://rs.n1info.com/SciTech/a667398/Spanski-naucnici-predlazu-cutanje-u-metrou-zbog-sirenja-koronavirusa.html?fbclid=IwAR3vsXz1IUaokfkBqdiEHda2HJu2HJHm-ghhFM8CmTDowY8VxckQlr711bI

evo dobar primer, medijske hsiterije 🙂 Ovako napisano, može svako da tumači kako mu odgovara, a sve je besmisleno, i vest i istraživanje, i namera da se sprovede, i verovatnoća da se to dogodi. Ono što brine jeste u stvari da takvi naučnici postoje, i da stvarno misle da bi bilo, eto dobro, da ljudi ne razgovaraju jedni sa drugima.  Stvarno postoje, misle iskreno da je to dobro, i da je eto izvodiva i dobra mera.
Pa onda ja pročitam i prvo što vidim je "hoće da me ućutkaju, da nam ograniče slobodu govora" i onda imamo sukob.  A naučnici i ja smo u stvari žrtve medijske histerije, u kojoj smo preplavljeni beznačajnim informacijama, i u toj poplavi je average Joe pa i ja - lenj ili nesposoban da u poplavi nađe stvarno bitnu informaciju.
Na temu život nije život bez ... pričaćemo i o tome, kada život bez ... postaje besmislen

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ne, mislim da smo žrtve manipulacije informacijama. Ono baš je očigledno kako se menja diskurs (hanuma insistira da izbacim narativ iz rečnika, kaže previše koristim)
i možemo da pratimo tu promenu histerije medija, govori to valjda nešto?

 

OK, misliš li da iza toga postoji neki cilj ili je sve stihija?

Link to comment
Share on other sites

Tip iz Tübingena (B-W) predlaze da seniori ne koriste autobuse vec da ili idu peske ili biciklom ( 🙄 ) ili taksijem ( :classic_dry: ), da se ugledamo na Svedsku  ( 🙄 ), da se sve svede na licnu odgovornost, da seniori idu u prodavnice u tacno odredjeno vreme kad ne idu ostali (ljubi ga Vucuc)...

 

Angela apelovala jos jednom na narod da se ponasa odgovorno, da smanji kontakte (75%), citirala profu s Uni klinike iz Kelna (postavila sam pre dan-dva). Ako na ovaj nacin uspemo da suzbijemo rast inficiranih moci cemo u decembru da vratime neke elemente javnog zivota.

 

U par mesta Zavodi za zdravlje (koji su zaduzeni da ujure kontakte) poceli da koriste ljude iz turistickih biroa kao ispomoc (u turistickim biroaim racunaju da od prodaje turistickih aranzmana slabo sta ce da bude u narednom periodu). Predlog FDP-a je da se i ugostiteljski radnici (kelneri itd.) koriste u istu svrhu.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ne, mislim da smo žrtve manipulacije informacijama. Ono baš je očigledno kako se menja diskurs (hanuma insistira da izbacim narativ iz rečnika, kaže previše koristim)
i možemo da pratimo tu promenu histerije medija, govori to valjda nešto?

P.S. http://rs.n1info.com/SciTech/a667398/Spanski-naucnici-predlazu-cutanje-u-metrou-zbog-sirenja-koronavirusa.html?fbclid=IwAR3vsXz1IUaokfkBqdiEHda2HJu2HJHm-ghhFM8CmTDowY8VxckQlr711bI

evo dobar primer, medijske hsiterije 🙂 Ovako napisano, može svako da tumači kako mu odgovara, a sve je besmisleno, i vest i istraživanje, i namera da se sprovede, i verovatnoća da se to dogodi. Ono što brine jeste u stvari da takvi naučnici postoje, i da stvarno misle da bi bilo, eto dobro, da ljudi ne razgovaraju jedni sa drugima.  Stvarno postoje, misle iskreno da je to dobro, i da je eto izvodiva i dobra mera.
Pa onda ja pročitam i prvo što vidim je "hoće da me ućutkaju, da nam ograniče slobodu govora" i onda imamo sukob.  A naučnici i ja smo u stvari žrtve medijske histerije, u kojoj smo preplavljeni beznačajnim informacijama, i u toj poplavi je average Joe pa i ja - lenj ili nesposoban da u poplavi nađe stvarno bitnu informaciju.
Na temu život nije život bez ... pričaćemo i o tome, kada život bez ... postaje besmislen

 

Grešiš i ti i Španci.

 

Covid je samo pokazao koliko autumn people ima na svetu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

OK, misliš li da iza toga postoji neki cilj ili je sve stihija?

Izgleda da je "perfect storm" stihija na plodnom tlu interneta. Bez interneta ovo sve ne bi bilo moguće, sa tradicionalnim medijima. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da "struka" jednostavno ne zna kako da se obuzda virus, i onda predlazu takve nebuloze, a obicnim ljudima je vec preko glave od saveta i "struke" .

 

edit: Nije prvi put da se ovako nesto isprobava kao sada u vezi maski i izolacije.

 

tumblr-009fcce71a91f768fb7bc3000a0291f9-

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Kon je posebna priča, a sećaš se naše rasprave o boldu, kada mi je za outbreak bilo nedovoljno samo nepoštovanje mera?
Zanimljiv tekst na DW

Primetićeš kako se fokus pomera, odjednom nema nepoštovanja mera i nediscipline ni u tragovima.  Nema nesavesnih pojedinaca, krivac je kontakt. I ni jedne jedine reči: nosite maske perite ruke, držite distancu.
Sad je moramo da sprečimo kontakt.

 

Kaze Nemci da se pripreme za teska vremena, inace do sada je bilo 24 sata Ibica. 

Sledeci korak je da prestajemo da postojimo, dakle mole se gradjani da u naredne 4 nedelje prestanu da postoje dok ne smiri situacija. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...