Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Bit ce naravno. Danas se Vucic obraca naciji, isto se Makron obraca naciji gde se prica da ce ponovo kompletno zatvoriti Francusku, i uvesti jos neke strozije mere. Eno u Ceskoj policijski cas, Slovenija, Spanija, Italija. ... Ko po nekoj direktivi se radi. e to mene nervira, i zato sumnjam u ove sadasnje brojke. Nije bilo uopste tako hladno Septembar i Oktobar, pa da odjednom su svi u kucama i zatvorenom prostoru pa da se siri virus. Hladno je isto bilo i u Martu, Aprilu, pa nije bilo toliko pozitivnih, bilo je naravno vise umrlih ali sad je slika skroz drugacija, da ja ne vidim uopste razlog za ovakvu paniku. Pored toga sve drzave su imale dovoljno vremena da pretvore neke hotele npr koji su zatvoreni zbog pandemije u privremene bolnice pa ako dodje do nekog , neplaniranog scenarija , da imaju smestajne kapacitete. 

Jao Slavisa...

Jel vidis kako je Australija resila epidemiju? Ili Kina? Pa normalno je valjda da se proba takva neka varijanta? 

Inace, ovo marta I aprila, bila je drugacija situacija potpuno, sa zestokim zatvaranjem svega I svacega, dosta toga se nije znalo I nije za uporediti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezano za nosenje maski - uopste me ne interesuje niciji licni stav glede maski, u situaciji kad smo u Maxi-ju, gde na ulazu pise "Obavezno nosenje maski"; stavim masku, kao sto je propisano u objektu u koji ulazim, stanem na kasu, istovarim svoj pazar, a iza mene devojka na 20 cm od mene, gura se da ostavi na traku to sto je kupila, i ne nosi ni masku.

Inace, i bez korone, ono sto najvise mrzim su "disaci za vrat" bilo gde - volim da imam slobodan svoj personal space, a to je bar toliko koliko mogu ruke da rasirim - svakog ko mi se, bez potrebe, priblizi blize, rado bih mlatnula! Pitam je da li prati vesti, radio, tv, zna li sta se desava, da li je cula za "distancu", .....nista ne odgovara, napumpala usne, pa pretpostavljam nece da joj maska kvari sminku.

Bune se i ostali okolo, ali "tele" nit se pomera, nit stavlja masku....

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Angela razmatra zatvaranje svega od 4. Novembra. Ne znam samo zasto ceka , zasto ne od danas, sutra? Pre ovog praznika svih svetih.

Glupi Mikron i kompanija mu kazu da cemo Bozic slaviti u Aprilu, ne sad kad je u Decembru.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Predji da pazaris u "Lidlu" :classic_tongue:

Ne,stvarno..jedan od razloga, sto sam znacajno pojacao kupovinu u ovom trgovinskom lancu je taj,sto ne mozes da pazaris bez kolica. A upravo velicina tih kolica obezbedjuje potrebnu distancu kad se stane u red pred kasu. 

 

Ne mogu u taj "magacin" 😄

Zivela u Nemackoj 9 godina, bila jednom u Lidlu, u Aldiju nijednom - sve kao neki magacin, nista se ne snalazim.

U prolecnom talasu je nas Maxi imao odredjen broj kolica i na taj nacin su kontrolisali broj ljudi u prodavnici, a i vecina ljudi se drzala (drzi) distance.  No, uvek se nadje neki pametnjakovic, a ti si budala sto postujes ono sto je gazda objekta naredio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Vezano za nosenje maski - uopste me ne interesuje niciji licni stav glede maski, u situaciji kad smo u Maxi-ju, gde na ulazu pise "Obavezno nosenje maski"; stavim masku, kao sto je propisano u objektu u koji ulazim, stanem na kasu, istovarim svoj pazar, a iza mene devojka na 20 cm od mene, gura se da ostavi na traku to sto je kupila, i ne nosi ni masku.

Inace, i bez korone, ono sto najvise mrzim su "disaci za vrat" bilo gde - volim da imam slobodan svoj personal space, a to je bar toliko koliko mogu ruke da rasirim - svakog ko mi se, bez potrebe, priblizi blize, rado bih mlatnula! Pitam je da li prati vesti, radio, tv, zna li sta se desava, da li je cula za "distancu", .....nista ne odgovara, napumpala usne, pa pretpostavljam nece da joj maska kvari sminku.

Bune se i ostali okolo, ali "tele" nit se pomera, nit stavlja masku....

Sedamdesetih, da l je to bio Drezmond Moris ili Margaret Mid, ugledni antropolozi, ne secam se kod koga sam to procitala, pisali su da je cca 40 cm od naseg tela prostor naseg telesnog integriteta, naravno, kad nema epidemija. I ja sam se pitala kako ove "napucane"nose maske preko svih tih slojeva pudera i karmina. U "Golom majmunu"D. Morisa ima sto sta da se procia na tu temu. Sa tog, antropoloskog aspekta, maske su zaista razlog za otpor, traumu cak: mnogo citamo sa tudjih lica i osobama koje imaju jaku potrebu za kontrolom tudje pokriveno lice zaista pretstavlja ozbiljan problem. Ono sto mene zbunjije je cinjenica da su proletos autoriteti zdusno poricali zastitnu funkciju najcesce koriscenih maski, hirurskih, a sad se njihov zastitni faktor proglasava za postulat. Mislim da me je sveza maska zaista zastitila u prepunom medjugradskom autobusu ili virus, zapravo, ne postoji. U tom slucaju, sta nam se zaista desava? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Angela razmatra zatvaranje svega od 4. Novembra. Ne znam samo zasto ceka , zasto ne od danas, sutra? Pre ovog praznika svih svetih.

Glupi Mikron i kompanija mu kazu da cemo Bozic slaviti u Aprilu, ne sad kad je u Decembru.

Angela ne razmatra zatvaranje svega. Danas se savetuju na saveznom nivou. Inace, postoji predlog da se radi soft lockdown na nekih 7 dana (fitness studiji itd.). Skole i vrtici se nece zatvarati, privreda se nece zatvarati, nego ce se ici na redukovanje javnog zivota. Diskutuje se oko restorana: da li ih zatvarati ili ne. Problem je sto epidemiju nose privatni kontakti, privatna slavlja i okupljanja, pa ako se zatvore restorani to ce se sve preseliti 100% u "ilegalu" tj. privatni domet, a to se ne moze kontrolisati.

 

Sad za vikend je policija morala da rastura neku fetish zurku u Berlinu gde se okupilo oko 600 ljudi. Takodje, organizuju se privatne zurke (dogovor i karte preko SM) po raznim napustenim zgradama i "livadama".

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, wwww said:

Angela ne razmatra zatvaranje svega. Danas se savetuju na saveznom nivou. Inace, postoji predlog da se radi soft lockdown na nekih 7 dana (fitness studiji itd.). Skole i vrtici se nece zatvarati, privreda se nece zatvarati, nego ce se ici na redukovanje javnog zivota. Diskutuje se oko restorana: da li ih zatvarati ili ne. Problem je sto epidemiju nose privatni kontakti, privatna slavlja i okupljanja, pa ako se zatvore restorani to ce se sve preseliti 100% u "ilegalu" tj. privatni domet, a to se ne moze kontrolisati.

 

Sad za vikend je policija morala da rastura neku fetish zurku u Berlinu gde se okupilo oko 600 ljudi. Takodje, organizuju se privatne zurke (dogovor i karte preko SM) po raznim napustenim zgradama i "livadama".

 

I u NL se to radi, i radice se svuda....prosto, ne moze se od tinejdzera ocekivati isti nivo razumevanja i odgovornosti kao od starijih:

 

https://www.dutchnews.nl/news/2020/10/police-break-up-parties-as-300-gather-for-rave-on-hilversum-building-site/

 

"Police broke up several illegal parties on Saturday night, the biggest of which was held on a building site near Hilversum where some 300 people attended."

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sprivel said:

Gudranje nema alternativu.

Verovatno 🙂

Sad za vikend, u subotu na Banjici bila svadba, nemam pojma ko su, ali video sam da su iznajmili autobus da dovezu rodbinu, registracija busa je Prokuplje.
Sve ok, zasad, pojma nemam kakve mere su primenili, tu je neka ultra fancy institucija za venčanja zove se "Mali vikend"

I onda je krenula "muzika" joj majko mila kakvo arlaukanje, ciguljanje, islamsko-pravoslavna jaukanja, bukvalno ni jednu jedinu pesmu ne bi pustio i odslušao sve da mi dželat stoji nad glavom i kaže da će me poštedeti ako odslušam do kraja. Rekao bih:
"Poštovani gospodine dželatu radite svoj posao"
I onda sam razumeo zašto se po svadbama pije i zašto se narodnjaci toliko drogiraju.
Ovo trezan da slušaš nema načina.

Ljudi se ponapijaju da im bude podnošljivo, a ta muzika je nekakva viša sila koja se ne može ama nikako izbeći jer je običaj.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wwww said:

Angela ne razmatra zatvaranje svega. Danas se savetuju na saveznom nivou. Inace, postoji predlog da se radi soft lockdown na nekih 7 dana (fitness studiji itd.). Skole i vrtici se nece zatvarati, privreda se nece zatvarati, nego ce se ici na redukovanje javnog zivota. Diskutuje se oko restorana: da li ih zatvarati ili ne. Problem je sto epidemiju nose privatni kontakti, privatna slavlja i okupljanja, pa ako se zatvore restorani to ce se sve preseliti 100% u "ilegalu" tj. privatni domet, a to se ne moze kontrolisati.

 

Sad za vikend je policija morala da rastura neku fetish zurku u Berlinu gde se okupilo oko 600 ljudi. Takodje, organizuju se privatne zurke (dogovor i karte preko SM) po raznim napustenim zgradama i "livadama".

 

Nije uopste bitno, kako ce i sta se zatvoriti, bitno je to da svaka drzava kopira drugu, tj svi imaju istu neku naredbu. I u Francuskoj se razmatraju takve mere, i gle cuda isto od 4 novembra. 

 

Sto se tice slavlja, pa i u prolece ima slavlja, i ljudi se druze bez obzira, druzili se i letos, i svaki dan, i sad odjednom je to problem.

Bolje da priznaju da su svi fail-ovali, i da podnesu ostavke.

Maske definitivno nemaju nikakvu korist, jer da imaju ne bi se virus ovoliko sirio.

Link to comment
Share on other sites

Broj hospitalizovanih u mom kraju se uduplao u zadnjih 7-10 dana. 
Negdje na pocetku sam shvatio da je jedini parametar koji u stvari odredjuje opasnost virusa tj bolesti koju isti izaziva bas to, broj ljudi koji moraju zbog klinicke slike biti smjesteni u bolnicu. Direktna smrtnost od bolesti nije stravicno visoka (to ce tek u buducnosti biti moguce preciznije utvrditi) ali moze biti indirektno znacajno veca upravo zbog toga jer u jednom momentu dodje do zasicenja (do kojeg u ovakvim situacijama moze vrlo brzo doci) i onda nemas nacina da “visku” ozbiljno oboljelih das sansu u vidi bolnickog lijecenja. Plus sva ostala stanja koja cekaju jer imas eticku dilemu da li stopirati hladni program (i i uticati na njihovo zdravstveno stanje odlaganjem) ili nastaviti pa ga izloziti visokim sansama sa pokupi virus(i opet uticati na njegovo zdravstveno stanje kroz dodatno opterecenje virusom). A gdje je opet brojno stanje ljekara i medicinskog osoblja i ekonomija koja trpi posljedice. Da se sve ovo ne bi sabralo, zaista ne vidim cemu cesto otpor prema ( zbunjujuce jesu cesto ali svejedno) relativno blagim mjerama jos uvijek. Posebno su blage bile ljetos..i opet dobru vecinu je bolilo uvo da poduzme ikakvu vlastitu. 
 

Edited by wrecktangle
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

Verovatno 🙂

Sad za vikend, u subotu na Banjici bila svadba, nemam pojma ko su, ali video sam da su iznajmili autobus da dovezu rodbinu, registracija busa je Prokuplje.
Sve ok, zasad, pojma nemam kakve mere su primenili, tu je neka ultra fancy institucija za venčanja zove se "Mali vikend"

I onda je krenula "muzika" joj majko mila kakvo arlaukanje, ciguljanje, islamsko-pravoslavna jaukanja, bukvalno ni jednu jedinu pesmu ne bi pustio i odslušao sve da mi dželat stoji nad glavom i kaže da će me poštedeti ako odslušam do kraja. Rekao bih:
"Poštovani gospodine dželatu radite svoj posao"
I onda sam razumeo zašto se po svadbama pije i zašto se narodnjaci toliko drogiraju.
Ovo trezan da slušaš nema načina.

Ljudi se ponapijaju da im bude podnošljivo, a ta muzika je nekakva viša sila koja se ne može ama nikako izbeći jer je običaj.

 

Kakav si to čovek, priznaj da ti se brk nasmeši i srce zaigra kada čuješ Kralj Diskoteka i Žena od Sultana, bio trezan ili pijan.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za sve - da li ste putovali ili znate nekog ko je putovao preko Hrvatske ovih dana?

Treba u petak da krenem autom put NL, pa sam mislila da stanem i popijem kaVicu u Zg sa starim skolskim drugom, ali negde sam cula da na granici (bar u Madjarskoj) daju neku nalepnicu da se zna da si u tranzitu, pa se zna da nisi "njin" i da treba da "proletis" kroz drzavu, stajuci samo na odredjenim mestima.

Nadam se da ce mi PCR biti negativan, pa zar ne mogu bar tako negativna (otherwise vrlo pozitivna!)  da popijem kafu na trgu BJ?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...