Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Manje je mrtvih sada, jer su promenili protokole lečenja. Otkriveno je da su ugrušci u plućima najveći uzrok smrti od Covida i da u takvim situacijama kačenje na respiratore samo pravi još veću štetu. Sada svi hospitalizovani pacijenti primaju antikoagulante, a manje ljudi ide na respiratore. Ako ne pukne zdravstveni sistem, ne bi smelo da se desi ono iz marta i aprila. Ali, ako ne bude mesta u bolnicama, biće opet haos, doduše nešto manji nego u prvom talasu.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Lepo sam ja pisao jos pre par meseci. Umesto sto grade trzne centre, bolje da grade bolnice, pa nece pasti zdravstveni sistem. Na zapadu kroz zdravstvena osiguranja toliko prodje novca, da oni trose na sponzorstva na velike prekoanske kruzere, na sportske timove,... umesto da uloze i da sagrade bolnice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Lepo sam ja pisao jos pre par meseci. Umesto sto grade trzne centre, bolje da grade bolnice, pa nece pasti zdravstveni sistem. Na zapadu kroz zdravstvena osiguranja toliko prodje novca, da oni trose na sponzorstva na velike prekoanske kruzere, na sportske timove,... umesto da uloze i da sagrade bolnice.

Za koliko ono beše dana u Wuhanu napraviše onu bolnicu?
Prolazim danas pored Bataje, tamo gde je gospodar Vučić otvorio gradilište, par mašina možda desetak radnika na ex Ekonomiji JNA. Ima tih 10 radnika da se oderu od posla jedno dve godine.
Inače zadnji put kad sam bio tamo, sa pokojnim ćaletom neka 1990. dok je Komanda stana još pisala za zimnicu, pa smo išli tamo da podignemo. Ljudi kakav je je bio onaj parmezan "Sirela" Bjelovar, pa one paprike u konzervi "Sava" Janja i tada retkost "Eurokrem" u kanticama od kilogram. Ma idi, za to mesto vežu me lepe uspomene 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Urose, mislim da si nesto pobrkao, Sava je Bijeljina, a Semberka Janja, s tim sto je ova prva bila mnogo poznatija u staroj SFRJ.

 

A sto se tice ovog restorana, retko sam jeo kod njih, iako su mi odmah do posla, ali nakon ovoga imaju plus, odsad kad radim iz kanca oni su mi prvi izbor 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Romantik said:

Urose, mislim da si nesto pobrkao, Sava je Bijeljina, a Semberka Janja, s tim sto je ova prva bila mnogo poznatija u staroj SFRJ.

 

A sto se tice ovog restorana, retko sam jeo kod njih, iako su mi odmah do posla, ali nakon ovoga imaju plus, odsad kad radim iz kanca oni su mi prvi izbor 🙂

Jao jeste Semberka Janja, tako je!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Manje je mrtvih sada, jer su promenili protokole lečenja. Otkriveno je da su ugrušci u plućima najveći uzrok smrti od Covida i da u takvim situacijama kačenje na respiratore samo pravi još veću štetu. Sada svi hospitalizovani pacijenti primaju antikoagulante, a manje ljudi ide na respiratore. Ako ne pukne zdravstveni sistem, ne bi smelo da se desi ono iz marta i aprila. Ali, ako ne bude mesta u bolnicama, biće opet haos, doduše nešto manji nego u prvom talasu.

Rano je jos za prognoze...po svemu treba otklon od najmanje 10-ak dana od rasta zarazenih do toga da se to manifestuje kroz teze oboljele i umrle. Ova sedmica bi regionalno gledajuci mogla dati pokazatelje gdje smo sto se tice teze klinicke slike i smrtnosti.
Od supruge (ljekar) danas dobijem info, dvoje ponovo pozitivnih i oboljelih, tezi oblik ovaj put. A relativno malo je mjesto i bolnica. 
Apsolutno podrzavam nauku i sve sto uz nju ide  ali se, meni se cini, suvise zuri bilo s optimisticnim bilo sa pesimisticnim prognozama. Od ljudi koji se bave ovim. Pa onda dobijemo cesto oprecne informacije. Potrebno je da prilicno duze ovo traje (ili da prodje pandemija) pa da bi se davale ocjene, utvrdila smrtnost i sve slicno. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

 

ovaj

Da im nije Vlado Georgiev pisao ovo saopstenje? Frajer je “pišt’o ko ubodenik” prvo sto su svi budale jer ne nose maske i ne drze se preporuka a danas su svi budale koji nose i drze se preporuka. 😂

A on, nakon onako nekih pjevljivih stvari post’o ravnozemljas. Dzizs...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wrecktangle said:

Da im nije Vlado Georgiev pisao ovo saopstenje? Frajer je “pišt’o ko ubodenik” prvo sto su svi budale jer ne nose maske i ne drze se preporuka a danas su svi budale koji nose i drze se preporuka. 😂

A on, nakon onako nekih pjevljivih stvari post’o ravnozemljas. Dzizs...

Otkud taj Georgiev niotkuda?
p.s. pesme su mu njanja 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Otkud taj Georgiev niotkuda?
p.s. pesme su mu njanja 🙂

Pa vezano za saopstenje onog restorana. I oni nazivaju budalama one koji nose maske ali eto..ko dobrodosli su i oni. Otud mali off. 
To sto su mu pjesme pjevljive ne znaci da su dobre...

Ja sam apsolutno protiv maski na otvorenom, zatvaranja i rigoroznih stvari. Ali protiv ovih mjere koje mogu vrlo lako da se poduzmu nisam. 

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Svaka cast restoranu, treba biti cvrst u svojim stavovima. ko jos ide u restoran i nosi masku? glupost

Ako je stav da su ti koji nose maske budale..onda jebi ga. Apsolutno razumijem da su zabrinuti za posao (ko nije?) ali je ovo proseravanje na kvadrat...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Umesto sto grade trzne centre, bolje da grade bolnice, pa nece pasti zdravstveni sistem.

3 dana pre otvaranja TC u BgH2O ti ovo da kazes, sram te bilo :classic_biggrin:

 

21 minutes ago, wrecktangle said:

Apsolutno podrzavam nauku i sve sto uz nju ide  ali se, meni se cini, suvise zuri bilo s optimisticnim bilo sa pesimisticnim prognozama. Od ljudi koji se bave ovim. Pa onda dobijemo cesto oprecne informacije. Potrebno je da prilicno duze ovo traje (ili da prodje pandemija) pa da bi se davale ocjene, utvrdila smrtnost i sve slicno. 

Toeto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, wrecktangle said:

Rano je jos za prognoze...po svemu treba otklon od najmanje 10-ak dana od rasta zarazenih do toga da se to manifestuje kroz teze oboljele i umrle. Ova sedmica bi regionalno gledajuci mogla dati pokazatelje gdje smo sto se tice teze klinicke slike i smrtnosti.
Od supruge (ljekar) danas dobijem info, dvoje ponovo pozitivnih i oboljelih, tezi oblik ovaj put. A relativno malo je mjesto i bolnica. 
Apsolutno podrzavam nauku i sve sto uz nju ide  ali se, meni se cini, suvise zuri bilo s optimisticnim bilo sa pesimisticnim prognozama. Od ljudi koji se bave ovim. Pa onda dobijemo cesto oprecne informacije. Potrebno je da prilicno duze ovo traje (ili da prodje pandemija) pa da bi se davale ocjene, utvrdila smrtnost i sve slicno. 

Vidimo i sami da je sad situacija nešto drugačija nego u prvom talasu. Više ima pozitivnih, a manje ljudi na respiratorima. To je ta promena u protokolima. Mnogi ljudi ne moraju na respirator, ako im se daju antikoagulanti. Koliko sam čitao, pacijenti od covida kod kojih se razvije pneumonija imaju 9 puta više ugrušaka u plućima, nego pacijenti sa običnom virusnom pneumonijom. Sad kad se to zna, pristup lečenju je drugačiji i ne svodi se samo na "nakačimo pacijenta na respirator i molimo se Bogu".

Problem će biti, ako se preopterete bolnice i ako ne budu imali mesta za sve kojima treba hospitalizacija, a kako se situacija razvija, tu nisam optimističan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Wookie said:

Vidimo i sami da je sad situacija nešto drugačija nego u prvom talasu. Više ima pozitivnih, a manje ljudi na respiratorima. To je ta promena u protokolima. Mnogi ljudi ne moraju na respirator, ako im se daju antikoagulanti. Koliko sam čitao, pacijenti od covida kod kojih se razvije pneumonija imaju 9 puta više ugrušaka u plućima, nego pacijenti sa običnom virusnom pneumonijom. Sad kad se to zna, pristup lečenju je drugačiji i ne svodi se samo na "nakačimo pacijenta na respirator i molimo se Bogu".

Problem će biti, ako se preopterete bolnice i ako ne budu imali mesta za sve kojima treba hospitalizacija, a kako se situacija razvija, tu nisam optimističan.

Ma slazemo se mi. Moj post je samo na tragu opreza na koji i sam ukazujes na kraju posta. 🙂

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Njihov restoran, njihova pravila. ne vidim razliku sto se nazivaju budale koji su protiv nosenja maski, i ovih koji ih nose. 

To stoji. Ali se to ovako ne radi. Valjda polazim od sebe...to sto neko nesto radi a pri tom nikako ne ugrozava mene (u ovom slucaju nosi masku na ulasku i nicim ne ugrozava restoran) nije razlog da to zovem “pravljenjem budale od sebe”.
Mi smo ovdje gdje jesmo i bez virusa jer se svi olako poseravamo vec par generacija unazad na svaku struku. nije vazno koja je. I onda svaka struka i postane to...sranje koje se vodi necim sasvim drugim a ne onim cim treba da se baviz
Plasticno receno..svi se uvrijedimo kad se neko posere na nas rad ali lako se poseremo na tudji. Ne nuzno nas dvojica..takva je generalno “klima”.
Mek je to svojevremeno jako dobro objasnio na primjeru Torlaka ali se u javnosti davno formiralo misljenje koje nije imalo utemeljenje ali “rodilo se, ljuljaj ga”.  
Da ne spominjem to sto krse sva pravila koja ne moraju da nam se svidjaju ali ih moras postovati. Izvinjavam se za off. 

Edited by wrecktangle
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...