Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, urosg3 said:

ja bih samo da primetim da veći broj umrlih imaju oni koji su "to" radili. Razumem da kvari sliku, ali je tako. Što nas vodi do zaključka da "to" nije spas po sebi.
Oko manipulacije brojeva tu bih se složio. 

Ne možeš da upoređuješ Švedsku sa Italijom i Španijom, pošto su to zemlje kojesu prve pogođene virusom i gde je virus uzeo maha pre nego što su bilo kakve mere preduzete, a o greškama, administraciji, medicinskom sistemu da ne pričam. Plus što nisu bili sigurni u metode lečenja. Britanija je na početku imala isti model kao Švedska, pa su morali da uvode mere, pošto je eksplodirao broj umrlih. Belgija sa druge strane se katastrofalno ponelabu krizi, tu pre sve mislim na staračke domove (preporučujem članak New York Tajmsa)....Dakle ne možemo da upoređujemo različite stvari i da donosimo zaključak. Upoređuj Švedsku sa srodnim državama - Finska, Norveška, Danska....

Inače po meni jedna od zemalja koja se najbolje izborila sa epidemijom je Finska, ali nije zanimljiva "teoretičarima zavere", a može mnogo da se nauči iz njhovog modela.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Ne možeš da upoređuješ Švedsku sa Italijom i Španijom, pošto su to zemlje kojesu prve pogođene virusom i gde je virus uzeo maha pre nego što su bilo kakve mere preduzete, a o greškama, administraciji, medicinskom sistemu da ne pričam

ja se poveo recimo ovim primerom:
 

Quote

  

2 hours ago, Don Juan said:

a i pored toga su u top 5 po smrtnosti na 1m stanovnika.

 

pa da se dogovorimo, kako to sve ne važi kada treba SWE da bude u top 5 po smrtnosti? Kad već ne može da se upoređuje?
Ako može ipak da se upoređuje onda ništa.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Don Juan said:

Inače po meni jedna od zemalja koja se najbolje izborila sa epidemijom je Finska,

 

Zaista se malo zna o Finskoj. Pogledaću kakva je situacija tamo ( gledam uglavnom brojeve za naše ex yu države, za Nemačku, Kanadu, Rusiju-tu sve imam rođake i prijatelje u ex yu ) 

 

Ne znam koliko vas još gleda KZŠ. Ja sam juče pokušala da gledam, ali sam odustala.

 

Bilo mi je muka da slušam Kona. Samo dan ranije su ga profesor Radovanović i Rade Panić hvalilil, bodrili, jer je konačno odlučio da kaže šta zna...a on juče..pa samog sebe demantuje.

 

Ako će se raditi revizija ima li smisla da onda svakodnevno objavljuju podatke koji zapravo nisu 100 posto tačni?

 

Što se tiče brojeva koje daju za Beograd u procentima, ne znam šta da mislim. Zaista im više ništa ne verujem, apsolutno ništa.

 

Umorna sam kada je koronavirus u pitanju. Jedva čekam vakcinu i da se polako ali sigurno vraćamo u normalni život.

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

ja se poveo recimo ovim primerom:
 

pa da se dogovorimo, kako to sve ne važi kada treba SWE da bude u top 5 po smrtnosti? Kad već ne može da se upoređuje?
Ako može ipak da se upoređuje onda ništa.

Pa to ti kazem. Zemlje koje su isped njih je prve pogodio virus (sem Belgije), a ako treba da se poredi sa nekim onda su to zemlje okruženja. Tako da priča "ove zemlje imaju gore rezultate a imaju mere" ne piju vodu. Neuporedive su iz hiljadu razloga.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Zaista se malo zna o Finskoj. Pogledaću kakva je situacija tamo ( gledam uglavnom brojeve za naše ex yu države, za Nemačku, Kanadu, Rusiju-tu sve imam rođake i prijatelje u ex yu ) 

 

Ne znam koliko vas još gleda KZŠ. Ja sam juče pokušala da gledam, ali sam odustala.

 

Bilo mi je muka da slušam Kona. Samo dan ranije su ga profesor Radovanović i Rade Panić hvalilil, bodrili, jer je konačno odlučio da kaže šta zna...a on juče..pa samog sebe demantuje.

 

Ako će se raditi revizija ima li smisla da onda svakodnevno objavljuju podatke koji zapravo nisu 100 posto tačni?

 

Što se tiče brojeva koje daju za Beograd u procentima, ne znam šta da mislim. Zaista im više ništa ne verujem, apsolutno ništa.

 

Umorna sam kada je koronavirus u pitanju. Jedva čekam vakcinu i da se polako ali sigurno vraćamo u normalni život.

Bio je jedan članak u Nedeljniku koji govori da su se zemlje sa ženskim liderima najbolje izborile sa Covidom, i Finska je, između ostalih, uzeta za primer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Don Juan said:

Pa to ti kazem. Zemlje koje su isped njih je prve pogodio virus (sem Belgije), a ako treba da se poredi sa nekim onda su to zemlje okruženja. Tako da priča "ove zemlje imaju gore rezultate a imaju mere" ne piju vodu. Neuporedive su iz hiljadu razloga.

Dozvoli da se ne složim, kao što si ispravno primetio da je SWE top 5 u Evropi po smrtnosti i samim tim je uporedio, tako je i pandemija globalna, pa su sve države u manje više istom problemu.
Mi upoređujemo kako se ko nosi i istim uslovima, to gd je došao virus prvo, a gde neki dan kasnije nije preterano relevantno. Tako da SWE ne bi smela da bude pošteđenja poređenja sa bilo kojom državom u Evropi, ipak je pandemija globalna. Može da nam se ne dopada rezultat Švedske, kao što se meni ne dopada, ali svakako mora da prođe komparaciju.
 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

U imigrantskim zajednicama se virus lakse i brze siri, zive u velikim domacinstvima, manje mogucnosti da se socijalno distanciraju. 

 

Ne bih da se upustam u detaljno objasnjavanje zasto ovo sto si naveo nema veze sa zivotom, nego cu pustiti surovu statistiku da te demantuje. Podaci su iz istrazivanja radjenog pocetkom juna, evo link.

 

Dakle, imigrantska grupa u Svedskoj u kojoj je daleko najveci procenat umrlih od covida, u odnosu na ukupnu brojnost grupe su - Finci. Medju njima je 145 (!) umrlih na 100 000 stanovnika, za Svedjane je taj broj 32. Slicno je i s brojem obolelih, Finci u prvih pet. Pa ti i dalje nemoj porediti Svedsku i Finsku, tebi na volju.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ras kass said:

Ja govorim o broju zarazenih a ne umrlih. 

Za umrle u Svedskoj se zna, da je virus pokosio staracke domove itd... 

 

 

 

Ti pokusavas da nadjes dokaz za neke svoje teorije i pri tome biras da ostanes gluv i slep za sve sto ti ne ide u prilog. 

Inace, pitanje je koliko citava ta prica o vecem broju obolelih i umrlih medju imigrantima i danas pije vodu. Istrazivanje koje sam linkovala je radjeno na osnovu podataka zakljucno sa 7.majem. Od juna na ovamo se vise ne objavljuju nikakvi podaci o starosnoj i polnoj strukturi ili o poreklu obolelih i umrlih. Cetiri puta nedeljno se javnosti bace neke brojke za koje se tacno ne zna ni na koje dane se odnose, ni na koje delove zemlje/grada, pa se ni ne mogu izvlaciti nikakvi zakljucci.

Zato bi bilo dobro da prekinemo ovu diskusiju, a posebno da se ti uzdrzis od spekulacija i tumacenja razloga za svojevremeno vece oboljevanje imigranata u odnosu na ljude rodjene u Svedskoj. To definitivno nije zbog viseclanih porodica i visegeneracijskog zajednickog stanovanja, vec zato sto imigranti u znatno vecem procentu rade na poslovima koji se ne mogu raditi od kuce (usluge, zdravstvo, briga o starima), i sto vise koriste javni prevoz.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Potpuno tacno, i mi imamo Brnabu.

Da, ali premijerka Finske je zaista premijerka Finske. Premijerka Novog Zelanda je zaista premijerka Novog Zelanda. Merkelova je Merkelova. Svakako nisu fikusi u svojim državama i nikog ne zovu "šefe", sem narod kome služe.

Izuzetno bitna razlika.

 

Na kraju krajeva.

https://www.nedeljnik.rs/najuspesnije-zemlje-u-borbi-s-koronavirusom-vode-zene-liderke-jednom-kada-su-na-vlasti-vise-traze-savete-strucnjaka-i-deluju-s-empatijom/

Edited by Don Juan
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Da, ali premijerka Finske je zaista premijerka Finske. Premijerka Novog Zelanda je zaista premijerka Novog Zelanda. Merkelova je Merkelova. Svakako nisu fikusi u svojim državama i nikog ne zovu "šefe", sem narod kome služe.

Izuzetno bitna razlika.

 

Na kraju krajeva.

https://www.nedeljnik.rs/najuspesnije-zemlje-u-borbi-s-koronavirusom-vode-zene-liderke-jednom-kada-su-na-vlasti-vise-traze-savete-strucnjaka-i-deluju-s-empatijom/

 

Ma slazem se skroz, ja da se pitam zene bi vodile ovaj svet. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Prvo što moraš da naučiš kad se oženiš je da rečenicu: "Da draga!" izgovaraš sa razumevanjem i tečno.

 

Kod mene je gazda (muskarac, ja) glavni u kuci.

Odlucujem o svemu.

Zena mi samo kaze kakvu odluku da donesem...

Edited by zoran59
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Danas sam pričala sa lokalnim pogrebnikom i rekao mi je interesantnu stvar- svako ko je umro u bolnici, ne dočekavši rezultat PCR, morao je da se sahranjuje u limenom sanduku koji je porodicu dodatno koštao 10.000. Pri tom, PCR se u julu čekao i po 7 dana ( nekad i duže), a testirane su i osobe hospitalizovane iz non covid razloga ( npr. šlog, pogoršanja onkoloških pacijenata itd.)

Link to comment
Share on other sites

Jebote, jeste se dalo preptostaviti tako nesto, ali, ovo sto cujem je i gore nego sto sam mislio..prava i puna istina o kovidu, smrtnosti, ali i o stetnosti iste i na one koji preleye ce se ynati verovatno nikad, kao ponudjenu opciju cemo imati dve istine, od kojih nijedna nije prava, pa mozemo da  biramo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Likvi said:

Danas sam pričala sa lokalnim pogrebnikom i rekao mi je interesantnu stvar- svako ko je umro u bolnici, ne dočekavši rezultat PCR, morao je da se sahranjuje u limenom sanduku koji je porodicu dodatno koštao 10.000. Pri tom, PCR se u julu čekao i po 7 dana ( nekad i duže), a testirane su i osobe hospitalizovane iz non covid razloga ( npr. šlog, pogoršanja onkoloških pacijenata itd.)

Moj mali komsija, 7 god, je imao saobracajnu nesrecu (voz ga udario), odvezen u Bg u Tirsovu, i posle manje od 48 h umro. Nisu mogli da ga sahrane 6 dana, jer su ga u bolnici testirali na covid i tek kad su stigli rezultati, roditelji su ga preuzeli... 😞

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...