Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, urosg3 said:

najkraće moguće, svi smo slutili da se cifre šminkaju, ali x10 je malo mnogo.  Sve u svemu kakva Italija kaki bakrači, we are the champions!
 

 

Ne bih da budem general nakon bitke, ali još u junu je bilo jasno da je to (x10) realno stanje stvari. Više ljudi, uključujući mene, je to tada ovde pisalo. Nije bilo teško zaključiti, na osnovu izveštaja s terena koji su se mogli izvući sa mnogo strana (navala na covid ambulante, popunjenost kapaciteta, itd). Pa ja sam tada počeo u zatvorenom (van kuće) da nosim P3R masku, svakako ne bih pravio budalu od sebe da nisam bio siguran o svoju procenu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma, za jun i jul je i vrapcima na grani jasno, isto tako mi je i jasno je u martui aprilu bilo haoticnije nego sto se znalo, pre svega bas zato  sto je sve bilo sveze i novo, npr. ovo za limene sanduke, ko kaze d apolovina njih nije umrlo sa simptomima slicnim koroni, a da nije ni bila u pitanju korona, ali su  sahranjeni za svaki slucaj, npr?Nekako se  olako i definitvno daju neki zakljucci u situaciji u kojoj realno, niko ne zna pravu, definitvnu  i poptuno istinu..a iznosi se kao dokazana cinjenica milion posto....

urosg, vidi ovako, problem je sto pokusavas da nadjes pravilo, logiku negde gde, bar ja licno mislim nema ni logike ni pravila..ili je prosto i ovo sto se zvanicno zna neprecizno i nepouzdano, vec podatke svako iznosi kako mu dune, na globalnom nivou, ili kolikoje rpsoto dostuppno..sam kovid je takva bolest, bar sam je ja takos havtio, koliko sma mogao d ashvatim, da negde i nije jo uvek moguce precizno utvrditi tacan broj i imati podatke  crno na belo..

 

nego, za Madrid da se  nadovezem..

Najavljeno zatvaranje Madrida, lokalne vlasti negoduju

Predviđeno je i da rad barova i restorana bude ograničen do 23 sata, umesto do 1.00 sat kao do sada, a javni parkovi i igrališta biće zatvoreni.

sme se u restoran, kafic, kladionicu, ali u park, na otvoreno jok..jos jedan primer idiotizma od mera..

Edited by Harmonika
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

najkraće moguće, svi smo slutili da se cifre šminkaju, ali x10 je malo mnogo.  Sve u svemu kakva Italija kaki bakrači, we are the champions!
 

 

x10 zarazenih ili x10 preminulih?

Ovo prvo da, sasvim sigurno, a mozda i jace od toga.

Ovo drugo nema sanse da je toliko, ali 2-3 puta vise apsolutno sigurno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad cu kao neko dosadno deriste koga sve zanima, ali, na osnovu cega tako mislis? Pitam ovo stalno jer evo, ja jedan smisleni zakljucak nemam vise ni o cemu..s tim sto konkretno sto se tice broja novozarazenmih, akos aberemos ve i douzmemo, broj dostupnih testova, pouzdanost istih, itd. mozda imamo i 50 puta vise..sad, treba opet, ako cemo vec u sitne detalje, da se i medju zvanicno registrovanim  sigurno naslo  dosta "lazno pozitivnih"..ali, o tome i pricam, sto se vise udubljujem, sve se vise vrtim ukrug, mozoemo ovako godinama..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

I ja 🙂

Mi smo negde od 10. juna do 20. avgusta razvalili, to su 2 i po meseca kada su redovi pred kovid ambulantama bili ogromni...Ja u prvom talasu do kraja maja mozda sam cuo za jedan ili dva slucaja, a u drugom sam maltene svaki dan cuo za nekog...Nemoguce da je Srbija toliko mala da se svi znamo. Ako se virus tako lako siri, za 2 i po meseca je napravio haos. Uz to znam i brdo ljudi koji su imali sve simptome ali im nisu radili pcr (moj rodjeni brat npr, pocetkom jula)...A koliko se provuklo tek sa blazim ili nikakvim simptomima...Tasta mi radi na Zvezdari, tamo je bio raspad sistema, sve vreme konstantno preko 400 na lezajevima...U prvom talasu nisam cuo ni za jedan potvrdjen smrtni slucaj (sem za jedan jaaako sumnjiv, covek u 60tim godinama, sa rakom grla, ali bez  pozitivnog testa, preminuo nakon primanja hlorokina - porodica sprema tuzbu). U drugom sam cuo za dva potvrdjena (otac mog druga, 1956. godiste, bio dugogodisnji pusac sa niskim pritiskom, i jedan mladic, 1975. godiste sa teskom astmom, koji se bas mucio, dva puta ga skidali i vracali na respiratore, ali jadnik nije izdrzao). Bio je opsti haos, to ne treba dovoditi u pitanje uopste. I sad umesto da se izvine gradjanima (barem da jednom urade nesto logicno), ide jos jaci gas. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Morala sam juce da budem u Bg, redovna sestomesecna kontrola. Dilema: autobusbus ili voz, odabrala sam autobus, mislila sam da prodaju karte za samo pola od pedesetak mesta i da je rizik manji nego u vozu u kojem, od Panceva do Bg igla ne moze da stane i tako....sat i 45 minuta sam provela u prepunom autobusu jer sam odabrala pogresan tajming: ucenike srednjih skola u PA i Bg koji su kretali na poslepodnevnu nastavu. Vozac i kondukter nisu imali maske a od pedesetak putnika jedva da nas je bilo 10 sa maskama. Isti to se dogodilo i u povratku, vise nisam imala izbora i morala sam nazad autobusom jer sam propustila sve polaske vozova. I tako....sad mogu samo da cekam koronu....a ako preteknem, sledece putovanje moram da planiram kao Kutuzov bitku kod Borodina....

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Harmonika said:

Otkud to neograniceno poverenje i u CG i u HR podatke? Ne kazem, jeste mozda Hr hendlovala epidemiju jedno vreme dosta bolje od nas, samo eto, ne znam otkud to slepo poverenje? Mislim da znam otkud, ali ajde da sad ne ulazim u neke moje stavove o medijima, i sta gde sme da se kaze...

 

Zato što Radovanović, obzirom da je on stara garda, zna gomilu ljudi iz exYU i da se tamo muljalo neko od njih bi mu to rekao. Tamo koliko ja znam niko i ne dovodi u sumnju zvanične podatke pa zašto bi to onda on radio. Kod nas doktori od početka ovo pričaju a od formiranja ove grupe "Udruženi protiv kovida" je to postalo i javno. Pre toga se to moglo čuti samo ako poznajete nekog od njih pa da vam on kaže tako nešto ili ovako preko foruma i mreža ali to nema takav odjek kao što je ovo udruženje uzdrmalo i KŠ i vlast kada su izašli sa saopštenjem i uspeli da probiju medijsku blokadu.

 

Takođe treba imati na umu odakle u stvari Radovanoiću informacije. Ako malo razmislite jedini izvor su sami doktori koji nemaju hrabrosti da izađu u javnost i onda preko njega obaveštavaju i alarmiraju javnost. Sve što je do sada objavljivao posle par dana negiranja vlasti i KŠ bi se potvrdilo kao tačno. Prava je šteta što nije malo mlađi da može više da se angažuje oko ovoga što se mene tiče.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

x10 zarazenih ili x10 preminulih?

Ovo prvo da, sasvim sigurno, a mozda i jace od toga.

Ovo drugo nema sanse da je toliko, ali 2-3 puta vise apsolutno sigurno.

Da, hteo sam i ja da pitam: koji od ta dva? 

14 hours ago, urosg3 said:

Šta ako nas ova matematika odvede u racional, što bi rekao Kon, da imamo stroge mere a daleko smo gori od globalnog proseka, šta ako je ovih 2,2% deset puta veće? Ili hajde da se nađemo 5 puta veće?
Važi, ali CDC je 0,65%

Izvini što sam neupućen ko Koštunica, al odakle ti 2.2%? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Da, hteo sam i ja da pitam: koji od ta dva? 

Izvini što sam neupućen ko Koštunica, al odakle ti 2.2%? 

Sa  zvaničnog sajta https://covid19.rs/

Mislio sam na zaražene, e sad možda je metafora, ali "desetostruko veći" znači puta 10, i zvučalo mi logično. Kon kaže da je broj preminulih 3x vći od zvaničnog, sad vidim da reterira, ali iščačkaće se i to.

Novozaraženi je stabilna konstanta, broj preminulih zavisi od kvaliteta nege, i tu smo dosta loši.

Danas je 2,23%

Edited by urosg3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...