Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://news.yahoo.com/six-months-germany-lifts-blanket-060237185.html

 

A ovo su novododani regioni/drzave:

 

Belgien

Island

Frankreich: Pays de la Loire und Burgund (Bourgogne)

Großbritannien: Wales und Nordirland

Irland: Border Region

Estland: Kreis Ida-Viru

Litauen: Region Siauliai

Slowenien: Region Koroska

Ungarn: Komitate Pest, Csongrad und Vas

Rumänien: Gespanschaften Alba und Cluj

Link to comment
Share on other sites

Citam da bi se Pariz i okolina od ponedeljka mogli ztvoriti ako se nastavi sirenje korona virusa. Apeluje se da se smanje drustvene aktivnosti i porodicna slavlja . 

Pa ti iz struke koji to preporucuju, da li su se oni zapitali zasto se ljudi okupljaju? porodice? pa sve je zatvoreno, ljudi ne mogu da mrdnu nigde, dosadi biti izolovan bez ikakvih drustvenih aktivnosti. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Citam da bi se Pariz i okolina od ponedeljka mogli ztvoriti ako se nastavi sirenje korona virusa. Apeluje se da se smanje drustvene aktivnosti i porodicna slavlja . 

Pa ti iz struke koji to preporucuju, da li su se oni zapitali zasto se ljudi okupljaju? porodice? pa sve je zatvoreno, ljudi ne mogu da mrdnu nigde, dosadi biti izolovan bez ikakvih drustvenih aktivnosti. 

 

eh mogli su prepišu od Kona

1. maske u prodavnici, prevozu, ne mora na otvorenom
2. pranje ruku
3. distanca 1,5 m
4. ko dolazi iz inostranstva da popuni upitnik

Kako ne vide da je tako jednostavno!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Reakcije na Konovo novo indirektno priznanje da su nas lagali svo vreme. Biće ovo tema sigurno jedno desetak dana. Panić je ispričao vrlo interesantne detalje oko haosa koji je nastao u bolnici u Novom Pazaru. Radovanoić je pričao o marifetlucima u Nišu. Ima dosta zanimljivih stvari ali uglavnom o greškama koje naša država radi i o permanentom laganju.

 

O covidu kao bolesti nisu mnogo govorili, par opšte poznatih stvari i to je sve.

Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, Klotzen said:

Reakcije na Konovo novo indirektno priznanje da su nas lagali svo vreme. Biće ovo tema sigurno jedno desetak dana. Panić je ispričao vrlo interesantne detalje oko haosa koji je nastao u bolnici u Novom Pazaru. Radovanoić je pričao o marifetlucima u Nišu. Ima dosta zanimljivih stvari ali uglavnom o greškama koje naša država radi i o permanentom laganju.

 

O covidu kao bolesti nisu mnogo govorili, par opšte poznatih stvari i to je sve.

Znaci, sve ono sto sma ja iz insajderskih informacija manje vise znao, i ko  god da  je pratio znao je..za Nis da se krije sam cuo jos cini mi se u junu..

3 minutes ago, urosg3 said:

najkraće moguće, svi smo slutili da se cifre šminkaju, ali x10 je malo mnogo.  Sve u svemu kakva Italija kaki bakrači, we are the champions!
 

I dalje te ne kapiram..mozes li za mene dummija, malo jasnije?Koja tvoja teorija konkretno pada u vodu?

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

 

Znaci, sve ono sto sma ja iz insajderskih informacija manje vise znao, i ko  god da  je pratio znao je..

I dalje te ne kapiram..mozes li za mene dummija, malo jasnije?

pa ove zvanične cifre su 10x umanjene. Ovo npr što @zoe Bgsvaki dan piše  pomnoži sa 10. To je to ugrubo.
E sad to šta je bilo bilo je, to možemo posle da naganjamo, kako sutra je pravo pitanje. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

Praktično suština svih laži ove države je u onoj izjavi za N1 od strane Lončara (AKA "doktor smrt") :

 

"Vi ne možete da se naviknete da je Srbija jedna od najboljih sa rezultatima."

Da. I ko ne veruje Vučiću i Lončaru ne misli dobro Srbiji, što je svakom dobronamernom građaninu jasno. Činjenica da američka televizija prikazuje ovu emisiju govori sama za sebe, hvata ih nervoza od dobrih rezultata Srbije i pokušavaju lažima da unesu pometnju, ali neće im uspeti taj podmukli plan, jer je naš Krizni štab ponosan na svoje dobre rezultate i ima nepodeljenu podršku građana.

p.s. kako mi ide?

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Da. I ko ne veruje Vučiću i Lončaru ne misli dobro Srbiji, što je svakom dobronamernom građaninu jasno. Činjenica da američka televizija prikazuje ovu emisiju govori sama za sebe, hvata ih nervoza od dobrih rezultata Srbije i pokušavaju lažima da unesu pometnju, ali neće im uspeti taj podmukli plan, jer je naš Krizni štab ponosan na svoje dobre rezultate i ima nepodeljenu podršku građana.

p.s. kako mi ide?

Ministar informisanja u najavi rekao bih.. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

@urosg3 A što bi se samobanovao, ne kapiram? Znali smo da se cifre umanjuju (mada je 10x stvarno horor), kakve to veze ima sa time što pišeš ovde?

e kasno je sutra je težak dan, meni na poslu. Sećaš se verovatno da mi je premisa da će cifre da se uravne, bez obzira na mere, i po zvaničnim ciframa to je izgledalo sasvim dobro, uz neki razuman protok vremena...
Na primer, po zvaničnim ciframa Hrvatska i Srbija izgledaju sasvim slično, osim po broju preminulih, trenutno. Čak izgledamo malo bolje od Hrvatske na temu zaraženih po 1 milion stanovnika.
U ovom svetlu moja teorija pada u vodu, mašio sam debelo. I dalje stoji nekoliko stvari, ali o tome sutra važi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gledao emisiju..ovo za 10x jeste strasno, mada, eto, ne znam bas ni da li je to bas sve i tako, bas  zato sto se vise nsita konkretno ne zna, tad se i manje znalo, sama situacija je bila nova i neizvesna, nije nemoguce i da  su mnogi sahranjivani ulimenim sanducima za svaki slucaj, treba uzeti u obzir da je tada vladala opsta panika..mozda ovo ta moja nepopravljiva potreba da istinu nalazim u sredini govori iz mene..a i valjda mi je vec preko glave informacija koje meni iskreno u  sutini nista korisno i poucno ne govore..znam da se lagalo, manipulisalo, znam za situaciju u Nisu odavno..naravno, pri kraju emisije je pao slihtung SZO, i evo, kad vec  i Uros spominje Hrvatsku, ko Radovanovicu garantuje da i oni nisu bar malo  lagali pred leto bas zbog turisticke sezone? Otkud to neograniceno poverenje i u CG i u HR podatke? Ne kazem, jeste mozda Hr hendlovala epidemiju jedno vreme dosta bolje od nas, samo eto, ne znam otkud to slepo poverenje? Mislim da znam otkud, ali ajde da sad ne ulazim u neke moje stavove o medijima, i sta gde sme da se kaze...

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Harmonika said:

Otkud to neograniceno poverenje i u CG i u HR podatke? Ne kazem, jeste mozda Hr hendlovala epidemiju jedno vreme dosta bolje od nas, samo eto, ne znam otkud to slepo poverenje? Mislim da znam otkud, ali ajde da sad ne ulazim u neke moje stavove o medijima, i sta gde sme da se kaze...

stvarno moram u krpe, ali hajde i na ovo da odgovorim...

Ne pada mi na pamet da glofirikujem komšijske medije ili institucije, naprosto Hrvatska se uklapa u Evropski model, u ovom razumnom intervalu vremena. I Srbija se uklapala, po zvaničnim ciframa. Ukoliko je ovo tačno, ili delimično tačno da su cifre značajno smanjivane, a broj testova, i procenat zaraženih fingiran, e onda se ne uklapamo.
Sada imamo neke studije i globalne podatke, na primer znamo kolika je smrtnost globalno, imamo konzervativnu procenu i recimo CDC-ovu. Ide od 0.26 do 0.65% globalno. Pa ukoliko se ukopiš u taj procenat onda si ok. Pazi sad imamo trenutno 2,2% okreni obrni ne valja sistemski.
Kako je u Nišu i NP? Smem da se upustim u procenu?

Šta ako nas ova matematika odvede u racional, što bi rekao Kon, da imamo stroge mere a daleko smo gori od globalnog proseka, šta ako je ovih 2,2% deset puta veće? Ili hajde da se nađemo 5 puta veće?
Važi, ali CDC je 0,65%

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...