Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ako se virus tako lako prenosi, sasvim je realno da je u dodir sa njim za ovih 7-8 meseci doslo nekoliko stotina hiljada ljudi. Ne mislim da je taj broj presao milion, ali nije nekoguce da je ta cifra preskocila 10% stanovnistva. Sto je svakako malo za stvaranje kolektivnog imuniteta, ali bi to moglo da nam pomogne u stvaranju realnije slike oko nekih drugih stvari. Kon je jos pocetkom jula spominjao da smo tada bili blizu 10 posto sto mi je u tom trenutku bilo nerealno, ali mi smo fakticki na pocetku oktobra, i ne bi bilo cudno da je sada tako.

Link to comment
Share on other sites

Optimista u meni ne vidi ni vakcinu, ni 4 milion zarazenih kao rsenje, tj, da ce to resiti problem..ako ni zbog cega drugog, onda zato sto je i do jednog i do drugog predug proces..pa i istrazivanja za kolektivni imunitet su kontradiktorna, negde sam cuo da je i 15% dovoljno..a i posotji istrayivanje, ili nagadjanje, vise ta dva ne moyes ni da raylikujes, sta je yaista naucno istrayivanje, sta nagadjanje, da neki ljudi imaju priodno imunitet protiv kovida, a da ga uopste nisu prelezali..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Harmonika said:

negde sam cuo da je i 15% dovoljno

Teško da je dovoljno. Ovde se pre svega radi o statistici i verovatnoći. Dakle ljudi koji imaju antitela, treba da budu brana onima koji nemaju antitela. 

E sada ako uzmemo grupu od sto ljudi od kojih recimo 15 posto ima antitela, a 85 posto nema. U tom slučaju ukoliko je recimo dvoje njih zaraženo verovatnoća da će doći u kontakt sa nekim ko nema antitela je visoka. Sa druge strane ako imamo 70 posto ljudi sa antitelima, onda je ta verovatnoća značajno manja, posebno ne u periodu kada je virus "aktivan", što opet ne znači da neće da se desi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Noge peremo tek kada naredi krizni stab. Do tada ce i distancu skratiti na metar i 45cm.

 

 

ali da vrate period samoizolacije potpuno zdravih ljudi koji dolaze iz inostranstva na 28 dana, da i Srđa Janković bude namiren...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Radovanović se inače nudio da uđe u KŠ, pre mesec dana kada se tražila ostavka KŠ-a, ali je to naravno odbijeno jer Vučić zna da njega ne može da kontroliše. On sigurno ne bi ćutao i čitao sa cedulje koju mu neko dostavi 5 minuta pre konferencije za štampu. Inače on je pored kritike i hvalio i branio neke odluke KŠ tako da priče o tome kako je on opozicija ne stoje. Ostalo je objasnio @Don Juan pa da ne pišem sve ponovo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O pandemiji i strahu, "socijalnom cementu", "smrti doba", "smrti kulture" i jos nekim finim temama...ako vas mrzi da slusate uvod, zanimljivo postaje vec oko 25 minuta a klimaks je na 38 minutu.....preskakala sam samo muzicki deo, meni je bilo veoma zanimljivo ovo kvalifikovano premisjhljanje na temo pandemije i straha: 

https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/24/radio-beograd-2/4090367/pandemija-i-strah.html

 

Link to comment
Share on other sites

Dobro sad, mozda ja i gresim, meni nije problem da  ne budem u pravu..ali mi generalnopoverenje vise ne uliva niko, pa ni Radovanovic..da ne koemntarisem sad neke izjave pre nego sto je kovid i postojao..ajde da i ja kazem sta mislim da na smoze ocekivati u nekoj blizoj buducnosti, neke opcije:

 

1.Novi talas ce krenuti krajem oktobra, pcoetkom, eventualno sredinom novembra, koliko ce biti strasan, ne bih vec mogao da preptostavim, trajace od dva do tri meseca, u februraru martu krece smrivanje, i sa prolecem jos vece smirivanje

2.Imacemo dva talasa,a jedan vec od oktobra, pa tamo do decembra, i drugi, kraci , od februara..opet, situacija bi trebalo da se smiri an proelce..

3.Imacemo duzi talas, od pet do sest meseci, mada mi ovo deluje najmanje verovatno, ali, ko zna..onda imunitet krda imamo sigurno..ali, i post situaciju kojace biti preteska i prekoplikovana

4.Bilo koja od ove 4 varijante, ali, ni prolece ni leto ne menjaju nista, sve se nastavlja po istom sablonu manje vise, znaci, najcrnji moguci scenario..

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

Noge peremo tek kada naredi krizni stab. Do tada ce i distancu skratiti na metar i 45cm.

 

 

 

Pranje nogu ima veze sa distancom, jer ako ih ne peremo redovno, sami cemo poceti da povecamo distancu 🙂 Koronu pobedjuju ciste ruke i strokave noge 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Ne ide ti tek tako, treba se i izuti,a zima ide...

 

Bitno je da se u zatvorenom drzi distanca. Zato uvesti mere:

 

-zabrana pranja nogu

-obavezno izuvanje obuce u zatvorenom

-obavezno nosenje sintetickih termo carapa ( one 3 za 100).

 

Eto nama zeljene distance brzo.

 

  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

O pandemiji i strahu, "socijalnom cementu", "smrti doba", "smrti kulture" i jos nekim finim temama...ako vas mrzi da slusate uvod, zanimljivo postaje vec oko 25 minuta a klimaks je na 38 minutu.....preskakala sam samo muzicki deo, meni je bilo veoma zanimljivo ovo kvalifikovano premisjhljanje na temo pandemije i straha: 

https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/24/radio-beograd-2/4090367/pandemija-i-strah.html

 

Polako, ali sigurno, a nije da nije trebalo vremena, na užas novonormlanog opšteprihvaćenog mišljenja, postaje jasno da osim epidemiologije postoje i druge nauke. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

Polako, ali sigurno, a nije da nije trebalo vremena, na užas novonormlanog opšteprihvaćenog mišljenja, postaje jasno da osim epidemiologije postoje i druge nauke. 

.....i da ovo sto nam se dogadja ima posledice koje ce, mozda, odjekivati u vekovima.....ako se ne opametimo u pandemijskim razmerama....

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pletilja said:

.....i da ovo sto nam se dogadja ima posledice koje ce, mozda, odjekivati u vekovima.....ako se ne opametimo u pandemijskim razmerama....

skeptičan sam oko opamećivanja. 
kao što sam skeptičan na temu povratka na staro, moraće neka borba na temu, osladilo se epidemiolozima opasno, ulazimo u profilaktičku eru, gde nije bitan kvalitet života, socijalni kontakt, puki život je (kakav je da je) vrednovan. I to je, valjda - napredak.
Ono što je Časlav otvorio kao tezu - do kraja emisije nije zatvorio (što preskoči muziku nije loša) a to je pitanje šta je sa onima koji se boje, ali se svesno, i sopstvenim izborom i naporom volje suprotstavljaju strahu? To suprotstavljanje mora da bude u smislu izvornog ketmanizma, jer ne sme da bude pojavno, niti će biti društveno priznato. A ipak je herojsko, po definiciji, jer pobediš strah naporom volje.
Svaka čast Časlavu, ali mislim da je Boris Bratina bolje definisao fenomen, ume infarkt da bude otrežnjujući po čoveka, pa neke istine lakše vidi ili makar javno prizna 🙂

Link to comment
Share on other sites

To bi moglo i pojednostavljeno da se prevede na pitanje da li više vredi kvalitet života i socijalni kontakt jednih, koji pate za penjanjem po stolovima na svadbama i po splavovima te kafanskim urlanjem, od života i zdravlja drugih, ili, u najboljem slučaju, slobode tih drugih da uopšte izađu iz kuće i udahnu vazduh ili obave nabavku. jer, ne bih rekao da mere, sem onih ekstremnih, sprečavaju ljude da se nađu u nekom manjem broju u kafiću (zašto uvek mora da je baš celo pleme, jel se to osećamo nesigurni ako nismo u čoporu?) i sa određenim razmakom sednu i pričaju. To kao nije zadovoljavajući socijalni kontakt? Mora baš da je i tokom pandemije bulumenta, pijančenje, urlanje, pljuvanje, grljenje i ljubljenje?

 

Ne govorim ovde o forumu, da se ne razume pogrešno, već o raznim komentarima na raznim stranama, uključujući i neke prijatelje i poznanike, koji bi i sami na osnovu godina, debljine, i raznih drugih sitnica trebali da su ugroženi pa svejedno hoće po svaku cenu da žive "normalno". Jedini problem je što tu svaku cenu neće samo oni platiti (ako do njesra dođe) već možda i neko drugi, koji bi doneo drugačiji izbor. To uključuje i one, kojima će, nezavisno od Corone, možda, ni krivima ni dužnima, biti uskraćena zdravstvena usluga jer je nekom bilo, eto, malo dosadno pa je morao malo da se zabavlja i zbližava. U tom smislu donekle i razumem preteranu strogoću kod Grka, jer Covidu daju samo 25% kapaciteta jedinica za intenzivnu negu, pa kad dođu do granice neće se libiti ni ponovnog karantina. Potpuno podržavam "normalu" ako se onima, kojima može da se prati zaraza nazad do svadbe , splava ili kluba, uskrati zdravstvena pomoć i pošalju se kući na dve nedelje uz preporuku da piju vitamine, pa šta im bog da. Sami pali i sami se ubili, to je fer. A ne, oni pali a drugog ubili.

 

Još nešto mi je palo u oči: od većine mojih privatnih kontakata, koji kukaju za normalnim životom, kao i kod istih takvih na raznim komentarima, retko čujem da nekom nedostaje koncert, pozorišna predstava ili slično. Bem ti srpske intelektualce, kojima najviše nedostaje čoporativno kafančenje, bilo da se radi o turbo-seljani ili, u prosvećenijem slučaju, zadimljenom i prepunjenom jazz klubu (dobro, ovo zadnje i meni nedostaje, ali ne bih rizikovao ni sebe ni druge zbog toga). A čini mi se i da nemali broj ljudi, bar ovi 30+, nisu baš birali najbolji match za bračne partnere, čim toliko žele da beže iz kuće. Prisilan porodični život zbog pandemije će jos svašta pokazati.

 

Jasan mi je značaj socijalnog kontakta za zdravu ljudsku psihu kao i da zbog ekonomije ne može dugo da se opstane u ovom opsadnom stanju, samo je pitanje cene na drugoj strani. Bilo da je otvoreno propagiran ili neizrečen, a ispod žita sproveden, herd immunity predstavlja čist fašizam.

 

Kvalitet života je i to, da ne moraš da paziš baš na svakom koraku, jer neko drugi uopšte ne želi da pazi. Sreća da sam na selendri pa mi je, otkada letnja sezona jenjava, najveći problem da li kelner nosi masku kad priđe stolu. Ponekad je manje, u stvari, više.

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Dakle sada je jasno da zvanični podaci nisu tačni i da sistem nije dobro radio do juna. Dakle u Beogradu tri puta više umrlih od zvanično objavljenih:

Kon o podacima Gradskog zavoda: Do juna tri puta više umrlih od zvaničnog broja http://rs.n1info.com/Vesti/a655239/Kon-o-podacima-Gradskog-zavoda-Do-juna-tri-puta-vise-umrlih-od-zvanicnog-broja.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Akiro said:

U tom smislu donekle i razumem preteranu strogoću kod Grka, jer Covidu daju samo 25% kapaciteta jedinica za intenzivnu negu, pa kad dođu do granice neće se libiti ni ponovnog karantina.

vidim da su u Grćkoj vlasti, Konovski nonšalantno, a administrativno, izlečili ozbiljnu gomilu obolelih, 20.9. Ima neki inside info?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Don Juan said:

Dakle sada je jasno da zvanični podaci nisu tačni i da sistem nije dobro radio do juna. Dakle u Beogradu tri puta više umrlih od zvanično objavljenih:

Kon o podacima Gradskog zavoda: Do juna tri puta više umrlih od zvaničnog broja http://rs.n1info.com/Vesti/a655239/Kon-o-podacima-Gradskog-zavoda-Do-juna-tri-puta-vise-umrlih-od-zvanicnog-broja.html

pa ako ovo razumem kandidujte me za Nobela:
 

Quote

Kon je rekao da je problem kompjuterski program. "Mi nikada nismo radili po tom sistemu, do sada nikada nije postojao ovakav sistem nadzora, mi imamo nešto drugo što redovno funkcioniše, ali sada je nemoguće da to funkcioniše jer sada toga ima masovno i morate da se adaptirate".

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

vidim da su u Grćkoj vlasti, Konovski nonšalantno, a administrativno, izlečili ozbiljnu gomilu obolelih, 20.9. Ima neki inside info?

U prvom talasu, odnosno prvom delu talasa, jer mi se čini da je ovo samo nastavak, su striktno primenivali mere i imali fenomenalne rezultate. Duha su iz boce puštali postepeno, i to je bilo O.K. (tada 25 dnevno naspram naših blizu 500) ali otkada je početkom sezone jednom pušten iz boce, ne mogu ni strogim merama da ga primire. Pri tome i oni imaju 5 degenerika u kriznom štabu, koji su držali i drže još uvek selendre na Halkidikiju i na otvorenom pod maskama (a po 10 dana ovde nema novozaraženih, pa se par pojavi, pa opet 0), a u Atini, koja je epicentar katastrofe, je to bila preporuka. Plus gomila gluposti i lopovluka (maske za školsku decu u veličini slona, proizvođač maski inače firma, koja se bavi aluminijumskim vratima, i dosta toga sličnog), te primile 32 milijarde od EU, a za ležajeve za intenzivnu negu obolelih u izbegličkom centru traže pomoć nevladinih organizacija, i mnogo toga drugog, ali oni su svesni ograničenja svog zdravstva (mada je i kod njih vlast slavila "pobedu" nad Coronom i sl. i "jačanje zdravstva", a ono u jadnijem stanju nemože da bude) i neće ni pod kojim uslovima dopustiti da se pređe prag, koji njihovo zdravstvo još iole može da isprati. Grubo rečeno, i najstrože mere će zavesti da štite svoje katastrofalno zdravstvo.

 

Za sad im ništa ne uspeva, ali šta oni rade: propišu stroge mere za turističke centre (Halkidiki, Mikonos, etc), na kojima više i jedva ima turista, a puste u Atini laissez faire. Sad će se sve sručiti na Atinu, mada prekasno. Ono što jeste dobro je da ne žrtvuju druge bolesnike u toj meri zbog Covida, kao što smo mi radili, a to je i ispravno. Oni su bolje pratili slučajeve, i sem par fabrika hrane, većina slučajeva stvarno potiče od zabave i ponašanja grupe 20-40 tokom leta. Nema laži, nema prevare. Druga stvar, kakav je da je, ali stvarno krizni štab određuje mere, a ne političari i ne uvlače se biračkom telu. Zato se  hapse popovi, koji javno propagiraju bojkot mera (sada ide otprilike preki sud za sve, koji to rade javno, što je, naravno debilizam). I kod njih srednjoškolci ne demonstriraju protiv mera, već, nasuprot, traže efikasnije mere. Ne smetaju im maske, već traže manje đaka i veći razmak u razredima i zapošljavanje većeg broja učitelja.

 

Greška im je bila da su zbog leta pustili duha iz boce i što samu Atinu nisu uspeli da drže pod kontrolom. Ali oni kod svojih cifri manje i lažu. Ja sam im samo pohvalio da odnos 25:75 Covid:ostale bolesti održavaju maltene po svaku cenu (bar za sada).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...