Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Asterion said:


Ako ja kojim slucajem budem ta koja ce nakon dvonedeljnog boravka u Hrvatskoj siriti virus po Evropi, znacu zasigurno da ga nisam dobila ovde, nego u avionu. Isti je bio krcat, do poslednjeg sedista. Doduse, svi s maskama, a procedure na aerodromima vrlo brze, zbog malog broja letova. Pre polaska je trebalo popuniti neki online obrazac i odstampati potvrdu s kodom, ali mi to jos uvek niko nije trazio da pokazem. U avionu smo dobili jos jedan formular da popunimo i predamo stjuardesi. Pri dolasku smo opet ekspresno prosli pasosku kontrolu i rasporedjeni u autobuse. Oni su bili polupuni/poluprazni.

U samom hotelu su mere na bas visokom nivou, ali ne takve da posebno pogadjaju goste. Maske su obavezne u zatvorenom i na svakom cosku se mogu uzeti, ne moras imati svoju. Isto i s rasprsivacima sa sanitejzerom, ima ih gde god se okrenes. Zaposleni ne skidaju maske ni na otvorenom, kamoli u zatvorenom. Sobe se temeljno ciste svakog dana, sve se dezinfikuje. Sobarica se zadrzava najmanje 30 minuta u ”stajacim” sobama, vise od sata u odlazecim. U restoranu je gomila zaposlenih, koji dele hranu u bufeu, tako da gosti ne prilaze blizu i ne pipaju rukama. Simpaticno mi je sto nas sve vreme nutkaju da uzmemo vise, i da probamo ovo i ono, valjda da neko ne ostane gladan jer mu neprijatno da trazi 😀. Razmak izmedju stolova ogroman, a ljudi manje nego sto je neophodno da se drzi pristojna distanca.

Da dodam i da sam prvobitno bukirala skromniji hotel, ali sam apgrejdovana na vrlo luksuzan za iste pare, jer je onaj zatvorio ranije nego sto je planirano, zbog malog broja gostiju. Ako svemu dodam i sramotno nisku cenu ovog paket aranzmana, onda sam na dobitku kako god okrenes. A ako izuzmem prepun avion, osecam se bezbednije nego igde u Svedskoj. Definitivno, Hrvati nema sta nisu uradili da se gosti zastite ukoliko sami to zele. Ko je bas resio da se zarazi, tesko da ga neko u tome moze spreciti, bez obzira gde se nalazio.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li ste videli ovaj tekst?

 

https://direktno.rs/korona/303452/koronavirus-corona-virus-covid-li-meng-jan.html

 

Razmišljam o broju obolelih u zemljama Evrope i kod nas. Zašto imam utisak da će taj drugi ili treći talas da stigne ovde kada se situacija smiri na drugim mestima?

 

Volela bih da grešim.

 

I da li neko od vas može da objasni rečenicu " Maske ćemo nositi bar do proleća" - šta će biti kad dođe ili prođe proleće? 

 

 http://rs.n1info.com/Vesti/a632615/Tiodorovic-Iako-mozemo-da-zivimo-normalnije-maske-cemo-nositi-bar-do-proleca.html

 

U drugim medijima čitam da ćemo sa koronom živeti još nekoliko godina. Kako-bez maski?

 

O svemu ovome razmišljam a pred očima mi je fotografija Ane Brnabić i Grenela- bez maski..

 

I na kraju, ne sterilišem više proizvode koje donesem. Naravno, nosim masku, na otvorenom i kad ima  više ljudi, ne nosim rukavice, a ruke perem mnogo puta u toku dana..

Ja bih ti rekao da ne razbijas previse glavu oko svega toga, jer niko ne zna sta ce i kako biti, ne moze da se  planira ni sutrasnji dan,a ne narednih nekoliko meseci, do proleca..evo i Panic je odvalio da nas od 1 oktobra ceka vanredno stanje, izgleda da je u pitanju ipak patka..niko nista ne zna,niti moze d apredvidi a svi vole da se prave da nesto znaju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, koca popovic said:

Podatak za Rusku vakcinu. Danas sam citao u novinama da Ruska vakcina nije ok na zapadu ,zato sto nije prosla trecu fazu  Sto ce reci u trecoj fazi , gdje se ocekuje ispitivanje na minimum 30-40 hiljada ljudi, je ispitana na 76 osoba i poslie toga je odobrena od zdravstvenih vlasti u Rusiji. Jednostavno pitanje za sve : da li biste koristili takvu vakcinu. 

Ipak mi je malo smesno to sto na Zapadu uglavnom "ne racunaju" na rusku vakcinu cak ni u nekoj doglednoj buducnosti iako ona vec prolazi trecu fazu. A daju "veliki kredit" Oxford vakcini koja em nije ni ona prosla trecu fazu, em cini se da im je nesto zapelo? U USA je obustavljeno testiranje ove vakcine.

Oxford treca faza je zapocela jos krajem juna - oni su bili prvi. Nakon 3 meseca trebali bi imati makar neke preliminarne rezultate i eventualno odobrenje za ogranicenu upotrebu. Toga jos nema izgleda da je nesto krenula naopako pa sad ne znaju sta ce jer su dobili mnogo para od vlada mnogih zemalja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To i jeste najogavnije dos vega, sto je pitanje vakcine politizovano, toliko o tome da je nekome sa vrha stalo prvenstveno do zdravlja i prevntive, njima je najvaznije da  uvale vakcinu koja je njihova,a efikasnost, koga briga... i posle neko blesav sto nece da primi nijednu...kao da se radi o tezgi sa limunadom,a ne o necemu sto bi trebalo da "spasi covecanstvo"...kako se ne palim ni na Zapad ni na Ruse, ni na Kineze, nisam pristrasan, primio bih bilo ciju, vazna mi je opet kazem, proverenost i efikasnost, ali, kakos tvari trenutno stoje, ako bih morao ovog momenta, mislim d abih pre sa ruskom reskirao..iako sma recimo i bio medju onima koji su na oksfordsku i racunali..ali, raanoo je jos..mozda stavrno na kraju kineksa i ispadne najbolje resenje..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Ruska vakcina može da se prodaje na zapadu. Ali prvo treba da dobije dozvolu a za tako nešto mora biti testirana na zapadu kao i svaki drugi lek koji želi da se prodaje u bilo kojoj stranoj zemlji. Ja sam prilično siguran da sami Rusi nikad neće tražiti dozvolu da izvoze na zapad jer bi kroz te testove saznali kakva je to u stvari vakcina. To će biti vakcina za Ruske potrebe da se smiri javno mnjenje i eventualno u zemljama koje su bliske njima i to je to. Ja nisam siguran ni da će je nama dati a kamoli nekim ozbiljnijim zemljama gde bi morala da prođe kroz rigoroznu kontrolu.

 

Kineska vakcina očigledno prolazi kroz ozbiljnija testiranja, uključene su i strane zemlje i ima realniji rok (proleće 2021.) tako da bi njihova trebalo da bude prva koja će biti prodavana širom sveta, naravno i nju čeka testiranje na zapadu pre nego što dobije dozvolu da se prodaje tamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Oxford treca faza je zapocela jos krajem juna - oni su bili prvi. Nakon 3 meseca trebali bi imati makar neke preliminarne rezultate i eventualno odobrenje za ogranicenu upotrebu. Toga jos nema izgleda da je nesto krenula naopako pa sad ne znaju sta ce jer su dobili mnogo para od vlada mnogih zemalja. 

Ta treća faza je i najduža i zato toliko traje. Bilo je određenih zastoja iz bezbedonosnih razloga, ali je testiranje nastavljeno i trajaće sve dok ne budu uvereni da će vakcina služiti svrsi i da će biti bezbedna, do tada neće objavljivati ništa, pa ni preliminarno. Izveštaj će biti dostupan tek po završetku testiranja.

Što se tiče ruske vakcine i oni su i dalje u trećoj fazi testiranja, ali su oni registrovali vakcinu posle druge faze, što je protivno pravilima, ali se nadaju da će treća faza biti uspešna, pa su želeli da skrate vreme od konačnog "da" do proizvodnje. Koliko je to pametno, ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Kako sam shvatio ova treca faza je najvaznija. Isto tako ,kako sam ja shvatio, ovo sa pandemijom nenormalno mnogo kosta tako da je svacija vakcina dobro dosla. Medjutim ovde na zapadu je tako da sve zavisi od medija,sto ce reci ako se zeznu ( mislim na vlade zemalja na zapadu) onda padaju vlade . Ne znam koliko vam je poznato stotine miliona vakcina je naruceno. Ovi sto imaju novca ne zele da cekaju. Ovde u Norveskoj je do sada ovo sranje kostalo preko 50 milijardi eura. Nije greska dobro ste vidili u ovoj mojoj maloj Norge 50 milijardi eura ( 500 milijardi  kruna norveskih). Vec 3 mjeseca Norwegian i SAS zive od drzavnog novca. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Vec 3 mjeseca Norwegian i SAS zive od drzavnog novca. 


Verovatno da Norwegian zivi od norveskog drzavnog novca, ali SAS samo od svedskog i eventualno danskog, jer je Norveska jos pre par godina prodala svoj udeo u toj kompaniji. Sto se svedske drzavne pomoci SASu tice, to pitanje je stiglo i do Evropske komisije, jer nije sigurno da 15% udela u vlasnistvu daje pravo drzavi da na to trosi pare poreskih obveznika dok ostali akcionari obiru kajmak. Ali EK rekla da je to okey.

Osim toga, SAS nesto i leti. Za Norwegian ne znam.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vilhelmina said:


Verovatno da Norwegian zivi od norveskog drzavnog novca, ali SAS samo od svedskog i eventualno danskog, jer je Norveska jos pre par godina prodala svoj udeo u toj kompaniji. Sto se svedske drzavne pomoci SASu tice, to pitanje je stiglo i do Evropske komisije, jer nije sigurno da 15% udela u vlasnistvu daje pravo drzavi da na to trosi pare poreskih obveznika dok ostali akcionari obiru kajmak. Ali EK rekla da je to okey.

Osim toga, SAS nesto i leti. Za Norwegian ne znam.

Draga Vilhelmina ja zivim u Norveskoj i znam o cemu pricam. Norwegian je dobio pomoc , isto tako i SAS od svedjana  i danske drzave. U principu mi moramo imati dvije kompanije  da bi imali normalne cijene avionskih karata , inace nas nema nidje.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, koca popovic said:

Draga Vilhelmina ja zivim u Norveskoj i znam o cemu pricam. Norwegian je dobio pomoc , isto tako i SAS od svedjana  i danske drzave. U principu mi moramo imati dvije kompanije  da bi imali normalne cijene avionskih karata , inace nas nema nidje.

Izvinjavam se sad procitah malo preciznije tvoj post , SAS je dobio pomoc od Svedjana i Danaca. Norwegian isto tako U Norveskoj i jedni i drugi lete bez obzira na sve po narudzbini vlade. Ne znam kako je u Svedskoj i Danskoj.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Juan said:

Ta treća faza je i najduža i zato toliko traje. Bilo je određenih zastoja iz bezbedonosnih razloga, ali je testiranje nastavljeno i trajaće sve dok ne budu uvereni da će vakcina služiti svrsi i da će biti bezbedna, do tada neće objavljivati ništa, pa ni preliminarno. Izveštaj će biti dostupan tek po završetku testiranja.

Što se tiče ruske vakcine i oni su i dalje u trećoj fazi testiranja, ali su oni registrovali vakcinu posle druge faze, što je protivno pravilima, ali se nadaju da će treća faza biti uspešna, pa su želeli da skrate vreme od konačnog "da" do proizvodnje. Koliko je to pametno, ne znam.

Cini mi se da se sada pokazuje da je bilo pogresno strategiju bazirati na brzom pronalazenju vakcine a cini se da ceo svet upravo to ocekuje: sve je stalo negde vise negde manje i ceka se vakcine da se zivot vrati u normali.

Moze se desiti da se dovoljno efikasna vakcina mozda nece ni pronaci. Kazu da je sada cilj vakcina sa minimumom od oko 50% efikasnosti. 

Medjutim, sta  sa zemljama koje zbog 3 slucajeva uvode vanredno stanje?! Onda ni vakcina sa 50% efikasnosti nece biti dovoljna za povratak u normalu.

Cini se da je strategija trebala biti bazirana na pronalasku lekova -da je tu trebalo gurniti vise para. A vakcina da bude dugorocno resenje - kad bude i ako je bude ( 2-3 godine minimum timeframe umesto 12-18 meseci?!)! 

Meni zapravo obecavajuce deluje ruska vakcina i mozda 1-2 kineske- bazirane na vec konvencionalnim, proverenim tehnologijama! Zapadne i neke kineske su bazirane na novim jos neproverenim tehnologijama. Jesu to cutting-edge tehnologije ali do sada jos nije napravljena nijedna npr vakcina na bazi mRNA -to je ovo sto radi Moderna. Tacno je da uvek mora negde biti prvi put -ali ovo je situacija u kojoj se nema bas mnogo vremena za eksperimentisanje! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Don Juan said:

ali su oni registrovali vakcinu posle druge faze, što je protivno pravilima

 

Jesi li siguran? Ja sam negde cuo/procitao da njihova regulativa u stvari predvidja da vakcina bude registrovana pre pocetka trece faze testiranja. Ne znam da li je to tacno, ali ako jeste, posto je vakcina registrovana samo kod njih onda to nije protiv pravila. Znaci: 1. faza-2. faza-registracija-3. faza-evaluacija-proizvodnja. Ne znam, mozda nisam u pravu ali tako negde nacuh...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Jesi li siguran? Ja sam negde cuo/procitao da njihova regulativa u stvari predvidja da vakcina bude registrovana pre pocetka trece faze testiranja

Pa iskreno ne znam rusku regulativu, ali svaki lek da bi bio registrovan mora da prođe sve faze testiranja.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Don Juan said:

Pa iskreno ne znam rusku regulativu, ali svaki lek da bi bio registrovan mora da prođe sve faze testiranja.

 

Nemam pojma ni ja stvarno, mozda i lupam, samo znam da sam uhvatio negde tu informaciju (znam samo da izvor nije domaci). Ko bi ga znao. U ovom trenutku mi je njihova vakcina sumnjiva kao i bilo koja druga, ali opet imam stav da se ne bi globalno upumpavalo toliko para ako se ne racuna da ce vakcina biti ok.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Nemam pojma ni ja stvarno, mozda i lupam, samo znam da sam uhvatio negde tu informaciju (znam samo da izvor nije domaci). Ko bi ga znao. U ovom trenutku mi je njihova vakcina sumnjiva kao i bilo koja druga, ali opet imam stav da se ne bi globalno upumpavalo toliko para ako se ne racuna da ce vakcina biti ok.

Stvarno ne mogu da kažem ništa dobro ili loše o ruskoj vakcini, sem da konstatujem da se radi brže nego što treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim komšije u CG uvode "mjere"...

Nekom sam ostao dužan odgovor oko brojki, onaj falsifikator iz KŠ je rekao da se Krizni štab oslanja isključivo na zvanične brojeve, pa je sad sve jasno. Ono što sam mislio pod tim je da su izgubili svaki dodir sa realnošću, taman koliko su i brojevi izgubili dodir sa realnim stanjem.

Mislim da dugujem kolegi @Harmonika ovo, da ne tražim sad unazad.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...