Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Baby said:

 

Naravno, ali vas vaske nece ubiti 😄 

Neće mada su zabavne. zaslužne za moje prve cvikere.
Što kaže moj @Akiro 50+ od poroka obožavam duvan jedino ta kilaža, ja još upadam u matursko odelo od onomad, bez problema.

Dr`žte mi fige ujutro, razgovor za posao  😞 od LPI na ovamo nisam imao tremu, sad me stiglo...

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, urosg3 said:

Neće mada su zabavne. zaslužne za moje prve cvikere.
Što kaže moj @Akiro 50+ od poroka obožavam duvan jedino ta kilaža, ja još upadam u matursko odelo od onomad, bez problema.

Dr`žte mi fige ujutro, razgovor za posao  😞 od LPI na ovamo nisam imao tremu, sad me stiglo...

 

Drzimo fige Urose, dobices, samo se pripremi dobro da ne bude inenadjenja kad te nesto pitaju....

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Par reci o Francuskoj koja se mnogo pominje u poslednje vreme jer ima puno novih slucajeva - koliko citam nije situacija toliko katastrofalna koliko izgleda po ciframa novozarazenih tj detektovanih jer francuzi poslednjih meseci testiraju izuzetno mnogo, preko milion testova nedeljno se odradi, laboratorije za analizu mole da se ne testira toliko - testiranje je besplatno znaci ko hoce bez simptoma se testira kad i gde hoce, obavezno se testiraju kontakti zarazenih, povratnici iz kriticnih zemalja i oni koji imaju neke simptome. Izgleda da je ogroman broj povratnika iz Afrike - to su francuzi iz bivsih kolonija koji zive ovde vec nekoliko generacija ( tako smo i iz Kine uveli koronu) ali redovno odlaze, i izgleda da je iz Afrike unesen preko leta mutirani virus koji se jako brzo siri ali je relativno bezopasan tj manje opasan nego korona iz aprila naprimer. Ocekuje se da ce kad zahladi i virus postati opasniji ali trenutno je nivo gripa otprilike.

Edited by ciao
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

Citam na vise mesta da je smrtnost u drugom piku mnogo manja, pa resih da pogledam neke cifre i krive:

 

 Za NL, uporedjujem pik 1 i 2 - kod pika 1., na random uzlaznom delu krive i broju pozitivnih od ca. 600 bilo je oko 70 umrlih; kod pika 2., uzlazni deo krive, broj pozitivnih ca. 600, umrlih 2....

 

Za Francusku, slican time-point: u pik 1., bilo 3838 pozitivnih, a umrlih 240; pik 2, zarazenih 4200, umrlih 25

 

Za Japan, u pik 1. taj dan zarazenih 515, umrlih 8; pik 2.  zarazenih 510, umrlih nijedan

 

Za Cesku, u pik 1. zarazenih 292, umrlih 7, sad u pik 2. 290, a umrlih nijedan

 

Za UK, u pik 1. zarazenih 3293, umrlih 1037, a u piku 2. zarazenih 2948, a umrlih 3

Smrt dolazi kasnije, oni koji su se nedavno razboleli neće umreti danas ili u narednih par dana. Na primer, u državi Viktoriji je juče bilo 35 novih slučajeva i 6 mrtvih. A tih 6 mrtvih su se uglavnom zarazili pre jedno 2-3 nedelje, ako ne i pre.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darko said:

Smrt dolazi kasnije, oni koji su se nedavno razboleli neće umreti danas ili u narednih par dana. Na primer, u državi Viktoriji je juče bilo 35 novih slučajeva i 6 mrtvih. A tih 6 mrtvih su se uglavnom zarazili pre jedno 2-3 nedelje, ako ne i pre.

 

Ne bih da ti crtam, ali uzimala sam iste time points i u prvom i u drugom piku 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne bih da ti crtam, ali uzimala sam iste time points i u prvom i u drugom piku 

A, propustio sam taj deo. U svakom slučaju, ne čudi - danas se mnogo više testira i imamo više tretmana za virus. Samo me plaši da ljudi ne pomisle da je to običan grip. U Australiji mnoštvo je poginulo, uključujući i mlade. Mada ogromna većina je iz staračkih domova.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

Citam na vise mesta da je smrtnost u drugom piku mnogo manja, pa resih da pogledam neke cifre i krive:

 

 Za NL, uporedjujem pik 1 i 2 - kod pika 1., na random uzlaznom delu krive i broju pozitivnih od ca. 600 bilo je oko 70 umrlih; kod pika 2., uzlazni deo krive, broj pozitivnih ca. 600, umrlih 2....

 

Za Francusku, slican time-point: u pik 1., bilo 3838 pozitivnih, a umrlih 240; pik 2, zarazenih 4200, umrlih 25

 

Za Japan, u pik 1. taj dan zarazenih 515, umrlih 8; pik 2.  zarazenih 510, umrlih nijedan

 

Za Cesku, u pik 1. zarazenih 292, umrlih 7, sad u pik 2. 290, a umrlih nijedan

 

Za UK, u pik 1. zarazenih 3293, umrlih 1037, a u piku 2. zarazenih 2948, a umrlih 3

Rano je donositi zaključke pošto je ovo tek početak drugog pika ili talasa, sve jedno, ali jako je bitna i struktura zaraženih. Pretpostavljam da se osetljiva mesta sada bolje štite, ali rano je.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Ja bih radije da koristim pluca dok mogu, a ne maske

 

Naravno, ako je ili/ili, za one koji fizicki ne mogu da disu pod maskama, bolje ih izbeci. Doduse, verovatno bi trebalo proveriti da nema neki podlezeci problem, kakva je saturacija itd, jer pluca bi trebalo da normalno disu i pod maskom.

No u svakom slucaju, s obzirom na sve lose posledice zagadjenog vazduha (a zimus je u Srbiji bilo kao u Kini i Indiji), i po zdrave ljude, kamoli decu i stare, verovatno je bolje zimu provesti pod n95. Sve zavisi od stepena zagadjenja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Ameri su završili istraživanje, na određenom broju testiranih, 71% negativnih je imalo masku uvek, u situacijama u kojima su preporučene, a što se zaraženih tiče od tog broja testiranih, 74% je imalo masku uvek u situacijama u kojima su preporučene.... 

Pokušaću da nadjem link. 

Ovo je jako zanimljivo, hajde ako nađeš link please, daj ga `vamo 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Kako je prosao intervju za posao? 

odlično, u oba kruga. 1.10. počinjemo probni rad remote, što u ovom slučaju čini bukvalno 15% obaveza jer je mreža zatvorena, sad onaj teži deo posla 🙂
Uglavnom, ako se odlučim pozicija je moja.
Da vidimo kako sa mlađom princezom i školovanjem, ideja je da ide sa nama, starija da ostane ovde, taman je brucoš - neka nastavi. I da vidimo za Gospođu neko rešenje.

Uglavnom by the book sam prošao kao štreber najgori. 

 

  • Like 19
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

odlično, u oba kruga. 1.10. počinjemo probni rad remote, što u ovom slučaju čini bukvalno 15% obaveza jer je mreža zatvorena, sad onaj teži deo posla 🙂
Uglavnom, ako se odlučim pozicija je moja.
Da vidimo kako sa mlađom princezom i školovanjem, ideja je da ide sa nama, starija da ostane ovde, taman je brucoš - neka nastavi. I da vidimo za Gospođu neko rešenje.

Uglavnom by the book sam prošao kao štreber najgori. 

 

 

Cestitam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

odlično, u oba kruga. 1.10. počinjemo probni rad remote, što u ovom slučaju čini bukvalno 15% obaveza jer je mreža zatvorena, sad onaj teži deo posla 🙂
Uglavnom, ako se odlučim pozicija je moja.
Da vidimo kako sa mlađom princezom i školovanjem, ideja je da ide sa nama, starija da ostane ovde, taman je brucoš - neka nastavi. I da vidimo za Gospođu neko rešenje.

Uglavnom by the book sam prošao kao štreber najgori. 

 

 

Bravo! Moj savet ne propustaj priliku, uvek imas gde da se vratis... naci cete resenje i za gospodju u hodu. 

Edited by Baby
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eh5cOfgWkAEf47z?format=png&name=4096x409

prevod:

prva vertikalna teget linija: u ovom periodu si se inficirao (znaci od -10 do -6 dana u odnosu na pojavu simptoma)

srafirana ruzicasta povrsina: u ovom periodu si posebno infektivan

zuta linija: ovde pocinju simptomi

 

* ako se simptomi pojave. neki ljudi nemaju uopste simptome, ali mogu biti infektivni. koliko je takvih ljudi (tesko proceniti) varira od studije do studije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...