Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

30 minutes ago, urosg3 said:

Ovi stručnjaci što zagovaraju "da naučimo da živimo sa virusom" nikako da objasne kako to zamišljanu, kakav je to scenario i kakve su to mere?
ne bi bilo loše da sa aspekta struke pojasne kakav je idealni scenario na koji misle.

Mada mislim da nećemo dobiti to objašnjenje, nego ću da dobijem u nos "drugu bi ti pesmu pevao da ti neko blizak..." ili "ti želiš da umre nečija baba" ili neku sličnu emocionalnu ucenu što je klasična zamena teza.

A baš bih voleo da pobroje, mogao bi onaj Tiodorović, on je zgodan za kritiku 🙂

bas vala..gde je to uputstvo, ideja, predlog kako da zivim sa  virusom..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Juan said:

Šta u stvari kaže

His plea echoes comments made recently by WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus. In an address to reporters last month, Tedros said that while a vaccine would be a “vital tool” in the global fight against the coronavirus, “it won’t end the pandemic on its own”.

“We must all learn to control and manage this virus using the tools we have now, and to make the adjustments to our daily lives that are needed to keep ourselves and each other safe,” he said.

“That means every person and family has a responsibility to know the level of transmission locally, and to understand what they can do to protect themselves and others.”

Ovaj boldovani to kaže, ja sam citirao regionalnog direktora  WHO za Evropu, dr Hans Kluge je u pitanju.
U WHO nema izgleda jedinstvenog stava.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Kluge 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, BojanaCZV said:

No, verujem da je ideja da se prvo primi vakcina protiv sezonskog gripa

 

Dobro, vakcinu protiv gripa bi valjalo primiti za svaki slucaj. Koliko sam video, kod nas postoje vakcine koje se daju protiv cetiri razlicita soja, pa bi to trebalo da obezbedi pokrivenost za ovaj period.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, urosg3 said:

Ovaj boldovani to kaže, ja sam citirao regionalnog direktora  WHO za Evropu, dr Hans Kluge je u pitanju.
U WHO nema izgleda jedinstvenog stava.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Kluge 

 

Nema razlike ni u jednoj izjavi, gomila floskuli bez jasne ideje.

 

Njihov vid "normalnosti" podrazumeva izgleda da oni upravljaju nasim zivotima, i iskacu iz frizidera i i uzivaju u "slavi" sto duze moguce.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, handys said:

 

Dobro, vakcinu protiv gripa bi valjalo primiti za svaki slucaj. Koliko sam video, kod nas postoje vakcine koje se daju protiv cetiri razlicita soja, pa bi to trebalo da obezbedi pokrivenost za ovaj period.

 

Evo borim se s mamom, koja ima preko 70 god i par nekih hronicnih bolesti, ubedjujem je da obavezno primi vakcinu protiv gripa, ali se ona opire, jer je prosle godine odmah nakon vakcine dobila uzasan grip, pa se sad plasi....a i ja, jer ne zelim da joj redovan grip narusi imuni sistem u doba kad korona hara.... 😞

 

Nisam pametna 😞

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Sunshine State said:

 

Evo borim se s mamom, koja ima preko 70 god i par nekih hronicnih bolesti, ubedjujem je da obavezno primi vakcinu protiv gripa, ali se ona opire, jer je prosle godine odmah nakon vakcine dobila uzasan grip, pa se sad plasi....a i ja, jer ne zelim da joj redovan grip narusi imuni sistem u doba kad korona hara.... 😞

 

Nisam pametna 😞

Ja sam samo jednom za 15 godina koliko se vakcinišem imala grip u malom nedelju dana nakon vakcinacije. Nije bilo temperature, ali je u početku bio tipični suv kašalj koji je kasnije prešao u bronhitis jer sam pušač. Uglavnom, radila sam sve vreme. Kako bi bilo da sam bila bez vakcine, mogu samo da zamislim. Ponoviću, pušače grip razvaljuje.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Likvi said:

Ja sam samo jednom za 15 godina koliko se vakcinišem imala grip u malom nedelju dana nakon vakcinacije. Nije bilo temperature, ali je u početku bio tipični suv kašalj koji je kasnije prešao u bronhitis jer sam pušač. Uglavnom, radila sam sve vreme. Kako bi bilo da sam bila bez vakcine, mogu samo da zamislim. Ponoviću, pušače grip razvaljuje.

 

Moja mama, nepusac, se prosle godine na preporuku lekara vakcinisala prvi put (uvek je odbijala), i taj prvi put se nakon vakcine razbolela strasno (pre toga je imala gripu mozda neke 2014. i to blagu varijantu), i sad se plasi da se opet vakcinise. Zena je pri zdravoj pameti i ne zelim da je primoravam na bilo sta

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Likvi said:

Ja sam samo jednom za 15 godina koliko se vakcinišem imala grip u malom nedelju dana nakon vakcinacije. Nije bilo temperature, ali je u početku bio tipični suv kašalj koji je kasnije prešao u bronhitis jer sam pušač. Uglavnom, radila sam sve vreme. Kako bi bilo da sam bila bez vakcine, mogu samo da zamislim. Ponoviću, pušače grip razvaljuje.

Ma nema dileme da i u normalnim uslovima osetljive grupa treba da prime vakcinu.

 

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Moja mama, nepusac, se prosle godine na preporuku lekara vakcinisala prvi put (uvek je odbijala), i taj prvi put se nakon vakcine razbolela strasno (pre toga je imala gripu mozda neke 2014. i to blagu varijantu), i sad se plasi da se opet vakcinise. Zena je pri zdravoj pameti i ne zelim da je primoravam na bilo sta

Da li su joj radili krvnu sliku pre vakcinacije?

Link to comment
Share on other sites

Quote

Neće se raditi o karantinu i samoizolaciji, već o nadzoru koji će podrazumevati određene mere i aktivnosti kako bi se smanjio prenos virusa i importovanje slučajeva iz inostranstva


Hoće ikad ovi majstori, predstavnici eminentne struke da kažu nešto što ima glavu, rep i smisao. Ili da se bavimo alibi opštim mestima.

Šta god da kaže Kon zvuči kao fudbaler posle utakmice, floskula za floskulom, začinjeno pokojom frazom i uopštavanjem.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Citam na vise mesta da je smrtnost u drugom piku mnogo manja, pa resih da pogledam neke cifre i krive:

 

 Za NL, uporedjujem pik 1 i 2 - kod pika 1., na random uzlaznom delu krive i broju pozitivnih od ca. 600 bilo je oko 70 umrlih; kod pika 2., uzlazni deo krive, broj pozitivnih ca. 600, umrlih 2....

 

Za Francusku, slican time-point: u pik 1., bilo 3838 pozitivnih, a umrlih 240; pik 2, zarazenih 4200, umrlih 25

 

Za Japan, u pik 1. taj dan zarazenih 515, umrlih 8; pik 2.  zarazenih 510, umrlih nijedan

 

Za Cesku, u pik 1. zarazenih 292, umrlih 7, sad u pik 2. 290, a umrlih nijedan

 

Za UK, u pik 1. zarazenih 3293, umrlih 1037, a u piku 2. zarazenih 2948, a umrlih 3

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Ili ih udario autobus.

 

Ili ih udario autobus, ali samo uzmi u obzir da sad kazu da oni koji su poitivni, oko 40% je u stvari prethodno imalo coronu.

4 hours ago, handys said:

 

Steta je to, jer bi trebalo da se naviknemo na maske i zbog predstojecih zagadjenja. Od oktobra ce vec biti potrebne. Ako nas pandemija natera da cuvamo pluca i od drugih vrsta zagadjenja, bar ce to biti jedna korist. Naravno, ne maske radi maski, nego one n95 pa preko nosa i usta.

Ja bih radije da koristim pluca dok mogu, a ne maske.

3 hours ago, BojanaCZV said:

Sestra koja radi sa, da kazem obicnim pacijentima, mi je rekla da dobijaju obavestenja da na svakih par sati treba da prave pauzu i izlaze napolje, skidaju masku i disu normalno zbog posledica koje nosenje maske moze da izazove.

 

Inace, u jednom trenutku ovde u USA ne znam koja drzava je zahtevala da se maske nose u teretani, ili u svakoj prilici napolju, pa su ljudi nosili i za dzoging. Onda je vise ljudi kolapsiralo zbog nedostatka kiseonika, pa su morali da menjaju jer je opasno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Evo borim se s mamom, koja ima preko 70 god i par nekih hronicnih bolesti, ubedjujem je da obavezno primi vakcinu protiv gripa, ali se ona opire, jer je prosle godine odmah nakon vakcine dobila uzasan grip, pa se sad plasi....a i ja, jer ne zelim da joj redovan grip narusi imuni sistem u doba kad korona hara.... 😞

 

Nisam pametna 😞

Ista prica i kod mene, sin kaze "bilo bi pametno" da bar sada primim tu vakcinu protiv gripa, medjutim, potezem argument da vakcina sadrzi nekakav statisticki prosek vrsta virusa, prognozu koji ce sojevi biti aktuelni ove zime. U tom slucaju, pre cu da uplatim Loto tiket.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

baby pise kako deca u skoli dobiju stomacni virus, njima 3 dana lose, a roditeljima nije dobro po vise od nedelju dana. Zasto onda ne uvedu mere, da zatvore skole? da deca nose maske? 

 

 

Ne Slavisa, pisala sam o streptokokama i kako ih deca sire. Jedan je rasadnik a nema simptome, drugi dobiju i imaju simptome koji traju par dana, roditelji dobiju i traje par nedelja. Ne mozes zatvoriti skole zbog streptokoka, nije smrtno. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pletilja said:

Ista prica i kod mene, sin kaze "bilo bi pametno" da bar sada primim tu vakcinu protiv gripa, medjutim, potezem argument da vakcina sadrzi nekakav statisticki prosek vrsta virusa, prognozu koji ce sojevi biti aktuelni ove zime. U tom slucaju, pre cu da uplatim Loto tiket.

hmm, možda je dovoljno distanca, pranje ruku i maska?

znam da nije, ali eto moramo 😞

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Romantik said:

Ako me neko pita da li je nosim, odgovor je da, samo tamo gde je propisana i zbog pretnje sankcijom. Bila je ovde neka prica kako te pretnje nisu efektivne i ne bih se slozio, da nije novcanih kazni nikad ih ne bi stavio, a nisam jedini. Zbog svega toga sve mere koje se donesu moraju imati i taj segment kaznjavanja jer u suprotnom sigurno ne mogu biti sprovedene. Akiro je vise puta pominjao da misli da sam dosta mlad i da zato imam ovaka stav ali to nije slucaj. Na pragu sam cetrdesete i imam neke od hronicnih bolesti zbog kojih spadam u rizicnu grupu zbog korone, ali to nije promenilo moj stav.

Pa i jesi mlad, bar sa moje tačke gledišta. Ja imam 55, ekstreman višak kilograma (od kojih 15 stečenih za vreme prvog lockdowna) i hipertenziju (koja se, doduše, u Grčkoj naprasno sredila, kako,  to ne bih znao) i purnjam kao Turčin. Time sam baš u rizičnoj grupi i to određuje moj stav jer počinju, i pored Corone, neke lepe stvari da se događaju i ne želim to da prekratim već u tome da uživam još 20+ godina. Inače, po Grcima su najveći "distributeri" virusa i glavni odgovorni za širenje virusa oni od 20-40 a ne klinci kako bi se očekivalo. Taj utisak sam odokativno po ponašanju te starosne grupe imao i u Beogradu, a, evo, Grci potvrdili. Da se razumemo, pominjanjem starosne grupe nisam tebe apostrofirao.

 

Sam si potvrdio zašto su oštrije mere i politika kažnjavanja potrebne. Da je ovo "selektivna" bolest kao HIV, bockaš se upotrebljenom iglom, u casual sexu with strangers ne praktikuješ safe sex, uglavnom rizik snosiš sam, možda možeš manji broj ljudi da ugroziš, sve 5. Nek svako radi šta hoće. Sam pao, sam se ubio. Who gives a damn. Kod Covida je problem da jedan pojedinac može veliki broj ljudi da ugrozi. Imaš pravo da rizikuješ svoje zdravlje i život, ali ne i tuđe. Daću ti analogiju sa vozačima, koji praktikuju "živahnu" vožnju u gradu. Pored sebe, debelo i druge ugrožavaju. Ako obožavaju adrenalin, neka odu negde u vukojebinu gde nema nikog, zalete se punom brzinom u neku banderu ili stenu i mirna Bačka.

 

BTW, u Beogradu se mere masovno krše i nešto ne videh kažnjavanja. Grci nisu imali milosti čak ni prema dvanestogodišnjem detetu, koje je bez maske izašlo samo po sladoled pa mu roditeljima uručili kaznu od 150 Eura. To jeste suludo, ali zato se ovde ipak manje krše mere nego kod nas (mada se debelo krše).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Citam na vise mesta da je smrtnost u drugom piku mnogo manja, pa resih da pogledam neke cifre i krive:

 

 Za NL, uporedjujem pik 1 i 2 - kod pika 1., na random uzlaznom delu krive i broju pozitivnih od ca. 600 bilo je oko 70 umrlih; kod pika 2., uzlazni deo krive, broj pozitivnih ca. 600, umrlih 2....

 

Za Francusku, slican time-point: u pik 1., bilo 3838 pozitivnih, a umrlih 240; pik 2, zarazenih 4200, umrlih 25

 

Za Japan, u pik 1. taj dan zarazenih 515, umrlih 8; pik 2.  zarazenih 510, umrlih nijedan

 

Za Cesku, u pik 1. zarazenih 292, umrlih 7, sad u pik 2. 290, a umrlih nijedan

 

Za UK, u pik 1. zarazenih 3293, umrlih 1037, a u piku 2. zarazenih 2948, a umrlih 3

 

Koji je procenat pozitivnih testova? Kacio sam pre koju nedelju link za our world in data. Znatno je visi bio procenat u prvom piku, mada nisu skroz kompletni podaci. Sada mi na prvi pogled deluje da i procenat pozitivnih raste. Ali van kuce sam ne mogunda gledam detaljno

 

U svakom slucaju, ja mislim da je tada broj stvarnih zarazenih bio visestruko veci i da se sada veci procenat obolelih otkrije. 

 

Mada definitivno ima udela i napredak u tretmanu, mozda su sada uspesniji i u tome da virus ne udje u domove za stare, itd

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Citam na vise mesta da je smrtnost u drugom piku mnogo manja, pa resih da pogledam neke cifre i krive:

 

 Za NL, uporedjujem pik 1 i 2 - kod pika 1., na random uzlaznom delu krive i broju pozitivnih od ca. 600 bilo je oko 70 umrlih; kod pika 2., uzlazni deo krive, broj pozitivnih ca. 600, umrlih 2....

 

Za Francusku, slican time-point: u pik 1., bilo 3838 pozitivnih, a umrlih 240; pik 2, zarazenih 4200, umrlih 25

 

Za Japan, u pik 1. taj dan zarazenih 515, umrlih 8; pik 2.  zarazenih 510, umrlih nijedan

 

Za Cesku, u pik 1. zarazenih 292, umrlih 7, sad u pik 2. 290, a umrlih nijedan

 

Za UK, u pik 1. zarazenih 3293, umrlih 1037, a u piku 2. zarazenih 2948, a umrlih 3

 

Prvi talas je docekan panicno i neorganizovano, bez opreme, ljudi nisu ni leceni, staracki domovi ostavljeni na milost i nemilost, histerija na sve strane, strah., plus brojevi umrlih su pod? 

 

Sada je dobar deo vec prelezao koronu, veca je zastita, organizovanije, nema uslova za masovno umiranje. Jasno je da je virus za ogromnu vecinu bezopasan. Slucajeva ce biti jer covid cirkulise, ali ne vidim ponavljanje crnog scenarija. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Ne Slavisa, pisala sam o streptokokama i kako ih deca sire. Jedan je rasadnik a nema simptome, drugi dobiju i imaju simptome koji traju par dana, roditelji dobiju i traje par nedelja. Ne mozes zatvoriti skole zbog streptokoka, nije smrtno. 

Dobro ti si napisala o streptokokama, ali isto tako ima i stomacni virus. Zasto onda ne zatvore skole kad se stomacni virus pojavi ( virus=virus )

1 hour ago, Akiro said:

Supruga se čula danas sa drugaricom lekarkom, čija ćerka živi u Francuskoj. Po svoj prilici imaju dar-mar od povratnika sa letovanja.

Naravno, toliko su ljudi isli na letovanja da je to ne normalno. Isto kao i kod nas svi povratnici iz Hrvatske,CG i BiH. Ajd kod nas jos i razumem, nemamo more, ali Francuzi okruzeni morem i okeanom. 

2 hours ago, Akiro said:

 

 

BTW, u Beogradu se mere masovno krše i nešto ne videh kažnjavanja. Grci nisu imali milosti čak ni prema dvanestogodišnjem detetu, koje je bez maske izašlo samo po sladoled pa mu roditeljima uručili kaznu od 150 Eura. To jeste suludo, ali zato se ovde ipak manje krše mere nego kod nas (mada se debelo krše).

Ja bio u BGD pre 3 dana, i nisam video da se mere krse, od autobuske stanice ( glavne) do zelenog venca svi su nosili maske, u gsp isto sve do hotela blizu aerodroma, u okruzenju neka deca su ih nosila ispod brade.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Prvi talas je docekan panicno i neorganizovano, bez opreme, ljudi nisu ni leceni, staracki domovi ostavljeni na milost i nemilost, histerija na sve strane, strah., plus brojevi umrlih su pod? 

 

Sada je dobar deo vec prelezao koronu, veca je zastita, organizovanije, nema uslova za masovno umiranje. Jasno je da je virus za ogromnu vecinu bezopasan. Slucajeva ce biti jer covid cirkulise, ali ne vidim ponavljanje crnog scenarija. 

sve to stoji, i onda po dobrom starom običaju, ne, nije država nizašta kriva, Vučić radi na dobro svih nas, ali eto - mi smo nedisciplinovani, how yes no.
Hiljade i hiljade respiratora valjda još stoje u onom magacinu, ali to je mudra kupovina, ma da.
Tehnologija vlasti mora da počiva na nepogrešivosti, tu fasadu ne sme niko da čačka, jer ispod fasade truli temelji, ali nema veza sjajno izgleda i zvuči.

 

3 minutes ago, Baby said:

 

Pa rekla sam ti, smrtnost je razlicita.

 

Deca iz skole razmenjuju virus i donose ga kuci roditeljima i bakama i dedama. 

Imam dvoje dece, svašta su donosili iz škole, vrtića, čak i vaške 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...