Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, CheshireCat said:

 

Ovo su ljudi ispod 65 godina. Koji su bili izloženi ozbiljnijoj količini virusa.

Od njih je 5% zaraženih moralo u bolnicu. A smrtnost je bila 0,15%.

 

Da li je za očekivati da u grupi od 14000+ ljudi ima 5% sa upitnim imunitetom?
I da je u 0,15% slučajeva on tako loš da se završi smrtnim ishodom?

 

 

Ovo je ljudi histerija.

 

Ne kažem da ne treba da se pazimo, niti da ne nosimo maske. Odgovoran sam i radim to, naravno. Ali ovo je fabrikovana histerija bre.

 

Ljudi sa 70+ kojih i ja imam u svojoj okolini ne mali broj i vrlo su mi dragi su prosto ljudi čiji imunitet slabi i koje mnoge bolesti kose.

 

Ovo je histerija.

Hajde da proanaliziramo sta znaci ova statistika konkretno kad je u pitanju Nemacka.

 

sad pogledah unazad neke izvestaje i ovaj konkretno podatak za zarazeno medicinsko osoblje:

30.4. u izvestaju za ovu kategoriju stoji (prvi izvestaj gde sam nasla podatak i o umrlima):

- medicinsko osoblje:       9428 / 416  / 15

 

19.7. su podaci:

- medicinsko osoblje:    14138   /   647  /   20

 

znaci za 2,5 meseca se dodatno zarazilo 4710, hospitalizovano je 231 i umrlo 5 ljudi /medicinskog osoblja. Ovo je polovina u odnosu na broj zarazenih za period mart-april, takodje odprilike polovina u odnosu na broj hospitlizovanih i trecina u odnosu na preminule (za duzi vremenski period).

 

a evo za 18.5.:

- medicinsko osoblje:   11859 / 541 / 19

za 23.5.:

- medicinsko osoblje:  12338 / 564  / 20

 

znaci, od 23.5. ni jedna osoba (medicinsko osoblje) nije umrla od covid-19.

 

Sta se promenilo u ovom periodu (mart-april u odnosu na maj-2/3 jula)?

 

Osim u bas pocetnoj fazi (za zariste Heinsberg), Nemacka u principu nije imala velikih problema s zastitnom opremom niti su bolnice bile preplavljene pacijentima. U pocetku su se mozda neki lekari/sestre opste prakse zarazili jer nisu nosli maske, a sreli su se s obolelim pacijentima (npr lekar opste prakse iz Heinsberga, bio prilog na tv svojevremeno). Ali vrlo brzo je uvedeno pravilo da ne mozes da ides kod kucnog lekara ako imas znake covid-19, dolazak obavezno s maskama i jos kojekakve druge predostroznosti. Bolnice su se reorganizovale, nosi se odgovarajuca zastitna oprema itd. Ovo uopste nije bio slucaj npr. i Italiji ili u NYC na pocetku krize. Ne znam konkretno gde su ziveli/radili preminuli lekari/sestre, i koliko su bili izlozeni virusu u toj pocetnoj fazi epidemije u Nemackoj, pa da dalje analiziramo.

 

Dakle, ne radi se o specijalno boljem imunitetu nemackih lekara, vec o boljim merama zastite koje su uvedene za razliku od npr. Italije/NYC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Vjekoslav said:

bolji smo jugoslaveni i komunisti / imamo bolje razvijen sustav opcenarodne obrane i drustvene samozastite. dobar stos, a? medjutim, ne zezam se. epidemiolozi iz civilne zastite su uspjeli pohvatati kontakte ovih novih zarista, kod vas to vise nije moguce.

 

Potpuno si u pravu. Bivsa civilna zastita nije do kraja ruinirana. Plus politicari su se ipak makli, znaju da sebi ne mogu da dozvole blamiranje kojim je Srbija izlozena. Vi ste opstedrustvenim konsenzusom postali deo EU i uz manje sudaranje zbog elemenata balkanskog mentalitet ce posetpeno i taj uticaj da se smanjuje. I premijer vam je iako "bledunjav" ili ne ipak doktorsko dete.

 

Nasa ekipa je izabrana sa savetnickim timom koji vozi na Trampovoj doktrini (ekonomski i kulturoloski), a i jedan deo opozicije se lozi na slicno tako da se takav princip i dobija. A narod je svesno izlozen kombinaciji torture odozgo uz torturu tabloidaima.

Edited by Plavi Golub
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inace, ovaj virus se ne moze i ne sme uporedjivati s gripom/kijavicom i tako banalizovati opasnost. Virus i njegovo dejstvo jos uvek nije dobro ispitan (a ne zelim vam da bas vi budete slucaj za medicinsku analizu). Onaj epidemiolog/politicar Lauterbach, cije vam postove prenosim poslednjih dana, je vrlo zabrinut i za posledice po nervni sistem (ne samo za pluca, bubrege...). Iskustvo s SARS-1 virusom je bilo da se posledice osecaju i po 10 godina kasnije (mozdani udari, demencija, depresija i svakojake druge stvari). To bas nije slucaj s gripom/kijavicom. NIje glavna opasnost covid-19 samo u smrtnim slucajevima, vec i u pogorsanju kvaliteta zivota prezivelih.

 

Tako da: nosite maske, fizicki se distancirajte od okoline i ne partijajte (ne rostiljajte po Fruskoj Gori :classic_biggrin: ) dok se ovo ne zavrsi (dok se ne vakcinisemo).

  • Like 11
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Dan kad je Hrvatska šokirala svijet

 
Faktograf logo

Podijeli:

Link je kopiran
 
Dan kad je Hrvatska šokirala svijetIzvor: Draško Momirski

Dvije zbunjujuće vijesti iz Hrvatske istog su dana obišle svijet, tjerajući znanstvenike i epidemiologe da zaborave sve što su znali – ili, točnije, mislili da znaju – o virusu SARS-CoV-2 i svjetskoj pandemiji covida-19.

 

Najprije je ovog ponedjeljka ujutro Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije u svom dnevnom izvještaju objavio kako se među trinaestoro novooboljelih u protekla dvadeset četiri sata našao i jedan – austrijski turist.

 

Zaraženi turist? Turist s koronavirusom?!

 

To jednostavno ne može biti. Po svemu što je epidemiološka struka do sad znala o ponašanju koronavirusa, turizam nije bio samo najsigurnija ekonomska grana, već jedina stopostotno sigurna. Stručnjaci pojavu nisu znali objasniti: svega par dana ranije - samo pretposljednji primjer – general Mladen Fuzul kćeri je u Zadru organizirao svadbu, pa je nekoliko stotina ljudi završilo u bolnici ili u samoizolaciji, dočim je s druge strane prema podacima Turističke zajednice istoga dana u istom tom Zadru boravilo pet hiljada turista, i nijedan jedini nije bio pozitivan. Ni turisti, ni njihovi piloti, ni domaćini, ni vodiči, nitko, nijedan!

 

Kako, zašto, nitko nije znao. Znali smo samo da je turizam u epidemiološkom smislu sigurniji čak i od opće karantene. U uvjetima svjetske pandemije liječnici bi obitelji, kolege i susjede zaraženih slale ili a) petnaest dana u samoizolaciju, ili b) petnaest dana u Palace Elisabeth Heritage Hotel na Hvaru.

 

„Hrvatska je pobijedila covid-19, ova Vlada je pobijedila covid-19, mi smo savladali epidemiju!“, trijumfalno je tako prije mjesec i pol dana objavio premijer Andrej Plenković, pa otvorio granice stranim turistima: kakva je, zaista, realna opasnost od par milijuna netestiranih osoba sa svih strana svijeta? Naposljetku, i voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Bernard Kaić prošlog je četvrtka - istog onog dana kad je general Fuzul udvostručio broj noćenja u zadarskoj Općoj bolnici - novinaru Slobodne Dalmacije objasnio kako, citiram, „dolazak turista nije problematičan“. A sam ministar turizma Gari Cappelli sutradan je svečano objavio kako se „u Hrvatskoj trenutačno nalazi pola milijuna turista“ i kako „nijedan nije zaražen“.

 

Samo tri dana kasnije, međutim, šok i nevjerica: turist iz Austrije ima koronavirus! Zbunjeni i šokirani stručnjaci sedam su puta provjeravali testove: gospodin je, naime, bio klasični turist koji je upravo austrijskom disciplinom ispoštovao sve stroge mjere koje je donijela hrvatska država, odgovorno pazeći da bude iz jedne od onih stranih država koje nisu Bosna i Hercegovina ili Srbija. Ne samo da ga nitko nije testirao ni provjeravao, nego ga nitko ništa nije ni pitao - pa ipak je na koncu ispao pozitivan na koronavirus.

 

Hrvatska je bila šokirana: usred svjetske pandemije turist iz zemlje s pet puta više oboljelih i šest puta više mrtvih od Hrvatske pozitivan je koronavirus? Turist s virusom?! Kako se to dogodilo? Je li to uopće teoretski moguće?

 

Onda, kao da to nije bilo dovoljno, istog ponedjeljka ujutro, jedva sat kasnije, svoj je izvještaj objavio i Nastavni zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar iz Zagreba, navodeći kako su se među šezdeset sedmoro novooboljelih našle i tri djelatnice doma za stare i nemoćne u Klaićevoj. Svakako, koronavirus kod štićenika i osoblja umirovljeničkih domova odavno nije vijest: vijest je, međutim, da su dvije od tri zaražene djelatnice tjedan dana ranije u domu u Klaićevoj bile zadužene za organizaciju - glasanja na parlamentarnim izborima!

 

Zaraženi glasači i članovi glasačkih odbora? Koronavirus na izborima?!

 

To jednostavno ne može biti. Po svemu što je epidemiološka struka do sad znala o ponašanju koronavirusa, izbori nisu bili samo najsigurnija javna okupljanja, već jedina stopostotno sigurna. Stručnjaci pojavu nisu znali objasniti: svega dva tjedna ranije, samo posljednji primjer, Hrvati i Srbi u Zadru su organizirali teniski Adria Tour s Novakom Đokovićem, pa je nekoliko stotina ljudi završilo u bolnici ili samoizolaciji, dočim su s druge strane istoga dana u Srbiji organizirali parlamentarne izbore za šest i pol milijuna ljudi, i nijedan nije bio pozitivan! Ni glasači, ni političari, ni članovi izbornih komisija, ni njihovi najbliži, nitko, nijedan.

 

Kako, zašto, nitko nije znao. Znali smo samo da su izbori u epidemiološkom smislu sigurniji čak i od opće karantene. U uvjetima svjetske pandemije vlasti bi tako ili a) objavile policijski sat, ili b) raspisale izbore.

 

„Hrvatska je pobijedila covid-19, ova Vlada je pobijedila covid-19, mi smo savladali epidemiju!“, trijumfalno je tako prije mjesec i pol dana objavio premijer Andrej Plenković, pa raspisao izbore: kakva je, zaista, realna opasnost od okupljanja četiri milijuna netestiranih osoba sa svih strana države? Naposljetku, i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Krunoslav Capak onomad je objasnio kako, citiram, „ukoliko glasači stave masku i nemaju simptome, ne bi trebalo biti problema“. A sam premijer Andrej Plenković dva je tjedna pred izbore - istog onog dana kad su organizatori teniskog Adria Toura udvostručili broj noćenja u zadarskoj Općoj bolnici – svečano objavio kako je „odluka da se prijevremeni izbori održe u srpnju, umjesto najesen, kada su trebali biti raspisani redovnim putem, donesena zbog brige o zdravstvenoj sigurnosti hrvatskih građana“.

 

Samo tjedan dana nakon parlamentarnih izbora, međutim, šok i nevjerica: dvije žene angažirane u izborima imaju koronavirus! Zbunjeni i šokirani stručnjaci sedam su puta provjeravali testove: gospođe su, naime, bile klasične izborne službenice koje su upravo austrougarskom disciplinom ispoštovale sve stroge mjere koje je donijela hrvatska država, odgovorno pazeći da ne pomažu u organizaciji izbora ni u jednoj od zemalja koje nisu Srbija ili Hrvatska. Ne samo da su tako sudjelovale u izborima usred pandemije, nego su u izborima usred pandemije sudjelovale u domu za stare i nemoćne - pa ipak su na koncu ispale pozitivne na koronavirus.

 

Hrvatska je bila šokirana: žene koje u domu za stare i nemoćne pomažu u organizaciji izbora pozitivne su na koronavirus? Virus na parlamentarnim izborima?! Kako se to dogodilo? Je li to uopće teoretski moguće?

 

„Hrvatska je pobijedila covid-19, ova Vlada je pobijedila covid-19, mi smo savladali epidemiju!“, trijumfalno je, eto, objavio premijer Plenković otvarajući granice za strane turiste i raspisujući parlamentarne izbore, nakon čega je iznenada, znanstveno posve neobjašnjivo, uslijedio drugi val pandemije: krizni stožer dnevno je registrirao više od stotinu zaraženih, zabilježen je i najgori dan uopće od početka pandemije, da bi se na kraju koronavirus pojavio i među turistima, i na izborima.

 

Zbunjeni su članovi Kriznog stožera, zbunjena je svjetska znanost, akademici nemoćno sliježu ramenima, nobelovci nazivaju redakcije najuglednijih medicinskih časopisa i povlače svoje radove, epidemiolozi se bacaju s mostova, Bill Gates prodao laboratorije nekom kolumbijskom poduzetniku i uplatio dva tjedna Vortex Cruisea kod Ane Bučević. Zbog dvije vijesti iz Hrvatske, eto, sve njihove debele studije, sva višemjesečna istraživanja, sve što su znali – ili, točnije, mislili da znaju – o koronavirusu i svjetskoj pandemiji, sve je završilo u kontejnerima za reciklažu papira: turisti mogu imati koronavirus, pandemija se širi i na izborima!

 

Što je sljedeće? Ako koronavirus mogu imati i strani turisti i hrvatski birači, znači li to da ga mogu imati i Hrvati iz Kanade ili glasači iz Bosne i Hercegovine?

Hoćemo li već sutra saznati da se covidom-19 čovjek može zaraziti, štajaznam, čak i na hodočašću Gospi Sinjskoj? Dobro, to sad serem, znam, ali recite: ne govori li i to koliko nas je svojim znanstveno neobjašnjivim i nepredvidljivim ponašanjem koronavirus sve uneubrojio i obezrazumio?

 

...

 

http://hr.n1info.com/Kolumne/Boris-Dezulovic/a526581/Dan-kad-je-Hrvatska-sokirala-svijet.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vjekoslav said:

@Kronostime

 

si ziv? oprao sudje? izmjerio temperaturu? kako tvoja ovcica? ocekujem izvjestaje KSK-a (kriznog stozera kucanstva) na dnevnom nivou, recimo u 18:00h. 

Ja, sinko und psic zivahni i bez simptoma.

Ovcica odmara i pije onu gomilu lekova sto su joj dali + pojacana ishrana.

Resto vamilije ni ranije nisam voleo da vidim, tako da mi je ovo dobro doslo da ih na duze vreme rasteram.

Over and out.

  • Like 7
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kronostime said:

Ja, sinko und psic zivahni i bez simptoma.

Ovcica odmara i pije onu gomilu lekova sto su joj dali + pojacana ishrana.

Resto vamilije ni ranije nisam voleo da vidim, tako da mi je ovo dobro doslo da ih na duze vreme rasteram.

Over and out.

 

kefir (domaci) ne bi bio los u toj kombinaciji. a i inace sam cuo da su probiotici dobri u borbi s covid-19.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Procenti u Srbiji nisu realni...Prvo ne znamo tacne brojke, pre svega broja zarazenih da bi izvukli bilo kakav zakljucak..Generalno ta igra procenata ume da zavara i na globalnom nivou...Niko jos nije, niti ce, bilo gde u svetu uhvatiti sve asimptomatske slucajeve...

Edited by ZiS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inace, uzimajuci u obzir sve slucajeve zarazenih koje poznajem, zapanjen sam utiskom koliko zene bolje podnose ovaj virus. Svaka zena za koju znam da je bila pozitivna je ili prosla bez simptoma ili je sve prelezala za par dana, a muskarci se po 10 dana muce sa (pre)visokim temperaturama ili zaglavljuju bolnicko lecenje. Samo jednog coveka znam da je  prelezao sve sa temperaturom 37-38 za 3 dana (zena mu se nije ni testirala jer je bila bez simptoma...oboje u kasnim 60-im).

Svakako mi se cini da ti procenti ~60% prema ~40% koji se objavljuju na globalnom nivou nisu ni blizu onoga sto vidim oko sebe (na mnogostruko manjem uzorku koji broji nekih 15-ak individua).

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Miki28 said:

Nesto brzo se pojavi ova vakcina🤔

Upravo mi je ljubi ga majka doktor ispricao da je doktorka koja je radila na ovoj vakcini, vakcinisala svoje  3 dece  u III fazi israzivanja. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pletilja said:

Upravo mi je ljubi ga majka doktor ispricao da je doktorka koja je radila na ovoj vakcini, vakcinisala svoje  3 dece  u III fazi israzivanja. Navodno, postignut je nekakav dogovor o medjunarodnoj saradnji oko proizvodnje 2 mlrd vakcina sledece godine. 

 

15 July 2020

More than 150 countries engaged in COVID-19 vaccine global access facility >>>

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...