Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Referent said:

A je li znaš gde/kako je mogla da pokupi?

Ko ce to znati?

Oboje radimo u firmama u koje dolaze svakodnevno ljudi iz citave Srbije, a sinak je student.

Od pocetka ovo sranja sveli smo kontakte na sto manje ljudi, ali ni to, ocigledno, ne moze da te zastiti.

Jednostavno: Kome je sudjeno da bude jeben - njemu gace same spadaju, sto bi rekao nas narod.

Ne mozes pobeci, sem da se povuces u neku divljinu i pecinu i da zivis od onog sto ulovis i naberes.

K`smet.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, wwww said:

znaci, nema razlike u terapiji u zavisnosti od faze bolesti?

nekako bi mi bilo logicno da u ranijoj fazi daju onaj malarija lek (jer remdesivir definitivno nije na raspolaganju u Srbiji), a kasnije da daju onaj steroid koji su Britanci preporucli.

 

da li su dobili neke instrukcije od nekoga kako da lece pacijente? ima li uopste u Srbiji nekakve razmene informacija medju medicinskim osobljem, koordinira li neko to ili se svaka bolnica snalazi kako zna i ume? zna li neko da li iko u Srbiji pokusava da kontaktira kolege iz drugih zemalja (prvenstveno mislim na EU) i pita za savet? cini mi se da su lekari sirom sveta korigovali neke inicijalne terapije (primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

 

I kod nas okrecu pacijente na nekih 12h, bas sam skoro sedeo sa momkom kome je to glavni posao u KC

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Iz prve ruke: Hanuma je pozitivna i dobila je da pije vitamin D, vitamin C, cink i aspirin i da odmara sto vise.

Sinko je negativan, a mene nisu hteli da testiraju posto nemam simptome.

 

Uvek si bio kontra svih. Svi imamo po neki simptom a ti nista, nece ni da te testiraju ko normalan svet.

Ne dajte se, izgurace se i to.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

A bre ljudi, polako s` tu tugu: dok god mi se obraca sa prilogom kao konjino neopevana, dzukelo lenja, idiote nepelcovani..., hanuma je dobro - iako je pozitivna.

Pojacao sam joj hranu sa przenom slaninom, belim lukom, sirom, suvim mesom i salatama, tako da i komarci beze iz kuce.

Bice sve ok - ona je moja ovcica, a ja sam njen ovan.

To je duh, živa bila! p.s. ako treba nešto viči...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

To je duh, živa bila! p.s. ako treba nešto viči...

Ona Sumadinka sa kninskim poreklom po  majci, a ja Toplicicanin sa poreklom po majci iz najludjeg sela u Makedoniji: Vevcani.

Clash of the Titans!

Al` nam nije dosadno.:s_d:

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

A bre ljudi, polako s` tu tugu: dok god mi se obraca sa prilogom kao konjino neopevana, dzukelo lenja, idiote nepelcovani..., hanuma je dobro - iako je pozitivna.

Pojacao sam joj hranu sa przenom slaninom, belim lukom, sirom, suvim mesom i salatama, tako da i komarci beze iz kuce.

Bice sve ok - ona je moja ovcica, a ja sam njen ovan.

 

smijes ti njoj reci i da ju volis, nije to zabranjeno. a ni supe nisu zabranjene (samo onda baja mora prati sudje, el tako? ih, ko te ne zna...) 

 

...

 

odlicno je da ima apetit. ajde drzite se, imate puse od mene. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Verovatno ne. Ono što ljudi sa strane, koji ne žive ovde brzo zaborave je da ovde postoji značajan broj ljudi, tzv "srednji stalež" koji već ima Pavlovljev refleks da sve što dolazi od vlasti prvo moramo da nađemo skriven interes koji stoji iza toga, pa da to prvo obradimo kritički, i na kraju doživimo kao naprevdu, namet, stegu, i svakako neopravdano trenutku. Godinama smo izloženi onom što  se u marksizmu definisalo kao otuđenje, pa je država, njen aparat, sve što makar miriše na budžet jedna strana društva, a sve ostalo druga strana.

Otud i otpor prema merama, nije to ništa lično, Pavljovljev refleks, kombinovan sa očiglednim prekršajima lepog ponašanja, i ubaci u čorbu Dariju, Kona i Nestora, i imaš to što imaš.

Nema te pandemije i tragedije koja će da me natera da na trenutak pomislim na krizni štab ima neku dobru ulogu, i da donosi mere na dobro građana, ne da mi životno iskustvo. Na kraju ove priče stoji i koren, zato je u Srbiji tako teško i mučno sprovoditi bilo kakav zakon, propis, od saobraćajnih pravila na ovamo jer ona su prisila "njih" usmerena prema "nama". Tako da i ovo nošenje maski, distanca, ovi kretenski spotovi sve je to pritisak njih na nas, da opstanu eto još malo, i da nas kinje.

Doduše kako mi ne verujemo njima ne veruju ni oni nama, pa nas razvlače kojekakvim etičkim načelima (kao da bilo kakva vlast u Srbiji imala ikada kakva etička načela, pa se eto sns bulumenta dosetila) tipa: "Budimo odgovorni" "Neodgovorno ponašanje" "Disciplina" a oni svakodnevno, na naše oči rade upravo suprotno da pothranjuju tu zver zvanu država u kojoj  je njima dozvoljeno da se izvuku iz svega što nama nije.

Kako je užasno živeti u polarizovanoj zemlji po ovoj granici, nigde načela, nigde ičega samo prosto mi ili oni, gde oni uvek pobede. 
p.s. otkad nema SFRJ, kakva je takva bila opterećena dubokom neslobodom i verovatno pogrešnom ideologijom imala je nekakav socijalni lepak koji je vuka društva unapred, a u zadnjim godinama više čak i ne, ali zaostajanje za stvarnim svetom nije bilo tako veliko kao što je Srbija daleko danas.

Moj @Vjekoslav u tome, možda, mogu da razumem i ove brojke koje smo analizirali obojici i nismo našli paralelu. Ne sa Danskom, sa bilo kojom zemljom u Evropi, osim možda Severne Makedonije. Sličnost u neuspehu protiv pandemije nas i komšija vodi nas do sledećeg zaključka, da je i Makedonija polarizovano društvo.

 

s rastakanjem institucija krenulo se u Srbiji tzv. "antibirokratskom revolucijom" koncem osamdesetih, i nesto kasnije u Hrvatskoj tzv. "ostvarenjem tisucljetnog sna" koji je u biti znacio hajducku samoupravu. pravosudje je tu najvise stradalo (i jos uvijek se nije oporavilo). medjutim Hrvatska je pod ingerencijom pristupnih EU mehanizama uspjela barem donekle vratiti povjerenje gradjana u institucije, a to se u Srbiji nazalost nije dogodilo. i u tome je ozbiljan problem. megalomanska politika s jedne strane, i nepovjerenje gradjana u vlastite institucije s druge strane, konstantno dovodi i samu Srbiju u pitanje (raison d'être). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Studija: Svaka treća mlađa osoba zbog pušenja može dobiti teži oblik koronavirusa

 

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2199270

 

 

Shshdjdjfkakdkfkfjahahahahha

Studija level dr Clash sa Moldavsko-Bolivijske akademije za sasomange na svetu d.o.o. objavio sokantne rezultate, nikotin leci aids.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Shshdjdjfkakdkfkfjahahahahha

Studija level dr Clash sa Moldavsko-Bolivijske akademije za sasomange na svetu d.o.o. objavio sokantne rezultate, nikotin leci aids.

 

Ma ovo je vise za nas koji nismo u zivotu zapalili da se ne popismanimo, ja sam taman hteo da vidim kako mi ide purnjanje posle onih ranijih izvjesca al jbg sad.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

A bre ljudi, polako s` tu tugu: dok god mi se obraca sa prilogom kao konjino neopevana, dzukelo lenja, idiote nepelcovani..., hanuma je dobro - iako je pozitivna.

Pojacao sam joj hranu sa przenom slaninom, belim lukom, sirom, suvim mesom i salatama, tako da i komarci beze iz kuce.

Bice sve ok - ona je moja ovcica, a ja sam njen ovan.

 

Verovatno ovo več znaš/su ti rekli (pa ču biti malo dosadan):

- Smatraj sebe i sina kao zaraženim. Znači: smanjite koliko god možete soc. interakciju sa okolinom za narednih 14 dana. 

- Nek jede dosta neke piletine (npr. prsa iz supe ili lagano pečeno na maslacu) - dobar izvor proteina. Trebače joj u toj borbi. Iz tih proteina če telo izgraditi proteina za imunski sistem (npr. antitela).

- Čim više tečnosti.

-  Ako imate mogučnost, da se izolujete u kuči/stanu....kao da se ne poznate...kontakt samo preko telefona. 

- Redovno prezrečivajte prostore i ostale fore.

- Nabavi i sebi i sinu vitamine, proteine (piletina), dosta voča, povrča,...

- Redovno svi troje merite temperaturu. 

- Imaj spreman plan za najgoru  situaciju (ne daj bože)...npr. da ste svi troje sa visokom T i bolovima...

 

Sretno tebi i tvojima.

 

 

Edited by Asterion
  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Aman, bre, ljudi - nije mi prvi put da lecim hanumu!

Kad se udala za men` nije stosta jela, a grip je obarao na 3 nedelje,  pa joj podigoh imunitet da to prebrodi, a i malo se izolovale one kosti, pa ne zulja toliko.

Ona radi sa oruzjem, ja sa kompjuterima (al` sam vest i sa hladnim i sa vatrenim oruzjem - nije me civot mazio) i dok ona ne zapuca na mene - dobro je.

Sto se mene tice - jedno krilo  Tirsovoj treba da nazovu po meni, koliko sam bio zbog krpljenja, uanuca i preloma.

Nece grom u koprive, a sumnjam da smo hanuma i ja Bogu i Djavolu na listi zvanica za zurku.

Pre ce obojica traziti zabranu prilaska.:lol_2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 je pre neki dan pisao o nošenju maski i dovodio u pitanje efikasnost i kako to da se ocekuje dalje "prokužavanje" kad svi nosimo makse itd (izvini ako sam te loše shvatio da se ne vracam unazad pa da trazim stare postove)

 

Danas sam video tvir Đorđa Vukadinovića u istom fazonu sa ogromnim brojem lajkova i retvitova pa rekoh da napisem koju o tome. 

 

Prvo, maske nisu svemoguće i ne pružaju 100% zaštitu, ali rade ono o čemu se tupi da nam je glavni cilj u vezi sa ovom pandemijom od samog početka, a to je da se smanji pritisak na zdravstveni sistem, tj. zaravni kriva. 

 

Naravno teško je očekivati da će ljudi nositi maske sve vreme i u svakom trenutku i ja mislim da ni ne treba. 

 

Ali ako ogroman broj populacije nosi maske svaki put kada je u nekoj situaciji sa malo većim rizikom. Što je u principu ono što je sada i propisano kao obavezno u našoj zemlji, to će nam omogućiti da nastavimo da vodimo koliko toliko normalan život. 

 

Jer ako svi nosimo maske u rizičnim situacijama i ako se drži distanca i poštuju mere zabrane rada splavova, klubova i neorganizovanja proslava i većih okupljanja. 

 

Onda nam ostaju manje rizične situacije u kojima ne moramo nositi maske, ako znamo da se svi pridžavamo osnovnih stvari. 

 

Možemo da se družimo sa prijateljima, izađemo na piće birajući mesta koja poštuju da postoji veliki razmak među stolovima. Da idemo u prirodu, treniramo, bavimo se beskontaktim sportovima itd. 

 

Naravno ovo nije dovoljno da se skroz eliminiše rizik i ljudi bi i pored toga nastavili da se zaražavaju, ali svaki put kada izađeš iz kuće izlažeš se raznim rizicima, a ovako će i ako se razboliš zdravstveni sistem moći da ti pruži odgovarajuću negu. 

 

Ovaj virus je nov, i iako znamo mnogo više nego u martu, još uvek su nam mnoge stvari nepoznate. Zato ne postoje jednostavni i laki odgovori na mnoga pitanja i nista nije crno belo i nista ne moze sa sigurnošću da se tvrdi. 

 

Ali i pored toga smo mnoge stvari naučili, najobičnije maske i distanca rade, nisu savršene ali završavaju dobar deo posla. 

 

Nove indicije pokazuju da postoji mogućnost da obične maske i distanca možda neće biti dovoljne na zimu, kada budemo više vremena provodili unutra i kada se povećava mogućnost prenošenja putem aerosoli, ali valjda ćemo do tada uspeti nešto novo da smislimo. 

 

Meni je jasno da je generalno lakše nositi se sa ovakvim stvarima, tražeći razne prečice, laka objašnjenja, zavere itd, nego prihvatiti da će život biti dosta sjeban u narednom periodu, ali od toga koliko smo u stanju da se pridržavamo nekih prilično jednostavnih pravila, zavisi i koliko će sve ovo uticati na sve nas pojedinačno, ali i na celo društvo. 

 

Na kraju, što bi rekli "sve će se ovo jednom lane zvati", ali kad budemo gledali na ovo sa vremenske distance mislim da će nam delovati nerealno kako nismo bili u stanju da razumnije i racionalnije posmatramo neke stvari, i da relativno jednostavno sprečimo najzajebanije posledice. 

 

 

  • Like 11
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Asterion said:

-  Ako imate mogučnost, da se izolujete u kuči/stanu....kao da se ne poznate...kontakt samo preko telefona. 

 

ako pogledamo kakve se sve mjere poduzimaju u covid centrima, od vrlo strogih i slozenih procedura do potpune fizicke izolacije od ostatka svijeta, onda je valjda jasno da unutar jednog kucanstva (dizajniranog za zajednicki zivot), i s ljudima koji nisu profesionalci (pa cak i da jesu, profesionalci imaju smjene za odmor), nije moguce sprjeciti sirenje zaraze. ne moraju se ljubiti, ne moraju jesti iz istih posuda i koristiti iste rucnike, medjutim ako ce pokusavati sprovesti nesto sto je i teoretski nemoguce (potpuna izolacija), to ce biti samo dodatan i fizicki i psihicki teret / nepotrebna nervoza, anksioznost, strah. pacijent koji se tako osjeca ne moze se dobro boriti sa bolescu. ljudski dodir zlata vrijedi (zato su medicinske sestre u bolnicama nezamjenjive).

 

dakle nisam za takav pristup. "i u dobru i zlu" nije izmisljotina nekog pokvarenog popa, niti je pala medju ljude s Marsa. takvo obecanje skriva (vec tisucama godinama) u sebi i antropolosku i medicinsku vrijednost.

 

 

....

 

 

29 minutes ago, Kronostime said:

a i malo se izolovale one kosti, pa ne zulja toliko.

 

:classic_biggrin::thumbsup:

Edited by Vjekoslav
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo, @nemanjaol

 

Ovaj virus je jadan poraz ljudskog društva. Mi trenutno ne možemo da ga se rešimo trajno, ali možemo da ga usporimo, i to upravo zdravim razumom-nošenjem maski kad smo blizu ljudi i izbegavanjem gužvi. Ne treba da se udaljimo od najbližih, jer s njima svakako delimo mikroorganizme, plus nije dobro za psihičko zdravlje. I druženje u manjim grupama sa najbližim prijateljima ne mora da stane-priroda, kej, čak i kafić, napolju i ako je odstojanje od drugih propisno. 

 

Život ne treba da stane ali i ne treba da se ponašamo kao da je sve kul, moguće je i da se živi i da se donekle uspori virus, ne treba ići ni u jednu krajnost. 

 

A zašto se to ne dešava, to je druga priča. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...