Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, urosg3 said:

I jopet nema logike kod korone, ovaj virus prkosi svakoj logici.
Ovaj nemački eksperiment sa koncertom dokazaće upravo to. Da nema logike 🙂

 

pogledaj Bosnu, pogledaj Rumuniju. gledao sam malkic na worldmeter, onaj stupac tot cases / 1m pop, ali onda treba pronaci i zemlju sa slicnom povrsinom i slicnim brojem stanovnika da bi napravio neke iole razumne poredbe. na koncu odustao, jer se sjetih onih "dzepova", karakteristicnih za sirenje korone.

 

 

15 minutes ago, djura.net said:

@Vjekoslav

Pretpostavljam da kod vas nije bilo ni naglog prekida svih mera, da nije bilo fudbalskih derbija sa publikom, proslava u zatvorenom sa neogranicenim brojem ljudi?

 

nije, ali je bilo svatova i cobanijada, to je i zvanican uzrok naglog porasta zarazenih u Hr.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vjekoslav said:

 

pogledaj Bosnu, pogledaj Rumuniju. gledao sam malkic na worldmeter, onaj stupac tot cases / 1m pop, ali onda treba pronaci i zemlju sa slicnom povrsinom i slicnim brojem stanovnika da bi napravio neke iole razumne poredbe. na koncu odustao, jer se sjetih onih "dzepova", karakteristicnih za sirenje korone.

ja gledao, ali se opire svakoj logici 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RatzenStadt said:

Iranski predsednik licno danas izjavio da je verovatno 25 miliona stanovnika te zemlje bilo(jeste) zarazeno.

 

Oni od prvog dana preteruju sa ciframa jer žele da iskoriste koronu da im se ublaže sankcije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

ja gledao, ali se opire svakoj logici 🙂

 

ma ti si gori od Beka, samo se zajebavas. Danska i Srbija, ukupna zarazenost (od pocetka pandemije) skoro ista, broj stanovnika otprilike isti. Danska na 353 aktivna slucaja ima 5 na respiratoru, Srbija na 5,990 aktivna slucaja ima 187 na respiratoru. pa ako izuzmemo "dzepni fenomen", Srbija bi po "danskim kriterijima" trebala imati 85, a Danska po "srpskim kriterijima" 11 ljudi na respiratoru. cinjenica je medjutim da broj oboljelih u Danskoj od 07. aprila konstantno pada, dok je u Srbiji ponovno dosegao cifre od aprila. to moze znaciti samo jedno, da Danska bolje provodi epidemioloske mjere.

.

...

 

ono sto me brine je broj mladih ljudi na respiratoru u Srbiji. ne mogu pronaci koliko je ljudi na respiratoru u BiH.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ma ti si gori od Beka, samo se zajebavas. Danska i Srbija, ukupna zarazenost (od pocetka pandemije) skoro ista, broj stanovnika otprilike isti. Danska na 353 aktivna slucaja ima 5 na respiratoru, Srbija na 5,990 aktivna slucaja ima 187 na respiratoru. pa ako izuzmemo "dzepni fenomen", Srbija bi po "danskim kriterijima" trebala imati 85, a Danska po "srpskim kriterijima" 11 ljudi na respiratoru. cinjenica je medjutim da broj oboljelih u Danskoj od 07. aprila konstantno pada, dok je u Srbiji ponovno dosegao cifre od aprila. to moze znaciti samo jedno, da Danska bolje provodi epidemioloske mjere.

.

...

 

ono sto me brine je broj mladih ljudi na respiratoru u Srbiji. ne mogu pronaci koliko je ljudi na respiratoru u BiH.

🙂 to kad bi  verovali zvaničnim brojevima, ok ,za Dansku ne sumnjam... Ok imamo "mere" sada Beograd preplavljen maskiranim i odgovornim osobama, ozbiljno. Masku skidaju samo po kućama. Osim što mi kostreši krzno, nadam se da će da ima nekakvog efekta i celu agoniju prokužavanja (copyright by Dr Kon) produži do dalekog nekog dalekog datuma recimo godinu ili dve... U međuvremenu, čekamo da stigne obećana nam pobeda, lično garantovana od Predsednika Republike Srbije. Još 14 dana do pobede!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni prijateljica medecinska sestra, koja je prebacena u covid odeljenje u Subotickoj bolnici, da ima crveno odeljenje a to je gde su zarazeni covidom, i narandzasto gde su ostali koji su sumnivi i imaju blaze posledice. Ovi sto su u crvenom odeljku su ali svi gojazni, i definitivno oni koji ne vode racuna o zivotnim navikama. I kaze da losije prolaze zene. Inace ona je medecinska sestra u bolnici vec preko 25godina, mogu slobodno reci jedna od najiskusnijih.

 

Kze da kad udju u sobu gde je jedan pacijent sa covidom, i kad izidju menjaju zastitno odelo, da bi usli u drugu sobu, i tako stalno. Kaze da kad su pitali sta sad kad odemo kuci, kako da se ponasamo. Kazu nista specijalno, opereite kosu.

Link to comment
Share on other sites

Broj inficiranih/aktivnih slucajeva je zapravo broj identifikovanih inficiranih. A ovaj broj vrlo zavisi od testiranja: kako od raspolozivih testova, tako i od strategije testiranja (da li se samo testiraju oni s simptomima, da li se prate kontakti pa se i oni testiraju i tako otkrivaju asomptomaticni).

Odnos broja pronadjenih inficitranih / stvarni broj inficiranih  nije isti npr. u Nemackoj, Islandu, Juznoj Koreji i u Srbiji. U Nemackoj su negde u maju procenili da je stvarni broj inficiranih nekih 5-8x veci od onih registrovanih/pronadjenih. U Srbiji je to sigurno mnogo vise, mozda je cak i 20x vise ljudi bilo inficirano corona virusom od zvanicnog broja inficiranih otkrivenih testovima.

 

Najbolji indikator je broj umrlih (iako se i tom brojkom manipulise). Ako se ne varam poslednje procene su da oko 0,5-1% inficiranih umre. Pa proracunajte na osnovu toga.

 

Na osnovu onog sto sam procitala/cula sta se desavalo u Srbiji u poslednja 2,5 meseca uopste ne iznenadjuje sadasnje stanje. U Srbiji se praktikovalo sve ono sto pogoduje sirenju virusa. A virus kaze: hvala lepo.

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

da ima crveno odeljenje a to je gde su zarazeni covidom, i narandzasto gde su ostali koji su sumnivi i imaju blaze posledice. 

 

Cekaj, jel su u narandzastom zajedno oni koji su sumnjivi i oni sa blazim simptomima? U tom slucaju bi neko ko je "sumnjiv" a strpan tu i zakaci koronu od ovih sa blazim simptomima trebao da tuzi bolnicu.

Link to comment
Share on other sites

Oni koji jos nemaju covid-19 , pozitivni su ali se jos bolest nije razvila.

 

Kaze da ovi sto su na kiseoniku, tezi slucajevi, dobijaju infuziom vitamin c i neki antibiotik ( zaboravio sam koji). To je kao terapija za sve. Zavisi od tezine slike 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Aha, ok, posto od svega toga imamo samo njihove reci, nikakve validne podatke.

 

mislim da je to bilo na N1 danas, uhvatio sam u prolazu samo taj detalj. medjutim nije mi se cinilo da izmislja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Oni koji jos nemaju covid-19 , pozitivni su ali se jos bolest nije razvila.

 

Kaze da ovi sto su na kiseoniku, tezi slucajevi, dobijaju infuziom vitamin c i neki antibiotik ( zaboravio sam koji). To je kao terapija za sve. Zavisi od tezine slike 

znaci, nema razlike u terapiji u zavisnosti od faze bolesti?

nekako bi mi bilo logicno da u ranijoj fazi daju onaj malarija lek (jer remdesivir definitivno nije na raspolaganju u Srbiji), a kasnije da daju onaj steroid koji su Britanci preporucli.

 

da li su dobili neke instrukcije od nekoga kako da lece pacijente? ima li uopste u Srbiji nekakve razmene informacija medju medicinskim osobljem, koordinira li neko to ili se svaka bolnica snalazi kako zna i ume? zna li neko da li iko u Srbiji pokusava da kontaktira kolege iz drugih zemalja (prvenstveno mislim na EU) i pita za savet? cini mi se da su lekari sirom sveta korigovali neke inicijalne terapije (primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

(primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

 

Cuo sam od najdraze taste (koja je medicinska sestra u jednoj vecoj beogradskoj kovid bolnici) da je trenutan stav da je za kovid pacijente blagotvoran i sedeci polozaj. Inace, juce i danas su posle duze vremena imali i prilican broj slobodnih kreceta.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

znaci, nema razlike u terapiji u zavisnosti od faze bolesti?

nekako bi mi bilo logicno da u ranijoj fazi daju onaj malarija lek (jer remdesivir definitivno nije na raspolaganju u Srbiji), a kasnije da daju onaj steroid koji su Britanci preporucli.

 

da li su dobili neke instrukcije od nekoga kako da lece pacijente? ima li u opste u Srbiji nekakve razmene informacija medju medicinskim osobljem, koordinira li neko to ili se svaka bolnica snalazi kako zna i ume? zna li neko da li iko u Srbiji pokusava da kontaktira kolege iz drugih zemalja (prvenstveno mislim na EU) i pita za savet? cini mi se da su lekari sirom sveta korigovali neke inicijalne terapije (primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

Verovatno ne. Ono što ljudi sa strane, koji ne žive ovde brzo zaborave je da ovde postoji značajan broj ljudi, tzv "srednji stalež" koji već ima Pavlovljev refleks da sve što dolazi od vlasti prvo moramo da nađemo skriven interes koji stoji iza toga, pa da to prvo obradimo kritički, i na kraju doživimo kao naprevdu, namet, stegu, i svakako neopravdano trenutku. Godinama smo izloženi onom što  se u marksizmu definisalo kao otuđenje, pa je država, njen aparat, sve što makar miriše na budžet jedna strana društva, a sve ostalo druga strana.

Otud i otpor prema merama, nije to ništa lično, Pavljovljev refleks, kombinovan sa očiglednim prekršajima lepog ponašanja, i ubaci u čorbu Dariju, Kona i Nestora, i imaš to što imaš.

Nema te pandemije i tragedije koja će da me natera da na trenutak pomislim na krizni štab ima neku dobru ulogu, i da donosi mere na dobro građana, ne da mi životno iskustvo. Na kraju ove priče stoji i koren, zato je u Srbiji tako teško i mučno sprovoditi bilo kakav zakon, propis, od saobraćajnih pravila na ovamo jer ona su prisila "njih" usmerena prema "nama". Tako da i ovo nošenje maski, distanca, ovi kretenski spotovi sve je to pritisak njih na nas, da opstanu eto još malo, i da nas kinje.

Doduše kako mi ne verujemo njima ne veruju ni oni nama, pa nas razvlače kojekakvim etičkim načelima (kao da bilo kakva vlast u Srbiji imala ikada kakva etička načela, pa se eto sns bulumenta dosetila) tipa: "Budimo odgovorni" "Neodgovorno ponašanje" "Disciplina" a oni svakodnevno, na naše oči rade upravo suprotno da pothranjuju tu zver zvanu država u kojoj  je njima dozvoljeno da se izvuku iz svega što nama nije.

Kako je užasno živeti u polarizovanoj zemlji po ovoj granici, nigde načela, nigde ičega samo prosto mi ili oni, gde oni uvek pobede. 
p.s. otkad nema SFRJ, kakva je takva bila opterećena dubokom neslobodom i verovatno pogrešnom ideologijom imala je nekakav socijalni lepak koji je vuka društva unapred, a u zadnjim godinama više čak i ne, ali zaostajanje za stvarnim svetom nije bilo tako veliko kao što je Srbija daleko danas.

Moj @Vjekoslav u tome, možda, mogu da razumem i ove brojke koje smo analizirali obojici i nismo našli paralelu. Ne sa Danskom, sa bilo kojom zemljom u Evropi, osim možda Severne Makedonije. Sličnost u neuspehu protiv pandemije nas i komšija vodi nas do sledećeg zaključka, da je i Makedonija polarizovano društvo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

http://nebojsazelenovic.rs/otvoreno-pismo-premijerki-nije-moguce-ziveti-u-lazi-i-izboriti-sa-virusom/

 

Quote

„Poštovana gospođo Brnabić,

 

Zgrožen sam Vašom kvalifikacijom da „krizu pokušavam da iskoristim za politički obračun i dobijanje političkih poena“.

 

Vi ovakvim izjavama nastavljate da ugrožavate živote i zdravlje građana Šapca i da otežavate borbu protiv zaraze. To je isto učinio i Aleksandar Vučić, predsednik Republike, kada je 04. jula ove godine izjavio da sam ja izmislio vanrednu situaciju u Šapcu. Toga dana odbornici Srpske napredne stranke u Skupštini grada Šapca nisu glasali za potvrđivanje Odluke o uvođenju vanredne situacije u gradu. Tada su nam i Vučić i odbornici njegove stranke poručili da, ustvari, ne treba ništa posebno da preduzimamo u borbi protiv ove zaraze u Šapcu.

 

Nije moguće živeti u laži i tako se izboriti sa virusom. Mi u Šapcu saopštavamo istinu svojim građanima i suočavamo se sa činjenicama. Činjenice u ovoj borbi dobijaju se testiranjem, utvrđivanjem ko je bolestan i trenutnim započinjanjem lečenja inficiranih pacijenata. U najkraćem roku utvrđuju se kontakti osoba koje su dobile pozitivan test i uspostavlja se samoizolacija kontakata. Ovde je reč o zaraznoj bolesti.

 

Za pravo nam je dao i dr Predrag Kon svojom izjavom od 14. jula ove godine, kada je rekao da se sa kovidom možemo izboriti samo preventivno i da je strategija u toj borbi „izolacija bolesnih i karantin kontakata“.

 

Mi u Šapcu ovu borbu vodimo sistemski i danas u našem gradu ima više od 900 pozitivnih i 1800 osoba u samoizolaciji kao kontakti kovid pozitivnih osoba.

 

Tačno je da je odlukom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede analizu testova obavlja Veterinarski specijalistički institut u Šapcu i to je jedino tačno u celom pismu. Sve ostalo što ste naveli nije istina.

 

Mi od 24. juna svakoga dana tražimo od nadležnih ustanova, Zavoda za javno zdravlje Šabac i Ministarstva zdravlja, da nam se obezbedi dovoljan broj testova.

 

Tog dana, dakle 24. juna ove godine, Kovid ambulanta Doma zdravlja u Šapcu prima 77 pacijenata na pregled, traži se od Zavoda za javno zdravlje 30 testova, a na raspolaganju ima tri. Sledećeg dana javlja se 94 pacijenta na pregled, traži se najmanje 30 testova, a dobijaju 13 testova. Dva dana kasnije, 28. juna, tražili smo 50 testova, dobili 11, a javilo se 66 osoba sa tegobama koji ukazuju na korona virus. Narednog dana u Kovid ambulantu došlo je čak 116 pacijenata, na raspolaganju je bilo 15 testova, a i za taj dan smo tražili 50. Poslednjeg dana juna pregledan je 131 pacijent, a na raspolaganju je bilo 17 testova od traženih 80. Za 01. jul smo tražili 70 testova, dobili 17, a javilo se 136 osoba sa simptomima infekcije korona virusom.

 

Pošto Zavod za javno zdravlje Šabac nije bio u stanju da u redovnoj proceduri reši problem, mi smo krenuli u potragu za testovima.

 

Obratili smo se ambasadama Evropske unije, SAD, Kanade i Australije tražeći testove. Trećeg jula u 11 časova dobili smo ponudu od kanadskog dobavljača preko Ambasade Kanade u Srbiji za 150 testova uz mogućnost da nam isporuči dodatan broj testova u roku od sedam dana po ceni od 16.5 evra. Ambasada nas je takođe obavestila da od ovog dobavljača možemo nabaviti onoliku količinu testova kolika je potrebna za zdravstvenu zaštitu građana Šapca. Dakle, bez ikakvog ograničenja.

 

Tada smo potvrdili porudžbinu, a dobavljač istog momenta obaveštava Ministarstvo zdravlja da je Gradu Šapcu prodato 150 testova. Isto popodne, u 17:30 časova dobijam poziv gospodina Milutinovića iz Veterinarskog instituta u kom me obaveštava da će Ministarstvo poljoprivrede obezbediti 2.000 testova koji će se analizirati u Veterinarskom institutu i da će sa radom početi 6. jula.

 

Neka svako prema svojoj savesti i zdravom razumu oceni da li bi Veterinarski institut ponovo počeo da radi laboratorijske analize PCR testova u Šapcu da nije bilo dobronamerne intervencije Ambasade Kanade u Srbiji.

 

Od 06. jula, svakog radnog dana, Veterinarski specijalistički institut obavi najmanje 90 analiza PCR testova. Prosečno je 70 odsto testiranih osoba pozitivno. Kontakti pacijenata se utvrđuju i određuje se njihova samoizolacija. To je sistemska borba na suzbijanju zaraze.

 

Postavljam Vam pitanje: Kako je moguće da je u Šapcu procenat pozitivnih 70 odsto, od onih koji su testitani, a u celoj Srbiji između tri i sedam odsto u zavisnosti od dana?

 

Molim uvažene epidemiologe koji se nalaze oko Vas u Kriznom štabu da razreše i ovu enigmu: Kako je moguće da u Šapcu bude 25 odsto ukupno pozitivnih u Srbiji, a da je udeo hospitalizovanih pacijenata u šabačkoj bolnici manji od tri odsto u odnosu na broj hospitalizovanih pacijenata u celoj Srbiji, dok je udeo preminulih pacijenata u Šapcu i pacijenata na respiratoru, u odnosu na ukupan broj u Srbiji, manji od 2 odsto? Kako je ovo moguće ako je u Šapcu 25 odsto pozitivnih u odnosu na ukupan broj pozitivnih koji svakoga dana javno saopštavate?

 

Bilo je potrebno tri sedmice vremena i napora da bismo se izborili za priliku da utvrdimo ko je zdrav a ko bolestan u Šapcu.

 

To je istina.

 

Vaše otpužbe da koristim laži za medijsku kampanju i to što se zaklanjate iza lekara neću ni da komentarišem. Od Vas tražim da govorite istinu građanima Srbije o stanju u Šapcu ali i celoj zemlji.

 

Šabac, 15. jul 2020. godine                                                                                                                                                           Nebojša Zelenović, gradonačelnik Šapca“

 

  • Like 7
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, wwww said:

znaci, nema razlike u terapiji u zavisnosti od faze bolesti?

nekako bi mi bilo logicno da u ranijoj fazi daju onaj malarija lek (jer remdesivir definitivno nije na raspolaganju u Srbiji), a kasnije da daju onaj steroid koji su Britanci preporucli.

 

da li su dobili neke instrukcije od nekoga kako da lece pacijente? ima li u opste u Srbiji nekakve razmene informacija medju medicinskim osobljem, koordinira li neko to ili se svaka bolnica snalazi kako zna i ume? zna li neko da li iko u Srbiji pokusava da kontaktira kolege iz drugih zemalja (prvenstveno mislim na EU) i pita za savet? cini mi se da su lekari sirom sveta korigovali neke inicijalne terapije (primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

 

Zena od mog brata od strica je od utorka u bolnici, ima pocetnu upalu pluca i dobija favipiravir i danas pocela hlorokin (bolnica u Sremskoj Mitrovici)

Tatin brat od strica, u istoj bolnici, pre vise od 2 nedelje primljen zbog pocetne upale pluca, dobijao azitromicin.

Ne deluje da imaju neki protokol...

Inace, koje je tamo ludilo i zbunjenost pokazuje i slucaj tih mojih rodjaka:

1. taj stric je primljen pre vise od dve nedelje u bolnicu u SM, i posle 3-4 dana kad je dobio pozitivan test, prebace ga u KCV u NS. Kad je NS poceo da se puni prosle nedelje, njega (kao laksi slucaj) prosli petak vrate u SM. Njegova cerka pre neki dan zvala da vidi kad ce mu raditi test jer je proslo dve nedelje, oni kazu:"Pa nije, on je tek od petka u bolnici.". Apsolutno izignorisali cinjenicu da je covek vec bio i u SM i u NS u bolnici. 

2. Stric i ta bratova zena se isto prezivaju. Danas cerka od mog strica zvala da vidi sta se desava, kad ce ga testirati, pustati kuci, kaze lekar:"Pa mi mu danas pocinjemo hlorokin". Ona skocila, trazila milion lekara da vidi sta se desava - oni pomesali rezultate od bratove zene i od strica.

😞

 

 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wwww said:

znaci, nema razlike u terapiji u zavisnosti od faze bolesti?

nekako bi mi bilo logicno da u ranijoj fazi daju onaj malarija lek (jer remdesivir definitivno nije na raspolaganju u Srbiji), a kasnije da daju onaj steroid koji su Britanci preporucli.

 

da li su dobili neke instrukcije od nekoga kako da lece pacijente? ima li uopste u Srbiji nekakve razmene informacija medju medicinskim osobljem, koordinira li neko to ili se svaka bolnica snalazi kako zna i ume? zna li neko da li iko u Srbiji pokusava da kontaktira kolege iz drugih zemalja (prvenstveno mislim na EU) i pita za savet? cini mi se da su lekari sirom sveta korigovali neke inicijalne terapije (primenjuju ono sto se, na osnovu iskustva, pokazalo kao efikasnije, npr. ono sa lezanjem na stomaku, stavljanje na respirator sto kasnije uz verovatno promene nekih protokola sta i kako raditi pre toga).

 

Tako lece samo one pacijente koji su u losem stanju, tj sa covid-19 i koji se nalaze na kiseoniku. Pa valjda su dobili instrukcije da ih tako lece, vitamin c i taj antibiotik. Kolicina, tj jacina doze zavisi od stanja obolelog. Za ove koji su samo pozitivni a jos nisu se razboleli od covid-19 nisam pitao kako ih lece, zaboravio sam.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Tako lece samo one pacijente koji su u losem stanju, tj sa covid-19 i koji se nalaze na kiseoniku. Pa valjda su dobili instrukcije da ih tako lece, vitamin c i taj antibiotik. Kolicina, tj jacina doze zavisi od stanja obolelog. Za ove koji su samo pozitivni a jos nisu se razboleli od covid-19 nisam pitao kako ih lece, zaboravio sam.

Iz prve ruke: Hanuma je pozitivna i dobila je da pije vitamin D, vitamin C, cink i aspirin i da odmara sto vise.

Sinko je negativan, a mene nisu hteli da testiraju posto nemam simptome.

 

  • Like 1
  • Tuzno 16
Link to comment
Share on other sites

A bre ljudi, polako s` tu tugu: dok god mi se obraca sa prilogom kao konjino neopevana, dzukelo lenja, idiote nepelcovani..., hanuma je dobro - iako je pozitivna.

Pojacao sam joj hranu sa przenom slaninom, belim lukom, sirom, suvim mesom i salatama, tako da i komarci beze iz kuce.

Bice sve ok - ona je moja ovcica, a ja sam njen ovan.

  • Like 15
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...