Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

Zvalavljenje i lizanje relikvija se svakodnevno desava po svim bogomoljama, ovo u Iranu me ni malo ne cudi.

 

pa zvalave se svake nedjelje i tu kod mene u Crkvi, u tzv. Europi. djeca i dalje uzimaju hostiju iz svecenickih ruku. mozes birati oces da ti on stavi Tijelo Isusovo Koronino diretamente na jezik / u usta, ili ces to sam napraviti, ali iz njegovih svetih ruku.

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sasa965 said:

Ako nije jasno,

pranje ruku vas štiti od: virusa , bakterija ,parazita ...?

Od čega?

 

 

Da je neko (o)prao ruke na onoj pijaci, Vi sada ne biste morali da postavljate ovo pitanje od milion dolara

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

Da je neko (o)prao ruke na onoj pijaci, Vi sada ne biste morali da postavljate ovo pitanje od milion dolara

Mi predstavnici kulturnog sveta nebi najebali da je neko oprao ruke ?

To je ideja?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

Kapljično i aerosol nisu sinonimi.

 

Nisu. Ali oba nacina mogu dovesti do infekcije ... Coronaviruses are common and spread through being in proximity to an infected person and inhaling droplets generated when they cough or sneeze, or touching a surface where these droplets land and then touching one's face or nose.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Kakogod. Ja napisah sta sam saznala, a ti kako zelis. 

Info od pouzdanih izvora iz posla ?

Just now, Denis Jasharevic said:

Nisu. Ali oba nacina mogu dovesti do infekcije .

Znači sluzokoža.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

SPRECAVANJU SIRENJA VIRUSA vise nego sto ce te direktno zastititi

Mene ne štiti ali štiti druge.

Čitaš li šta napišeš?

3 minutes ago, Plavi Golub said:

Meni je info dovoljno pouzdan

Znači iz posla , u redu je.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:

Znači iz posla , u redu je.

 

Sa posla je utoliko sto je rec o relativno zdravim ljudima koji zbog posla cesto putuju (dosta u Aziju) i kojima su predocene neke mere preventive. Cesto pranje ruku i dezinfekcija pomaze.

 

Ukoliko imate neke medicinske probleme koji vam slabe imunitet, treba vam savet lekara. Ja to nisam i ne radim u medicinskoj ustanovi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sasa965 said:

Mene ne štiti ali štiti druge.

Čitaš li šta napišeš?

 

 

Ja nijednog trenutka nisam tvrdio da sam epidemiolog. Nemam pojma koliko dugo i pod kojim uslovima temperature/vlage/svetlosti taj virus moze preziveti.

 

Ja ne ulazim u to da li ces ga udahnuti sa jastuka jer nisi oprao ruke, cackati nos ili ces ga podici sa tepiha kada budes usisavao sutra i udahnuti ga  ...... to su putevi gospodnji :s_d:  ...... a taj isti gospod vodi i tebe u tvojoj bandoglavosti da nam dokazes kako su svi debili sto preporucuju sto cesce pranje ruku, a ti si nas Tesla Nikolica koji nas cuva od te svetske rukoperacke zavere.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izaberi koji ti se procenat vise svidja ..... ako treba jos 100-200 linkova sa imenima istrazivaca i linkovima na studije samo reci, bas mi je dosadno danas ....

 

Handwashing can reduce the risk of respiratory infections by 16%.

 

Evidence suggests that washing hands with soap can cut the respiratory infection rate by up to 25%.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sasa965 said:

Mislio sam na nekog virusologa.

Ovo je onako protiv panike.


Nije protiv panike vec kao vid samozastite i zastite drugih. Ljudi rade, firme rade, putuje se, show must go on. Panicarenje je besmisleno i kontraproduktivno.
 

Vecina onih sa kojima sam radila i radim ima i u redovnim uslovima prilicnu rutinu u pranju ruku i uopste higijeni iako cesto radi u terenskim i poluterenskim uslovima. Odsustvovanje kosta prilicno.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Nemam pojma koliko dugo i pod kojim uslovima temperature/vlage/svetlosti taj virus moze preziveti.

Ovo je jedino tačno od svega što si napisao.

Ima li nešto da znaš? 

 

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

a taj isti gospod vodi i tebe u tvojoj bandoglavosti da nam dokazes kako su svi debili sto preporucuju sto cesce pranje ruku,

U gospoda i sreću se ne uzdam.

Više volim da znam.

12 minutes ago, Denis Jasharevic said:

svi debili 

Nisu debili već sprečavaju paniku

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Odsustvovanje kosta prilicno.

E ovo je u metu.

Posao ne sme da trpi . Po cenu nekoliko obolelih .

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

zaberi koji ti se procenat vise svidja

16 ili 25 , koliko?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sasa965 said:

Ovo je jedino tačno od svega što si napisao.

Ima li nešto da znaš? 

 

U gospoda i sreću se uzdam.

Više volim da znam.

Nisu debili već sprečavaju paniku

 

Sprecavaju paniku tako sto su stotine studija pre korona virusa dokazale da pranje ruku smanjuje rizik od respiratornih infekcija za 16 do 25% ?!?

 

Sta bih za kraj ove "diskusije" rekao ..... Ima jos jedan, manje poznat nacin prenosenja infekcija i zove se nebeska transmisija .....  tako se prenosi srbizam.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Sta bih za kraj ove "diskusije" rekao ..... Ima jos jedan, manje poznat nacin prenosenja infekcija i zove se nebeska transmisija .....  tako se prenosi srbizam.

Stručnjak za srbizam . Sad znam gde si ekspert.

Dobro je znati nešto no ništa.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Denis Jasharevic said:

a ti si nas Tesla Nikolica koji nas cuva od te svetske rukoperacke zavere.

Nikom  ja nisam ništa savetovao.

A u duhu blaženo počivšeg b92 foruma moram da napišem da si  funkcionalno nepismen.

Ne razumeš pročitano.

Kraj

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sasa965 said:

Stručnjak za srbizam . Sad znam gde si ekspert.

Dobro je znati nešto no ništa.

 

Ja kao doktor :s_d: moram da verujem svetskoj zdravstvenoj organizaciji i njenom direktoru za svetske zdravstvene krize ..... Michael Ryan-u, a ne Sasi965 :roflmao:

 

Zamisli sta kaze ta budala ....... POGLEDAJTE OVDE (FOTO/VIDEO) ...ahttps://www.google.com/amp/s/www.nbcnews.com/news/amp/ncna1144346 WHO official said.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Koliko dugo jedna maska moze uopste da se koristi.:smiley33:

Ovde bih se slozio sa jaranom :s_w: pranje ruka poslije svakog dolaska kuci bi trebalo da uveliko smanji sanse da se dobije i obican grip, a kamoli nesto drugo.

Svako od nas nesvjesno dotice lice na stotine puta dnevno, cacka usi, nos, brise usta, grize nokte, ko vec kakvu naviku ima, sasvim dovoljno da virus nadje svoje utociste u sluzokozi.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cyber said:

Ovo je idealna prilika da ”poslednji covek” nauci da redovno pere ruke, jer to nije samo stvar elementarnog kucnog vaspitanja vec i obzira prema drugima (da ne siri svoje vonjave bakterije).

 

Taj ”poslednji covek”, to inertno bice je opet uhvatio precicu i ispraznio lagere sa alko-gelom u celoj zemlji. Vecina upitanih u nekoj anketi misli da je gel za dezinfekciju ruku zamena za pranje ruku. Ovime nisam rekla da je pranje ruku lek za ovo sto je sada u punom jeku, rekla sam sve drugo.

 

Koliko ”poslednji covek” nema pojma o pranju ruku, toliko nema pojma ni cemu sluze maske koje su takodje razgrabljene iz, mahom, sebicnih razloga te ni njih nema vise nigde. Panika i stihijsko ludilo umesto promisljanja. U vreme kada je informacija dostupna vise nego ikada u ljudskoj istoriji. 

 

Krajnje je vreme da "poslednji covek" shvati: Da bi zastitio sebe, mora da zastiti i druge.

Ovo zamešateljstvo je počelo sa reakcijom na citirani post.

Ideja je da mi lepi , pametni i namirisani stradamo od nekih tako prljavih i nekulturnih.

Te takve treba uvesti u red , oprati i namirisati da bi mogli da uđu u naš svet.

 

Pranje ruku i sve što je nastalo kasnije su  samo odjeci i reagovanja.

Ko u ,,Politici " onomad.

 

Koronaviride u uglavnom respiratorni RNA virusi.

Tropizam(afinitet) im je za respiratorni epitel.

Klinički simptomi su slični sezonskom gripu. Razlika je u virulenci .

Virulenca je po nekim podacima 35-40 puta veća a komplikacije izraženije(virusna upala pluća) i veći je procenat umrlih.

Deca oboljevaju retko , muškarci više od žena.

Brzinu razvoja bolesti treba sagledati iz vizure podataka da više od50% Kineza ima klinički i sub klinički dijabet.

 

Inficirate se tako što oboleli kine u vašem pravcu pa udahnete kapljice sluzi ili se one zalepe za konjuktivu.

Drugi način je aerosol u zatvorenoj prostoriji(kruzer)

Začkoljica je da postoje osobe koje nemaju kliničke znake bolesti a nosioci su virusa.

 

E sad vi perite ruke sve misleći da je to bog zna kakva odbrana.

Treba li prati ruke ?

Da

Samo u ovom slučaju slaba je vajda.

 

I da ponovim , uputstva WHO su usmerena protiv širenja panike.

Ko hoće da se zaštiti bolje da ne ide u države gde se bolest pojavila i da se pomoli ako veruje.

 

 A WHO u januaru preporučuje da se ne obustavljaju letovi ka Kini.

 

 

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...