Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 hours ago, Angelia said:

maske

 

7 hours ago, vilhelmina said:

maske

 

el probao neko kihnut dok ima tu masku? ja i inace cesto, dakle kad sam potpuno zdrav, kisem. i to rafalno, zna potrajati i po nekoliko minuta. i moj stari takodjer (mozda je genetski). i obzirom da takve maske nosim svaki put kad nesto prasnjavo radim, mogu reci da je to jedan nezaboravan dogadjaj. mislim, kad kihnes u masku. ko da te je krava mlatnula mokrim repom po licu. al opet, koji je (epidemioloski) smisao nositi masku ako ces ju skidati svaki put kad ti dodje da kihnes. blesavo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

el probao neko kihnut dok ima tu masku? ja i inace cesto, dakle kad sam potpuno zdrav, kisem. i to rafalno, zna potrajati i po nekoliko minuta. i moj stari takodjer (mozda je genetski). i obzirom da takve maske nosim svaki put kad nesto prasnjavo radim, mogu reci da je to jedan nezaboravan dogadjaj. mislim, kad kihnes u masku. ko da te je krava mlatnula mokrim repom po licu. al opet, koji je (epidemioloski) smisao nositi masku ako ces ju skidati svaki put kad ti dodje da kihnes. blesavo.

 

 

:lol_2: Kako si me dobro nasmejao. Ja nikad nisam ni nosila te maske, tako da stvarno ne znam, ako mislim da imam neki virus ja izbegavam kontakt sa ljudima.

A inace znam da kijam tako isto ko ti rafalno, na sunce, ili hladan vazduh.

Ali znam da je maska upravo da te zaustavi da ne kijas van nje i das nekom virus.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

A i kad ih vidim to je cesto neko Azijskog porekla, sta je iza toga nemam pojma

Jako često sam viđao goste iz Azije sa maskama i pre početka epidemije. Moja pretpostavka je da imaju naviku da nose maske svaki put kada su prehlađeni/gripozni, što je jako pohvalno.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Laki Juan said:

Jako često sam viđao goste iz Azije sa maskama i pre početka epidemije. Moja pretpostavka je da imaju naviku da nose maske svaki put kada su prehlađeni/gripozni, što je jako pohvalno.

 

😂 Jako losa pretpostavka. Znas koliko ih zanima da ne zaraze druge - nula. Tacnije, minus beskonacno. Oni to nose i u sred leta., folklorno-modni detalj, osim toga uzasno jako zele da zive 100+ godina.

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Oh boy...Italijani večeras u 6 prijavili novih 239 slučajeva i novih 8 mrtvih (29 total).

 

I dok se u Kini situacija, očekivano, smiruje i brojke rapidno padaju...ovo sa Italijom će biti noćna mora. A kao šlag na tortu:

 


Ako se ovo ispostavi kao tačno...

 

Italijani nisu primer preterano organizovanog i odgovornog naroda ali su ipak ozbiljna država...ovo ne daj bože ovde da se desi...kamen na kamenu ne bi ostao...

Edited by Eddard
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

U Italiji trenutno ima 1049 zaraženih, a 50 je ozdravilo: http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=italiano&id=5351&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto

 

Ovo je sajt italijanskog ministarstva zdravlja, a podaci su od 29.2. u 18h.

 

Zanimljivo, italijanski sajt civilne zaštite, gde objavljuju podatke, pa i danas u 18, odjednom obrisao vest koju sam preneo i sad ima samo total. Kako god, Žabari moraju ovo da zaustave.

 

Btw, u Bonu se pojavio jedan slučaj, koji je bio na nekom muzičkom festivalu u Holandiji..biće belaja ako se tamo proširilo.

 

@Plavi Golub može i vrlo brzo, zavisi od stanja organizma i imuniteta i koliko je odmakla bolest. Ima slučajeva i za manje od 7 dana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Zanimljivo, italijanski sajt civilne zaštite, gde objavljuju podatke, pa i danas u 18, odjednom obrisao vest koju sam preneo i sad ima samo total. Kako god, Žabari moraju ovo da zaustave.

 

Btw, u Bonu se pojavio jedan slučaj, koji je bio na nekom muzičkom festivalu u Holandiji..biće belaja ako se tamo proširilo.

 

@Plavi Golub može i vrlo brzo, zavisi od stanja organizma i imuniteta i koliko je odmakla bolest. Ima slučajeva i za manje od 7 dana. 

Der infizierte Mann aus Bonn habe in Gangelt im Kreis Heinsberg Karneval gefeiert, sagte die Sprecherin. Bisher haben alle nun fast 40 Infektionsfälle in Nordrhein-Westfalen einen Bezug zum Kreis Heinsberg, wo auch der 47-Jährige, der als Erstinfizierter in dem Bundesland gilt und weiter in der Uniklinik Düsseldorf behandelt wird, mit Hunderten Menschen Karneval feierte.

 

Taj u Bonu nije bio na festivalu u NL, vec na karnevalu u Heinsbergu u DE

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, NMX said:

Oh boy...Italijani večeras u 6 prijavili novih 239 slučajeva i novih 8 mrtvih (29 total).

 

I dok se u Kini situacija, očekivano, smiruje i brojke rapidno padaju...ovo sa Italijom će biti noćna mora. A kao šlag na tortu:

 


Ako se ovo ispostavi kao tačno...

 

Italijani nisu primer preterano organizovanog i odgovornog naroda ali su ipak ozbiljna država...ovo ne daj bože ovde da se desi...kamen na kamenu ne bi ostao...

Ako se ovo ispostavi kao tačno, znači da je virus već mutirao, što je jako zabrinjavajuće, obzirom na brzinu mutacije. Ipak mislim da je ovo preterivanje.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Laki Juan said:

Ako se ovo ispostavi kao tačno, znači da je virus već mutirao, što je jako zabrinjavajuće, obzirom na brzinu mutacije. Ipak mislim da je ovo preterivanje.

Meni je vec palo na pamet da je mutirao, prijavljuju se slucajevi koji nemaju pocetak u Kini, ili barem ne mogu da nadju pocetak.

 

Ok, ovo su komentari od lekara iskusnog u oblasti, pa ako on gresi:

- Virusi ovog tipa koji se brzo sire i zahtevaju nosioca, generalno nemaju visoki % smrtnosti

- Virus ce da uspori sa lepsim vremenom, ne bih da ulazim u objasnjenje (nemam pojma ni da li sam ga ja shvatila) - ali nema nikakve veze sa imunim sistemom (sto sam ja glupo mislila) nego kako virus izaziva oboljenje vs da si samo nosioc.

- Mozes da nosis virus, a da nemas simptome (nesto kao HIV i AIDS)

- % smrtnosti koji se objavljuju nisu tacni, posto niko jos nema pojma koliko je izlecenih, a ne zna se ni tacan broj obolelih ili nosioca.

- maske one obicne, nikoga ne stite od dobijanja virusa, pomazu da ga nekom ne damo.

 

generalni komentar - suvise panike. Da li treba da pratimo instrukcije o pranju ruku, i da izbegavamo ugrozene grupa ako posumnjamo, ili da izbegavamo javne skupove - naravno.

 

13 hours ago, Don Laki Juan said:

Jako često sam viđao goste iz Azije sa maskama i pre početka epidemije. Moja pretpostavka je da imaju naviku da nose maske svaki put kada su prehlađeni/gripozni, što je jako pohvalno.

Ja nemam pojma za razlog samo sam primetila pojavu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kolege iz Shanghai (svi rade od kuće) poslali mi ovaj link, oni njega prate.

Dole ispod, na dijagramima, kliknuti na logaritamski prikaz. Koliko god da je novih u Italiji i Iranu, 95% je u Kini i tamo je dotok novih slučajeva zaustavljen. One na brzinu izgrađene bolnice u Wuhanu danas imaju oslobodjenih 5,600 kreveta i mali broj novih slucajeva.

 

Corona Virus Spread, Infections, Recoveries and Deaths

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da virus, kao i svaki grip, voli hladniju klimu. Oni milioni i milioni kineskih  turista u Thai i Vjetnamu u decembru i januaru nisu ostavili više od 60 slučajeva u obe zemlje (40 + 20) i nijedna smrt, Vjetnam se svi oporavili a u Thai uglavnom još je dvoje u teškom stanju.

 

Sapporo, to je ledara kao Anchorage, otkud tamo 66 slučajeva? Čak su dvoje Thai koji su bili na festivalu snega tamo fasovali virus. Sve se jače čuju oni koji tvrde da će u Aprilu virus nestati.

 

U Japanu sve škole zatvorene ceo mart. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

Izgleda da virus, kao i svaki grip, voli hladniju klimu.

 

 

Ja probala da pomenem gore, voli hladniju klimu jer mu treba hladnoca da se pretvori iz obicnog virusa u oboljenje, uz to u vecoj temperaturi zivi krace, znaci ne siri se istom brzinom. Meni su kao laiku probali da objasne da oko formule virusa, postoji neka membrana, koja na hladnom vremenu puca, i postaje virusno oboljenje.

 

Virusi nisu moj fah, u to se ne razumem, ali znam sta su mi rekli da ce verovatno biti kao SARS, dogodine se necemo secati da je bio corona virus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

zimi su ljudi cesce skupa u zatvorenim, grijanim prostorijama sa suhim zrakom, i ako je osnovni nacin prijenosa virusa kapljicni (kasljanje, kihanje, grljenje, ljubljenje (3x), rukovanje), logicno da su epidemije zimi. 

A hladnoca ne odgovara virusima? Da li to znaci da skijanje ili boravak vani u izuzetno hladnim uslovima ne pogoduje sirenju virusa?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, laki pepe said:

A hladnoca ne odgovara virusima? Da li to znaci da skijanje ili boravak vani u izuzetno hladnim uslovima ne pogoduje sirenju virusa?

Ako se ovaj virus bude ponašao kao ostali, onda mu visoke temperature neće odgovarati, što opet ne znači da će sasvim nestati na severnoj hemisferi. Virus se značajno brže širi u zatvorenim prostorijama, tako da leti čak i ako bude prisutan, neće se tako lako širiti. Ovo su naravno sve pretpostavke, pošto se virus ponaša čudno.

Ono što više brine su slučajevi da se virus vratio kod određenog broja ljudi koji su ga preležali. Ako ljudski organizam teško razvija imunitet na ovaj virus, onda je i pitanje koliko će vakcina da bude delotvorna, kao što ne postoji vakcina za HIV. Ali videćemo šta će vreme doneti.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Laki Juan said:

Ako se ovaj virus bude ponašao kao ostali, onda mu visoke temperature neće odgovarati, što opet ne znači da će sasvim nestati na severnoj hemisferi. Virus se značajno brže širi u zatvorenim prostorijama, tako da leti čak i ako bude prisutan, neće se tako lako širiti. Ovo su naravno sve pretpostavke, pošto se virus ponaša čudno.

Ono što više brine su slučajevi da se virus vratio kod određenog broja ljudi koji su ga preležali. Ako ljudski organizam teško razvija imunitet na ovaj virus, onda je i pitanje koliko će vakcina da bude delotvorna, kao što ne postoji vakcina za HIV. Ali videćemo šta će vreme doneti.

 

Inace procitam po nesto o virusu (uglavnom ovde) ne opterecujem se previse, ali posto si spomenuo vakcinu, ja sam nesto juce na netu naleteo da ce verovatno tretman za lecenje biti brze "osvojen" nego preventivna vakcina i da vec imaju neki lek koji je prvi favorit (nesto na slovo "r", ne secam se tacno). Takodje se ocekuje vakcina u rekordnom roku jer su bukvalno svi ukljucili sve svoje raspolozive resurse u trku. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, laki pepe said:

A hladnoca ne odgovara virusima? Da li to znaci da skijanje ili boravak vani u izuzetno hladnim uslovima ne pogoduje sirenju virusa?

 

Sunceva svijetlost unistava virus gripa. Odnosno UV zracenje. Za ovaj virus nema pouzdan podatak da l' ce se i on tako ponasati, za sad se samo nadaju da hoce.

 

7 hours ago, Angelia said:

- maske one obicne, nikoga ne stite od dobijanja virusa, pomazu da ga nekom ne damo.

 

Pa ni hirurg u operacionoj sali ne nosi tu masku da se ne bi zarazio od pacijenta, vec da tokom intervencije pacijentu nesto ne prenese.

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

uz novi virus stize nam i novi pojam -> infodemija.

 

Managing the 2019-nCoV ‘infodemic’ The 2019-nCoV outbreak and response has been accompanied by a massive ‘infodemic’ - an over-abundance of information – some accurate and some not – that makes it hard for people to find trustworthy sources and reliable guidance when they need it. Due to the high demand for timely and trustworthy information about 2019-nCoV, WHO technical risk communication and social media teams have been working closely to track and respond to myths and rumours. Through its headquarters in Geneva, its six regional offices and its partners, the Organization is working 24 hours a day to identify the most prevalent rumours that can potentially harm the public’s health, such as false prevention measures or cures. These myths are then refuted with evidence-based information. WHO is making public health information and advice on the 2019-nCoV, including myth busters, available on its social media channels (including Weibo, Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest) and website.

 

...

 

But we’re not just fighting an epidemic; we’re fighting an infodemic.

https://www.who.int/dg/speeches/detail/munich-security-conference

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Laki Juan said:

Ono što više brine su slučajevi da se virus vratio kod određenog broja ljudi koji su ga preležali. 

Nema tu odredjenog broja, nemojmo preterivati, to je nepotvrdjena informacija, a uz to moze i lako da bude greska.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Nema tu odredjenog broja, nemojmo preterivati, to je nepotvrdjena informacija, a uz to moze i lako da bude greska.

 

https://www.businessinsider.com/wuhan-coronavirus-risk-of-reinfection-2020-2

Što se tiče Osake, informacija je došla od strane japanskih zvaničnika, a ima i par slučajeva u Vuhanu.

Edited by Don Laki Juan
Link to comment
Share on other sites

Evo i u moj grad stigla.... Zena se javila u bolnicu 21 februara s respiratornim problemima i posto nije bila u kriticnim regionima ni u kontaktu s vec poznatim inficiranima, po protokolu je nisu testirali...posle testirali, videli da je pozitivna i bolnica je sad pod kljucem!

 

In Nederland zijn inmiddels tien mensen besmet met het nieuwe coronavirus. Dat aantal maakte het RIVM zondagmiddag bekend tijdens een persconferentie. De besmette patiënten komen uit Loon op Zand, Tilburg, Gorinchem, Coevorden en uit de omgeving van Amsterdam.

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...