Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Coronavirus hits headquarters of Ukraine church that opposed social distancing

https://www.thestar.com.my/news/world/2020/04/09/coronavirus-hits-headquarters-of-ukraine-church-that-opposed-social-distancing

Quote

KIEV (Reuters) - The coronavirus has infected 26 people at the thousand-year-old headquarters of Ukraine's Russian-backed Orthodox Christian denomination, which had urged worshippers to defy lockdown orders, according to figures released by the mayor of Kiev.

 

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-ukraine-easter/police-levy-fines-shut-monastery-as-ukraine-begins-orthodox-easter-under-lockdown-idUSKBN21Z30P?feedType=RSS&feedName=worldNews

Quote

One of the contagion hotspots has been a sprawling 1,000-year-old monastery complex in Kiev, where around a hundred people were infected and two died.

The monastery had initially criticized the government’s quarantine measures and urged people to continue going to church. The Kiev authorities have sealed off the complex.

“This whole situation demonstrates that your nationality, gender or religion are not important to coronavirus,” Zelenskiy said, alluding to the monastery. “It demonstrates that you cannot have a careless attitude towards the disease.”

The monastery is the headquarters of the Russian-backed wing of the Ukrainian Orthodox Church known as the Moscow Patriarchate, which has accused the Kiev government of “threats and blackmail” in trying to stop people going to church.

Its leader, Metropolitan Onuphriy, drew further scrutiny by suggesting that people would gather to celebrate Easter in the streets if they were not doing so in churches.

Archbishop Kliment, spokesman for the church, said by phone that the church was obeying the government’s quarantine rules.

 

“We try to comply with the requirements and let in no more than 10 people into each temple,” he said.

Asked about Onuphriy’s comments, Kliment said Onuphriy had not called people into the street but observed that they would do so themselves and would need to be handled properly.

“So it’s better to organise it correctly than to put your head in the sand and think that it’s not happening,” he said.

 

 bila i reportaza na France 24

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

 

Zato sto sad nekako u isto vreme olaksavaju mere. Isto su tako svi nekako u isto vreme uveli mere, a da su se do pre dva dana smejali virusu ( svi su se smejali, neko manje neko vise ). 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

 

Na osnovu toga što je Firer uklavirio da ovo stanje počinje polako da mu ljulja presto.

Kasapin i njegova medijska svita su udarali u sva zvona da je Srbija pobedila NATO, da se sva šteta obnovila "pre roka", pa je opet izgubio izbore, a malo kasnije i napipao fioku.

Milošu Obrenoviću pripisuju rečenicu "Dok god narod galami protiv vlasti, priteži. Ali kada narod zaćuti, odma' popuštaj!"

Moje skromno mišljenje je da je ovih dana počela da se čuje "tišina".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, goldberg said:

Stalno se pominje taj "herd immunity" ili "imunitet krda", pa se postavlja pitanje na koje se to krdo misli?

 

Na svetsko stanovnistvo? Stanovnistvo jedne zemlje? Stanovnistvo jednog grada? Jednog naselja?

 

Sta se desava ako je 80% Beogradjana prelezalo zarazu u odnosu na samo 20% ostatka Srbije? Sta se desava ako je 80% gradjana USA prelezalo zarazu i samo 20% Kanadjana?

U globalu ali imaš poentu. Ako je 80% u Beogradu preležalo zarazu onda Beograd više neće biti hotspot jer nema gde da se širi tamo, mada bio bi neki izolovan slučaj. Inače, imunitet krda zivisi od jedne velike pretpostavke: da preležiti bolest znači i doživotni imunitet, što još nije dokazano. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Zato sto sad nekako u isto vreme olaksavaju mere. Isto su tako svi nekako u isto vreme uveli mere, a da su se do pre dva dana smejali virusu ( svi su se smejali, neko manje neko vise ). 

 

Pa AV je rekao:"Ako sve bude išlo kako je išlo danas, počinje uskoro otvaranje radnji i ostalih objekata"

 

Sto mislite da sutra ne moze biti:"Planirali smo da otvorimo, ali vidite brojke, opet su skocile" ?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa AV je rekao:"Ako sve bude išlo kako je išlo danas, počinje uskoro otvaranje radnji i ostalih objekata"

 

Sto mislite da sutra ne moze biti:"Planirali smo da otvorimo, ali vidite brojke, opet su skocile" ?

 

Ja sam napisao da sve drzave najavljuju olaksavanje mera, isto kao sto su ih sve skoro u isto vreme i uvele. I sad kako su uvedene mere na npr 20 zarazeni (lupam) a olaksavanje mera se uvodi na 200 zarazenih?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ja sam napisao da sve drzave najavljuju olaksavanje mera, isto kao sto su ih sve skoro u isto vreme i uvele. I sad kako su uvedene mere na npr 20 zarazeni (lupam) a olaksavanje mera se uvodi na 200 zarazenih?

 

Gleda se, valjda, koliko 1 covek zarazi ljudi sad, i mislim da sad racunaju da je 1 na 1 (ili manje od 1), a bilo je da je 1 zarazavao 2 ili vise

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Magia said:


Apsolutno se slazem za policijski cas, ali otvaranje kafica, salona i teretana ovako rano je apsolutno bez ikakve logike. 

Nisu se setili da mogu ukinuti policijski cas bez otvaranja svega ostalog  :frusty:

 

kazu virus je oslabio i nece biti (toliko) teskih klinickih slika

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, McLeod said:

Ne mora. Da se pročisti malo, niko od ovih parazita nije potreban majcici Zemlji.

 

Nemojmo preterivati.

 

Nije epidemija Crne smrti. Od virusa umiru uglavnom osobe sa oslabljenim imunitetom.

 

Ovima sa slika najverovatnije nece biti nista, eventualno samo starijima medju njima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podrzavam: ukidanje zabrane kretanja.
Ne podrzavam: otvaranje trznih centara,uagostiteljskih objekata,kladionica i sl. Mislim da je za to jos uvek rano.

Mogu samo ponoviti ono sto sam rekao jos s pocetka situacuje. Na drzavne i epidemioloske vlasti se ne oslanjam. Pokusavam sam da budem odgovoran i disciplinovan jer samo tako mogu biti siguran da cu, eventualno, uspeti da se zastitim. To konkretno znaci da me nijedan od objekata koje sam naveo nece videti jos jedan dobar period. Kao sto sam i prestao da ih posecujem dosta pre nego sto su zatvoreni.

Zasto se sad,naprecac,sve zeli otvoriti,samo jedna rec nudi odgovor,a to je kampanja,tj.potreba da se pozuri sa izborima. Dozvoljavam da gresim i da svako misli drugacije,ali sve ovo je bilo izvedeno na nacin da se stavi u svrhu kampanje jednog coveka. "U vreme kada je trebalo da drzava preduzima hitne preventivne mere,gradjanima je porucivano da je korona najsmesniji virus u istoriji i celokupno gradjanstvo je obmanjivano u lagodnosti,sve dok nije zavrseno prikupljanje potpisa i pripremne predizborne radnje. Potom je uvedeno vanredno stanje,koje je isto tako upotrebljeno za predizbornu pozornicu na kojoj je nesmetano stajao samo jedan covek. Za Antivirusa Vrhovnog kriza je bila povod za najvecu mogucu funkcionersku kampanju,bez presedana u nasoj istoriji". 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Azazelkg said:

Похлепа + профит= корона.

                      Душан Ковачевић

Da li ce ikada nestati ovih kenjatora koji kenjaju protiv civizacije? Kako ih ne mrzi vise. Bilo ih je jos od stare Grcke i Rima, verovatno i u staroj Kini i Persiji itd. Kako im vise ne dosadi. Ako im ne valja civlizacija, sto se ne vrate u sume? Niko ih nije vezao valjda.

  

9 hours ago, Drakaris said:

...ovo je velika sprdnja od svih religioznih ljudi. 

 

Kaze se "sprdnja sa svim religioznim ljudima" . Nego, valjda ovi sto bas moraju da upraznjavaju rituale da bi dokazivali svoje vernistvo (uglavnom sebi) i nisu religiozni. Mozda nisu culi za onu "ne pravi sebi idola niti kakva lika, nemoj im se klanjati niti služiti" pa se zbog toga bave iskljucivo ritualima i tvrde da je to "biti vernik". Junacine su to.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Zasto se sad,naprecac,sve zeli otvoriti,samo jedna rec nudi odgovor,a to je kampanja,tj.potreba da se pozuri sa izborima. 

 

Posto on u kampanjama nista i ne otvara, vec samo najavljuje otvaranja, tako i ovo najavljeno otvaranje moze biti to.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ja sam napisao da sve drzave najavljuju olaksavanje mera, isto kao sto su ih sve skoro u isto vreme i uvele. I sad kako su uvedene mere na npr 20 zarazeni (lupam) a olaksavanje mera se uvodi na 200 zarazenih?

Zar Makron nije produzio mere do 15. maja, bez nekog obecanja da ce posle biti popustanja?

 

Koliko ja shvatam zemlje koje su primetile da se krive novih zarazenih (koje su identifikovali) ne penju tako brzo, su pocele eksperimentalno da malcice popustaju mere, uz stalni monitoring, pa ako krene naglo ubrzanje onda ce ponovo da zatvaraju. I svi sad gledaju sta se desava kod drugih: Nemci gledaju sta se desava u Danskoj s otvaranjem skola za mladju decu, gleda se sta se desava u Austriji, Nemackoj itd. Nema se druga opcija nego da se "ispipava" sta i kako dalje (i mora se pomiriti s nekim brojem umrlih).

U Nemackoj je sad kao R0=0,7. a uskoro se ocekuje da ce biti gotova aplikacija koja ce pomoci u pracenju kontakata, koja bi mogla da se primeni u celoj EU (bas tako rekose) - ova mera se sve vise shvata kao neophodna i stoga prihvatljiva.

 

Inace, u prosli ponedeljak (ovde bio oficijelno praznik zbog Uskrsa) prikazuju prilog na tv o stanju na holandsko-nemackoj granici.

Na autoputu znak: Ako putovanje nije neophodno molimo vas da ostanete kod kuce. Automobili se usmeravaju na sporednu traku. Holandska policija zaustavlja sve koji su krenuli iz NRW i pitaju koji je cilj putovanja, pa preporucuju da se vrate nazad.

Iz jednog auta (4 unutra) odgovaraju da idu da posete rodjake, policajka mu je objasnila da je to veliki rizik, kako za njih tako i za sve njih policajce i njihove porodice (na fin nacin im je objasnila da su bezobrazni sto ugrozavaju zdravlje i zivot i nje i njene porodice kao i njenih kolega), pa ga je lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku, sto su onda ovi i uradili.

Jedan par hteo da kupi u Venlou nesto za pokrivanje terase, lepo su zamoljeni da se vrate.

Jedan stariji covek kaze krenuo po neke lekove (zapravo vitmine i saplemente) za oca (koji onda mora da je jos stariji od njega), kaze jeftinije u Holandiji. Holandska policija ga je fino informisala da su apoteke u Holandiji zatvorene i lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku (sto je ovaj i uradio).

Dva tipa stavila bicikle na auto i krenula malo da voze bicikl po Holandiji, eto, "spontano" im to palo na pamet. Vratili ih nazad.

 

Nemci takodje zaustavljaju holandske automobile, ali imaju malo veca ovlascenja. Tako zaustavili nekog Holandeza koji je vracao svog rodjaka nazad u Nemacku. A posto je ovaj bio u Holandiji duze od 72 sata morace da ide u kucni karanin 14 dana (bez odlaska u prodavnicu ili drugog izlazenja iz kuce).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prvo da castitam svima koji slave,danasnji praznik...Hristos vaskrsnu...

Drugo,slazem se sa vecinom gore napisanog...

Celo delovanje Vucica tokom ove krize svodilo se i svodi se i dalje na samopromociju,cak i kada to direktno izaziva produbljenje krize...

Sada kada ostale zemlje u okruzenju najavljuju polako izlazenje iz krize,on mora pa makar se i epidemija ponovo razbuktala da ucini isto...

Ne sme dozvoliti da se pokaze kako su nasi susedi uspesnije i sa manje zrtava prebrodili epidemiju...

Ocekujem, kao sto vec i sada radi da pocne da dovodi u pitanje broj obolelih i preminulih u okruzenju,treba ocekivati veliki talas clanaka i izvestaja o tome u proSNS medijima...

Mene cak ne bi ni iznenadilo da sve restrikcije budu naglo ukinute tamo negde oko 1.maja,nevezano za broj novih slucajeva,jednostavno ce stelovati rezultate...

Nije bitno za njega,da li je stvarno epidemija zauzdana,bitno je jedino da on proglasenjem "pobede" po mogucnosti pre okolnih zemalja predstavi sebe kao "lidera u regionu"...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, goldberg said:

 

Nemojmo preterivati.

 

Nije epidemija Crne smrti. Od virusa umiru uglavnom osobe sa oslabljenim imunitetom.

 

Ovima sa slika najverovatnije nece biti nista, eventualno samo starijima medju njima.

Posto je jedan od faktora rizika i preterana kilaza (used nezdrave ishrane) koju cesto prati dijabetes, poviseni pritisak itd., a od toga pate i americki belci, bas kao i dobar deo ucesnika doticnog mitinga na slici, nije bas da ih ne moze zadesiti nezeljeni rezultat bliskog susreta treca vrste s najsmesnijim virusom na svetu.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uživajte u komentarima na linku ispod i posle da kukamo kako nam je Vučić kriv za sve. :classic_ninja:

 

Quote

Bil Gejts: Vakcina za 18 meseci, novac nije problem

Osnivač Majkrosofta Bil Gejts kaže da će za vakcinu protiv Kovida 19 trebati verovatno 18 meseci, ali da novac ne bi trebalo da bude problem za njeno razvijanje.

 

Sa ovakvim imbecilima sa pravom glasa, dobro se mi i držimo 

  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

Prošao je 15. april od PDV nema hleba. 
Ljudi su zaplašeni ne smeju ni u svoje voćnjake da odu. Jagode, višnje, trešnje, malina mora da se radi, hladnjače, izvoz, ogromne su pare u pitanju. Pijace ne rade. Mnogi žive od istih a i mi od njih. Seljak ako pukne, puklo je sve.

Privatni sektor puni budžet. 
Gorivo, struja...
Mora da se održe izbiri što pre.

...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, wwww said:

Inace, u prosli ponedeljak (ovde bio oficijelno praznik zbog Uskrsa) prikazuju prilog na tv o stanju na holandsko-nemackoj granici.

Na autoputu znak: Ako putovanje nije neophodno molimo vas da ostanete kod kuce. Automobili se usmeravaju na sporednu traku. Holandska policija zaustavlja sve koji su krenuli iz NRW i pitaju koji je cilj putovanja, pa preporucuju da se vrate nazad.

Iz jednog auta (4 unutra) odgovaraju da idu da posete rodjake, policajka mu je objasnila da je to veliki rizik, kako za njih tako i za sve njih policajce i njihove porodice (na fin nacin im je objasnila da su bezobrazni sto ugrozavaju zdravlje i zivot i nje i njene porodice kao i njenih kolega), pa ga je lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku, sto su onda ovi i uradili.

Jedan par hteo da kupi u Venlou nesto za pokrivanje terase, lepo su zamoljeni da se vrate.

Jedan stariji covek kaze krenuo po neke lekove (zapravo vitmine i saplemente) za oca (koji onda mora da je jos stariji od njega), kaze jeftinije u Holandiji. Holandska policija ga je fino informisala da su apoteke u Holandiji zatvorene i lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku (sto je ovaj i uradio).

Dva tipa stavila bicikle na auto i krenula malo da voze bicikl po Holandiji, eto, "spontano" im to palo na pamet. Vratili ih nazad.

Ма нису требали да послушају полицију, ко су они да им ускраћују основно људско право кретања из државе у државу 😉...

35 minutes ago, Milenko Puzigaca said:
1 hour ago, Azazelkg said:

Похлепа + профит= корона.

                      Душан Ковачевић

Da li ce ikada nestati ovih kenjatora koji kenjaju protiv civizacije? Kako ih ne mrzi vise. Bilo ih je jos od stare Grcke i Rima, verovatno i u staroj Kini i Persiji itd. Kako im vise ne dosadi. Ako im ne valja civlizacija, sto se ne vrate u sume? Niko ih nije vezao valjda.

  

Шта тачно није истинито у његовој изјави? Да није похлепе за новцем и профитом последице вируса би било далеко мање јер се на глобалном нивоу не би каснило са реаговањем и увођењем мера...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...