Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, mladenvzz said:

...Constantin,e da,današnji rezultati su dobri.Čini mi se da je u svemu tome

veliki udio našeg Štaba civilne zaštite.Naime,politika se potpuno izmaknula

od upravljanja ovom krizom.Od prvog dana su potpuno transparentni a i

stručni.Mislim da sam večinu njihovih konferencija za štampu odslušao,a što

da i radi besposleni,ali i disciplinirani,penzić u ovim vremenima.I danas,kad su

u najavi neka labavljenja,niti u jednom trenutku nisam čuo nešto u stilu, "pobjedili

smo koronu".Čak govore da su svjesni da će labavljenjem mjera mogući i nešto veći

brojevi oboljelih ali da su na to i spremni.Baš zbog njihove transparentnosti i stručnosti

stekli su autoritet u javnosti i sve što su tražili ili čak naređivali se u večini građanstva

prihvačalo.Sječam se kad je prof Markotićporučila građanima,"htjeli ste korona parti,imati

ćete ga".Naime,ujutro kad je odlazila na posao,i nadalje je primječivala okupljanje ljudi

na Trešnjevačkom placu.

Mene je uvijek najviše interesirao ovaj moj sjever,pogoto radi dnevnih i tjednih migracija.

No stradala je jedino  Krapinsko zagorska županija.U jedom trenutku imali su najviše

zaraženih na broj stanovnika.Danas im je prvi dan bez zaraženih.

Koliko sam ja ispratio sva ova dešavanja oko korone,može se reći,da se protiv ove pošasti

za sada možemo braniti metodama iz prošlih stoljeća,karantin,izolacija,samodisciplina itd.

Tu mislim da je naš Stožer odigrao veliku ulogu jer su mu ljdi vjerovali i prilično disciplinirano

slijedili njihove preporuke,apele pa i naredbe.

Bukvalno.

Citav svet nema trenutno nista efikasnije od karantina i sapuna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CLakiSH said:

Bukvalno.

Citav svet nema trenutno nista efikasnije od karantina i sapuna.

Mi smo našli još efikasniji način da se borimo protiv virusa...za jedan dan izlečeni ljudi....

https://direktno.rs/korona/268173/trbunje-majka-juce-bila-pozitivna-danas-nije.html?fbclid=IwAR2ejWl_QFk2pLmhqPJ_WxWaH8uSx0IW3XU35BFnh8U5rpcykXk5YAaYcUc

Sada se već vidi jasna strategija.....samo...hm

Quote

Jel ovo moguće ?

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Dok ne izmislimo nanocelije koje bi bile nasa "iznajmljena vojska" protiv svakog virusa ili bakterije, drugacije i ne mozemo.

Mislim da je Vučić na tragu, stavio je vojsku ispred staračkih domova, a građane utamničio u policijski čas.
Ako to nije recept...

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 

51 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Dok ne izmislimo nanocelije koje bi bile nasa "iznajmljena vojska" protiv svakog virusa ili bakterije, drugacije i ne mozemo.

Borg nanoprobes su zakon. Lepo sam ja rek'o jednom, u pitalici, ko bi izabrao da budeš iz Star Trek Universe - Borg. Napred naši :lol_2::lol_2:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...Constantin,e da,današnji rezultati su dobri.Čini mi se da je u svemu tome

veliki udio našeg Štaba civilne zaštite.Naime,politika se potpuno izmaknula

od upravljanja ovom krizom.Od prvog dana su potpuno transparentni a i

stručni.Mislim da sam večinu njihovih konferencija za štampu odslušao,a što

da i radi besposleni,ali i disciplinirani,penzić u ovim vremenima.I danas,kad su

u najavi neka labavljenja,niti u jednom trenutku nisam čuo nešto u stilu, "pobjedili

smo koronu".Čak govore da su svjesni da će labavljenjem mjera mogući i nešto veći

brojevi oboljelih ali da su na to i spremni.Baš zbog njihove transparentnosti i stručnosti

stekli su autoritet u javnosti i sve što su tražili ili čak naređivali se u večini građanstva

prihvačalo.Sječam se kad je prof Markotićporučila građanima,"htjeli ste korona parti,imati

ćete ga".Naime,ujutro kad je odlazila na posao,i nadalje je primječivala okupljanje ljudi

na Trešnjevačkom placu.

Mene je uvijek najviše interesirao ovaj moj sjever,pogoto radi dnevnih i tjednih migracija.

No stradala je jedino  Krapinsko zagorska županija.U jedom trenutku imali su najviše

zaraženih na broj stanovnika.Danas im je prvi dan bez zaraženih.

Koliko sam ja ispratio sva ova dešavanja oko korone,može se reći,da se protiv ove pošasti

za sada možemo braniti metodama iz prošlih stoljeća,karantin,izolacija,samodisciplina itd.

Tu mislim da je naš Stožer odigrao veliku ulogu jer su mu ljdi vjerovali i prilično disciplinirano

slijedili njihove preporuke,apele pa i naredbe.

 

5 hours ago, mladenvzz said:

...Hrvatska danas:

    -23 novozaražena(ukupno 1814)

   -1 umrli

   ozdravljenih 600

 

kod mene je opet nula zarazenih u zupaniji, jucer su dozvolili gradjanstvu lov i ribolov (pod posebnim uvjetima drzanja distance), najvecu gradsku pijacu su odavno otvorili (po meni prerano), sad imaju neke prijedloge da se nekoliko baranjskih opcina ujedine u jedno podrucje gdje im onda nece trebati e-propusnice za slobodno kretanje i poslovanje. u Covid centru KBC-a Osijek stanje je dobro, odnosno imaju dovoljno kapaciteta. medjutim, ne treba se zanositi, tu je bilo vise srece nego pameti. a ta "sreca" ima i svoje objasnjenje -> zivimo u provinciji, na rubu Evrope. da smo imali pocetni udar kao Talijani, ne bi nas niko spasio katastrofe, obzirom na (lose) stanje u zdravstvu i bolnicama. uostalom, pandemija jos nije prosla.

 

sa Srbijom se ne trebamo porediti, tamo je na vlasti ozbiljno bolestan psiho koji i inace opstaje u politici na tzv. "kriznom nivou" (tamo je kriza od 1987.) isto tako, Beograd je veliki grad, a Srbija puno vise centralizirana nego (dobrano centralizirana) Hrvatska, tako da je i teoretski nemoguce prekinuti dotok virusa u Beograd. civilna zastita i tamo postoji, sve su to ostaci SFRJ doktrine narodne obrane, medjutim u Hrvatskoj su dozvolili tim stozerima da rade svoj posao, a to nije slucaj u Srbiji, gdje je sumanuto Vucicevo politikantstvo vodilo glavnu rijec. da su u Hrvatskoj onako ludjacki zbunjivali narod, a zatim preko noci uveli vanredno stanje i policijski sat, sve sa zabranama izlaska iz stanova, ne bi na dobro izaslo. ljudi nisu stoka, ni u Hrvatskoj, ni u Srbiji. zato sam na samom pocetku ovog topika i onako ostro reagirao, kad su neki forumasi rekli da "to bas tako treba" (kad je murija mlatila nekog covjeka sa psom). ne treba. svaka akcija ima i reakciju. a pretjerana akcija ima i pretjeranu reakciju.

 

...

 

 

6 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

Sta mislite o ideji da doniranje plazme bude obavezno? I da se, na primer, donorima obezbede neke povlastice/olaksice?

 

6 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Nemoj da zezas, pitam ozbiljno 🙂 Da li je sa stanovista zakona, ljudskih prava i etike nesto tako moguce?

 

6 hours ago, vanjabarsa said:

kod nas je donacija organa i sad plazme na dobrovoljnoj osnovi, nema  nikakvih zakonskih ogranicenja.naravno pod uslovom da su donori zdravi tj. da krv nije inficirana hiv-om tecimo i td. inace je spanija prva na svetu po broju donorskih kartica ....

 

6 hours ago, ZiS said:

Nekoliko puta sam donirao, posto sam i dobrovoljni davalac krvi vec duzi niz godina...Ako pomaze, ja sam za, ako nista bar da se ljudima koji preleze ovo da do znanja da bi bilo dobro da to ucine, da spasu jos neki zivot...ne mozes nikoga naterati ili prisiliti ali mozes da pokusas da mu probudis neki osecaj solidarnosti...

 

5 hours ago, Zizu said:

Ne verujem da doniranje pravno moze biti obavezujuce

 

moze, sve ovisi o cemu se radi. Hrvatska je medju vodecim zemljama u svijetu po broju transplantiranih bubrega upravo zahvaljujuci zakonskim okvirima.

 

Član 1.

U Zakonu o uzimanju i presađivanju dijelova ljudskog tijela u svrhu liječenja (“Narodne novine” br. 31/80), član 2. Zakona mijenja se i glasi:

Dijelovi tijela s umrle osobe mogu se uzimati radi presađivanja nakon što se utvrdi smrt te osobe.

Nastanak smrti utvrđuje se prema propisima o medicinskim kriterijima i načinu utvrđivanja smrti osobe od koje se mogu uzimati dijelovi tijela radi presađivanja.

 

Član 4. mijenja se i glasi:

Dijelovi tijela s umrle osobe uzimaju se radi presađivanja, ako se umrla osoba za života nije tome izričito pismeno protivila.

Dijelovi tijela maloljetne umrle osobe, kao i osobe koja je bila duševno bolesna, mogu se uzeti radi presađivanja samo uz pristanak njenih roditelja ili bračnog druga ili punoljetnog djeteta ili staratelja.

 

https://www.hdm.hr/zakoni-i-pravilnici/

 

pitanje je dakako da li je tako nesto moguce sa plazmom.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 

Borg nanoprobes su zakon. Lepo sam ja rek'o jednom, u pitalici, ko bi izabrao da budeš iz Star Trek Universe - Borg. Napred naši :lol_2::lol_2:

 

Ma da ti kazem, u ovoj situaciji bih ja birao da budem Lurianac. Imaju 5-6 pluca i isto toliko srca, preveliki je to zalogaj za svaki virus 🙂

Link to comment
Share on other sites

...Vjeko,pisao sam isključivo o Hrvatskoj i njenim nošenjem sa ovom krizom.

Najviše znam o ovom mojem sjeveru.U mojoj županiji je bilo zaraženih 32,već 

tjedan dana ih je 22 ozdravilo.Danas je deseti dan bez zaraženih.I ja mislim

da su placevi prerano pušteni u pogon.Međimurska županija ima par zaraženih.

Najgore je bilo u Zagorskoj,oni imaju 113 zaraženih.Kod njih je sve krenulo sa

jednim poduzetnikom iz Pregrade koji se vratio iz Švicarske,koja tada još nije bila

tada na popisu država sa koronom.Taj čovjek se još desetak dana kretao po 

Zagorju i tek tada je osjetio simptome zaraze,u međuvremenu je bio u kontaktu sa mnoštvom ljudi.

Zagorci,pa i mi Varaždinci i Međimurci,imamo puno ljudi koji rade u Sloveniji a

žive u Hrvatskoj(dnevni migranti),ili,rade u Austriji a žive ovdje(tjedni migranti).

E,tih sam se bojao.Mi i Međimurci nismo od toga stradali ali Zagorci jesu.Tu su imali

još dva žarišta.Na sreću,uspjeli su to srediti,tako da su danas prvi puta na nula novozaraženih.

Bilo je interesantno pitanje na konferenciji za štampu danas kad su onog epidemiologa Pacaka

pitali,kako to da su Murter stavili u karantenu a Pregradu ne.Odgovor je bio da su 

postupali u skladu sa procjenama županijskih Štabova.Čini mi se da to govori o

decentralizaciji ali ipak se zna tko je šef.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja kad pogledam sve US vesti, imam osecaj ko da sam u kafani. Jedan vice daj turu ovde, drugi se nateze sa oce lockdown, nece lockdown, a neko se popeo na sto i zapevao....

NY i DC produzili lockdown do 15tog maja - nemam pojma zasto, vidoviti ljudi da se stanje nece popraviti do kraja meseca.

Iowa, i jos neke najavljuju ukidanje stay at home na kraju meseca.

U floridi otvaraju plaze.

South Dakota levi protestuju da se uvede lockdown (iako tamo i nema nekog zarista, osim ako krave nisu dobile virus), guvernerka ostro odbija.

U par drzava desni protestuju da se ukine lockdown.

 

Interesatna vremena.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ja kad pogledam sve US vesti, imam osecaj ko da sam u kafani. Jedan vice daj turu ovde, drugi se nateze sa oce lockdown, nece lockdown, a neko se popeo na sto i zapevao....

NY i DC produzili lockdown do 15tog maja - nemam pojma zasto, vidoviti ljudi da se stanje nece popraviti do kraja meseca.

Iowa, i jos neke najavljuju ukidanje stay at home na kraju meseca.

U floridi otvaraju plaze.

South Dakota levi protestuju da se uvede lockdown (iako tamo i nema nekog zarista, osim ako krave nisu dobile virus), guvernerka ostro odbija.

U par drzava desni protestuju da se ukine lockdown.

 

Interesatna vremena.

California, Oregon and Washington State se ujedinjuju. Muka mi je od nasih politicara, koji hoce svaku priliku da iskoriste da guraju svoje sumanute socijalne ideje. 

BS2

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, mladenvzz said:

...Vjeko,pisao sam isključivo o Hrvatskoj i njenim nošenjem sa ovom krizom.

Najviše znam o ovom mojem sjeveru.U mojoj županiji je bilo zaraženih 32,već 

tjedan dana ih je 22 ozdravilo.Danas je deseti dan bez zaraženih.I ja mislim

da su placevi prerano pušteni u pogon.Međimurska županija ima par zaraženih.

Najgore je bilo u Zagorskoj,oni imaju 113 zaraženih.Kod njih je sve krenulo sa

jednim poduzetnikom iz Pregrade koji se vratio iz Švicarske,koja tada još nije bila

tada na popisu država sa koronom.Taj čovjek se još desetak dana kretao po 

Zagorju i tek tada je osjetio simptome zaraze,u međuvremenu je bio u kontaktu sa mnoštvom ljudi.

Zagorci,pa i mi Varaždinci i Međimurci,imamo puno ljudi koji rade u Sloveniji a

žive u Hrvatskoj(dnevni migranti),ili,rade u Austriji a žive ovdje(tjedni migranti).

E,tih sam se bojao.Mi i Međimurci nismo od toga stradali ali Zagorci jesu.Tu su imali

još dva žarišta.Na sreću,uspjeli su to srediti,tako da su danas prvi puta na nula novozaraženih.

Bilo je interesantno pitanje na konferenciji za štampu danas kad su onog epidemiologa Pacaka

pitali,kako to da su Murter stavili u karantenu a Pregradu ne.Odgovor je bio da su 

postupali u skladu sa procjenama županijskih Štabova.Čini mi se da to govori o

decentralizaciji ali ipak se zna tko je šef.

 

procjene zupanijskih stozera idu na odobrenje nacionalnom stozeru. tako i treba biti, kada govorimo o pandemiji, jer ovi iz nacionalnog stozera imaju siru sliku. centralizacija je druga prica, i ekonomska i socijalna, nikad Hrvatska u svojoj povijesti nije bila ovoliko centralizirana. medjutim u Srbiji je centralizacija dovedena do apsurda, odnosno zatvorenog kruga iz kojeg je nemoguce izaci. svakako ne u sljedecih 50ak godina, a i to pod uvjetom da im tamo na vlast dodje svicarska administracija.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

 

NY i DC produzili lockdown do 15tog maja - nemam pojma zasto, vidoviti ljudi da se stanje nece popraviti do kraja meseca.

 

 

Mislis do kraja aprila? No way.

 

Sto se NY tice, pa nije moguce ni kraja maja. Statistika izgleda losije nego Italija. Italiji je krenula linija novozarazenih naglo gore oko 8. marta, dok je u NY-u tek 22. marta. 

 

Mada verujem i nadam se  da ce i NY moci da ublazi lock down negde oko druge polovine maja.

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, nonick said:

 

Mislis do kraja aprila? No way.

 

Sto se NY tice, pa nije moguce ni kraja maja. Statistika izgleda losije nego Italija. Italiji je krenula linija novozarazenih naglo gore oko 8. marta, dok je u NY-u tek 22. marta. 

 

Mada verujem i nadam se  da ce i NY moci da ublazi lock down negde oko druge polovine maja.

Pa da, zar onda ne bi trebalo da popusti lockdown dve nedelje kasnije od Italije? Iako sam ja vise gledala Spaniju kao model.

NYC je peak presao pre nedelju dana. Ili da barem sacekaju do tada i vide kakvo je stanje da odluce.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoe Bg said:

Svaka cast Nestorovicu sto moze svaki put da me sokira svojim izjavama. :18::smiley26:

 

Pa dokle će ovaj Nestorović da širi laži?! Kakav kvazi-stručnjak, fuj!

 

Čuj, virus slabi. Ne slabi virus nego radi izolacija pa se ne širi brzo. Ako bi sada skinuli sve te mere, opet bi se brzo širio.

 

Drugo, o kakvoj pobedi ovaj trabunja? Virus se jedino može pobediti ako steknemo "imunitet krda", a to se jedino postiže:


(1) Putem efektivne vakcine, koju ćemo možda imati za 18 meseci, u najboljem slučaju
(2) Infekcijom oko 70% stanovništva

 

Inače, ove social distancing mere nisu izdržive na duže staze, pogotovo ovaj policijski čas. Pre ili kasnije, moraćemo izaći i vratiti se nekoj vrsti normale. A tada, higijena/držanje distance kada se izlazi/nošenje maski će definitivno pomoći da se virus sporije širi dok ne stignemo do tog imuniteta krda. 

 

E sada, koji je plan vlade - to niko ne zna.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The current governor of Minnesota is Tim Walz of the Democratic-Farmer-Labor Party (DFL).

 

The current governor of Michigan is Gretchen Whitmer, a member of the Democratic Party

 

The current holder of the office in Virginia  is Democrat Ralph Northam,

 

Michigan: slucajeva: 30023, mrtvih: 2227 (posle NY i NJ najvise)

Virginia: slucajeva: 7491, mrtvih: 231

Minnesota: slucajeva: 2071, mrtvih: 111

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laki John Terry said:

Sta mislite, kako ce drzava da ishendluje peglanje krive nakon eksplozije virusa, koja se ocekuje za desetak dana?

 

Ovaj grupnjak sa ikonama ce morati nekako da se ispegla na televiziji, kako bi se sacuvalo verovanje da se u crkvi ne mozes zaraziti.


To sa zaravnjivanjem krive se prilicno gromoglasno najavljivalo pre nekih nedelju dana ovde u Svedskoj, ali je optimizam poslednjih dana splasnuo i sad vise izgleda da se pripremamo za gori scenario od trenutnog. Niko se vise ne usudjuje da tvrdi da je peak dostignut. Pojavile su se i informacije da se nekim ljudima uskracuju respiratori iako su im potrebni (ne obavezno zbog korone!) jer se mesta na intenzivnoj cuvaju za gora vremena, pa se i zdravstvena inspekcija ukljucila u ispitivanje takvih prijava.

 

U medjuvremenu, sirijanska pravoslavna crkva je smislila originalan nacin da ispostuje i sopstvene obicaje i preporuke zavoda za javno zdravlje. Oni imaju isti obicaj provlacenja na kolenima ispod stola koji predstavlja Hristov pokrov i koji se postavlja ispred oltara, kao i spc, na veliki petak. Ove godine su to nesto sto simbolizuje Hristov grob postavili na skelu na parkingu ispred crkve ovde u mom komsiluku, pa su se ljudi ”provlacili” u automobilima, ”drive-trough”. I svi zadovoljni 😀.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Borg nanoprobes su zakon. Lepo sam ja rek'o jednom, u pitalici, ko bi izabrao da budeš iz Star Trek Universe - Borg. Napred naši :lol_2::lol_2:

petaQ mIgh chaHbe' Hoch nuv'e'.:classic_ninja:

Nego, dokle ce ovo da traje?

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...