Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Gledam ove podatke i npr ovde nesto nije u redu, mozda neko moze da mi objasni

 

Lokacija  Zarazenih Oporavljenih Umrlih

Ontario
7,953
2,574
274
Quebec
14,248
1,341
360

 

Kako je moguce da je na priblizno 8 hiljada zarazenih se oporavilo 2,574, a na 14 hiljada samo 1,341:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, stray_cat said:

Pitanje: u do sada jedinstvenoj istorijskoj situaciji, da li treba poštovati sve kontrole, procedure i kontrole za puštanje antikorona vakcine u promet? 

 

Pitanje je za osobe koje su u materiji, ali zdravorazumski zakljucujem da se ne treba igrati sa pustanjem vakcine preko procedura. Medjutim, posto su svi raspolozivi resursi ukljiceni u ovo, verujem da ce vakcina biti gotova u rekordnom roku, odnosno da ce se naci nacin da sve procedure budu zavrsene urgentno. Izraelci vakcinu najavili za leto, strucnjaci sa Oksforda pominju jesen... Meni kao laiku to ne deluje bas realno, ali ako oni tako kazu...

3 minutes ago, vanjabarsa said:

nase iskustvo je da od ukupnog broja pacijenata na respiratoru 40% je zavrsilo letalno. koliko je pacijenata u srb. na respiratoru?

 

Vec se nekoliko dana brojka vrti oko 120, ali pitanje je koliko je to ukupno osoba od pocetka epidemije.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vanjabarsa said:

nase iskustvo je da od ukupnog broja pacijenata na respiratoru 40% je zavrsilo letalno. koliko je pacijenata u srb. na respiratoru?

Kod nas je oko 120 na respiratoma, a svi podaci, te vrste, i kad su pitali, nisu objavili, kao nešto obećavali, ali ništa od toga.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vanjabarsa said:

ova statistika kod nas - samo striktno i jedino covid pozitivni.

Kod nas je statistika jedino na šta ne smeš da se osloniš. Kod nas na KZŠ se više vodi računa o tome da li će sat dotične g-đe biti ispod ili iznad rukavica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ZiS said:

Jel pomenuo neku soping destinaciju...valja potrositi onih 100€

 

Sad kaze da je vreme kada je virus usao u domove za stare i psihijatrijske ustanove "fino doslo" 🙀

 

A u pm da idem i ja kad prenosim njegove gluposti ovde.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 koji lebdi said:

 

Sad kaze da je vreme kada je virus usao u domove za stare i psihijatrijske ustanove "fino doslo" 🙀

 

A u pm da idem i ja kad prenosim njegove gluposti ovde.

alo more, kakvo je to nepoštovanje, doktor je član Kriznog štaba...
U prvoj liniji odbrane protivu podmuklog virusa...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

SPC doskoro nije imala jasan stav o održavanju liturgije, međutim, to se promenilo proširenjem policijskog časa tokom vikenda. Sada ponovo imamo zahtev za otvaranjem crkvi tokom proslave Vaskrsa. Buni se i određen broj vernika tražeći da se vrata crkve tokom liturgije otvore. Šta biste im poručili?

Ono što sam i do sada poručivao – da se strpe, da poslušaju preporuke svojih nadležnih episkopa jer ova situacija neće dovijeka trajati. Odista ne razumijem ljude koji vjeruju da će „zaraditi“ spasenje tako što potencijalno ugrožavaju zdravlje i živote svojih bližnjih. Veoma je važno da sada svi pokažemo trpeljivost, razboritost i složnost a ne da se, uvijek uvjereni da smo mi u pravu a da drugi to nisu, stavljamo iznad odluka episkopā pa i iznad samoga Hrista. Hristos, dakle, od nas ne traži napadnu pobožnost, koju ćemo demonstrirati pobunom protiv preporuka da se privremeno ne posjećuju bogosluženja, ili isticanjem potpuno pogrešnog uvjerenja da je naše spasenje tim istim preporukama dovedeno u pitanje, niti će nam pak uzeti za zlo to što nekoliko nedjelja nismo mogli da odlazimo u hramove. Naprotiv, Hristos prozire i poznaje naša srca i ono što je u njima skriveno, i želi da svoju pobožnost iskazujemo upravo kroz ta ista srca i da je nosimo i čuvamo u njima.

 

https://www.danas.rs/drustvo/grigorije-hristos-od-nas-ne-trazi-napadnu-poboznost/

 

Najgotivniji mi je uvek bio. 

Možda i zbog ovoga : P

grigorinjo.jpg.pagespeed.ce.jsET4aVG1H.j

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

Pitanje: u do sada jedinstvenoj istorijskoj situaciji, da li treba poštovati sve kontrole, procedure i kontrole za puštanje antikorona vakcine u promet? 

Pa mora se ispitati da li vakcina uopste funkcionise kao i da li izaziva neke nezeljene efekte (tj. vise steti nego koristi).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ZiS said:

Nekoliko puta sam donirao, posto sam i dobrovoljni davalac krvi vec duzi niz godina...Ako pomaze, ja sam za, ako nista bar da se ljudima koji preleze ovo da do znanja da bi bilo dobro da to ucine, da spasu jos neki zivot...ne mozes nikoga naterati ili prisiliti ali mozes da pokusas da mu probudis neki osecaj solidarnosti...

Jes da zvuci kao reptilijanska zavera ali ako ovo sa plazmom fercera moze biti i problem zloupotrebe tj.namensko pravljenje antitela za klijentelu koja bi to platila.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, John Dies at the End said:

Da li su to "braca" Rusi već "pronašli" vakcinu???!!

 

Vladimir Vladimirovič P.  naložio početak pripreme za proizvodnju vakcine 😴

 

https://nova.rs/region/putin-pocetak-priprema-proizvodnja-vakcina

 

(naravno da je pitanje svih pitanja da li su i kako "vršili" testiranje za tako kratko vreme )

 

Mislim da se to odnosi na proceduralne pripreme, na pripreme kapaciteta i postrojenja za masovnu proizvodnju.

 

Pala mi je na pamet zgodna analogija koju vidjam svakodnevno: to je kao kad domacica priprema radnu povrsinu pre nego sto pocne da mesi hleb 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, John Dies at the End said:

Da li su to "braca" Rusi već "pronašli" vakcinu???!!

 

Vladimir Vladimirovič P.  naložio početak pripreme za proizvodnju vakcine 😴

 

https://nova.rs/region/putin-pocetak-priprema-proizvodnja-vakcina

 

(naravno da je pitanje svih pitanja da li su i kako "vršili" testiranje za tako kratko vreme )

Spremte se spremte, za proizvoooodnjuuu
Silna će bolest da buuude 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dropkick Murphys said:

SPC doskoro nije imala jasan stav o održavanju liturgije, međutim, to se promenilo proširenjem policijskog časa tokom vikenda. Sada ponovo imamo zahtev za otvaranjem crkvi tokom proslave Vaskrsa. Buni se i određen broj vernika tražeći da se vrata crkve tokom liturgije otvore. Šta biste im poručili?

Ono što sam i do sada poručivao – da se strpe, da poslušaju preporuke svojih nadležnih episkopa jer ova situacija neće dovijeka trajati. Odista ne razumijem ljude koji vjeruju da će „zaraditi“ spasenje tako što potencijalno ugrožavaju zdravlje i živote svojih bližnjih. Veoma je važno da sada svi pokažemo trpeljivost, razboritost i složnost a ne da se, uvijek uvjereni da smo mi u pravu a da drugi to nisu, stavljamo iznad odluka episkopā pa i iznad samoga Hrista. Hristos, dakle, od nas ne traži napadnu pobožnost, koju ćemo demonstrirati pobunom protiv preporuka da se privremeno ne posjećuju bogosluženja, ili isticanjem potpuno pogrešnog uvjerenja da je naše spasenje tim istim preporukama dovedeno u pitanje, niti će nam pak uzeti za zlo to što nekoliko nedjelja nismo mogli da odlazimo u hramove. Naprotiv, Hristos prozire i poznaje naša srca i ono što je u njima skriveno, i želi da svoju pobožnost iskazujemo upravo kroz ta ista srca i da je nosimo i čuvamo u njima.

 

https://www.danas.rs/drustvo/grigorije-hristos-od-nas-ne-trazi-napadnu-poboznost/

 

Najgotivniji mi je uvek bio. 

Možda i zbog ovoga : P

grigorinjo.jpg.pagespeed.ce.jsET4aVG1H.j

 

 

Šteta što takvih u SPC nema više. Čovek modernih shvatanja koji diže ugled crkvi. Nažalost oteran je u Nemačku da bi bio što dalje od medija jer se nekom nije sviđalo šta i kako govori za iste.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

...Constantin,e da,današnji rezultati su dobri.Čini mi se da je u svemu tome

veliki udio našeg Štaba civilne zaštite.Naime,politika se potpuno izmaknula

od upravljanja ovom krizom.Od prvog dana su potpuno transparentni a i

stručni.Mislim da sam večinu njihovih konferencija za štampu odslušao,a što

da i radi besposleni,ali i disciplinirani,penzić u ovim vremenima.I danas,kad su

u najavi neka labavljenja,niti u jednom trenutku nisam čuo nešto u stilu, "pobjedili

smo koronu".Čak govore da su svjesni da će labavljenjem mjera mogući i nešto veći

brojevi oboljelih ali da su na to i spremni.Baš zbog njihove transparentnosti i stručnosti

stekli su autoritet u javnosti i sve što su tražili ili čak naređivali se u večini građanstva

prihvačalo.Sječam se kad je prof Markotićporučila građanima,"htjeli ste korona parti,imati

ćete ga".Naime,ujutro kad je odlazila na posao,i nadalje je primječivala okupljanje ljudi

na Trešnjevačkom placu.

Mene je uvijek najviše interesirao ovaj moj sjever,pogoto radi dnevnih i tjednih migracija.

No stradala je jedino  Krapinsko zagorska županija.U jedom trenutku imali su najviše

zaraženih na broj stanovnika.Danas im je prvi dan bez zaraženih.

Koliko sam ja ispratio sva ova dešavanja oko korone,može se reći,da se protiv ove pošasti

za sada možemo braniti metodama iz prošlih stoljeća,karantin,izolacija,samodisciplina itd.

Tu mislim da je naš Stožer odigrao veliku ulogu jer su mu ljdi vjerovali i prilično disciplinirano

slijedili njihove preporuke,apele pa i naredbe.

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mladenvzz said:

...Constantin,e da,današnji rezultati su dobri.Čini mi se da je u svemu tome

veliki udio našeg Štaba civilne zaštite.Naime,politika se potpuno izmaknula

od upravljanja ovom krizom.Od prvog dana su potpuno transparentni a i

stručni.Mislim da sam večinu njihovih konferencija za štampu odslušao,a što

da i radi besposleni,ali i disciplinirani,penzić u ovim vremenima.I danas,kad su

u najavi neka labavljenja,niti u jednom trenutku nisam čuo nešto u stilu, "pobjedili

smo koronu".Čak govore da su svjesni da će labavljenjem mjera mogući i nešto veći

brojevi oboljelih ali da su na to i spremni.Baš zbog njihove transparentnosti i stručnosti

stekli su autoritet u javnosti i sve što su tražili ili čak naređivali se u večini građanstva

prihvačalo.Sječam se kad je prof Markotićporučila građanima,"htjeli ste korona parti,imati

ćete ga".Naime,ujutro kad je odlazila na posao,i nadalje je primječivala okupljanje ljudi

na Trešnjevačkom placu.

Mene je uvijek najviše interesirao ovaj moj sjever,pogoto radi dnevnih i tjednih migracija.

No stradala je jedino  Krapinsko zagorska županija.U jedom trenutku imali su najviše

zaraženih na broj stanovnika.Danas im je prvi dan bez zaraženih.

Koliko sam ja ispratio sva ova dešavanja oko korone,može se reći,da se protiv ove pošasti

za sada možemo braniti metodama iz prošlih stoljeća,karantin,izolacija,samodisciplina itd.

Tu mislim da je naš Stožer odigrao veliku ulogu jer su mu ljdi vjerovali i prilično disciplinirano

slijedili njihove preporuke,apele pa i naredbe.

daj malo i nama, šta si se sti`o?

Ufff...

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...