Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Milos said:

Ok sve to ali mi ovim tempom 250-300 dnevno zaraženih i još jedan-dva slučaja sa staračkim domovima mi verovatno  za x dana dolazimo do popunjenosti bolnica (nemam pojma koji je kapacitet istih ali mi zdrav razum kaže da smo i sad puni) e onda ulazimo u problem.
Kao sto vidiš Niš je već sad u problemu a mogu misliti šta će biti za 10-tak dana. 

U pravu si za bolnice jer verujem da su im kapaciteti već sada prenapregnuti, a spremaju se i druga mesta koja bi prihvatila obolele. Dobro u celoj vesti jeste to što je procenat pozitivnih najanji u odnosu na broj testiranih, a što su ova dva slučaja po svoj prilici izolovani, tj. nije tendencija porasta na opštoj populaciji, već samo na mestima gde je virus ušao u zatvoren sistem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

meni nije jasno da na primer postoje ljudi koji nisu SNS botovi, a imaju b92 aplikaciju na telefonu na primer....  jer i pre svojinske trasformacije,  b92  je bio onako malo žući nego što bi trebalo da bude... a tek kad ih je kupio Kopernikus  tu su mu majku majčinu  sa kontra strane.

Телефони купљени код оператора (мт:с, теленор,вип) често имају поред операторских апликација (типа мој теленор, мт:с рачун и слично) преинсталиране апликације типа Б92, Блиц и друге.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Sto vise testiras vise zarazenih imas, nije to neka nuklearna nauka. A ovi su u poslednja 5 dana uradili vise testova nego od starta epidemije.
Samo neka dizu oni broj testova

 

Naravno, bez dovoljno testiranja, broj zarazenih ne znaci mnogo, jer ne daje realnu sliku.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

meni nije jasno da na primer postoje ljudi koji nisu SNS botovi, a imaju b92 aplikaciju na telefonu na primer....  jer i pre svojinske trasformacije,  b92  je bio onako malo žući nego što bi trebalo da bude... a tek kad ih je kupio Kopernikus  tu su mu majku majčinu  sa kontra strane.

 

Jednostavno je, imam instalirane razne news aplikacije pa i B92, Blic, Telegraf... bitno je samo gde ces sta citati. Jbg, nema bas mnogo sporta na Danas i N1 aplikacijama. 

 

 

16 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Телефони купљени код оператора (мт:с, теленор,вип) често имају поред операторских апликација (типа мој теленор, мт:с рачун и слично) преинсталиране апликације типа Б92, Блиц и друге.

 

Ne bas potpuno tacno. Procedura za ovo se prolazi kod proizvodjaca a to moze biti mukotrpan proces, pogotovo za aplikacije za koje nisi vlasnik (a Telenor, mts, Vip nisu vlasnici B92, Blic i slicnih aplikacija). Tako da ja nisam nikada video da domace news aplikacije dolaze preinstalirane. Mozda jedino na Tesla telefonima ali to nikada nisam imao... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DJ_Vasa said:

U pravu si za bolnice jer verujem da su im kapaciteti već sada prenapregnuti, a spremaju se i druga mesta koja bi prihvatila obolele. Dobro u celoj vesti jeste to što je procenat pozitivnih najanji u odnosu na broj testiranih, a što su ova dva slučaja po svoj prilici izolovani, tj. nije tendencija porasta na opštoj populaciji, već samo na mestima gde je virus ušao u zatvoren sistem.

Ne mislim ni ja da je broj  zaraženih veliki ali živeći u ovoj usranoj zemlji i kakav nam je zdravstveni sistem meni ovo uopšte ne mirise na dobro!
Ponoviću još jednom dogodi li nam se još neki ovakav slučaj sa starački domovima i produži se ova ravna linija malo duže nego sto oni misle mi nećemo imati gde da smestamo obolele. I to je kao sto sam znaš pocetak kraja!

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

meni nije jasno da na primer postoje ljudi koji nisu SNS botovi, a imaju b92 aplikaciju na telefonu na primer....  jer i pre svojinske trasformacije,  b92  je bio onako malo žući nego što bi trebalo da bude... a tek kad ih je kupio Kopernikus  tu su mu majku majčinu  sa kontra strane.

 

Jbg, ja teska srca priznajem da je jos imam, iako odavno sebe pitam cemu to. Prvo, verovatno iz navike; drugo, nekako mi je uvek njihova aplikacija bila najpreglednja i najjednostavnija; trece, mene je uglavnom zanimao sport, a ta sekcija im je bila ok. Jesu uvek bili malo zuci ali te sekcije me nisu zanimale, kad je u pitanju politika bili su dugo manje-vise suzdrzani. Kako su promenili vlasnicku strukturu postali su urnebes i sad se vise smejem njihovim naslovima i vestima nego sto ozbiljno citam. Sve vise vremena provodim na aplikaciji Nova S, a sto se N1 tice malo mi je siromasan sadrzajem, mada uvek prvo otvaram njihovu aplikaciju. Vise gledam njihove vesti i emisije na jutjubu nego sto ih citam.

 

Edit: da, i Danas mi je siromasan i neorganizovan (steta!), ali kod njih uglavnom citam sekciju Dijalog gde su kolumne, licni stavovi i reakcije. Ali nemam aplikaciju nego posetim sajt. 

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MetalHead said:

 

Ne bas potpuno tacno. Procedura za ovo se prolazi kod proizvodjaca a to moze biti mukotrpan proces, pogotovo za aplikacije za koje nisi vlasnik (a Telenor, mts, Vip nisu vlasnici B92, Blic i slicnih aplikacija). Tako da ja nisam nikada video da domace news aplikacije dolaze preinstalirane. Mozda jedino na Tesla telefonima ali to nikada nisam imao... 

Ja sam na Alcatel (TCL) telefonu kupljenom kod mt:s zatekao B92, Blic i Kurir aplikacije.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ja sam na Alcatel (TCL) telefonu kupljenom kod mt:s zatekao B92, Blic i Kurir aplikacije.

Ni Alcatel nikada nisam imao 🙂 radio sam svojevremeno sa Samsung-om i bilo je jako tesko. Kasnije sa Huawei-om... 

Verovatno je kod tih "manjih" proizvodjaca procedura jednostavnija. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Sto vise testiras vise zarazenih imas, nije to neka nuklearna nauka.

Ne mora da znaci.
Pisao sam vec o tome..doktorica Markotic (direktorica Infektivne bolnice u Zagrebu i clanica njihovog Kriznog staba za suzbijanje epidemije) je u jednoj emisiji rekla da su znali imati manje zarazenih u danima sa vise testiranja i obrnuto.
Sto,naravno,ne znaci da ne treba masovnije testirati.

10 minutes ago, MetalHead said:

 

Jednostavno je, imam instalirane razne news aplikacije pa i B92, Blic, Telegraf... bitno je samo gde ces sta citati. Jbg, nema bas mnogo sporta na Danas i N1 aplikacijama. 

 

 

 

 

Zato ima dovoljno na nova.rs

Inace sam imao i ranije zelju da zamolim cenjene kolege/ice sa foruma da izbegavaju da kopiraju sadrzaj sa portala koji nosi ime b92..objasnio je uini u sustini zasto..

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je to i dalje stvar navike, ali eto, sve redje ga posecujem i sve cesce se iznenadjujem...

Ja se izvinjavam na svom kopiranju, jedino se mogu pozvati opet na naviku. Mea culpa.

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Milos said:

Ok sve to ali mi ovim tempom 250-300 dnevno zaraženih i još jedan-dva slučaja sa staračkim domovima mi verovatno  za x dana dolazimo do popunjenosti bolnica (nemam pojma koji je kapacitet istih ali mi zdrav razum kaže da smo i sad puni) e onda ulazimo u problem.
Kao sto vidiš Niš je već sad u problemu a mogu misliti šta će biti za 10-tak dana. 

Na ovom sajtu koji ima podatke o krevetima i respiratorima nema SR, ali ima Hrvatska koja ima 216 ICU kreveta, a Slovenija ima 40.

A trenutni broj kriticnih u SR je 138.

13 minutes ago, ras kass said:

Austrija od sutra otvara neke radnje. 

 

Prvi put od marta imaju manje od 1000 zarazenih u bolnicama. Broj oporavljenih raste u odnosu na broj zarazenih. 

Spanija ide na delimicno otvaranje.

 

trenutno navijam za Spaniju 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

 

Osim sto mora da znaci  kada smo 4.4 testirali 650 coveka a danas 2400. 
Nisu ovo razlike u par stotine testova, pa da uzmemo rec doktorke Markotovic. Ovo malo veca razlika u broju testova od te koju su oni imali.
A sutra da pocnu da testiraju 10.000 na dan sta mislis koliko bi bilo pozitivnih isto kao sada? manje?Ili 800? 1000?
Posto zarazenih imas mnogo vise od ovih 4.000 to ne moramo da pricamo, sada zavisi koliki si optimista pa  da li ih cenis x2, x5, x10 ili 20.

2 minutes ago, Squabbit said:

Koliko ljudi znate da je fasovalo koronitu?
Ja za sada znam 3 je. posredno ne licno, nije da sam pricao sa njima.

Dvoje zive u mojoj zgradi sprat iznad, iz spijunke im vidis vrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Squabbit said:

Koliko ljudi znate da je fasovalo koronitu?
Ja za sada znam 3 je. posredno ne licno, nije da sam pricao sa njima.

3 lično, jedan ne lično, ali iz priče - rođak klijenta. Taj rođak je, na žalost, sa terminalnim ishodom.
1 od klijenata iz Kopra, direktor firme za koju radimo, ali njega znam samo online. On je lakša slika, pregurao takoreći na nogama.
Klijent iz Nemačke ima 2 zaposlena zaražena, u Štutgartu.

Iz Linux zajednice, jedan od kernel developera iz Švajcarske je u teškom stanju. znam ga sa mail liste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milos said:

Ne mislim ni ja da je broj  zaraženih veliki ali živeći u ovoj usranoj zemlji i kakav nam je zdravstveni sistem meni ovo uopšte ne mirise na dobro!
Ponoviću još jednom dogodi li nam se još neki ovakav slučaj sa starački domovima i produži se ova ravna linija malo duže nego sto oni misle mi nećemo imati gde da smestamo obolele. I to je kao sto sam znaš pocetak kraja!

Potpuno se slažem, a ako se desi još neki ulazak bolesti u bolnice, to će samo pogoršati situaciju.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Squabbit said:

Koliko ljudi znate da je fasovalo koronitu?
Ja za sada znam 3 je. posredno ne licno, nije da sam pricao sa njima.

 

Ja ih posredno znam šestoro, od toga ih je troje radnika iz preduzeća sa kojim sarađujemo, tako da očekujem i ostalih 6 uskoro, a supruga jednog od njih (taj je u Pančevu par dana) je medicinska sestra... izgleda da polako i sigurno shit se upoznaje sa ventilatorom, a i da na pomenem da imamo i dom za stare sa SNStručnjakom na čelu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...