Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Eddard said:

Ja isto ne verujem u to.

 

2 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Klasicna politicka izjava. Morace na nekog/nesto da se  baci ogromna krivica u Italiji/Spaniji ce izgleda ta utakmica da bude taj zrtveni jarac, mislim jeste ona napravila stetu i bila neka vrste bombe, ali da je 40k na tom stadionu bilo zarazeno (30% svih iz Italije u ovom momentu) pa siguran sam da bi imali vise od 20k mrtvih u Italiji i znatno vise od 150k zarazenih u Italiji.

 

Naravno da je u pitanju cista politicka izjava sa ciljem skidanja odgovornosti. Ali ima I dublju politicku pozadinu I konotaciju. 

Politicka situacija u Italiji je komplikovana. Postoje tri politicka bloka (naravno situacije je mnogo komplikovanija, ali za potrebe ovog topika je dovoljno I ovako) koja imaju bukvalno razlicito misljenje po svakom pitanju. Vladu cine proevropski blok levog centra I prokineska antisistemska levica Pokret pet zvezdica. Desni blok predvodi euroskepticna antiimigraciona Liga za sever. Vlada je slaba, opozicija je jaka. 

 

Sire podrucje Lombardije je puno Kineza, sto legalnih, sto ilegalnih. Vlada sporo reaguje I dozvoljava cirkulaciju tih Kineza sa maticom. Sa njima dolazi I korona. Zapravo to je I glavni uzrok brzog sirenja korone po Italiji. Naravno Liga odma krece u napad I sipa razne optuzbe na racun vlade, Kineza... Ne treba zaboraviti I onaj cuveni video iz 2015 u kome se prica da je korona iz kineske laboratorije, njega je na tviteru I prosirio lider Lige Salvini. Pristalice Lige su sklone I ksenofobiji, a u izvesnoj meri I rasizmu. Vlada mora da skrene temu sa svog ociglednog propusta, ali I potencijalnih problema koje mogu izazvati razni ksenofobi potpaljeni Salvinijem. Tu joj se ta utakmica nasla kao idealan izgovor. Naravno, ona jeste uticala na sirenje korone, ali nije jedini I nije najveci uzrok toga, vec se radi o idealnom izgovoru.

 

Stariji se mozda secaju, to je bilo relativno davno. Berliskoni, tada lider desnice, je imao teske izbore. Glavni moto kampanje je bio moramo spreciti levici da dodje na vlast, jer vidite sta rade komunisti u Kini. Jedu ljudu, prave dugmad od kostiju, I jos takvih gadosti je bilo ne mogu da se setim svega. I pobedio je. Salvini je njegov naslednik na mestu lidera desnice, I deli sa njim veliki broj stavova, izmedju ostalog I odnos prema Kinezima. Tako da je vlast morala sto vise da skrene pricu sa brojne kineske populacije I odvede je u skroz neku drugu stranu. Ova utakmica je idealna za to, kao narucena. To je filmska prica, o njoj ce se snimati filmovi, romanticni, tuzni, idealna da probudi emocije kod svakog gradjanina.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Hong Kong (CNN)China has imposed restrictions on the publication of academic research on the origins of the novel coronavirus, according to a central government directive and online notices published by two Chinese universities, that have since been removed from the web.
https://edition.cnn.com/2020/04/12/asia/china-coronavirus-research-restrictions-intl-hnk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, wwww said:

Poredjenje Irske i UK/Engleske: 🔽🔽🔽

 

 


Svedske i nema na listi, tj nalazi se ispod UK i Irske, 5,8 mesta u intenzivnoj nezi na 100 000 stanovnika.

Ovih dana se cuju i ozbiljne kritike od strane nekih lekara, zbog toga sto se primenjuju sve restriktivniji kriterijumi za stavljanje na respirator. Pri tome je pripremljena improvizovana bolnica na stockholmskom sajmu, sa solidnim brojem dodatnih respiratora, ali jos se ne krece s njenim koriscenjem. Ne znam sta da mislim, izgleda da se ovdasnja struka sprema za nesto znatno gore od trenutnog stanja, pa stede resurse. Ili je nedostatak osoblja problem, u tom slucaju nam dzaba svi ti respiratori, nadrljali smo.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vilhelmina said:

Ili je nedostatak osoblja problem, u tom slucaju nam dzaba svi ti respiratori, nadrljali smo.


Pisano je na nauci da se ceka zadnji momenat jer respirator izgleda indukuje mehanicka ostecenja vec virusom nacetih pluca (nemacka iskustva). Mozda su pokupili neke informacije sa strane.

 

Mislim da su @wwww i @Eddardpisali o tome.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni su od svih- Bugari najveca enigma?! Kako su oni uspeli da odrze tako mali broj zarazenih i umrlih od corone!? 

Hebo mu otac majku, Vucic, Kisicka i Kon trebaju uzeti postolj i da izvrse harakiri! Kad su dozvolili da Bugari budu bolji od nas! I pored svih tih priprema, i respiratora i kineske pomoci i ruske pomoci!? 

E hebem ti zivot! 

Link to comment
Share on other sites

Minvajl neđe u Hong Kongu...

 

Hor4X8X.jpg

 

OJomCn4.jpg

 

Minvajl, neđe u Srbiji...

 

 

Quote

HITNO CARINARNICA Predmet: Odluka o privremenoj zabrani izvoza osnovnih proizvoda bitnih za stanovništvo („Službeni glasnik RSˮ br. 28/20, 33/20, 37/20, 39/20, 41/20 i 43/20 ) (u daljem tekstu: Odluka)

 

Quote

Vrsta robe na privremenoj zabrani izvoza u skladu sa Odlukom Opis robe Tarifna oznaka

 

Quote

Maske papirne Maske koje se upotrebljavaju u hirurgiji za medicinske ili higijenske svrhe: - nepripremljeni za prodaju na malo 4818 90 10 00 01 - pripremljene za prodaju na malo 4818 90 90 00 01

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darth Bane said:

Meni su od svih- Bugari najveca enigma?! Kako su oni uspeli da odrze tako mali broj zarazenih i umrlih od corone!? 

Hebo mu otac majku, Vucic, Kisicka i Kon trebaju uzeti postolj i da izvrse harakiri! Kad su dozvolili da Bugari budu bolji od nas! I pored svih tih priprema, i respiratora i kineske pomoci i ruske pomoci!? 

E hebem ti zivot! 

Bugari su ekstremno brzo reagovali. Prvi slučajevi u Bugarskoj su registrovani 8. marta. Prvi je bio u Plevenu 27 godina star muškarac i žena iz Gabrova, 75 godina. Ni jedno od njih dvoje nije putovalo van svog mesta i nisu imali kontakte sa ljudima koji su ev. došli iz područja zahvaćenim virusom. Nakon 23 slučaja zaražavanja, plus u jednom danu 16 novih slučajeva, proglasili su vanredno stanje i zatvorili sve osim prodavnica hrane, apoteke i benz. pumpe. 

 

Nakon povratka njihovih gastarbajtera, povećao se broj zaraženih, ali su krenuli oštro u pronalaženju svih kontakata zaraženih i urađen je veliki broj testova i nekako to drže pod kontrolom.

Nije bilo značajnijih kršenja mera izolacije, za prva nekoliko dana 10-15 samo. Inače aerodrom u Sofiji je zatvoren, mada redovna linija za Luton-London funkcioniše, koliko vidim.(Wizz)

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vilhelmina said:


Svedske i nema na listi, tj nalazi se ispod UK i Irske, 5,8 mesta u intenzivnoj nezi na 100 000 stanovnika.

Ovih dana se cuju i ozbiljne kritike od strane nekih lekara, zbog toga sto se primenjuju sve restriktivniji kriterijumi za stavljanje na respirator. Pri tome je pripremljena improvizovana bolnica na stockholmskom sajmu, sa solidnim brojem dodatnih respiratora, ali jos se ne krece s njenim koriscenjem. Ne znam sta da mislim, izgleda da se ovdasnja struka sprema za nesto znatno gore od trenutnog stanja, pa stede resurse. Ili je nedostatak osoblja problem, u tom slucaju nam dzaba svi ti respiratori, nadrljali smo.

Ne znam da li si videla celu sliku:

EVXGVdjWoAEr6VK?format=png&name=900x900

 

ovde je thread:

https://threadreaderapp.com/thread/1249127908876128259.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I evo ga masakr u najavi. 
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Uhapsen-direktor-Gerontoloskog-centra-Nis-koronom-zarazeno-135-korisnika.sr.html?fbclid=IwAR3D6MlszdQ0M6_OZFIU64IKlFKkZX7Xl_OIY-8FSwiGaiUs3IqJZkmUt4o

Policija i BIA uhapsili su, kako piše u saopštenju MUP-a, direktora Gerontološkog centra Niš, jer nije preduzeo adekvatne mere zaštite od virusa korona, pa je u ovoj ustanovi trenutno zaraženo kovidom 135 korisnika i četvoro zaposlenih.

Apeli stručnjaka su bili da korona nikako ne sme da uđe u domove za stare, jer se u inostrantsvu pokazalo da je smrtnost u tim slučajevima bila velika.

Nažalost, u niškom Gerontološkom centru je 135 zaraženih korisnika, prema poslednjim informacijama, a lisice su stavljene na ruke direktora M. S.

Edited by LayupFromTheMidget
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Bugari su ekstremno brzo reagovali. Prvi slučajevi u Bugarskoj su registrovani 8. marta. Prvi je bio u Plevenu 27 godina star muškarac i žena iz Gabrova, 75 godina. Ni jedno od njih dvoje nije putovalo van svog mesta i nisu imali kontakte sa ljudima koji su ev. došli iz područja zahvaćenim virusom. Nakon 23 slučaja zaražavanja, plus u jednom danu 16 novih slučajeva, proglasili su vanredno stanje i zatvorili sve osim prodavnica hrane, apoteke i benz. pumpe. 

 

Nakon povratka njihovih gastarbajtera, povećao se broj zaraženih, ali su krenuli oštro u pronalaženju svih kontakata zaraženih i urađen je veliki broj testova i nekako to drže pod kontrolom.

Nije bilo značajnijih kršenja mera izolacije, za prva nekoliko dana 10-15 samo. Inače aerodrom u Sofiji je zatvoren, mada redovna linija za Luton-London funkcioniše, koliko vidim.(Wizz)

Znaci: reagovali su bolje i brze od Vucica!? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Darth Bane said:

Znaci: reagovali su bolje i brze od Vucica!? 

Ne, Bojko Borisov je na stalnoj vezi sa Vučićem i sve je to sugestija Alekxandra the great....

23 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

I evo ga masakr u najavi. 
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Uhapsen-direktor-Gerontoloskog-centra-Nis-koronom-zarazeno-135-korisnika.sr.html?fbclid=IwAR3D6MlszdQ0M6_OZFIU64IKlFKkZX7Xl_OIY-8FSwiGaiUs3IqJZkmUt4o

Policija i BIA uhapsili su, kako piše u saopštenju MUP-a, direktora Gerontološkog centra Niš, jer nije preduzeo adekvatne mere zaštite od virusa korona, pa je u ovoj ustanovi trenutno zaraženo kovidom 135 korisnika i četvoro zaposlenih.

Apeli stručnjaka su bili da korona nikako ne sme da uđe u domove za stare, jer se u inostrantsvu pokazalo da je smrtnost u tim slučajevima bila velika.

Nažalost, u niškom Gerontološkom centru je 135 zaraženih korisnika, prema poslednjim informacijama, a lisice su stavljene na ruke direktora M. S.

Majko mila...pa zar juče ne rekoše 6 korisnika i 2 zaposlenih....?...

Edited by Constantin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

Jedino ako pređu pešaka i dođu u Evropu preko Kazahstana.....:smiley24: Svojevremeno se pričalo i kod nas da ima preko milion neprojavljenih Kineza...

Kinezi kremiraju svoje preminule i ne sahranjuju po lokalnim grobljima već urne šalju nazad u postojbinu. Ništa posebno im se ne razlikuje procedura od kremiranih pokojnika u Evropi. Urnu možeš da pošalješ poštom...npr. iz Nemačke u Srbiju, samo što primao Urne mora da bude JKP koje polaže Urnu u Rozarijum. Ne znam kako je u Evropi, verujem da je liberalnije, i da Urne mogu da se čuvaju i kod kuće (ne znam stvarno).

 

Nije problem sto kinezi kremiraju svoje i sta rade sa urnama nego sta rade sa lesevima jer oni zvanicno ne umiru da bi im dokumenti ostali vazeci tj da moze neko drugi da ih koristi. Kad zvanicno kremiras nekog taj neko je mrtav bez obzira sta se posle desi sa urnom (moze u francuskoj da se drzi urna u stanu ako hoces).

Bila je prica da u Parizu u ChinaTown nijedan kinez nije umro vec 30-40 godina , znam dosta ljudi koji u kineskom restoranu jedu samo ribu i morske plodove :smiley13:

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Ne, Bojko Borisov je na stalnoj vezi sa Vučićem i sve je to sugestija Alekxandra the great....

Majko mila...pa zar juče ne rekoše 6 korisnika i 2 zaposlenih....?...

Nisu stigli svi rezultati, inace je bilo 6/2. ali suskale su se slicne brojke naravno posto su neproverene nisu iznesene. Nazalost ispale su tacne..
Samo ovo sranje moze da nam ubije isti broj ljudi koliko smo izgubili od starta epidemije, nadam se da nece da se zajebavaju sa kaznama za ovo. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

 

Nije problem sto kinezi kremiraju svoje i sta rade sa urnama nego sta rade sa lesevima jer oni zvanicno ne umiru da bi im dokumenti ostali vazeci tj da moze neko drugi da ih koristi. Kad zvanicno kremiras nekog taj neko je mrtav bez obzira sta se posle desi sa urnom (moze u francuskoj da se drzi urna u stanu ako hoces).

Bila je prica da u Parizu u ChinaTown nijedan kinez nije umro vec 30-40 godina , znam dosta ljudi koji u kineskom restoranu jedu samo ribu i morske plodove :smiley13:

Ja nemam odgovor na to, a da je ozbiljan. Nemoj da se ljutiš, ali to je stvarno smešno...pa zar niko nije ostareo za 40 godina....negde je morao da se pojavi neki leš, nisu ih valjda pojeli...:smiley26:

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Nisu stigli svi rezultati, inace je bilo 6/2. ali suskale su se slicne brojke naravno posto su neproverene nisu iznesene. Nazalost ispale su tacne..
Samo ovo sranje moze da nam ubije isti broj ljudi koliko smo izgubili od starta epidemije, nadam se da nece da se zajebavaju sa kaznama za ovo. 

Ali brate 135...pa da li ih je neko od zaposlenih zarazio, nemam pojma....strašno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Ali zaista ima nesto zanimljivo oko izlazaka. Npr ovde u komsiluku, ima jedan stariji par, imucni su. Ja sam ih video 2 puta za ovih 12godina. Doduse muza samo, njegovu suprugu nisam nikad. Nikad nisu islu i rekreaciju setnjom, i sad kako je ograniceno kretanje svako vece oko 17h ih vidim kako prolaze ulicom ispred kuce, setaju nekih 500m . Zasto nisu nikad pre setali?

Ja razmisljam sta moje komsije razmisljaju, "sad je nasla da se seta".

Mozda da zamislis da prethodno nisu imali potrebu da setaju jer su rekreaciju nalazili na neki drugi nacin?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Ja razmisljam sta moje komsije razmisljaju, "sad je nasla da se seta".

Mozda da zamislis da prethodno nisu imali potrebu da setaju jer su rekreaciju nalazili na neki drugi nacin?

 

Ne mogu jer je nisu nalazili na drugi nacin. Imaju kucu sa dvoristem i bazenom. Verovatno da im je teze sedeti kod kuce i misliti o posledicama korone virusa. Jednostavno prosetaju da izbistre glavu. Ne smetaju oni meni, neka setaju. Samo komentarisem tu potrebu da se izlazi na otvoreno sada dok hara korona virus.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ne mogu jer je nisu nalazili na drugi nacin. Imaju kucu sa dvoristem i bazenom. Verovatno da im je teze sedeti kod kuce i misliti o posledicama korone virusa. Jednostavno prosetaju da izbistre glavu. Ne smetaju oni meni, neka setaju. Samo komentarisem tu potrebu da se izlazi na otvoreno sada dok hara korona virus.

E sad ti kao da intimno poznajes njihov zivot, izvini da ti necu poverovati. Mozda kad ti nisi kod kuce, gospodja ide na jogu, a gospodin na spinning casove...a uz to su mogli u shopping da se prosetaju, i na kafu u nekoj basti, a sad im ostalo da setaju u krug po kraju. Ovo ja iz licnog iskustva :classic_biggrin: upoznajem komsije u vreme korone.

A uz to, savrseno je normalno da kad osecas da ti je nesto uskraceno, imas potrebu bas za time.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

E sad ti kao da intimno poznajes njihov zivot, izvini da ti necu poverovati. Mozda kad ti nisi kod kuce, gospodja ide na jogu, a gospodin na spinning casove...a uz to su mogli u shopping da se prosetaju, i na kafu u nekoj basti, a sad im ostalo da setaju u krug po kraju. Ovo ja iz licnog iskustva :classic_biggrin: upoznajem komsije u vreme korone.

A uz to, savrseno je normalno da kad osecas da ti je nesto uskraceno, imas potrebu bas za time.

 

Pa sad ako zena sa 165cm i min 90kg moze da radi jogu onda je moguce. 😁

 

U boldovanom je poenta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, I, Ja Sam Laki said:

 

Pa sad ako zena sa 165cm i min 90kg moze da radi jogu onda je moguce. 😁

 

U boldovanom je poenta.

 

 

Joga je bila primer, mozda radi nesto drugo, vidja se sa prijateljicama na kafi, a sad ne moze.

ti verovatne te komsije nisi ni primecivao pre ovoga.

 

 

Jel se to Spanija delimicno otvara? A nagadja se i za Italiju, malecno samo.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...