Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Citam da ce se u Italiji sprovesti istraga oko zaraze po starackim domovima. Sumnjivo im je , misle da je neko namerno ubacio virus.

 

Account manager penzijskog fonda.

 

Koje crno ubacivanje virusa...ušao virus preko zaraženih zdrav.radnika. 

Edited by NMX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

 I ovde je zabranjeno vec poduze prakticno od pocetka izolacije, nije jasno kako ali virus je usao u staracke domove i kosi ocigledno. Kazu da su ih tamo sve izolovali i da oni sada dodatno pate navikli da se druze koliko toliko vidjaju, igraju karte, sada svako za sebe i jos ne mogu da vidjaju familiju, ne razumeju zasto im niko ne dolazi u posetu.

Verujem da je virus usao preko negovatelja (od kako su posete zabranjene). A ti negovatelji naravno da imaju svoje familije, odu do prodavnice... I tu negde pokupe virus. Posto naravno ne nose totalnu zastitu tokom radnog vremena (pretpostavljam samo one hirurske maske) onda je to to.

Kazu da je najgore s dementnim pacijentima. Kako to njima objasniti?

Vremena su takva da se mora biti vrlo kreativan i smisliti neki novi nacin komunikacije i animiranja.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Oh, du meine Güte!! 😮

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/macron-warns-eu-external-borders-may-remain-closed-until-september-due-to-covid-19/

 

Macron Warns EU External Borders May Remain Closed Until September Due to COVID-19

 

Ja verujem da će rešenje biti neka lakša varijanta, npr. da će omogućiti cirkulaciju između zemalja koje nosi pogođene koronom, uz zajednički režim ulaska. Npr. kada se ispostavi da više nema zaraženih u Švajcarskoj i Japanu, verujem da će saobraćaj između ove dve zemlje biti omogućen, ali samo ako i Švajcarska i Japan ne primaju državljane zemalja kod kojih još ima slučajeva korone. Naravno, obe zemlje su uzete samo kao primer jer zaista ne mogu da tvrdim da će Japanci nagrnuti u Švajcarsku ili obrnuto.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

Jel zna neko da li penzioneri smeju da putuju u ona tri sata sto imaju za soping. Oce matorci da odu na selo sledece nedelje a nismo sigurni da li smeju.

 

najbolje da nazovete policiju ili lokalni stozer civilne zastite i pitate. ali ako je zabrana medjugradskog prometa, onda ne znam kako bi vam dali dozvolu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NMX said:

 

Account manager penzijskog fonda.

 

Koje crno ubacivanje virusa...ušao virus preko zaraženih zdrav.radnika. 

 

Ne znam, tako citam.

 

Meni je isto malo nelogicno da su se bas toliko zdravstvenih radnika koji rade u starackim domovima zarazili ( pisem o ovima u Francuskoj ) , 

 

Ima i staracki dom gde zdravstveni radnice ne idu kucama , ostaju u domu. 

Link to comment
Share on other sites

Je l' neko negde procitao/cuo od "struke" zasto je problem da penzioneri imaju sat vremena za setnju tokom policijskog casa, dok su ostali unutra?

Mislim, vec im daju 3 sata u neko nedoba jedan dan nedeljno, pa svi nagrnu u par otvorenih prodavnica....sto je problem da svaki dan imaju sat vremena da prosetaju - objasni li iko?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Je l' neko negde procitao/cuo od "struke" zasto je problem da penzioneri imaju sat vremena za setnju tokom policijskog casa, dok su ostali unutra?

Mislim, vec im daju 3 sata u neko nedoba jedan dan nedeljno, pa svi nagrnu u par otvorenih prodavnica....sto je problem da svaki dan imaju sat vremena da prosetaju - objasni li iko?

 

 

Univerzalni stručnjak za sve i voljeni veliki Vođa je rekao da najviše voli svoje verne glasače penzionere i da im je namerno odredio vreme za kupovinu kojim bi ih odvratio od izlazaka. Tu je jednostavno poslušao docu koji se volšebno oslobodio optužbi oko nabavki vakcina za H1N1 struku oko jednostavne činjenice - nisi u kontaktu ni sa kim, ne možeš da se zaraziš, pa je rešio da maksimalno sačuva voljene glasače penzionere, koji su u tom kratkom kontaktu sa koelgama i najmanje izloženi riziku. Doduše, kad se malo bolje pogleda pri ulasku u kupovinu, čini se da ga baš i ne slušaju.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ciao said:

Francuska danas 315 u bolnicama + 246 staracki domovi

 

Nije mi jasno da li u drugim zemljama u starackim domovima ljudi ne umiru ili umiru i sabere se broj sa ovima iz bolnica ili se racunaju samo bolnice, jel zna neko za neku zemlju? Francuska je do pre pet dana racunala samo bolnice, onda su poceli unazad da dodaju umrle iz starackih domova kojih je do sada preko 5000


U Stockholmu se umrli u domovima registruju s velikim zakasnjenjem, uglavnom zato sto se i ne testiraju, jer vecinom i nisu aktualni za transport u bolnicu. To opet zato sto mi u domove smestamo (ovo ”mi” je jer radim u socijalnoj sluzbi za stare) iskljucivo ljude koji su vec u toliko losem stanju da vise ni uz kakvu pomoc ne mogu da zive u svom domu. Sada kad ti ljudi umiru u vidno vecem broju nego ranije, nastaje problem s utvrdjivanjem uzroka smrti. Ako nije ocigledan, trebalo bi raditi obdukciju, a to sada svakako nije prioritet. I zato je velik problem s prepunim mrtvacnicama. Po mojoj slobodnoj proceni, jer tacne podataka nemamo, samo manji broj umrlih od covida po domovima za stare je do sada usao u statistiku. Ostali ce kasnije, kad i ako se izvrsi obdukcija, ili nikad.

Za sada je najveci problem secuvati zdrave. Nije ih problem izolovati, jer u ovdasnjim domovima ionako zive svaki u svom stanu i nije obavezan kontakt s drugima. I posete su odavno zabranjene. Problem nad problemima su zaposleni, jer su oni stalni vecinom na bolovanju. Neki sto su stvarno prehladjeni i preporuka je da takvi ne dolaze na posao, a drugi sto koriste neogranicena bolovanja bez lekarske potvrde. Umesto njih uskacu svi koje uspeju da nahvataju, uglavnom otpusteni konobari i sobarice, nakon krace obuke. I eto stalno novih izvora zaraze. Tuga.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da se situacija malo stabilizuje, vec 4 dana broj zarazenih od broja testiranih je izmedju 12,5 % i 13%.

 

Primera radi, 3. aprila smo imali 305 zaraznih od 748 sto je 40%. Tada smo imali cak 8 smrtnih slucajeva od 39 ukupno u tom trenutku sto je meni makar delovalo strasno. 

 

Nadam se da ce iducih dana da se jos vise poveca testiranje, a broj zaraznih da nece rasti drastično. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Azazelkg said:

Barem svi imaju univerzalni izgovor za opravdanje posledica virusa: demokratija, demokratski svet, ljudska prava iako se iza nepravovremenog reagovanja krije njegovo veličanstvo: NOVAC....

 

Mislis na opravdanje sto nema mera totalnog zakljucavanja u kuce?

 

Prilicno sam skeptican prema brojkama u Kini i lako je objasniti i zasto - receno je da se virus siri prvo neprimetno, pa cak i da se uvedu mere to dovodi do brojeva kao u Italiji.

 

Ne mogu biti tacne i brojke u Kini (3000 smrti na 1,4 milijarde stanovnika) i u Italiji (20 000 na 60 000 000).

 

Kinezi bi morali da imaju mnogo veci broj i zarazenih i umrlih samo zato sto su na pocetku negirali opasnost - mere bi mogle samo da znace da nemaju desetine miliona zarazenih nego samo milion ili dva (govorim o zvanicnim brojkama).

 

10 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ma znam, nego si upotrebio zanimljivu konstrukciju kojom si, u stvari, na najbolji nacin opisao za svakog roditelja pravo "cudoviste" od grupice 🙂 Nije klincima u tim godinama lako, oni bi da "grizu", a na lancu su. Jeste sadasnjim tinejdzerima lakse nego ikad, ali oni bi i pored toga virtuelnog da pipnu, stipnu, zagrle, poljube...Nije se covek kao zivuljka bas toliko promenio u ovih par digitalnih godina 🙂

 

Pa ne vole svi, neki vole, neki ne. Kao i u svakoj populaciji postoje oni koji su manje ili vise drustveni.

 

Nesto je drugo u pitanju - da se danas objavi da se sledece nedelje igra poslednja utakmica na Marakani protiv Javora jer se stadion rusi, mogao bi da prodas i vise od punog kapaciteta jer bi puno ljudi htelo da prisustvuje necemu cemu vise nikada nece moci.

 

Zato su i parkovi i setalista puniji nego ranije - ako im kazes da od sutra nema nista od toga, puno ljudi ce hteti da iskoriste poslednju priliku da prosetaju.

 

7 hours ago, Akiro said:

Nešto se razmišljam o ovom najavljenom ukidanju vanrednog stanja za kraj aprila, bolje bi bilo da to odlože za, recimo, 5. maj. Taman da vanredno stanje pokrije 1. maj i da se spreče masovni žrtveni rituali jaganjaca i prasića i masovno oblokavanje pivčugom. Ako se dopusti prvomajsko orgijanje, Corona će nam se brže vratiti nego što je iole smirena.

 

Pa da se i ukine 5. maja, imaces pune ulice tada.

 

Neces imati prvomajski uranak, ali ce ogroman broj ljudi izmileti iz kuca.

 

6 hours ago, McLeod said:

Ovo pokazuje da je lockdown dao rezultat. Mi smo zaravnali krivu. Da nije, mi bismo sada imali 800-1000 novoobolelih. Druga stvar, mnogi rezultati kasne.

 

Brojke su vrlo cudne.

 

Prvo su autobusi bili prepuni, svi su isli na posao i sa posla, deca su isla u skolu. Onda se uveo policijski cas, pa smo imali situacije da se stvarao red ispred prodavnica, da ljudi i dalje izlaze i druze se kada nije policijski cas.

 

Ako su brojke tacne - sto znaci da treba da ocekujemo nekih 10 000 - 20 000 zarazenih i par stotina umrlih, onda ulazimo u paradoks da ne mozemo nikako da tvrdimo da su mere dale neki rezultat. Jer, ili su brojke daleko vece ili nije ni bilo potrebe za merama ako ce pored svih guzvi, redova u radnjama, punih autobusa na pocetku epidemije brojke biti 20 000/300.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Jel zna neko da li penzioneri smeju da putuju u ona tri sata sto imaju za soping. Oce matorci da odu na selo sledece nedelje a nismo sigurni da li smeju.

Najbolje je da proveris. Moje misljenje je da ne mogu, jer je naglaseno da ta 3 sata sluze za nabavku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Zizu said:

Najbolje je da proveris. Moje misljenje je da ne mogu, jer je naglaseno da ta 3 sata sluze za nabavku.

 @Klotzen FtL, odvezite ih pa se vratite. Ako ste u gradu, mnogo ce im biti bolje da budu napolju. Inace verovatno ne bi smeli, ali ko je ikada video logiku u zakonu. Sto rece jedan moj drugar, kad mu je pandur rekao da ce da ga pusti za radar:

pandur: "pusticu te, valjda smo ljudi"

moj drugar(budalina): "kad su panduri bili ljudi"

naravno da je platio kaznu. 😛

Ovo je bilo 80-ih, ne skoro. On je sada u penziji. Preziveo i ne sme da izadje iz stana. 

Pff.

Odvezi ih u prirodu. 🙂

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, goldberg said:

 

 

 

Prilicno sam skeptican prema brojkama u Kini i lako je objasniti i zasto - receno je da se virus siri prvo neprimetno, pa cak i da se uvedu mere to dovodi do brojeva kao u Italiji.

 

Ne mogu biti tacne i brojke u Kini (3000 smrti na 1,4 milijarde stanovnika) i u Italiji (20 000 na 60 000 000).

 

Kinezi bi morali da imaju mnogo veci broj i zarazenih i umrlih samo zato sto su na pocetku negirali opasnost - mere bi mogle samo da znace da nemaju desetine miliona zarazenih nego samo milion ili dva (govorim o zvanicnim brojkama).

 

 

 

 

Vidi...KIna jeste ima 1,4 milijarde stanovnika, ali se prostire na na skoro 10 miliona km2, za razliku od Italije koja se prostire na nešto više od 300 000 km2....pa i u Italiji se nije odmah proširio virus po celoj državi. Da nije veliki broj ljudi počeo da se kreće ka jugu verovatno ne bi bilo tako velike ekspanzije. Kinezi su zatvorili Hubej, odnosno Vuhan, onako kako su zatvorili, i verovatno je to imalo uticaja na ekspanziju. To je što se te "matematike" tiče.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Jel zna neko da li penzioneri smeju da putuju u ona tri sata sto imaju za soping. Oce matorci da odu na selo sledece nedelje a nismo sigurni da li smeju.

 

11 minutes ago, Zizu said:

Najbolje je da proveris. Moje misljenje je da ne mogu, jer je naglaseno da ta 3 sata sluze za nabavku.

 

Budući da nije precizirina gde može da se ide u nabavku ili da je ograničeno na najbliži prodajni objekat (ako pričamo za Srbiju) i ako možeš u tih tri sata da ih odvezeš do sela, slobodno, ne kršiš nikakva pravila. (osim ako se nije nešto promenilo, ja nisam čuo). Šta njih briga gde ćeš da pazariš, odnosno gde će oni da pazare. Bar ja tako mislim.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drakaris said:

Jel moze meni neko da kaze, posto se ja malo slabije razumem u to, da li policija ima pravo da me legitimise, dok sam ja u svom dvoristu i igram se sa psom? 

Imaju i gledaj malo to sa pozitivnije strane. Budi srećan što su proverili ko se vrzma po tvom dvorištu, makar to bio i ti :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Constantin said:

 

Vidi...KIna jeste ima 1,4 milijarde stanovnika, ali se prostire na na skoro 10 miliona km2, za razliku od Italije koja se prostire na nešto više od 300 000 km2....pa i u Italiji se nije odmah proširio virus po celoj državi. Da nije veliki broj ljudi počeo da se kreće ka jugu verovatno ne bi bilo tako velike ekspanzije. Kinezi su zatvorili Hubej, odnosno Vuhan, onako kako su zatvorili, i verovatno je to imalo uticaja na ekspanziju. To je što se te "matematike" tiče.

Jeste i onda samo taj Hubei ima isto stanovnika kao cela Italija (1.5m vise ima  cela Italije). To sto  se matematike tice, ne moras da gledas milijardu i po vec gledaj tih skoro 60 miliona iz regije. 
A ako hoces bas da cepidlacis odes do Lombardije koja ima samo 10m i ima 10.000 nastradalih znaci cela regija Italije ima manje stanovnika nego Wuhan i ima 3x vise nastradalih nego cela KIna.

Edited by LayupFromTheMidget
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ovde u FR se spominje da bi ograniceno kretanje za starije gradjane moglo ostati na snazi do Decembra.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Ja koliko sam shvatila to je neka preporuka ursule von der leyen predsednice evropske komisije

 

https://www.bfmtv.com/sante/l-union-europeenne-evoque-un-confinement-pour-les-personnes-agees-jusqu-a-la-fin-de-l-annee-1892559.html

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LayupFromTheMidget said:

Jeste i onda samo taj Hubei ima isto stanovnika kao cela Italija (1.5m vise ima  cela Italije). To sto  se matematike tice, ne moras da gledas milijardu i po vec gledaj tih skoro 60 miliona iz regije.  I onda 

O tome i pričam.....

Link to comment
Share on other sites

@ U vezi putovanja penzionera

 

Ne treba njima vozač, oboje još uvek voze bez problema, penzionerski sporo ali sigurno. Ja lično sam protiv da idu jer koliko čujem tamo niko ne poštuje izolaciju jer u selu nema pandura a i kad dođe patrola jedan od njih je iz sela i nikad nikog ne kažnjavaju. Selo je na 45 minuta vožnje od NS tako da ni to nije problem. Oni se samo boje da ih panduri negde ne zaustave pa bup 300k kazna za njih dvoje. Ja sam danas jedno sat vremena guglao i ništa o tome nisam našao. Videću sutra da nazovem SUP ali nemam ideju ni koga tamo da zovem a tamo kad krenu da ti govore "nisam nadležan" često se desi da ni ne dobijem nikakav odgovor. Službeno ih često zovem i ne biste verovali koliko često niko ne zna da mi odgovori nego vas samo šaltaju po razno raznim telefonima.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...