Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, mrd said:

No cini mise da se ova complex-na diskusija moze prebaciti na US. Nije mi jasno zbiog cega se na svakom topiku raspravlja o nesposobnosti US of A. Nije mi jasno sta je to sto svrbi?

I kad nam je zgodno svaki put se uporedi sa NYC, ne znam sto se Nemacka nije tako dobro pripremila kao Juzna Dakota, ili Nebraska ....

A nije isto, i nije ista population density? Pa to i pricamo.

Link to comment
Share on other sites

Pa moras ih voleti - ni do sad nisu imali neke drasticne mere, i cim je jedan dan broj umrlih pao ispod 100, razmisljaju o porpustanju nekih mera:

 

https://www.dutchnews.nl/news/2020/04/dutch-daily-death-toll-dips-below-100-government-talks-about-relaxing-rules/

 

Dutch daily death toll dips below 100, government talks about relaxing rules

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drakaris said:

Jel moze meni neko da kaze, posto se ja malo slabije razumem u to, da li policija ima pravo da me legitimise, dok sam ja u svom dvoristu i igram se sa psom? 

 

Sta policija ima da radi u tvom dvoristu? To je isto kao da dodju na vrata da te legitimisu, zar ne... 

Da li u pitanju zajednicko dvoriste nekoliko kuca ili zgrade?

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Po cemu se razlikuje GWB junior od DT? To me zivo zanima. GWB je uveo zemlju u rat u koji nije trebala da udje. GWB je doneo drasticne promene u kontroli kretanja gradjana, a nije treabao.

Obamu necu ni da pominjem, bezvredan je i poguban sa njegovim kvazi medical-care, koji tlaci one koji rade, a promovise nerad onima koji ne rade.

Sta je DT uradio.

No cini mise da se ova complex-na diskusija moze prebaciti na US. Nije mi jasno zbiog cega se na svakom topiku raspravlja o nesposobnosti US of A. Nije mi jasno sta je to sto svrbi?

Ja ne pominjem "dostignuca" ni Busha juniora ni Obame u drugim oblastima, samo po pitanju pandemije.

A hvala bogu, kod nas nije zdravstvo kao u USA.

Ova tema je o stanju i u Srbiji i u svetu u vezi pandemije covid-19, dakle ukljucujuci USA (ili ste se vi u medjuvemenu izmestili na Mars?). Ne zanima me preganjanje oko drugih politickih pitanja u USA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

Ja ne pominjem "dostignuca" ni Busha juniora ni Obame u drugim oblastima, samo po pitanju pandemije.

A hvala bogu, kod nas nije zdravstvo kao u USA.

Ova tema je o stanju i u Srbiji i u svetu u vezi pandemije covid-19, dakle ukljucujuci USA (ili ste se vi u medjuvemenu izmestili na Mars?). Ne zanima me preganjanje oko drugih politickih pitanja u USA.

Koju pandemiju je Obama imao, koju GWB? Ne kapiram sta ti to pominjes. Hvala Bogu onom pravoslavnom da situacija u US nije kao kod vas. 😛

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Sta policija ima da radi u tvom dvoristu? To je isto kao da dodju na vrata da te legitimisu, zar ne... 

Da li u pitanju zajednicko dvoriste nekoliko kuca ili zgrade?

 

Kuca sa svojim dvoristem. Vlasnik sam ja. Nisam hteo da stvaram frku, pa sa im doneo licnu kartu na uvid. Bio sam blizu kapije sa psom, pa sam im bio "usput". Stali su ispred moje kuce i zatrazili dokumenta. Sta bi bilo da sam odbio da im pokazem? 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, A sad said:

 

 

 

Zasto onda rezultati borbe protiv pandemije u Nemackoj nisu bolji od onih u USA, vec su priblizno isti, kad se Nemacka toliko dobro pripremila za to, a u USA je katastrofa? 

 

Kako gledas rezultate ?? Mislim Nemacka ima procentualno vise uradjenih testova, manje zarazenih, daleko manje umrlih i vise izlecenih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Drakaris said:

Kuca sa svojim dvoristem. Vlasnik sam ja. Nisam hteo da stvaram frku, pa sa im doneo licnu kartu na uvid. Bio sam blizu kapije sa psom, pa sam im bio "usput". Stali su ispred moje kuce i zatrazili dokumenta. Sta bi bilo da sam odbio da im pokazem? 

 

Ne znam, s obzirom na ludilo koje vlada nije ni nemoguce da bi te priveli. Neka si im pokazao. Uverili se da je to tvoja adresa i svi mirni. U sustini ne bi trebalo to da rade, jer it mozes biti u kratantinu sa jos nekim ko nije na tvojoj adresi i da taj koristi takodje dvoriste. To je privatan posed. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

 

To sto ti ne mozes da verujes to je tvoj problem...

 

Zasto onda rezultati borbe protiv pandemije u Nemackoj nisu bolji od onih u USA, vec su priblizno isti, kad se Nemacka toliko dobro pripremila za to, a u USA je katastrofa? 

Ko kaze da nisu bolji? Cak nas i Ameri uzimaju kao pozitivan primer (jer se USA kao drustvo sigurno pre moze porediti s Nemackom nego s Kinom, pa i Juznom Korejom, i s tim u vezi i merama koje se preduzimaju i mogu se preduzeti u demokratskom drustvu).

Ali Trampu (i sviti oko njega) je zinulo dupe, da izvines, za parama (malo li ih ima), boli ga uvo za mrtve u svojoj naciji (jos mu sad palo ko kec na deset sto proporcionallno vise umiru crnci i manjine, kao i sto su urbani centri, tipicno glasacko telo demokrata, vise pogodjeni). Pre neki dan se hvali uspehom i rejtingom na fejsbuku! :ajme: U sred pandemije!

 

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Vi nemate ni grad kao NY mozda je u tome kljuc?! Koliko Berlina stane u Ny York sto se tice stanovnistva 2.5? 

 

NY je jedinstven (zbog toga i najosetljiviji na pandemiju), ali i mi imamo gusto naseljene oblasti, gde je mesanje stanovnistva ogromno, subotom je krkljanac u soping zonama (nista manje nego u NY, jos nam dolaze komsije iz Holandije), ima puno migranata iz delova sveta koji bas ne postuju previse autoritet niti distanciranje. Keln npr. i cela NRW (gradovi se nadovezuju jedan na drugi u dolini Rajne i Rurskoj oblasti). Ali je u Kelnu (s milion stanovnika) evo danas 2002 identifikovanih zarazenih, a 44 umrlih, bolnice nisu pretrpane.

U NRW (18 miliona stanovnika) danas 26333 potvrdjenih inficiranih (1 na 681 stanovnika) , 569 umrlih (1 umrli na 31516 stanovnika), 12832 potvrdjenih prelezalih (oko 49% svih do sad potvrdjenih inficiranih je vec potvrdjeno prelezalo). Na svakih 15 dana se duplira broj inficiranih.

 

Naravno, ne mislim da su svi u USA idioti Trampovog kalibra. Na srecu tamosnjeg stanovnistva ima dovoljno pametnih ljudi da se neke stvari ipak odrade kako treba, samo sto je na celu drzave jedna velika stetocina, pa predsednik umesto da pomaze u kriznoj situaciji on zadaje guvernerima i njihovim stabovima dodatne probleme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Mrd, ne citas sta ljudi pisu nego te ime "Tramp" trigeruje da treba da branis... 

Ne da ne citam, nego me trigerise zuc koja se prosipa samo iz politickih agendi, a ne cinjenica.

Ne lupetajte poredjenjem GWB, HO, ili DT. Oni se ne mogu porediti, DT se konkretno ne moze porediti ni sa kime, ali eto zgodno je da se opljune ono sto ne volimo. 

Nastavite sada, pustam ja da se lupeta, ali kad pretera, onda komentarisem.

 

 

edit:

Da se razumemo, vi mladji se sigurno ne secate epidemije velikih boginja 1972 u exYU/Beograd. Jedino to iz mog zivotnog iskustve, se moze porediti sa ovom epidemijom covid-19. Tako da vasa poredjenja pandemije nisu na mestu.

Da ne ispadne da se opet prepucavamo. Ocigledno moram sve da objasnim!

Edited by mrd
edit:
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

 

Naravno, ne mislim da su svi u USA idioti Trampovog kalibra. Na srecu tamosnjeg stanovnistva ima dovoljno pametnih ljudi da se neke stvari ipak odrade kako treba, samo sto je na celu drzave jedna velika stetocina, pa predsednik umesto da pomaze u kriznoj situaciji on zadaje guvernerima i njihovim stabovima dodatne probleme.

 

Pre neki dan je bila i vest da na CNN mogu da gostuju samo Fauci i Birx, ostali naucnici ne. Da slucajno neko ne kaze nesto van kontrole. 

Ocekujem da ce sutra ovaj covek biti debelo nariban, ali ne i otpusten, jer bez njega mu nema procenata (neko mora da drzi ravnotezu)

 

 

"...there was a lot of pushback..."

3 minutes ago, mrd said:

Ne da ne citam, nego me trigerise zuc koja se prosipa samo iz politickih agendi, a ne cinjenica.

Ne lupetajte poredjenjem GWB, HO, ili DT. Oni se ne mogu porediti, DT se konkretno ne moze porediti ni sa kime, ali eto zgodno je da se opljune ono sto ne volimo. 

Nastavite sada, pustam ja da se lupeta, ali kad pretera, onda komentarisem.

 

Ma da, cinjenice... alternativne kakve bi vi zelili da mogu da gurnu Trampa u novih 25 godina vladanja... ajd oladi leba ti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koju pandemiju je Obama imao, koju GWB? Ne kapiram sta ti to pominjes. Hvala Bogu onom pravoslavnom da situacija u US nije kao kod vas. [emoji14]

Pa nije ni doslo do pandemije jer su se na vreme aktivirali odredjeni mehanizmi (malo potrazi sta je bilo tad aktuelno).

A kod nas u Nemackoj bogovi sto katolicki, sto protestantski (plus oni u judeizmu, islamu, pa i ono nesto ovih pravoslavnih), plus ateisti, sasvim fino medjusobno saradjuju i rade u interesu svih gradjana. Hvala na pitanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Francuska danas 315 u bolnicama + 246 staracki domovi

 

Nije mi jasno da li u drugim zemljama u starackim domovima ljudi ne umiru ili umiru i sabere se broj sa ovima iz bolnica ili se racunaju samo bolnice, jel zna neko za neku zemlju? Francuska je do pre pet dana racunala samo bolnice, onda su poceli unazad da dodaju umrle iz starackih domova kojih je do sada preko 5000

Link to comment
Share on other sites

Ko nije odgledao stream Andrea Bocelli iz Milanske katedrale, toplo preporucujem da odgleda i odslusa nekad kasnije. Predivno, i stvarno potresno, on i tip za orguljama sami samcijati u onolikoj crkvetini.

Ako svet posle ovog ipak postane bolji, a tako mi je nesto palo na pamet dok sam ga slusala, onda onoliki ljudi nisu dzaba umrli.

Znam kolike su sanse za to, ali eto, nada umire poslednja.

 

Edited by A sad
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Francuska danas 315 u bolnicama + 246 staracki domovi

 

Nije mi jasno da li u drugim zemljama u starackim domovima ljudi ne umiru ili umiru i sabere se broj sa ovima iz bolnica ili se racunaju samo bolnice, jel zna neko za neku zemlju? Francuska je do pre pet dana racunala samo bolnice, onda su poceli unazad da dodaju umrle iz starackih domova kojih je do sada preko 5000

U Nemackoj je vec u dobar broj starackih domova usao virus i ljudi su umrli. Mislim da su ih sve pribrojali u totalan zvanici broj umrlih.

 

Prema ovom https://www1.wdr.de/nachrichten/themen/coronavirus/altenheim-corona-besuchsverbot-100.html

u NRW je (stannje 9.4.) u 68 starackih domova zabelezeno ukupno 174 preminula.

u 151 starackom domu je registrovano 1078 inficiranih

u 213 starackih domova je identifikovano 777 inficiranih negovatelja.

 

Trenutno je aktuelan slucaj u starackom domu kod Bona, gde se 37 negovatelja zarazilo i pola od 70 staraca. Oni zarazeni su prebaceni u bolnicu (jer ima slobodnih kreveta, a nisu uspeli da nadju alternativu za zarazene negovatelje), ostali su razmesteni.

 

Inace je zabranjeno (i kaznjava se) poseta starackim domovima. Moze samo kroz prozor da se vide stari (ili putem telefona/interneta).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kuca sa svojim dvoristem. Vlasnik sam ja. Nisam hteo da stvaram frku, pa sa im doneo licnu kartu na uvid. Bio sam blizu kapije sa psom, pa sam im bio "usput". Stali su ispred moje kuce i zatrazili dokumenta. Sta bi bilo da sam odbio da im pokazem? 
Koje ludilo jbte.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

U Nemackoj je vec u dobar broj starackih domova usao virus i ljudi su umrli. Mislim da su ih sve pribrojali u totalan zvanici broj umrlih.

 

Prema ovom https://www1.wdr.de/nachrichten/themen/coronavirus/altenheim-corona-besuchsverbot-100.html

u NRW je (stannje 9.4.) u 68 starackih domova zabelezeno ukupno 174 preminula.

u 151 starackom domu je registrovano 1078 inficiranih

u 213 starackih domova je identifikovano 777 inficiranih negovatelja.

 

Trenutno je aktuelan slucaj u starackom domu kod Bona, gde se 37 negovatelja zarazilo i pola od 70 staraca. Oni zarazeni su prebaceni u bolnicu (jer ima slobodnih kreveta, a nisu uspeli da nadju alternativu za zarazene negovatelje), ostali su razmesteni.

 

Inace je zabranjeno (i kaznjava se) poseta starackim domovima. Moze samo kroz prozor da se vide stari (ili putem telefona/interneta).

 I ovde je zabranjeno vec poduze prakticno od pocetka izolacije, nije jasno kako ali virus je usao u staracke domove i kosi ocigledno. Kazu da su ih tamo sve izolovali i da oni sada dodatno pate navikli da se druze koliko toliko vidjaju, igraju karte, sada svako za sebe i jos ne mogu da vidjaju familiju, ne razumeju zasto im niko ne dolazi u posetu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...