Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, urosg3 said:

lockdown ne može da utice na već zaražene i na smrtnost može samo da utiče na broj novozaraženih.

 

Pa upravo na to i utiče. Imajući u vidu način i dinamiku širenja ovog virusa, 250 novih potvrdjenih danas je smanjenje jer nemamo eksponencijalni rast. Plus, treba imati u vidu da ovo mogu biti i ljudi koji čekaju rezultat testa danima, ne mora da znači da se ovih 250 zarazilo prošlog vikenda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, NMX said:

 

Da, Amerika nije mogla da reaguje :lol_2:

 

Ja bih rekao da je to samo univerzalni izgovor onih koji su fejlovali sa merama. Dežurni neprijatelj i propala birokratska agencija, gde ćeš bolje. 

 

Sa druge strane, Nemačka, Austrija, Koreja (bez obzira na veličinu) nisu stavljale gradove u kineske karantine, uveli (na vreme) mere koje je trebalo i postarali se da se iste poštuju i voila, eto rezultata. Doduše, Merkel, Kurc ili Čung Sju se nisu sprdali sa virusom, pričali kako samo što hlorokin nije sve to rešio, kako je to najsmešniji virus, kako će uz toplo vreme korona da miraculously go away by april i slične gluposti. 

 

Ne vazno u vezi reagovanja, ali u vezi mera. 

Pisao sam juce kako Francuska prvo kaze da ne dolazi obzir pracenje preko mobilnih telefona, pa onda nakon nedelju dana uvede pracenje. Danas kazu da se sve odobrava zbog spasavanja zivota. Gradjani prihvataju, a mere ce kasnije kad sve prodje ostati na snazi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cavani said:

Naravno da ce mere ostati bar do  posle Djurdevdana, do tada mogu samo da jacaju.

Sredina maja je najoptimisticniji moguci scenario po meni.

Nije najoptimisticniji, vrlo je realan. Mogao bi i kraj aprila ali iz razloga koje ste mnogi ovde naveli nece tako biti.

 

Bitno je i da se ne krene odmah sa masovnim okupljanjima. Tu pre svega mislim na kafice i restorane. Tu ce i nakon otvaranja neko vreme morati da se postuje distanca.

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, A sad said:

 

Naravno da nije, reagovala je kad i ostale zemlje, tek kad se virus pojavio na njenom tlu i doslo do katostrofe u Italiji. Nemacka je isto reagovala tek tada, nikakvih preventivnih restrikcija nije bilo. 

 

Uostalom, koliko su rezultati borbe protiv korone bolji u Nemackoj i Austriji od onih u USA? Da ti ustedim trud, veoma su slicni, nikakvih tu kolosalnih razlika nema da bi ti ovde nabijao kako su Nemacka i Austrija ne znam ti koliko bolje reagovale, nisu. 

Ja ne mogu da verujem da neko ovde moze da brani Trampa i njegovu administraciju!

 

A sto se tice Nemacke, hvala lepo, ali mi nemamo ni u jednom gradu situaciju kao u NY ili slicno, ljudi nam ne umiru kao muve, niti su nam mrtvacnice pretrpane, pa da se razmislja o masovnim grobnicama. Angela i ostali politicari (sve s opozicijom) su izuzetno brzo reagovali (plus fudbalske strukture! :classic_ohmy: ), bila sam vrlo pozitivno iznenadjena. Opisala sam ranije grubo timeline, a evo ovde i detaljno, sve s izjavama zvanicnika (ministra zdravlja):

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus/chronik-coronavirus.html

Jos pocetkom februara su pocele konsultacije na EU nivou, ukljucujuci i UK (samo sto je EU administracija prilicno tromo reagovala, kao i obicno).

Bilo je diskusije da li se moglo jos nesto uciniti u prevenciji, pa je diskutovano odrzavanje karnevala (20.-24.2., s manifestacijama koje su ovom prethodile). Tu je bila procena (mozda pogresna) da ne treba otkazivati karneval.

 

Mi smo iskoristili vreme od pojave prvih slucajeva (posle prvog klastera u Minhenu, koji je ekspresno ugasen) da se organizujemo i pregrupisemo koliko god je to moguce (sistem nije bio spreman za pandemiju). Mozda smo i imali srece da se virus najpre sirio medju "zdravijim", manje rizicnim delom populacije

USA (kao i UK) je imala jos vise vremena da se pripremi (a ima i dovoljno iskustva i strucnjaka da uradi isto sto i Nemacka), ali je federalna vlada zakazala, Tramp se ponasa(o) kao Vucic, mozda i gore (sto se tice epidemije).

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Laki21 said:

Poenta je da nije preduzeto NIŠTA. Nikavi koraci, vrtelo se palčevima u nadi da će se sve rešiti samo od sebe i po starom dobrom srpskom principu "neće valjda nas". I kod njega je to bio najsmešniji virus takoreći.

 

PS

 

Je li izašao pred kongres i rekao - Ljudi, sranje se sprema, moramo da se pripremimo i preduzmemo neophodne i nepopularne korake? Naravno da ne. Pratio je berzu i lupetao gluposti bez kraja i konca.

Ovih dana sam gledala neke snimke Dzordza Busha juniora (eeeej! Busha juniora!) (i Obame anravno) i kako su oni i njihove administracije reagovale na tadasnje pretnje od pandemije/epidemije (dakle, i republikanci i demokrate). Nebo i zemlja u poredjenju s Trampom. A nisu se od tada americki Ustav i zakoni bas tooooliko promenili da su Trampu vezali ruke i jadan nista nije mogao da preduzme.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, wwww said:

Ja ne mogu da verujem da neko ovde moze da brani Trampa i njegovu administraciju!

 

A sto se tice Nemacke, hvala lepo, ali mi nemamo ni u jednom gradu situaciju kao u NY ili slicno, ljudi nam ne umiru kao muve, niti su nam mrtvacnice pretrpane, pa da se razmislja o masovnim grobnicama. Angela i ostali politicari (sve s opozicijom) su izuzetno brzo reagovali (plus fudbalske strukture! :classic_ohmy: ), bila sam vrlo pozitivno iznenadjena. Opisala sam ranije grubo timeline, a evo ovde i detaljno, sve s izjavama zvanicnika (ministra zdravlja):

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus/chronik-coronavirus.html

Jos pocetkom februara su pocele konsultacije na EU nivou, ukljucujuci i UK (samo sto je EU administracija prilicno tromo reagovala, kao i obicno).

Bilo je diskusije da li se moglo jos nesto uciniti u prevenciji, pa je diskutovano odrzavanje karnevala (20.-24.2., s manifestacijama koje su ovom prethodile). Tu je bila procena (mozda pogresna) da ne treba otkazivati karneval.

 

Mi smo iskoristili vreme od pojave prvih slucajeva (posle prvog klastera u Minhenu, koji je ekspresno ugasen) da se organizujemo i pregrupisemo koliko god je to moguce (sistem nije bio spreman za pandemiju). Mozda smo i imali srece da se virus najpre sirio medju "zdravijim", manje rizicnim delom populacije

USA (kao i UK) je imala jos vise vremena da se pripremi (a ima i dovoljno iskustva i strucnjaka da uradi isto sto i Nemacka), ali je federalna vlada zakazala, Tramp se ponasa(o) kao Vucic, mozda i gore (sto se tice epidemije).

 

To sto ti ne mozes da verujes to je tvoj problem...

 

Zasto onda rezultati borbe protiv pandemije u Nemackoj nisu bolji od onih u USA, vec su priblizno isti, kad se Nemacka toliko dobro pripremila za to, a u USA je katastrofa? 

Link to comment
Share on other sites

Moze da se relativizuje prica da niko nije bio dobro pripremljen, da su najbolje reagovali oni koji su mogli da uvedu najstriktnije mere ili mere koje najvise zadiru u privatnost, ali valjda nam je svima jasno nekoliko stvari:

- To sto se zemlja x nije dobro pripremila, ne znaci da je vlast zemlje y utoliko manje odgovorna

- Tramp je apsolutno minimizovao problem besmislenim razlozima, a nije pomoglo ni smanjenje finansiranja CDC (kao sto se i sada igra na nivou pojedinacnih drzava sa raspodelom pomoci)

- Kongres takodje nije ozbiljno shvatio problem nego se bavio Trampom

- SAD ima skoro duplo vecu smrtnost u procentima i skoro duplo vecu smrtnost na milion stanovnika od Nemacke

- Fauci je sam priznao da su zivoti mogli biti spaseni brzim reagovanjem. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, wwww said:

Ovih dana sam gledala neke snimke Dzordza Busha juniora (eeeej! Busha juniora!) (i Obame anravno) i kako su oni i njihove administracije reagovale na tadasnje pretnje od pandemije/epidemije (dakle, i republikanci i demokrate). Nebo i zemlja u poredjenju s Trampom. A nisu se od tada americki Ustav i zakoni bas tooooliko promenili da su Trampu vezali ruke i jadan nista nije mogao da preduzme.

 

Mogao je, nego se kalkulisalo u sta uloziti/izvuci pare da se sto vise zaradi. 

 

19 minutes ago, A sad said:

 

To sto ti ne mozes da verujes to je tvoj problem...

 

Zasto onda rezultati borbe protiv pandemije u Nemackoj nisu bolji od onih u USA, vec su priblizno isti, kad se Nemacka toliko dobro pripremila za to, a u USA je katastrofa? 

 

To je njen problem po najmanje. Najvise je problem obolelih, umrlih i njihove familije. 

Nemoj zaboraviti da je pola centralne Amerike bukvalno prazno i da je gustoca naseljenosti u poredjenju sa Nemackom 31/227 na km2. US ima 4.7% svetske populacije, a zarazenih oko 30% (sa poznatim ciframa koje imamo u uvid). Neka je i 10%, opet je mnogo za jednu razvijenu bogatu drzavu. 

Edited by Baby
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

Ovih dana sam gledala neke snimke Dzordza Busha juniora (eeeej! Busha juniora!) (i Obame anravno) i kako su oni i njihove administracije reagovale na tadasnje pretnje od pandemije/epidemije (dakle, i republikanci i demokrate). Nebo i zemlja u poredjenju s Trampom. A nisu se od tada americki Ustav i zakoni bas tooooliko promenili da su Trampu vezali ruke i jadan nista nije mogao da preduzme.

Po cemu se razlikuje GWB junior od DT? To me zivo zanima. GWB je uveo zemlju u rat u koji nije trebala da udje. GWB je doneo drasticne promene u kontroli kretanja gradjana, a nije treabao.

Obamu necu ni da pominjem, bezvredan je i poguban sa njegovim kvazi medical-care, koji tlaci one koji rade, a promovise nerad onima koji ne rade.

Sta je DT uradio.

No cini mise da se ova complex-na diskusija moze prebaciti na US. Nije mi jasno zbiog cega se na svakom topiku raspravlja o nesposobnosti US of A. Nije mi jasno sta je to sto svrbi?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...