Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pomocu sim kartica, policija reaguje cim vidi da ima vise od 5 ljudi u grupi a na rastojanju manjem od 2 m.

Tako su juce (ili u dva ti dana unazad ) otkrili turiste u planinskim selima.

Ja imam tri mobilna telefona i dodju recimo tri coveka sa vise telefona kod mene u posetu. Policija odmah reaguje?

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

Crveni krst i spasilacke sluzbe imaju aplikacije za takve situacije povezane sa hitnom pomoci, policijom i vatrogasnom sluzbom. Ljudi koji odlaze u retko naseljene oblasti zbog posla ili putovanja ih svojevoljno instaliraju.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Just now, Plavi Golub said:


Pa taj metod se koristi odavno za lociranje povredjenih ili preminulih ljudi kod planinarskih i skijaskih nesreca. 

 

Jesu li ih kaznili i koliko?

 

Da, koristi se, ali tek kad neko ode i kaze da je taj neko nestao u planini, ili bilo gde. Ovo je drugacije. 

 

Ne znam da li su ih kaznili, bilo je juce na vestima u 13h , ali nisu rekli za kaznu. Verovatno da ce biti kaznjeni.

2 minutes ago, Drakaris said:

Ja recimo imam tri mobilna telefona i dodju recimo tri coveka sa vise telefona kod mene u posetu. Policija odmah reaguje?

 

Pa valjda provere ime i prezime, ko je vlasnik sim kartica. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Drakaris said:

Pa to onda vazi samo za postpejd, kako ce neko da zna kako se zove lik iza pripejd kartice.

Svaka pripejd kartica se mora registrovati.... nema vise bezimenih kartica.

Edited by Valensija
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja i sve moje kolege imamo tako nesto instalirano na telefonu. Prakticno je deo EHS. Ne daj Boze da ti se nesto desi in the middle of nowhere neces onda to instalirati. Nije isto Slavisa.

Pa ti i tvoje kolege onda ne morate da brinete. Samo sto ovde ne moras nista instalirati.

Pored toga ima onih koji ne zele biti "praceni" tj ne zele da im se uskracuje sloboda isto kao i ona dvojica o kojima ste pisali ranije ( spanac i nemac ili o kome je vec bila rec ). Samo sto ih sad niko ne pita.

 

Jedna lepa vest je da u department Lozere ima jedan staracki dom u kojem su negovatelji , medecinske sestre i svi ostali odlucili da ne izlaze iz doma dok ne prodje epidemija. Ne idu svojim kucama vec ostaju u domu i na taj nacin sprecavaju da virus ne udje u dom.

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Naravno da ima.
 

Ogroman broj ljudi, ubedljiva većina ljudi u ovoj zemlji nije ovakva kao što citiram, niti imamo ikakav dokaz za to. Imamo bahatu, bučno, vidljivu manjinu, koja bi mogla da se uklopi u opis, ali ukoliko vam je lakše da mislite da smo većinski takvi - super, eskapizam je mišljenje koje poštujem, samoodbrana takoreći.
I vraćamo se onda na početnu tezu - Vučić da odluči jer ne znamo bolje. E to ukoliko je ishod, a vidim da jeste, jer smo takvi, daje blanko Vučiću za sve.

 

 

Slažem se sa tobom. Ne može vlast da nam priča kako smo neodgovorni i ne slušamo savete stručnjaka a sutradan pravi mini miting u Novom Pazaru, pa onda prekosutra opet kritikuje narod što se ne pridržava mera a nakosutra pravi mini miting u Nišu. To šalje poruku da vlast priča priču čisto da bi sutra mogla da kaže "jesam vam rekao" a da ih zabole za opšte dobro. I to ljudi vide i onda gube poverenje u vlast ( a time i u doktore jer su se oni stopili sa vlašću u ovoj pandemiji jer se ne snalaze na konferencijama a očigledno im je zabranjeno da odgovaraju na pitanja koja mogu da naštete vlasti) i nastaje haos u ponašanju ljudi. Svako razmišlja za sebe i misli da on bolje zna od onih koji nas vode.

 

Ako izuzmemo prvih nedelju dana većina poštuje sve što doktori kažu ali ljudi vole da preuveličavaju stvari pa od 1000 ljudi na keju u NS naprave percepciju da niko u gradu ne poštuje izolaciju.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

 

Ako izuzmemo prvih nedelju dana većina poštuje sve što doktori kažu ali ljudi vole da preuveličavaju stvari pa od 1000 ljudi na keju u NS naprave percepciju da niko u gradu ne poštuje izolaciju.

I meni tako izgleda. Ove mere policijskog časa su odraz nemoći, ne moći. nemoći da društvo edukuješ da se ponaša odgovorno, i nemoći da kontrolišeš neodgovorne kojih, naravno ima. Pa otud i teza da smo stoka i da je batina za nas. A kako dođu izbori, onda smo takvi kakvi smo dragi i sjajni, i daj nam samo glas, nisam gadljiv da stoka glasa za mene.

Ne ide to istovremeno, a da budeš pristojan, znaš. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

I meni tako izgleda. Ove mere policijskog časa su odraz nemoći, ne moći. nemoći da društvo edukuješ da se ponaša odgovorno, i nemoći da kontrolišeš neodgovorne kojih, naravno ima. Pa otud i teza da smo stoka i da je batina za nas. A kako dođu izbori, onda smo takvi kakvi smo dragi i sjajni, i daj nam samo glas, nisam gadljiv da stoka glasa za mene.

Ne ide to istovremeno, a da budeš pristojan, znaš. 

 

Ne, ove mere su odraz izivljavanja jednog coveka nad celim narodom i ispunjavanje njegovih vlaznih snova. Napokon je uspeo da ispuni svoj zivotni moto, "drzava to sam ja". 

 

Prvobitne mere koje su uvedene su bile sasvim dovoljne i delotvorne. Dalji razvoj situacije, bar onaj koji zvanicno prikazuju, uopste ne daje opravdanje za uvodjenje ovako restriktivnih mera. Pored onog gore navedenog, jedini cilj ovih mera je skrivanje apsolutne nesposobnosti rezima i onemogucavanje artikulisanja nezadovoljstva odredjenog dela naroda. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kako mislis da se registruju?

 

Ja imam pripejd karticu vec vise od 10 god, kupljena u trafici, nista nikad nije registrovano....mamin broj isto tako

Kolege vec odgovorile.😃

Sada na samoj trafici moras pokazati dokument i ispuniti formular. Bez toga nijedna kartica nece biti aktivirana kod operatora. Mislim da se neregistrovane kartice mogu jos samo u BIH uzeti... nisam siguran za Srbiju.

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

Ako vam izreknu meru izolacije pitaće vas za broj telefona pa će vas tako pratiti. S tim da ne prate sve nego verovatno su ograničeni nekim brojem ljudi. Evo ovaj što je osuđen u NS jer je prekršio preporuku predsednika je uhapšen tako što je izašao u šetnju a kad se vratio kući ispred ga čekala policija i priveli ga.

 

Ono što sam čuo od izvora iz policije je da nevezano za imena nadgledaju signale mobilnih i ako negde primete veći broj ljudi šalju patrolu da rasteruje. Dakle ovo nije individualno praćenje nego čisto da spreče okupljanje većeg broja ljudi. Juče je recimo išla marica u NS po keju i preko razglasa terala ljude sa istog. Verovatno su uočili veći broj ljudi pa ih poslali tamo. Naravno u nekim gradovima imaju i kamere pa verovatno i njih koriste da detektuju kada se negde okupi veći broj ljudi.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, A sad said:

 

Ne, ove mere su odraz izivljavanja jednog coveka nad celim narodom i ispunjavanje njegovih vlaznih snova. Napokon je uspeo da ispuni svoj zivotni moto, "drzava to sam ja". 

 

Prvobitne mere koje su uvedene su bile sasvim dovoljne i delotvorne. Dalji razvoj situacije, bar onaj koji zvanicno prikazuju, uopste ne daje opravdanje za uvodjenje ovako restriktivnih mera. Pored onog gore navedenog, jedini cilj ovih mera je skrivanje apsolutne nesposobnosti rezima i onemogucavanje artikulisanja nezadovoljstva odredjenog dela naroda. 

s tim da su jedan Plenković, HDZ najstrašniji uhljeb sa svitom oko njega edukovali svoje društvo koji "Aco srbine!" ne može da razume, jer mu je premisa da smo mi stoka.
Pa komšije imaju danas ni 50 novozaraženih, a nemaju policijski čas. A nije ni Plenković ni Milanović centar hrvatskog univerzuma, ništa se oko njih ne okreće, bukvalno rade svoj posao, kako je i zamišljeno u teoriji moderne države i podele vlasti.
A kod nas, Vučić razvozi aspiratore, respiratore, svita se gura da mu budu bliži, ne ide u samoizolaciju jer je bahat, premijer naše države ga suštinski zove "šefe", i sve u krug. zvona i praporci. A pre jedva 3 decenije mi i komšije u Hrvatskoj smo bili na identično lošem početnom nivou.
Oni ljudi gradili državu, pa bogami i sagradili, a mi menjali vođe. Ali to svakako nije tema za ovaj topic, izvinjvam se, ponelo me.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...