Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

I jos nesto sam hteo malopre da napisem. I pored svega, smatram veliku vecinu ljudi ovde boljom od nekog naseg tuznog proseka. Bez obzira da li su zaludjeni neolevicari ili Trampovi fanovi, ili predstavljaju neku drugu ekstremnu i besmislenu politicku opciju. Bez obzira na to da li navijaju za Partizan i Djokovica (ili najgore, i jedno i drugo 😛 ), bez obzira na to koliko se sa ogromnom vecinom ne slazem oko fundamentalnih stvari, ono sto je bitno, i cega svi moramo da budemo svesni - ovo je mozda prvi, ali verovatno nije poslednji ovakav dogadjaj za nasih zivota.

 

Mi cemo morati da obratimo jos vise paznje, vise nego ikada pre, na to kako filtriramo i prihvatamo informacije, kako tretiramo odredjene dogadjaje, procenjujemo i rizik i vucemo poteze koji ce imati mnogo vecu tezinu od pukog povecavanja licnog komfora.

 

Moracemo da balansiramo izmedju daljeg ekonomskog, tehnoloskog i svakog drugog civilizacijskog napretka i licnog boljitka, istovremeno se brinuci i za one koji ne mogu da se brinu o sebi, ali i o onima koji to ne zele, koji su u izvesnom smislu i rizik za drustvo, drugaciji i sa nesagledivijim posledicama od svakog kriminalca, pa i teroriste.

 

Ljudi koji mogu da shvate sta se desava oko njih postace globalno bitni, jer ce morati da istupe i da dokazu da su glupaci, teoreticari zavere, trgovci zmijskim uljem zaista samo glasna manjina, a ne vecina. Jer ako su vecina, nama sledi period stagnacije u svakom smislu, na globalnom nivou.

 

Nije bitno koliko su mere drasticne ovde ili onde, koja se ljudska prava krse. Najgore prolaze upravo oni koji ne mogu zbog ovoga dobiti medicinsku pomoc koja im je potrebna, a nema veze sa koronom. I njih je mnogo vise od onih kojima su ljudska prava ugrozena zbog ove ili one stvari.

 

A sve njih, odnosno nas, ugrozavaju ljudi koji sada drve onu stvar i kenjaju o nebitnim stvarima i ne ponasaju se u skladu sa preporukama struke, a ovo jesu preporuke struke i rezultati se vide.

30 minutes ago, zoe Bg said:

Koliko su retki ljudi u nasem javnom zivotu koji umeju da priznaju gresku, sokirao me Kon lakocom kojom je izjavio kako se zeznuo u predvidjanju da virus nece biti pandemijski. 

 

Veliki covek. Neki znaju, on je trazio da se recimo Nestorovicu oduzme licenca zbog sirenja antivakserske histerije i stavio je pod lupu diplome Sladjane Velkov i Jovane Stojkovic.

 

Vodi se iskljucivo javnim interesima i strukom.

Edited by McLeod
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Asterion said:

Nečeš dočekati to o čemu se nadaš.

 

Ne nadam se nicemu. Zasto mislis da se necemu nadam? 

 

@McLeod Moje iskreno saucesce.

Prosao sam isto kao i ti, mama je dozivela mozdani udar 2017 odvezli u bolnicu na hitno. Doktorica koja ju je primila je rekla da ne radi CT skener, da bih ja sutradan saznao od prijateljice koja je medecinska sestra u istoj toj bolnici da CT skener radi. Doktorica je rekla da mamu mozemo odneti privatno na CT skener u Subotici ali da moramo da platimo ambulantna kola i prevoz od bolnice do privatne klinike. Naravno sve to posle 2 dana, a da se reagovalo u roku od pola sata mogla je i da prezivi. Pored svega toga je pocela epidemija gripe, i bile su zabranjene posete, tako da je nismo mogli ni videti. Umrla je posle dve nedelje. 

Razumem tvoj bes i tugu ali ne vrti se celi svet oko nas.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

U cemu je razlika kad je Francuski premijer na pitanje o uvodjenju aplikacije za pracenje preko mobilnih telefona kao u J Koreji , da to ne moze tako u EU i Francuskoj, da bi posle nedelju dana vlada i sama dala predlog za pracenje preko mobilnih telefona? 

 

Znaci ne moze da te prisili fizicki, ali moze da ti krsi slobodu pracenjem preko mobilnih telefona, dronova itd itd


Oni jesu dali predlog, ali su i konstatovali da se to kosi sa zakonima. Da li je predlog usvojen?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Ne postavlja samo Dacic ovakva pitanja. Juce sam napisao da i magazin Marianne u Francuskoj ima ista ovakva pitanja, i kako kazu postoje mnoge sumnje. Marianne nije tabloid, vec ozbiljna novina koja je nezavisna.

Razlika je u tome što nije isto kada nešto kažu mediji, koji imaju mnogo veću slobodu, ili političar koji je nosilac vlasti i (nažalost) vodi inostrane poslove. Neka i taj časopis i Makron izjave nešto tipa da je Tramp svinja, da je Angela Merkel krava ili da je Boris Džonson majmun, pa da vidimo koje bi bile diplomatske posledice u zavisnosti od toga ko to kaže.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

 

Znaci Dacic cita Marianne...

I englezi poceli da razmatraju tu opciju:
 

while “the balance of scientific advice” is still that the deadly coronavirus was first transmitted to humans from a live animal market in Wuhan, a leak from a laboratory in the Chinese city is “no longer being discounted” by UK ministers, according to a report in The Mail on Sunday.

One member of Cobra, the emergency committee led by Boris Johnson, said that while the latest intelligence did not dispute the virus was “zoonotic” – originating in animals – it did not rule out that the virus first spread to humans after leaking from a Wuhan laboratory, the report said. 

The member of Cobra, which receives classified briefings from the security services, said: “There is a credible alternative view [to the zoonotic theory] based on the nature of the virus. Perhaps it is no coincidence that there is that laboratory in Wuhan. It is not discounted.”
I ovo: One theory floating around CIA headquarters in Langley, Va., also suggests it was possible a lower paid employee at the lab sold an infected animal to the wet market to make extra money, instead of incinerating it.

American biosecurity expert Professor Richard Ebright, of Rutgers University’s Waksman Institute of Microbiology, New Jersey, said that while the evidence suggests Covid-19 was not created in one of the Wuhan labs, it could easily have escaped from there while it was being analyzed, the report said.  

Prof Ebright said he has seen evidence that scientists at the Centre for Disease Control and the Institute of Virology studied the viruses with only “level 2” security — rather than the recommended level 4 – which “provides only minimal protection against infection of lab workers,” the report said.


A Dacic u onom tekstu spominje Kinesku teoriju da je njima sa strane bacen virus.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Azazelkg said:

Spram "ugrožavanja ljudskih prava": kad su opšti interesi u pitanju, lični otpadaju... Koliko god neko navikao ili ne da sedi kod kuće, kopa rovove ili bilo šta drugo radi što mu "ugrožava ljudska prava"...

ne može to tako, ma kako privlačno izgledalo, čemu država i organizovano društvo onda? Idemo onda lepo, pravo da jači tlači, ko ima pušku pametniji je lepši od onog koji nema, i tako sve.

Kad kažeš da su opšti interesi iznad ličnih, to na prvi pogled razumno zvuči, kao što i jeste, teza se spotakne odmah na prvom koraku, na odgovoru na pitanju:  Ko presuđuje šta je opšti interes? Evo recimo, kod nas, autoritet za opšti interes je Vučić, i eto rezultata. A kune se da brani opšti interes.
Kao Tumbstone na Wild West u 19. veku. Uostalom zato i postoji civilizacija valjda, da ima pravila. Izgleda malo glupo, ali neka prava se moraju poštovati ma kakva situacija bila, jer jedan presedan, kao ovaj, i ode društvo unazad. 
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pre sat vremena prijateljica objavila na fb. Znao sam da joj je muž imao nekih problema i da je najverovatnije upala pluća ali pojma nisam imao da je ovako zaglavio. Zanemarite teorije zavere u uvodnom delu, kontam da je to posledica stresa zbog preživljenog prethodnih dana jer prvi put priča na taj način.

 

okeV1Tq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sve te teorije zavere se saplicu na prvom koraku a to je - ko ima korist? Nema apsolutno niko, ovo nas sve unazadjuje za godine, ako ne i decenije.

 

Laboratorijski virus nije, jer mi nemamo tehnologiju da napravimo ovaj virus. Ili nas i za to lazu.

 

Ako zamislimo da nas i za to lazu, onda se postavlja opet pitanje - zasto? Pa cak i da uzmemo u obzir da je ovo kineski backfire, mada i tu je stvarno jako malo verovatno da od svih na svetu bas Kinezi prvi imaju ovu tehnologiju, znamo kako je recimo isla svemirska trka i kakve zavere su je pratile, da pomenem samo nama najpoznatiju, cuveni jugoslovenski svemirski program na osnovu kog su Ameri pobedili Ruse i zasto se Staljin naljutio na Tita i slicne ortodoksne gluposti, opet treba poci od pocetka, odnosno od tehnologije.

 

Posto svi krecu od toga da mi zivimo u nekom orvelovskom dehumanizovanom svetu gde je kapitalista bog i profit jedino bitan, zasto onda tu tehnologiju ne bi iskoristili da izlece vecinu ako ne i sve genetske bolesti koje nas pogadjaju i prodaju je i tako postanu za  godinu dana ubedljivo najmocnija i najbogatija korporacija na svetu, samim tim dovedu i Kinu na celo sveta, umesto sto pokusavaju da se igraju bioloskog rata koji, kako vidimo, moze da se vrati kao bumerang?

 

Nista od toga niti je logicno, niti se i prakticno moze odigrati ovako kako se odigralo.

Edited by McLeod
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Koliko znam SZO je vise puta  ponovio da nema dokaza da je virus vestacki 

Szo je  rekao da  nema transmisije covek na coveka. Pa je rekao da zivotinje ne mogu da dobiju virus od coveka a mogu eno tigar u bronxu. 
Ne kazu da je napravljen vestacki napravljen vec da je greskom procureo iz te laboratorije tokom testiranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Igramo se žena i ja sa mašinskim učenjem dosta (njoj za posao a meni je zanimljivo 😄 ) u poslednjih par meseci i onda smo čačkali bili malo brojeve ovih dana i bukvalno svi modeli budu mnoooogo tačniji kada se izuzme Kina, čak i ako se ovi brojevi računaju kao 3000 na 60 miliona. Kada se model uči na brojevima do tipa 20. dana pandemije po zemljama i onda se uporedi sa brojevima iz 25. dana samo Kina ne bude tačna od 60ak zemalja.

 

 

Mislim otkrivam toplu vodu ali baš mi je zanimljivo bilo kako samo oni ne prate modele. Ili su slagali ili diktatura zaustavlja sve.

Je l imaš neki notebook da mi pošaljete? Baš me zanima kako ste modelirali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

ne može to tako, ma kako privlačno izgledalo, čemu država i organizovano društvo onda? Idemo onda lepo, pravo da jači tlači, ko ima pušku pametniji je lepši od onog koji nema, i tako sve.

Kad kažeš da su opšti interesi iznad ličnih, to na prvi pogled razumno zvuči, kao što i jeste, teza se spotakne odmah na prvom koraku, na odgovoru na pitanju:  Ko presuđuje šta je opšti interes? Evo recimo, kod nas, autoritet za opšti interes je Vučić, i eto rezultata. A kune se da brani opšti interes.
Kao Tumbstone na Wild West u 19. veku. Uostalom zato i postoji civilizacija valjda, da ima pravila. Izgleda malo glupo, ali neka prava se moraju poštovati ma kakva situacija bila, jer jedan presedan, kao ovaj, i ode društvo unazad. 
 

 

Ne presudjuje Vucic. Presudjuje situacija i racio. Racio ovde je da ne postoji prevencija i ne postoji lek. Jedina prevencija je da se ne razbolis. Kako ces to da postignes? Tako sto ces izbeci zarazavanje i dalje sirenje infekcije.

 

Sto znaci, eliminacija kontakta.

 

Da se onda ovde vratimo na mere u drugim zemljama - ti Nemcu i Japancu mozes da kazes - drzi distancu, ne izlazi napolje ako ne moras, smanji kontakt sa starijima jer su najosetljivija grupa i mozes da budes siguran da ce dovoljna vecina toga da se pridrzava i da samim tim prinuda nije potrebna.

 

Ovaj tvoj argument je, siguran sam, potpuno nenamerno, slican argument starom antivakserskom - evo pogledajte druge zemlje, razvijene, gde nije obavezna vakcinacija, a ovde se nama krse ljudska prava nametanjem vakcinacije.

 

Samo se i u tom slucaju zaboravlja da u prosvecenim drzavama ti ne moras da propisujes obaveznu vakcinaciju, jer je to tim ljudima kao dobar dan, odnosno da recimo peru ruke pre jela, ali ovde bas i nije.

 

Zbog toga je jedina greska ove drzave, Vucica ako hoces, ta sto ove mere nisu dosle odmah i sto nisu ostrije, jer the narod je ovde stoka koja se ne kupa, a zna da se rita, i jedini jezik koji razume je korbac.

 

Te, zbog toga, ova prica o ljudskim pravima je potpuno izlisna. Ubica ne moze da se poziva na osnovno ljudsko pravo o slobodi kretanja. Slicno, svako od nas moze biti taj ubica ili iz nehata ili svesno, mi neodgovornim ponasanjem ugrozavamo javno zdravlje, pa posto dovoljno nas ne moze da se ponasa odgovorno, onda su ovakve mere nuzne.

 

A oni koji imaju tu svest ce tih par nedelja istrpeti, sanirati posledice jer su sposobni i inteligentniji, i nadam se, prema stoci se ubuduce ponasati kako stoka i zasluzuje.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Nije stvar istrpeti stvarno, nego posledica da baš Vučić tumači opšte dobro, to će nas koštati baš.

ne misliš valjda da je problem istrpeti, nadam se.  Problem je u principu, da jedan čovek tumači opšte dobro.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Nije stvar istrpeti stvarno, nego posledica da baš Vučić tumači opšte dobro, to će nas koštati baš.

ne misliš valjda da je problem istrpeti, nadam se.  Problem je u principu, da jedan čovek tumači opšte dobro.

Kakve Vučić ima veze sa onim što je mek napisao...? Nije Vučić proglasio pandemiju svuda u svetu ili epidemiju kod nas da nam napakosti... Sve se slažem sa njegovim prethodnim postom... Kad ne bi bilo ovako razno razne budale i lelemudi bi se razmileli kojekude i naslađivali bi se kako su "zajebali sistem", a da uopšte nisu svesni da bi u tom slučaju samo sebe zajebali (i nažalost još podosta ljudi oko sebe)... Kamo sreće da je dovoljno reći: ljudi, ovo je opasno, sedite kući i ne izlažite riziku i sebe i druge... Ali ne, ovde izgleda narod razume na teži i komplikovaniji način svaku stvar pa i ovu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Kako se primenjuje konkretno? 
 

 

Pomocu sim kartica, policija reaguje cim vidi da ima vise od 5 ljudi u grupi a na rastojanju manjem od 2 m.

Tako su juce (ili u dva ti dana unazad ) otkrili turiste u planinskim selima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Azazelkg said:

Kakve Vučić ima veze sa onim što je mek napisao..

Naravno da ima.
 

Quote

Kamo sreće da je dovoljno reći: ljudi, ovo je opasno, sedite kući i ne izlažite riziku i sebe i druge... Ali ne, ovde izgleda narod razume na teži i komplikovaniji način svaku stvar pa i ovu... 

Ogroman broj ljudi, ubedljiva većina ljudi u ovoj zemlji nije ovakva kao što citiram, niti imamo ikakav dokaz za to. Imamo bahatu, bučno, vidljivu manjinu, koja bi mogla da se uklopi u opis, ali ukoliko vam je lakše da mislite da smo većinski takvi - super, eskapizam je mišljenje koje poštujem, samoodbrana takoreći.
I vraćamo se onda na početnu tezu - Vučić da odluči jer ne znamo bolje. E to ukoliko je ishod, a vidim da jeste, jer smo takvi, daje blanko Vučiću za sve.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Nije stvar istrpeti stvarno, nego posledica da baš Vučić tumači opšte dobro, to će nas koštati baš.

ne misliš valjda da je problem istrpeti, nadam se.  Problem je u principu, da jedan čovek tumači opšte dobro.

 

Vucic je i deda sa sela koji ce da ti prica kako je nagnao komsinicu Micu u livadi a ti danasnja mladez ni sa svim fejsbukovima i instagramima ne mozes da umocis, i gonic robova kojeg mrze i plase ga se ali ga postuju u firmi jer radi najvise, i fizicar koji se bavi kvantnom teorijom koji ce svima nama da objasni Plankovu duzinu i prvi da je prakticno primeni.

 

To je njegov modus operandi.

 

Ali ovo postoji mimo njega i mimo njegovog tumacenja i nisam ni siguran da su ovo njegove mere, a i da jesu, samo se jednom eto desilo da se njegove fiks ideje u dobroj meri poklapaju sa onim sto treba uraditi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pomocu sim kartica, policija reaguje cim vidi da ima vise od 5 ljudi u grupi a na rastojanju manjem od 2 m.

Tako su juce (ili u dva ti dana unazad ) otkrili turiste u planinskim selima.

 

 

:default_coffee:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Pomocu sim kartica, policija reaguje cim vidi da ima vise od 5 ljudi u grupi a na rastojanju manjem od 2 m.

Tako su juce (ili u dva ti dana unazad ) otkrili turiste u planinskim selima.


Pa taj metod se koristi odavno za lociranje povredjenih ili preminulih ljudi kod planinarskih i skijaskih nesreca. 

 

Jesu li ih kaznili i koliko?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...