Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, LayupFromTheMidget said:

.
Najspravnije brojke su verovatno broj testova ovo ostalo zavisi bas od te brojke i broj obelelih i broj nastradalih. Naravno sto vise testiras vise ces imati i 1 i 2.

 

Broj testova ne znači nužno broj testiranih ljudi. Neki zaraženi se više puta testiraju. Kod nas npr. jedan pacijent bude testiran prvi put, pokaže se da je pozitivan, a otpušta se s bolničkog lečenja kad dva testa uzastopno (24-48 č) budu negativna.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kad već poredimo sve i svašta, upada u oči razlika između Francuske i Nemačke u broju preminulih (13197/2728) na približno isti broj zaraženih (~125.000)... U čemu su pogrešili francuzi u odnosu na nemce te imaju ovoliko veći broj preminulih u odnosu na njih[emoji848]?

Jedno neodgovorno subotnje prepodne na francuski nacin.
Link to comment
Share on other sites

Neke brojke su totalno van pameti - u Nemackoj se oporavilo skoro 50 % od ukupnog broja zarazenih, a u Holandiji 1 %.

Ako bolest ima odredjene karaktetistike i tok, prosto je nemoguca tolika razlika, kad se uzme u obzir da su ove dve drzave skoro istovremeno registrovale prve slucajeve.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

Neke brojke su totalno van pameti - u Nemackoj se oporavilo skoro 50 % od ukupnog broja zarazenih, a u Holandiji 1 %.

Ako bolest ima odredjene karaktetistike i tok, prosto je nemoguca tolika razlika, kad se uzme u obzir da su ove dve drzave skoro istovremeno registrovale prve slucajeve.

 Nemci su mesec dana ranije dobili 1 slucaj jos krajem januara. 
Ali od svih brojki Nemacke su verovatno najvise "tacne".

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LayupFromTheMidget said:

 Nemci su mesec dana ranije dobili 1 slucaj jos krajem januara. 
Ali od svih brojki Nemacke su verovatno najvise "tacne".

 

Holandjani prvi slucaj imali negde 1.marta, Belgijanci i kasnije - kod Belgijanaca na veci broj zarazenih, 20 puta vise izlecenih nego u NL.

Odustajem od pracenja brojki!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

Neke brojke su totalno van pameti - u Nemackoj se oporavilo skoro 50 % od ukupnog broja zarazenih, a u Holandiji 1 %.

Ako bolest ima odredjene karaktetistike i tok, prosto je nemoguca tolika razlika, kad se uzme u obzir da su ove dve drzave skoro istovremeno registrovale prve slucajeve.

Pa moguce je ako Holandezi uopste ne registruju/ testiraju one koji stvarno preleze bolest. Plus ako samo testiraju one koji se zbog tezih simptoma jave u bolnicu, a ne i one koji s blazim simptomima leze kod kuce.

(ja mogu da se kladim da su i holandski skijasi doneli virus iz Austrije, samo sto verovatno nisu registrovani jer su veovatno imali blaze simptome, pa su smatrani obolelima od gripa)

Pre neki dan je bila neka kratka reportaza o nekim testovima koje su Holandezi radili na otpadnim vodama, pa su zakljucili da je virus bio prisutan u Holandiji mnogo ranije nego sto je zvanicno potvrdjen prvi slucaj.

 

Sve brojke treba uzeti s rezervom (ionako one ne odrzavaju stvarni broj zarazenih), tj. sve zavisi koja je taktika testiranja pojedinih drzava. Ako se ona ne menja onda se iz promene brojki moze izvesti neki zaklucak o sirenju zaraze, ne toliko iz apsolutnih vrednosti.

 

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Holandjani prvi slucaj imali negde 1.marta, Belgijanci i kasnije - kod Belgijanaca na veci broj zarazenih, 20 puta vise izlecenih nego u NL.

Odustajem od pracenja brojki!

Mozda im nije prioritet da srede te brojke, mozda nisu odradili ove duple potvrde testove. Ima dosta opcija 😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

 Nemci su mesec dana ranije dobili 1 slucaj jos krajem januara. 
Ali od svih brojki Nemacke su verovatno najvise "tacne".

Taj klaster je vrlo brzo izolovan i ugasen. Tek od kraja februara se moze racunati da je poceo talas koji nisu iskontrolisali.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Pa moguce je ako Holandezi uopste ne registruju/ testiraju one koji stvarno preleze bolest. Plus ako samo testiraju one koji se zbog tezih simptoma jave u bolnicu, a ne i one koji s blazim simptomima leze kod kuce.

Pre neki dan je bila neka kratka reportaza o nekim testovima koje su Holandezi radili na otpadnim vodama, pa su zakljucili da je virus bio prisutan u Holandiji mnogo ranije nego sto je zvanicno potvrdjen prvi slucaj.

 

Sve brojke treba uzeti s rezervom (ionako one ne odrzavaju stvarni broj zarazenih), tj. sve zavisi koja je taktika testiranja pojedinih drzava. Ako se ona ne menja onda se iz promene brojki moze izvesti neki zaklucak o sirenju zaraze, ne toliko iz apsolutnih vrednosti.

 

 

U tom slucaju ne vidim svrhu prijavljivanja izlecenih, ako ne primenjuju sve zemlje iste kriterijume/pristup, jer se malo sta moze izvuci iz tih brojki - jedine relevantne brojke su  broj zvanicno testiranih pozitivnih i onih koji su potvrdjeno umrli od covid-19.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Neke brojke su totalno van pameti - u Nemackoj se oporavilo skoro 50 % od ukupnog broja zarazenih, a u Holandiji 1 %.
Ako bolest ima odredjene karaktetistike i tok, prosto je nemoguca tolika razlika, kad se uzme u obzir da su ove dve drzave skoro istovremeno registrovale prve slucajeve.
Pisali smo o tome već. Infekcija je u DE ušla preko mladih ljudi (skijaši iz Italije i festival u Heinsbergu) koji su dalje bolest proširili u uglavnom svojoj starosnoj grupi, zato veliki broj blagih slučajeva.

Ja ne mogu da ti kažem da li je to baš 100% tako, ali evo ti kod mene u bolnici se svi, manje više osećamo neiskorišćeno, nema slučajeva (trenutno možda 7-8), nema posla, svi smo u nekom iščekivanju da se nešto desi, da dođe. U Groningenu, 130km dalje, već prebacuju slučajeve u druge bolnice jer nemaju kapaciteta više.

U Bavarskoj, NRW i BW je ozbiljnija situacija, ali daleko od italijanskih slika.

Kombinacija sreće i dobre pripremljenosti. Ali, ne znači da će tako i ostati. Stoga me jako nerviraju priče kako Nemci lažu, koje uglavnom potiču od italijanskih medija... Da brojke nisu 100% tačne, pa nisu nigde, ali zar stvarno neko misli da u Nemačkoj može da se sakrije 10k mrtvih?
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Taj klaster je vrlo brzo izolovan i ugasen. Tek od kraja februara se moze racunati da je poceo talas koji nisu iskontrolisali.

Tako je, i od tog talasa imaju ca. 50 % izlecenih. Holandjani 1%

Ti brojevi daju uznemirujucu informaciju u drustvu, jer bolest deluje jos ozbiljnije  - ne kazem da je neozbiljna, ali zvuci zastrasujuce ako vidis da se od ca. 23000 zarazenih, za 40-ak dana oporavilo 250!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Tako je, i od tog talasa imaju ca. 50 % izlecenih. Holandjani 1%

Ti brojevi daju uznemirujucu informaciju u drustvu, jer bolest deluje jos ozbiljnije  - ne kazem da je neozbiljna, ali zvuci zastrasujuce ako vidis da se od ca. 23000 zarazenih, za 40-ak dana oporavilo 250!

Ne kazem da poznajem stanje zdravstva u Holandiji, ali iz nekih informacija nekih prijatelja kapiram da je u Holandiji filozofija da se sto je moguce vise prepusti prirodi da sama resi. Zato me ne bi iznenadilo da su to i u ovom slucaju uradili: ostavili sve kod kuce koji nemaju nekih problema za koje je neophodna medicinska intervencija, pa ih nisu ni testirali niti registrovali. (sto se sad pokazuje kontrproduktivno jer se pojavljuje mnogo ozbiljnijih slucajeva)

 

Inace su Holandezi prilicno opusteni sto se tice nekih stvari. Secam se kako smo se sokiravali kad smo na skijanju vidjali porodice s decom, gde klinci ladno trckaraju totalno bosi (i bez carapica) po hotelu, a mi sve regularno zabundani "kako prilici zimskom dobu". I mnoge druge stvari. Jednostavno, drugacija filozofija zivljenja (njih ne ubija promaja :classic_biggrin: ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

Ne kazem da poznajem stanje zdravstva u Holandiji, ali iz nekih informacija nekih prijatelja kapiram da je u Holandiji filozofija da se sto je moguce vise prepusti prirodi da sama resi. Zato me ne bi iznenadilo da su to i u ovom slucaju uradili: ostavili sve kod kuce koji nemaju nekih problema za koje je neophodna medicinska intervencija, pa ih nisu ni testirali niti registrovali. (sto se sad pokazuje kontrproduktivno jer se pojavljuje mnogo ozbiljnijih slucajeva)

 

Inace su Holandezi prilicno opusteni sto se tice nekih stvari. Secam se kako smo se sokiravali kad smo na skijanju vidjali porodice s decom, gde klinci ladno trckaraju totalno bosi (i bez carapica) po hotelu, a mi sve regularno zabundani "kako prilici zimskom dobu". I mnoge druge stvari. Jednostavno, drugacija filozofija zivljenja (njih ne ubija promaja :classic_biggrin: ).

 

Apsolutno tacno zapazanje glede nonsalantnosti Holandjana i njihove pragmaticnosti!

Stoga verujem da su te male brojke izlecenih prosto rezultat nepribavljanja ovih informacija, jer ja ni na njihovom sajtu ministarstva zdravlja ne vidim te cifre, vec samo ukupan broj zarazenih, onih trenutno u bolnici i umrlih (ocito im brojke izlecenih nisu prioritet u ovom trenutku):

 

Actuele cijfers COVID-19 10 april 2020

Positief geteste personen

23.097* (+1.335)
Ziekenhuisopnames 8.197

(+225)

Overleden personen

2.511** (+115)
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

'Ta ce 'olandezi:

 

Znaci, u UK takodje ne uracunavaju umrle van bolnica. Ja negde procitah da poslednjih par dana ne objavljuju brojke za celu UK, vec npr. po "pokrajinama", tj. posebno za Englesku itd. Valjda da brojke ne bi previse sokirale narod. Istina?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Znaci, u UK takodje ne uracunavaju umrle van bolnica. Ja negde procitah da poslednjih par dana ne objavljuju brojke za celu UK, vec npr. po "pokrajinama", tj. posebno za Englesku itd. Valjda da brojke ne bi previse sokirale narod. Istina?

 

Nemam pojma sta je istina. Vidim brojke koje se objave, kao i ostali. Nemam neki specijalni izvor ispravnih informacija. 

 

Danas sam pricao sa nekoliko ljudi i niko od nas nije pomenuo broj mrtvih, kao sto smo ranijih dana. A 1000 ljudi dnevno je sokantno svakako, samo kako iskazati sokiranost? Kome? Cemu? U koju svrhu?

 

Vlada je ovo jako lose odigrala ali ne vjerujem da ce iko snositi odgovornost. BJ se zgodno razbolio i izigravace zrtvu-heroja da zadobije simpatije (vec uveliko radi PR stroj na tome) i sve ce nastaviti po starom kad se ovo malo smiri. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Korona virus ujedinio doktore Mostara

7. april/travanj, 2020.
E32EBA62-3C81-4095-A03F-D97A6E1839D8_cx0
 

Porodilja, smještena na porođajnom odjelu Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar u zapadnom, većinski hrvatskom dijelu grada, koja je bila zaražena jer je bila u kontaktu sa prvim potvrđenim slučajem 17. marta, izmještena je u porođajni odjel Kantonalne bolnice “Dr Safet Mujić” (KB) u istočnom, većinski bošnjačkom dijelu Mostara. Kompletan porođajni odjel iz takozvanog zapadnog je izmješten u takozvani istočni dio Mostara dok nije završen proces dezinfekcije.

 

Direktor Kantonalne bolnice “Dr Safet Mujić”, Zlatko Guzin, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže kako je sasvim normalno da je porodilja preuzeta iz drugog dijela grada. “Normalno je da smo izašli u susret kolegama. Nekoliko dana smo preuzeli trudnice i porodilje, dok se nije uradila dezinfekcija i osposobila za rad ponovo Klinika za ginekologiju. Međutim, to se apsolutno podrazumijeva i vjerujte da je praktično uobičajena stvar. To je sasvim normalno i mislim da to kolege znaju”, izjavio je Guzin, koji je siguran da bi i kolege sa SKB Mostar isto to uradile da je bila obrnuta situacija.

 

Kako se radilo do sada?

Guzin naglašava da je saradnja dvije institucije, što se tiče struke, postojala i prije situacije sa korona virusom, u smislu koordinacije i kolegijalnosti. “Ilustracija za to je i zajednički nastup sindikata doktora medicine i stomatologije u svrhu poboljšanja njihovog položaja. Također, postoji sinergija u okviru Ljekarske komore našeg kantona”, objasnio je Guzin u izjavi za RSE.

 

Šatori za trijažu ispred Kantonalne klinike u Mostaru

Šatori za trijažu ispred Kantonalne klinike u Mostaru

 

Međutim, naglašava da je izbijanjem epidemije korona virusa i na mostarskom području nastupila “nova dimenzija” saradnje, koja je podignuta na još veći nivo. “Naime, u borbi protiv ove epidemije smo udružili naše ljekare, u smislu zajedničkog operativnog rada, tako da jedni drugima priskačemo u pomoć u svim segmentima gdje je to moguće, gdje je to potrebno, jer mislim da je ovo situacija gdje stvarno jedino zajedničkim snagama se možemo izboriti sa ovim baš opasnim, izuzetno velikim i opasnim izazovom”, naglašava Guzin.

Ljekari iz oba dijela grada u COVID-19 bolnici

Da je saradnja više nego dobra, slaže se i ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, Ante Kvesić. “Ono zbog čega mi sad na tu temu razgovaramo je to što se sad prvi put vidjelo prema vani, jer do sad nije nikog zanimalo”, kaže doktor Kvesić za RSE.

Napravljen je i korak dalje – a to je COVID-19 bolnica, smještena u zgradi Klinike za infektivne bolesti, koja djeluje u sklopu SKB Mostar. “Napravili smo praktički jedan odjel za korona virus na razini grada. Iz obje bolnice ga ‘pokrivamo’ sa zajedničkim kadrovima”, objašnjava Kvesić i dodaje da je Infektivni odjel SKB Mostar izmješten u KB Mostar. Zlatko Guzin tako objašnjava da su se od tri infektologa Kliničke bolnice Mostar, njih dvoje aktivno uključili i rade sa kolegama sa SKB Mostar zajedno na tretmanu srednje teških i teških pacijenata u COVID-19 klinici. U kontekstu zajedničkog rada i udruživanja snaga po izbijanju epidemije korona virusa, ljekari ističu kako su struci u prvom planu pacijenti. “Mi uistinu pokazujemo da u ovoj situaciji treba napraviti sve za pacijente, a ne gledati koja je čija bolnica. Mi radimo koliko možemo”, istakao je za RSE Ante Kvesić.

 

Jurica Arapović, sa COVID-19 bolnice Klinike za infektivne bolesti SKB-a Mostar kaže kako virus nema granica, ne bira naciju, rasu niti vjeroispovijest. “Prema tome, virus koristi prije svega nekoordinaciju, iskorištava neorganizaciju i samim time, sa prvim smrtnim slučajevima, vidi se jasna koordinacija, zbližavanje bez obzira na entitete, bez obzira na političke pripadnosti i ostalo”, izjavio je Arapović, odgovarajući na pitanje novinara RSE na jednoj od redovnih konferencija za novinare Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona u Mostaru.

Saradnja poslije pandemije?

Ravnatelj mostarskog SKB-a, Ante Kvesić na pitanje šta će biti sa većim stepenom saradnje nakon okončanja epidemije, odgovara kako će se vjerovatno sve vratiti u prethodno stanje. “To je pitanje koje nije za nas zdravstvene djelatnike. Mi ne donosimo odluke”, dodaje Kvesić.

 

Šatori za trijažu ispred Sveučilišne klinike

Šatori za trijažu ispred Sveučilišne klinike

 

Struka smatra kako će odluku o tome, hoće li medicinski kapaciteti u Mostaru jednog dana biti jedna bolnica morati donijeti neko drugi. “Ja mislim da je to racionalno rješenje. Kad će doći do njega, to stvarno ne znam”, naglašava Kvesić.

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/korona-virus-doktori-mostar-rad-zajedno/30535366.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-10/greece-handled-coronavirus-crisis-better-than-italy-and-spain

 

Quote

Athens closed down all non-essential shops only four days after reporting its first Covid-19 death. In contrast, Italy and Spain did so after 18 and 30 days, respectively. A ban on non-essential movement in Greece came only a week afterwards — faster than in either of the other two countries.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene u firmi je prvi, i do sada jedini potvrđeni slučaj, kolega iz proizvodnje. Pre 13 dana je osetio prvi simptom, dobio je temperaturu. Testiran, pozitivan i prebačen u bolnicu. Pričali sa epidemilogom i rekao nam da je kolega bio najzarazniji 4 dana pre iskazivanja prvih simptoma. Shodno tome su dvojica kolega stavljeni u samoizolaciju. Jedan što je putovao sa njim i drugi koji je imao bliski kontakt, slikali se zagrljeni sa maskama jer su radili na istom mestu. Ovaj drugi se danas vratio na posao jer je od kontakta prošlo 17 dana. Kolega što je oboleo je dobro. Od tegoba je imao temperaturu i slab bol u grlu, nije kašljao uopšte. Ovaj što je putovao sa njim je i dalje u izolaciji, nije testiran. Pre 2 dana se testirao drugi kolega koji radi u smeni sa ovim što je oboleo. Osetio je malaksalost i glavobolju. Otišao ranije kući, javio se doktorima i pošto je bio u kontaktu sa obolelim uradili mu test. Još nije dobio rezultate. Rekli su da se čeka 2 do 5 dana.

 

Inače ja sam shvatio da me umara ovo konstantno tupljenje sa TV-a, cifre, brojke, zaraženi, testirani, mere, zabrane, teorije zavere,...Zadnjih 4-5 dana bacim oko jednom dnevno na mondo da vidim ima li neka bitnija promena. Protrčim kroz ovu temu i sa najviše pažnje pogledam temu za corona zjebanciju. Danas sam, posle 5 godina, opet igrao kanter. Inače od tada ništa nisam ni igrao. Video sam da se uveče opet skuplja ekipa od pre 10 godina, naručio miša jer sam zadnje 2 godine koristio neki krš od kad mi je crkao g500. Ne mogu da opišem koja količina pozitivne energije je prošla kroz mene za tih sat vremena sa ekipom koju poznajem 10-15 godina i koji su opet na istom mestu. 

 

Ponoviću samo jednu stvar koju sam već napisao ovde, čuvajte se ljudi koliko možete i čuvajte ljude oko sebe pošto vlast neće uraditi ništa za vas. Svi oni misle da su Bogom dani i samo svoje guzice tovare, kao da je narod tu za njih a ne obrnuto. Mislim da se u ovoj državi nikad ništa neće promeniti i da je samo pitanje koliko su oni na vlasti sposobni da kradu, spinuju i navode na svoju vodenicu. Svi, ali bukvalno svi koji se bave politikom to rade isključivo iz svoje koristi, tako je postavljen sistem. Ovi što su trenutno na vrhu su majstori zanata, najviše zahvaljujući "šefu", iako ima još "kadra" koji nije za potcenjivanje, ali ničija do zore nije gorela. Ovi su u fazonu da bi i narod promenili jer nije dobar, kao kralj Ibi. Sve ima svoj kraj. 

  • Like 17
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, CLakiSH said:


Malo kasnim, ali zanimljivo pitanje, steta da ostane bez odgovora.

Izgleda da je ova vest prosla mnogo ruku od poslednjeg koji je umeo da procita originalni dokument, koji uostalom i stoji u tekstu, ne mora da se gugla. To je uputstvo koje treba da pomogne lekarima u situaciji kad moraju da prave prioritete i da odlucuju koga da stave na respirator, a kome da ga eventualno uskrate. Najvaznije je tu uociti da se govori o bioloskoj starosti, a ne o hronoloskoj! Postoje brzi i jednostavni fizicki i kognitivni testovi, na osnovu kojih se kronoloskoj starosti neke osobe dodaju ili oduzimaju godine da bi se dobila bioloska starost. Znaci, zdrav i vitalan 80-godisnjak moze da bude bioloski ”mladji” od 60-godisnjaka koji nije imao srece s genetikom, i/ili je sam svojim ponasanjem pridoneo ranijem i brzem starenju.

Ovo je vreme takvo da sigurno lekare u svim zemljama sveta stavlja pred eticku dilemu koga leciti, a koga prepustiti sudbini. O tome nije lako pricati, ali mnogi lekari ce do kraja zivota morati da zive s odlukama koje ovih dana donose. U Svedskoj se nastoji da im se to olaksa time sto ce postojati rutine koje svi prate i time donekle skidaju bar mali deo odgovornosti s onih koji i bez toga nose ogroman teret odgovornosti.
U Svedskoj volimo rutine. Ima ih u svim oblastima gde se donose odluke koje uticu na zivot ljudi. Nekada se s tim i preteruje, ali ne bih rekla da je to i ovde slucaj.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...