Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Constantin said:

Cenim da će Francuzi sustići Italijane po broju zaraženih, a da će Englezi, možda i Iranci, na ovoj neslavnoj tabeli, prešišati Kineze

Podatke o Iranu i generalno svim BI zemljama treba uzeti sa velikom rezervom,mislim da je staanje mnogo gore nego sto zvanicni rezultati kazuju...

Vidim neki spisak zrtava virusa i na njemu ne mali broj Iranskih poslanika,klerika itd,pa ako su toliko stradali oni mozes zamisliti sta je sa ostalima....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Studenski dom na "Medicini" je primio prve pacijente....danas. Ne znam šta je sa Halama u Dušku Radoviću i Miki Antiću ?

 

Фотографија корисника Bojan Bogdanovic

1 minute ago, mare80 said:

Podatke o Iranu i generalno svim BI zemljama treba uzeti sa velikom rezervom,mislim da je staanje mnogo gore nego sto zvanicni rezultati kazuju...

Vidim neki spisak zrtava virusa i na njemu ne mali broj Iranskih poslanika,klerika itd,pa ako su toliko stradali oni mozes zamisliti sta je sa ostalima....

 

Pa ne znam, ja sam pomalo skeptičan kod svih podataka. Eto, kažu za Italijane da su u ovu brojku uključivali sve što preminulo tokom ovde pandemije, bez obzira na uzrok smrti. Opet, "tamo negde" se priča, da mnogima, kao uzrok smrti navode "pridružene" bolesti. Brojke su relativne i sve treba primiti s rezervom, ali opet, kako-tako zvanične su, pa da ih koristimo za nekakvu statistiku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Studenski dom na "Medicini" je primio prve pacijente....danas. Ne znam šta je sa Halama u Dušku Radoviću i Miki Antiću ?

 

Фотографија корисника Bojan Bogdanovic

Nisam citao da li ce i gore kod tehnickih fakulteta studentski dom da se osposobi za prijem pacijenata.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Nisam citao da li ce i gore kod tehnickih fakulteta studentski dom da se osposobi za prijem pacijenata.

Reče danas "ovaj" da će i Hotel Nais. To znači da je ona "frka" sa Ivicom T. kao i sve drugo režirano, a Dom na Tehnici je ispražnjen krajem Marta...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

spacer.png

 

Cenim da će Francuzi sustići Italijane po broju zaraženih, a da će Englezi, možda i Iranci, na ovoj neslavnoj tabeli, prešišati Kineze

 

Nema sta da cenis, to je samo pitanje dana. Britanci vec imaju 3 puta vise mrtvih nego kinezi, Iranci isto imaju vise. Na kraju balade, nece biti mnogo zemalja na svetu koje ce imati bolji skor od kineza.

Link to comment
Share on other sites

Iskristalisala se malo situacija.

U Italiji i Spaniji se polako smiruje situacija, do vrha epidemije jos trebaju da dodju VB, FRA i USA, kod nas i u komsiluku je izbegnut najgori scenario ako se nesto drasticno ne promeni..

Takodje bio bih jako iznenadjen ukoliko lepo vreme znacajno ne uspori virus.

Edited by Cavani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako druge zemlje - u Francuskoj su od pre 4-5 dana poceli da dodaju i one koji umiru ili su umrli tokom poslednjih mesec dana u starackim domovima, ukupno je oko trecine iz starackih domova (preko 4 000). U bolnicama  poslednjih dana umire oko 500 dnevno. Kazu da se vec nekoliko dana smanjuje broj ljudi koji su na respiratorima, smatra se da smo na platou, u ponedeljak treba da se Makron prikaze na tv nismo ga videli vec poduze, samo je premijer bio a i on ne svakog dana

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Ne znam kako druge zemlje - u Francuskoj su od pre 4-5 dana poceli da dodaju i one koji umiru ili su umrli tokom poslednjih mesec dana u starackim domovima, ukupno je oko trecine iz starackih domova (preko 4 000). U bolnicama  poslednjih dana umire oko 500 dnevno. Kazu da se vec nekoliko dana smanjuje broj ljudi koji su na respiratorima, smatra se da smo na platou, u ponedeljak treba da se Makron prikaze na tv nismo ga videli vec poduze, samo je premijer bio a i on ne svakog dana

Pa ko im onda razvozi medicinsku opremu po drzavi?

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 16
Link to comment
Share on other sites

Crvena linija, veceras na N1: Rade Panic, Kraljevo, nesto u najvecoj sindikalnoj organizaciji lekara i farmaceuta sa 8000 clanova kaze da su direktori bolnica i domova zdravlja (ima li i jednog koji je to postao a da nije SNS?) svojim odlukama uzrokovali ovako veliki broj obolelih lekara i drugih med. radnika. Rekao je i da opreme ima ali u magacinima, da se sve sto se tice organizacije obavlja u sivoj zoni, bez pravnih instrumenata, na rec...dovode se studenti medicine V godine a imamo oko 3000 lekara i specijalizanata bez posla.

Da vam ne prepricavam, vratite program i pogledajte. Meni ga je bilo zao, cela struka zrtvovana jednoj nesposobnoj, nepostenoj ,  s koca i konopca skrpljenoj vlasti.

Ako i ovo prodje nekaznjeno nakon sto se epidemija zavrsi, na sajmistu treba da robija kompletna vlada sa sve rukovodeci kadrom srpskih bolnica.

P.S. Sto se mene tice, ne mora da se ceka kraj epidemije, korona virus+ vlada = sajmiste i da nas Bog vidi.

Uzgred, uveli su cenzuru na mala vrata: od sutra nema novinara na KZS, pitanja slati e mailom pa ce PR sluzba da istrukuje odgovore.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad već poredimo sve i svašta, upada u oči razlika između Francuske i Nemačke u broju preminulih (13197/2728) na približno isti broj zaraženih (~125.000)... U čemu su pogrešili francuzi u odnosu na nemce te imaju ovoliko veći broj preminulih u odnosu na njih🤔?

Edited by Azazelkg
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

 

Pa ni sama Kina. 

 

.

 

Kina  nije demokratska drzava... sloboda medija , ljudska prava  i sve iz te korpe u Kini ne postoji u obliku na koji smo navikli na zapadnoj hemisferi...

 

Dakle za totalitarne komunisticke rezime su ljudi samo srafovi..potrosni materijal....Kina skriva statistiku i zarazenih i umrlih , a s druge strane obavestajne zapadne sluzbe ne lazu..nikad...a socijalne mreze su pouzdan izvor informacija...

 

 

 

U tom logickom nizu postoji prilicno slaba tacka...

 

 

 

Ukoliko pogledas sirenje evropskog zarista, u nasem dvoristu, gde se informacije ne skrivaju, vidi se prelivanje infekcije po susednim zemljama, brojke se cak ne razlikuju mnogo, samo vremenska distanca.. 

Ako s druge strane pogledamo na jugoistocnu aziju  sta vidimo Eddard?...Taivanu, Koreji ..Japanu...itd...verujemo valjda, ako ne verujemo Kini.....Kina je lagala mesecima , skrivala samu pojavu virusa i sve zemlje u okruzenju su ostale na desetostruko nizim ciframa nego Evropa ili Amerika...

Mene licno savrseno ne interesuje koliko je ljudi zarazeno u Kini, meni je vaznije moje "dvoriste"...Ako uporedimo Kinu i okruzenje onda su njene cifre prilicno visoke posebno ako se uzme u obzir da je bolest lokalizovana uglavnom u jednom regionu... 

 

Cela ta prica sa totalitarnim komunjarama je " WAG THE DOG" prica...

 

Timeline covid 19 je takav da su svi koji hteli,  sve znali jos krajem januara... Ja licno sam sa zezanjem slusao tada vesti o SARSU, svinjskom, pticjem gripu... ali jugoistocna azija ocito nije i ona je svoju lekciju naucila...to sto sam se ja zezao ne znaci da su to trebali da rade i oni koji dobijaju novce poreskih obveznika, US je imala na dan 03.03. uradjenih "citavih" 537 testova ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by attolini
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, attolini said:

 

.Kina  nije demokratska drzava... sloboda medija , ljudska prava  i sve iz te korpe u Kini ne postoji u obliku na koji smo navikli na zapadnoj hemisferi...

 

Dakle za totalitarne komunisticke rezime su ljudi samo srafovi..potrosni materijal...sto verovatno nije daleko od istine..Kina skriva statistiku i zarazenih i umrlih , a s druge strane obavestajne zapadne sluzbe ne lazu..nikad...a socijalne mreze su pouzdan izvor informacija...

 

 

E slatko me nasmeja.....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Azazelkg said:

Kad već poredimo sve i svašta, upada u oči razlika između Francuske i Nemačke u broju preminulih (13197/2728) na približno isti broj zaraženih (~125.000)... U čemu su pogrešili francuzi u odnosu na nemce te imaju ovoliko veći broj preminulih u odnosu na njih🤔?

Francuzi su manje testirali, zato ima manje identifikovanih zarazenih.

A kad virus udje u staracki dom - to pokosi samo tako (mozda 50% ih umre).

Kod Bona juce otkrili jedan staracki dom s nekih 50-tak zarazenih starijih ljudi, plus osoblje. To ce vrlo uskoro da se ocita u broju preminulih.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mare80 said:

Podatke o Iranu i generalno svim BI zemljama treba uzeti sa velikom rezervom,mislim da je staanje mnogo gore nego sto zvanicni rezultati kazuju...

Vidim neki spisak zrtava virusa i na njemu ne mali broj Iranskih poslanika,klerika itd,pa ako su toliko stradali oni mozes zamisliti sta je sa ostalima....

 

Svacije brojke treba uzeti sa rezervom. Zato i evropske drzave malo po malo imaju ozbiljne "boomove" mrtvih, Svedska par dana je ubacivala nastradele, Francuzi isto danas izgleda Belgija.
Najspravnije brojke su verovatno broj testova ovo ostalo zavisi bas od te brojke i broj obelelih i broj nastradalih. Naravno sto vise testiras vise ces imati i 1 i 2.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...