Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Sunshine State said:

Apsolutno nije problem, kad se to uradi na pravi nacin - da je seo pre 10 dana i rekao:"Ljudi, i sami znate da smo siromasni, nit imamo s kim nit s cim - jedini nam je spas da sedite u kucama, da nas sto manje pomre, jer su nam bolnice nikakve, jer su nam respiratori u magacinu, a nemamo ni dovoljno osoblja koje bi baratalo njime. Trebalo bi mnogo vise da testiramo, ali nemamo testova i nase laboratorije nemaju vise kapaciteta. Od sad ce vam se obracati samo lekari i davati strucne informacije. Hvala!"

 

Vi mislite da je on potpuni idiot.Ni jedan potitičar ne bi dao ovakvu izjavu.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, goldberg said:

 

 

Pa i nisu bas slicni.

 

Trump pati od kompleksa vise vrednosti - preterano je samouveren, odaje utisak da je uvek on u pravu, govori da svi koji su protiv njega nemaju pojma, smeje se dok slusa kako ga optuzuju za sve i svasta.

 

Vucic pati od kompleksa nize vrednosti - u dubini duse zna da slika koju pravi o sebi ne odgovora realnosti, burno odgovara na svaki pokusaj kritike, ima potrebu da stalno ubedjuje druge kako je on najbolji, najjaci, najbrzi, najuspesniji, reaguje agresijom na optuzbe.

 

image.png.53b3ed57c7221531f9e51a22e0b7e0f0.png

 

Ovo je Trump.

 

image.png.474d00600214735bcbdb9b3e4061e67b.png

 

A ovo je Vucic.

 

Razlika moze da se vidi na prvi pogled.


Ta slicnost ne proizilazi iz licnih osobina vec iz scenarija koji je identican (vrednosno i ideoloski) sponzorise se iz iste vrece, pa malo njemu, malo drugoj strani (za svaki slucaj)  i slicnim muzikantima sirom Evrope u ulozi cace nacije. Zato se naljbolje razume i razmenjuje twitter neznosti sa takvima.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

ja naprosto ne mogu da zamislim da se šetnjom zakači Covid. 

Ok, ja se poredim sa Hrvatskoj jer je dobar primer, komšije, mentalitet, sve. 

 

U Hr Stožeru nema ni jednog debila.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ZiS said:

Jao...qq nama 😥 Momku, kao i svima koji su ovo zakacili zelim da se sto pre oporave i bez posledica...ali ne mogu, kao i prethodnici, da se otmem utisku...hmmm

On i bez korone ima toliko posledica da mu ovo dodje kao macji kasalj. Mozda sam ja nakrivo nasadjen al nije da sam se nesto uzbudio.. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 

Kako se došlo do ovih rezultata ?

 

spacer.png

 

To su zvanicni rezultati i oni i dalje ne pokazuju pravu sliku.

 

1,5 miliona ljudi na 7,8 milijardi je mali broj, takodje i skoro 90 hiljada, bojazan je koliko ce to biti na kraju i koliko jos ima slucajeva koji nisu obuhvaceni zvanicnom statistikom.

 

2 hours ago, Laki John Terry said:

Na temu o ovim merama, o kojima raspravljate @nemanjaol i @Stoned Laki21.

Ja bih se zapravo slozio sa delom razmisljanja obojice.

 

Ove mere su preterane, sluze za promociju vladaoca i u normalnim situacijama ne bi predstavljale nista svrsishodno.

 

Medjutim, iz ugla drzave koja zna da mu je zdravstvo (naravno i njihovom zaslugom) ruinirano, i da upadaju u paniku, neorganizovanost i opstu katastrofu i pri 1000 pacijenata, a mogu samo misliti da ih je desetine hiljada kako bi izgledalo, mozda ove mere i nisu tako lose. Kazem, samo u ovoj situaciji, jer iako je sve otislo u kurac, barem se nisu folirali da nam je zdravstvo dobro i da moze da podnese iole vecu navalicu.

 

Briga njih za zdrastvo i koliko ce ljudi da strada.

 

Da ih je briga, mozda bi ucinili nesto da poboljsaju uslove u kojima rade zdrastveni radnici. Da ih je briga, zabrinuli bi se oko cinjenice da nase zdrastvo ni u normalnim uslovima nije sposobno da leci ljude koji boluju od teskih bolesti.

 

Mislis li da su do pre mesec dana govorili da ovo nije nista jer nisu imali prave informacije? Ma ne, nego su pritisnuti spolja i sada koriste to da vladalac moze da uvodi mere svaki dan i glumi strogog roditelja koji kaznjava neposlusnu decu (mnogi njegovi glasaci ovo vole da gledaju - pogotovo oni sto pricaju, kad ne mogu ja, nece ni oni).

 

1 hour ago, quentin said:

 

Ne odnosi se samo na tebe, pošto mnogo ljudi istu stvar kaže, ali, iskreno, meni je sva ta priča o stravi i užasu sjedenja u svom stanu pretjerana, pa i neozbiljna.

Nije problem i mjesec dana biti u stanu, ako to vodi željenom cilju. Sad, pitanje je da li u slučaju Srbije vodi tom cilju, ali to je već druga priča.

Mimo toga, bezveze je žaliti se što ne možeš jedan vikend napolje. Ljudi su u podrumima mjesecima sjedili dok su im bombe padale na glavu.

 

Za neke jeste problem.

 

Postoje ljudi koji moraju da se krecu zbog zdrastvenog stanja.

 

Ne znam zasto se ide u drugu krajnost - tako isto moze da se kaze da nije problem ni zaraziti se, tebi nece biti nista, meni nece, ali Sanji sa 8. sprata hoce. Ne mozemo nase stanje i potrebe da projektujemo na druge.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ma pustite vi ovo, nego mi objasnite kako je onaj vaskrsnuo u Finskoj pre neki dan? Oni su tog dana u koloni "new deaths" imali, pazite ovo: "-1"! Bas bih voleo da cujem kako je moguce da covek tako vaskrsne i zasto u to ne verujete, evo na primer moze kolega @Laki21 da nam objasni jer je on ovde najveci sizmatik 🙂 I nemoj da se vadis na pricu da im Covic apdejtuje eksel tabelu 🙂

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Apsolutno nije problem, kad se to uradi na pravi nacin - da je seo pre 10 dana i rekao:"Ljudi, i sami znate da smo siromasni, nit imamo s kim nit s cim - jedini nam je spas da sedite u kucama, da nas sto manje pomre, jer su nam bolnice nikakve, jer su nam respiratori u magacinu, a nemamo ni dovoljno osoblja koje bi baratalo njime. Trebalo bi mnogo vise da testiramo, ali nemamo testova i nase laboratorije nemaju vise kapaciteta. Od sad ce vam se obracati samo lekari i davati strucne informacije. Hvala!"

 

A ne da "voli i brine o mojoj mami" vise nego sto je  ja volim, i da se deru na nas kao na neposlusnu decu i da prete ovim i onim.

Pa kako da kaže da smo siromašni, da nam je zdravstvo nikakvo kad mesecima i godinama priča, i tek će trebati da priča, kako smo zemlja sa najvećim rastom ovoga, sa napretkom onoga, da bi 2020 bila najbolja u istoriji Srbije. Jednostavno njegova bolest i poremecenost mu nedozvoljavaju ni jednog trenutka da kaže mesto sto nije samopromocija i samo pohvalno

  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Malo ste se vi zeznuli, vreme se racuna od rodjenja Hrista, s tim da je godina pogresno izracunata te je Isus rodjen najverovatnije cetvrte godine pre nove ere, a vaskrsao je u tridesettrecoj ili tridesetcetvrtoj godini nove ere. 

 

I nemojte da Vucicu dajete ideje, ima da vaskrsne do karaja epidemije. 

  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Nije nikakva aktuelnost, ali hteo bih da se iskukam ovde i pitam za savet. Evo drugi dan prolazi kako imam upalu grla, pa sam pre par sati odlucio da okrenem par brojeva da pitam za smernice i misljenje.
 

Dakle, prvo sam okrenuo institut za javno zdravlje. Devojka je prvo pitala za simptome, posle i potpitanja u kojima je trazila da neke od simptoma detaljnije opisem. Dalje, pitala je za hronicne bolesti, godiste rodjenja, licne podatke i slicno, a zatim i da li sam bio u kontaktu sa nekim zarazenim, da li je sam bio u kontaktu sa ljudima koji su dosli iz inostranstva, zapisala 3 imena koja sam nabrojao, pitala jesu li oni bili u izolaciji i sl.
Dala mi je broj telefona nekog instituta za respiratorne bolesti (tako nekako se zove). Opet, na kratko sam opisao simptome i rece da ne odgovaram uobicajenom opisu simptoma od korone, pa mi je preporucila da za svaki slucaj odem u dom zdravlja kod mene u selu i kod mog odabranog lekara da ne rizikujem sa dolaskom kod njih. Rece i da ce sama nazvati moju doktorku da me najavi.
Ozbiljnije nego sto sam ocekivao.

 

Od simptoma:

- upala grla/krajnika (kod mene se ovo jako cudno manifestuje poslednjih 5-6 godina. Krajnici mi tokom upale narastu do velicine oraha, ali nikada vise ne bole...ni najmanje. To nije bio slucaj u tinejdzerskim i ranim 20-im godinama kada sam jedva gutao hranu. Otprilike, sve se svede na neki odvratan osecaj u ustima i grlu (a nije od cigara :D) kao sto je i sada slucaj. Ako je jaca upala onda  i malaksalost i zacepljen nos)
- veceras sam poceo da osecam blagi chills u grudima (nije neobicno za mene kao propratni efekat kod upale grla koje imam 3-5 puta godisnje)

 

Nemam:

- povisenu temperaturu (juce bila 36,7...jel se to racuna kao povisena. Danas vec ispod 36,5)
- zacepljen nos
- kasalj
- "kratak dah"
- bol u misicima ili zglobovima

Malaksalost je tu, ali nista specijalno. Sasvim Ok se osecam.

 

Elem, ispisah sve ovo posto bih bio zahvalan ljudima koji misle da bi imali da udele neki koristan savet. Dom zdravlja mi ne deluje kao mesto u koje bih tek tako otisao u ovim okolnostima, ali iste te okolnosti mi nalazu da bi svaku sumnju trebalo otkloniti.

Edited by RatzenStadt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I kod nas poostravanje mjera.

Novom mjerom Nacionalnog koordinacionog tima zabranjuje se prisustvo i zadržavanje na svim javnim površinama više od jednog lica, osim za dijete mlađe od 12 godina života, dijete sa poremećajima iz autističnog spektra i drugim smetnjama u razvoju i lica koja koriste invalidska kolica, uz prisustvo jednog roditelja, staratelja, usvojioca, hranioca, pratioca ili drugog punoljetnog člana porodičnog domaćinstva.

https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/ne-vise-od-jedne-osobe-na-javnim-povrsinama-nedjeljom-zabrana-napustanje-objekata-stanovanja-od-11-do-ponedjeljka-u-5-9xm7fetz


 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Cavani said:

@RatzenStadt

Brate 80 posto ljudi oseca neke od simptoma onih koje su naveli za koronu, plus se ljudi i dodatno tripuju. Ne bih se ja nervirao previse ako se ne pojave jos neki simptomi sa spiska.

A brt, znam sta oces da kazes, ali ovo nije grebuckanje u grlu posle svadbe zbog iziritiranih glasnih zica. Ovo je textbook upala grla i to samo mesec dana nakon prelezane jace prehlade. Ok, cigare i gomila stresa poslednjih godina su mi urusile imunitet, ali bas mesec dana razmaka mi je bas malo i nesto sto se ne desava bas cesto, pogotovo sad posto sam poslednjih 15 dana izlazio samo do radnje. Mislim da s pravom paranoisem :D. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, RatzenStadt said:

Nije nikakva aktuelnost, ali hteo bih da se iskukam ovde i pitam za savet. Evo drugi dan prolazi kako imam upalu grla, pa sam pre par sati odlucio da okrenem par brojeva da pitam za smernice i misljenje.
 

Dakle, prvo sam okrenuo institut za javno zdravlje. Devojka je prvo pitala za simptome, posle i potpitanja u kojima je trazila da neke od simptoma detaljnije opisem. Dalje, pitala je za hronicne bolesti, godiste rodjenja, licne podatke i slicno, a zatim i da li sam bio u kontaktu sa nekim zarazenim, da li je sam bio u kontaktu sa ljudima koji su dosli iz inostranstva, zapisala 3 imena koja sam nabrojao, pitala jesu li oni bili u izolaciji i sl.
Dala mi je broj telefona nekog instituta za respiratorne bolesti (tako nekako se zove). Opet, na kratko sam opisao simptome i rece da ne odgovaram uobicajenom opisu simptoma od korone, pa mi je preporucila da za svaki slucaj odem u dom zdravlja kod mene u selu i kod mog odabranog lekara da ne rizikujem sa dolaskom kod njih. Rece i da ce sama nazvati moju doktorku da me najavi.
Ozbiljnije nego sto sam ocekivao.

 

Od simptoma:

- upala grla/krajnika (kod mene se ovo jako cudno manifestuje poslednjih 5-6 godina. Krajnici mi tokom upale narastu do velicine oraha, ali nikada vise ne bole...ni najmanje. To nije bio slucaj u tinejdzerskim i ranim 20-im godinama kada sam jedva gutao hranu. Otprilike, sve se svede na neki odvratan osecaj u ustima i grlu (a nije od cigara :D) kao sto je i sada slucaj. Ako je jaca upala onda  i malaksalost i zacepljen nos)
- veceras sam poceo da osecam blagi chills u grudima (nije neobicno za mene kao propratni efekat kod upale grla koje imam 3-5 puta godisnje)

 

Nemam:

- povisenu temperaturu (juce bila 36,7...jel se to racuna kao povisena. Danas vec ispod 36,5)
- zacepljen nos
- kasalj
- "kratak dah"
- bol u misicima ili zglobovima

Malaksalost je tu, ali nista specijalno. Sasvim Ok se osecam.

 

Elem, ispisah sve ovo posto bih bio zahvalan ljudima koji misle da bi imali da udele neki koristan savet. Dom zdravlja mi ne deluje kao mesto u koje bih tek tako otisao u ovim okolnostima, ali iste te okolnosti mi nalazu da bi svaku sumnju trebalo otkloniti.

 

Sve su to blagi simptomi, mozda je strah i stres, a mozda si se psihosomatski nafurao ili samo obicno nazebao. 

 

Opusti se, odmaraj. Ne pusi, ne pij alkohol, pij 2-3 litra vode, jedi dosta povrca. Maloprije sam procitao sta preporucuju eksperti:

 

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/apr/08/from-vitamin-c-to-breathing-exercises-doctors-on-what-you-should-really-do-for-your-health-right-now

 

Sretno! :classic_smile:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

A brt, znam sta oces da kazes, ali ovo nije grebuckanje u grlu posle svadbe zbog iziritiranih glasnih zica. Ovo je textbook upala grla i to samo mesec dana nakon prelezane jace prehlade. Ok, cigare i gomila stresa poslednjih godina su mi urusile imunitet, ali bas mesec dana razmaka mi je bas malo i nesto sto se ne desava bas cesto, pogotovo sad posto sam poslednjih 15 dana izlazio samo do radnje. Mislim da s pravom paranoisem :D. 

Nije to nista druze,ja zbog alergija imam i cesce sitne upale grla...dok god ti je temp ok i nemas gusenja bez brige...uzmi neke septolete za pocetak one hoce da te slabije upale grla rese lagano

Link to comment
Share on other sites

Ma kakvo dom zdravlja samo su vece sanse  da je  pokupis usput ako je nemas.
Ne izgledaju mi to kao simptomi korone, ali problem je sto i ne moras da imas simptome da bi je imao.
Prati svoju situaciju narednih par dana, ako ode temp preko 37.5 i tako bude par dana to je najcesci indikator da je imas (doduse temp cesto ide preko 38.5).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...