Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

23 minutes ago, erwin said:

Na srpskom je ni ( tako se zove to grčko slovo u našem jeziku) ako SZO proglasi, još uvek je nezvaničan taj naziv.

 

 

 

Naravno u pravu si, francuzi to grcko slovo kada pisu latinicom pisu kao nu  izgovor francuskog u je izmedju u i i, znam da je to grcko slovo na srpskom ni ali zaboravih :smiley2: ja sam shvatila da to jeste zvanicno ime (ne racunajuci 5.1.1...)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, erwin said:

 

 

 

 

 

"No reports yet if these people are suffering from any symptoms at all; all travelers are screened with PCR tests on arrival, which is how they were identified."

 

Na ovo mislim onim moji prethodnim postom - razvojem novih, sofisticiranijih dijagnoztickih metoda, imacemo sve manje zdravih ljudi, bar na papiru, jer ce se tim metodama dijagnostikovati svaka promena u organizmu, cak i kad ne izaziva simptome i probleme

 

Pitanje je hocemo li sad redovno testirati i "zdrave", bez simptoma?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

"No reports yet if these people are suffering from any symptoms at all; all travelers are screened with PCR tests on arrival, which is how they were identified."

 

Na ovo mislim onim moji prethodnim postom - razvojem novih, sofisticiranijih dijagnoztickih metoda, imacemo sve manje zdravih ljudi, bar na papiru, jer ce se tim metodama dijagnostikovati svaka promena u organizmu, cak i kad ne izaziva simptome i probleme

 

Pitanje je hocemo li sad redovno testirati i "zdrave", bez simptoma?

Tu ima poente.
Problem je sekuritizacija zdravstva po krajnje neobičnom kriterijumu. U svakom drugom slučaju, ja sam građanin i za mene važi prezumpcija nevinosti, nisam kriv dok nadležni državni organ ne dokaže da sam kriv. Ovde se taj teret dokazivanja prebacuje na mene. Ja moram da dokažem da sam zdrav, državni organ smatra da sam "potencijalno opasan" dok ne dokažem potvrdom o vakcinaciji ili negativnim testom. Tu nekako prezumpcija nevinosti ne važi. A važno je načelo jesmo li kao građani podrazumevano krivi ili nevini?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Tu ima poente.
Problem je sekuritizacija zdravstva po krajnje neobičnom kriterijumu. U svakom drugom slučaju, ja sam građanin i za mene važi prezumpcija nevinosti, nisam kriv dok nadležni državni organ ne dokaže da sam kriv. Ovde se taj teret dokazivanja prebacuje na mene. Ja moram da dokažem da sam zdrav, državni organ smatra da sam "potencijalno opasan" dok ne dokažem potvrdom o vakcinaciji ili negativnim testom. Tu nekako prezumpcija nevinosti ne važi. A važno je načelo jesmo li kao građani podrazumevano krivi ili nevini?

 

Nekako je neprimetno proslo moje pitanje juce, vezano za otkazivanje transplantacija i terapija za kancer u NL, zbog lecenja ljudi obolelih od covida - ko je i zasto odlucio da je zivot/lecenje obolelog od covida prioritetnije od lecenja nekog kome je neophodna transplantacija?

 

Edit: da dodam, u ICU bi zbog oboljevanja od covida trebalo pustati samo vakcinisane i one koji ne smeju da se vakcinisu - nevakicnisanim ne dozvoliti da zauzimaju/oduzimaju bolnicke krevete ljudima koji imaju druge bolesti

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Nekako je neprimetno proslo moje pitanje juce, vezano za otkazivanje transplantacija i terapija za kancer u NL, zbog lecenja ljudi obolelih od covida - ko je i zasto odlucio da je zivot/lecenje obolelog od covida prioritetnije od lecenja nekog kome je neophodna transplantacija?

To sam pitanje davno postavio i dobio odgovor. Transplantacije i terapije i za rak i za bilo šta drugo - nisu zarazna bolest, pa samim tim ne postoji opasnost po društvo. I morao sam da se složim sa tim argumentom, nevoljno ali ima logike.
I dalje ostaje ono pitanje svih pitanja - ko je procenio da Covid nije dovoljno opasna zarazna bolest da ne zaslužuje obaveznu vakcinaciju, a da istovremo zaslužuje policijski čas. I na to sam dobio jednostavan odgovor: Policije imamo u izobilju a vakcine ne.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Potvrđeno u Belgiji kod čoveka koji je bio u Egiptu.

 

 

 

 

Ovaj deo je vrlo zabrinjavajuci:

 

"This patient was not vaccinated and developed mild symptoms 11 days after returning from Egypt."

 

Pojava simptoma 11 dana nakon (moguceg) zarazavanja - povecava mogucnost prenosenja na mnogo vise ljudi tokom duzeg perioda inkubacije.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ovaj deo je vrlo zabrinjavajuci:

 

"This patient was not vaccinated and developed mild symptoms 11 days after returning from Egypt."

 

Pojava simptoma 11 dana nakon (moguceg) zarazavanja - povecava mogucnost prenosenja na mnogo vise ljudi tokom duzeg perioda inkubacije.

 

 

To je zanimljivo a i zanimljivo je to da je razvio blage simptome. Sto bi mozda znacilo da ne bi toliko bio opasan za vakcinisane i one koji su prelezali 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

Pojava simptoma 11 dana nakon (moguceg) zarazavanja - povecava mogucnost prenosenja na mnogo vise ljudi tokom duzeg perioda inkubacije.

to je i meni bilo zanimljivo u najmanju ruku, pri tome iz teksta se ne da zakljuciti da li je 11 dana proslo od zarazavanja (da pretpostavimo da je osoba bila svesna 'rizicnog kontakta') ili od dolaska u Belgiju. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Odavno, ima i na ovoj temi sam pisao odavno da fokus sa profilakse mora da se usmeri na lečenje, u cilju da više zaraženih ne znači automatski više umrlih, to vakcine zasad pristojno rade, tu ima mesta za zadovoljstvo.

 

Nije to baš tako lako. Virusna oboljenja su užasno teška za lečenje, daleko teža nego bakterijska. Takođe, vakcine su i dalje bolja opcija jer sa njima ne čekaš da virus pogodi sve živo koje ćeš onda da lečiš, a to je haos u najavi. Najbolja opcija je efikasna vakcina + efikasan lek za one kod kojih vakcina nije delovala. Time nemaš pritisak na zdravstveni sistem i imaš dovoljno leka za sve. Zamisli situaciju gde vakcine više ne deluju, gde oko 500.000 građana Srbije sa blažim ili teškim oblikom bolesti nagrne na bolnice, a Vučić nabavi 50.000 doza leka... Mad Max u najavi.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

to je i meni bilo zanimljivo u najmanju ruku, pri tome iz teksta se ne da zakljuciti da li je 11 dana proslo od zarazavanja (da pretpostavimo da je osoba bila svesna 'rizicnog kontakta') ili od dolaska u Belgiju. 

 

Nije skroz jasno, ali obzirom da su napisali od povratka iz Egipta, cini se kao da sumnjaju da je tamo zarazena....onda je tih 11 dana predugo i dodatno komplikuje stvar

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Jebiga Crni petak danas, valja se malo  ubaciti panike i histerije.

 

Moj danasnji utisak je da je kriticna masa ucaurena u shopping histeriji i da taj mentalni kavez moze da prodrma jedino panika oko toga da ce da nestane nesto iz radnji. Nema te mutacije koja moze to da poremeti. Jedna se sva ushicena hvali da je toliko pazarila da ju je banka zvala da pita da li je sve u redu i proveri da joj nije neko slucajno marnuo karticu pa prazni racun. 

 

Beleska iz jeka pandemije (31. decembar 2020): Svedski premijer svrlja po trznom centru, ministar pravde cunja po zimskoj rasprodaji, ministar finansija je na skijanju u kriticnom podrucju a sef Uprave za drustvenu zastitu i pripravnost je otputovao na Kanarska ostrva.

Sta onda ocekivati od svetine?

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

1000 dnevno znaci da ili ta varijanta nece ni postati dominantna, ili uopste nije opasna kao sto predvidjaju. Treba sacekati i videti, ali stvarno ne vidim alarm za uzbunu.


E jbga, da se izljubimo braćo i sestre pa ko pretekne :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

 

Edit: da dodam, u ICU bi zbog oboljevanja od covida trebalo pustati samo vakcinisane i one koji ne smeju da se vakcinisu - nevakicnisanim ne dozvoliti da zauzimaju/oduzimaju bolnicke krevete ljudima koji imaju druge bolesti

 

U Nemačkoj se već čuju stidljivi predlozi tog tipa od strane zdravstvenih osiguranja, da nevakcinisani plate deo ili celo lečenje od covida... nekako sam rascepljen oko tog mišljenja.

 

9 minutes ago, Tomiprunet said:

Po meni bi svakoga ko ulazi u neku medicinsku ustanovu trebalo testirati PCR testom, bio taj neko vakcinisan ili ne vakcinisan.

 

To se i radi rutinski u De.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...