Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Znaju sigurno, ali mali je uzorak. Naravno da ce da pada berza kada se ovako nesto pusti u promet. Kako znas da li ce da probija sve vakcine kad si izolovao 60 (SEZDESET) ljudi na celom svetu za sad koji nisu ni vakcinisani tim vakcinama koje ce virus da probije?

 

Stvarno ne razumem, malo je neozbiljno.

A naravno da su sve opcije otvorene kada imas ljude koji se krecu svuda i nece da se vakcinisu i inkubator su za virus.

 

To nije nista novo, to znamo vec vise od godinu dana kada ima dovoljno dostupnih vakcina za sve, ali ti svi nece da se vakcinisu.

 

Da smo vakcinisali sve u isto vreme i napravili taj pritisak sprecili bi ove mutacije koje se vise prenose i covid bi mozda otisao i u istoriju do sad.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Oni u Hongkongu i Izraelu (1 potvrđen i 2 sumnjiva) su vakcinisani (problem je što je ovima u Hongkongu nakon nekoliko negativnih PCR-ova prvim pozitivnim detektovana ogromna količina virusa), mislim svi Fajzerom, tako da će se ubrzo videti. Za južnoafričke slučajeve nisam našao podatke.

 

Procena glavnog epidemiologa u JAR-u je da se preko 1000 ljudi dnevno zarazi tim sojem samo u toj pogođenoj provinciji, kačio sam ranije.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Znaju sigurno, ali mali je uzorak. Naravno da ce da pada berza kada se ovako nesto pusti u promet. Kako znas da li ce da probija sve vakcine kad si izolovao 60 (SEZDESET) ljudi na celom svetu za sad koji nisu ni vakcinisani tim vakcinama koje ce virus da probije?

nema dileme da se o ovoj varijanti znalo po nesto vec neko vreme i da je bila predmet istrage, pa sigurno u Bocvani ne izoluju varijante virusa radi zabave i sto nemaju sta da rade. sigurno je da su svi ovi slucajevi vec praceni.
ni UK ni Izrael nisu preko noci doneli odluku da suspenduju letove, to je posledica pracenja situacije sigurno bar nedelju dana.

videcemo posle ovog thanksgiving odmora sta ce odluciti u USA.

Link to comment
Share on other sites

U Juznoj Africi je vakcinisano za dve doze 20%, nema podataka o vremenskoj distanci, pretpostavljam da je u roku od poslednjih 4-5 meseci broj vakcinisanih jednocifren, koji imaju zapravo antitela na nekom visokom nivou.

 

Znaci imas prirodno prokuzene i jednocifren procenat vakcinisanih sto je nista.

 

1000 dnevno znaci da ili ta varijanta nece ni postati dominantna, ili uopste nije opasna kao sto predvidjaju. Treba sacekati i videti, ali stvarno ne vidim alarm za uzbunu.

 

Delta je bila mnogo veci alarm, koji na kraju nije ni zazvonio. Pusti deltu danas u nevakcinisanu populaciju pa da vidis, mi imamo i dalje spajkove u visoko vakcinisanoj populaciji kad prodje 6 meseci od druge doze, a nece biti spajkova u nevakcinisanoj sa bilo kojom varijantom virusa.

Link to comment
Share on other sites

Prvi slučaj je detektovan 11.11. u Bocvani.

 

3 minutes ago, McLeod said:

1000 dnevno znaci da ili ta varijanta nece ni postati dominantna, ili uopste nije opasna kao sto predvidjaju.

 

Očigledno nisi čitao praktično ništa što je kačeno o ovoj varijanti na forumu dosad, tako da dalji razgovor nažalost nema puno smisla.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Citao sam, ne samo na ovom forumu. I uopste mi nije jasno.

 

Pre nekoliko dana Afrika nema slucajeve, kako, prirodno imuni, sad, Afrika pred pomorom.

 

Afrika je vrlo problematicna za bilo kakve prognoze uopsteno, a i konkretno vezano za ovaj virus.

 

Prvi slucaj je detektovan pre dve nedelje. Sto znaci da su prva zarazavanja krenula pre mesec dana.

 

I da nije takva situacija kakva jeste sa pracenjem, tacnim informacijama i dokumentacijom koje mozemo dobiti iz africkih slucajeva, to je prekratko vreme da bi se ispratila bolest kod tih prvih pacijenata.

 

Potpuno je neozbiljno tvrditi nesto sa takvom sigurnoscu iz tako ogranicenih informacija koje imamo.

 

I to nema veze sa virusom, epidemiologijom, genetikom, virusologijom.

 

Ima veze sa najosnovnijom logikom.

 

A da ne krecemo pricu o tome da je to sirenje virusa u nevakcinisanoj populaciji, u zemljama gde mere ne postoje, u visoko korumpiranim drzavama sa generalno slabom zdravstvenom zastitom. Ekstrapoliranje iz takvog okruzenja na svet je zaista neozbiljno, bar u ovom trenutku.

 

A alarm uvek pozdravljam. Da ga je bilo pre dve godine ne bismo i dalje pisali o ovome.

Edited by McLeod
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

Naravno da nije besmislen pošto će usporiti širenje neko vreme kako bi se prikupilo još informacija i odgovorilo bolje na novi izazov, zahvaljujući čemu će se spasti neki životi.

 

Novi soj će svakako da se proširi u sve zemlje ako je zaista osetno nadmoćan nad deltom po pitanju transmisije, ali naravno da nije isto ako se cela svetska populacija zarazi za pola godine ili za tri godine. U jednom slučaju imaćeš mrtve po ulicama gde god hoćeš kao u Ekvadoru ili Indiji onomad, a u drugom nećeš.

 

Milion puta je bolje da imaš talas u jednoj zemlji pa u drugoj pa u trećoj nego u tri istovremeno. U prvom slučaju druga i treća zemlja mogu da pomognu prvoj, i tako dalje, a u drugom ne može niko nikom.

 

 

To za efikasnost vakcina su spekulacije, čisto sumnjam da su baš potpuno neefikasne. Videćemo za desetak dana kad bude detalja o tome kako su prošli ovi prvi izvezeni slučajevi.

Ok videćemo i koliko je to vreme. I još važnije za šta će da se iskoristi.

Link to comment
Share on other sites

Jedan dan i ovolika panika i histerija. Ja razumem da je varijanta sa XY modifikacija i teoretski najzaraznija do sada. Samo ovolika panika, kreš berze i sve ostalo...jbm mu mater...

 

Sećam se zimus kakva je frka bila oko verzije upravo iz južne afrike, pa ništa. Jedan dan hejlujemo Japan i Afriku, sutra dr Erik Fajgl Ding najavljuje smak sveta. 

 

Ajmo neku sredinu majku mu, barem dok ne vidimo šta se sa ovim dešava.

 

A moguće da sam već pisao al da ponovim...vrlo nepopularno mišljenje. Uprkos vakcinama, ovo neće biti završeno dok SVI ne dođu u kontakt sa virusom, zakače ga, prebole ili im vakcina pomogne

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

Jedan dan i ovolika panika i histerija. Ja razumem da je varijanta sa XY modifikacija i teoretski najzaraznija do sada. Samo ovolika panika, kreš berze i sve ostalo...jbm mu mater...

 

Sećam se zimus kakva je frka bila oko verzije upravo iz južne afrike, pa ništa. Jedan dan hejlujemo Japan i Afriku, sutra dr Erik Fajgl Ding najavljuje smak sveta. 

 

Ajmo neku sredinu majku mu, barem dok ne vidimo šta se sa ovim dešava.

 

A moguće da sam već pisao al da ponovim...vrlo nepopularno mišljenje. Uprkos vakcinama, ovo neće biti završeno dok SVI ne dođu u kontakt sa virusom, zakače ga, prebole ili im vakcina pomogne

Jebiga Crni petak danas, valja se malo  ubaciti panike i histerije.

 

Edited by Clash
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, djura.net said:

jos nisam cuo da je neko kombinovao fajzer i modernu, bas me zanima jel cerka to uradila na svoju ruku ili je dobila neku preporuku po tom pitanju?

 

Meni je drugarica lekar (francuskinja u francuskoj) rekla da ako mogu uzmem kao buster Modernu posle bilo kojih vakcina iz prve dve doze, ukljucujuci i Pfizera , po njoj ona je najefikasnija

 

Inace, I francuska sledi primer Nemacke, Velike britanije, Italije... i zabranila letove iz Juzne Afrike i okolnih zemalja zbog novog soja, vidim zovu ga Nu. Kazu da ima vec 30 mutacija u odnosu na samo dve mutacije koje ima delta, ocigledno je da se izuzetno brzo siri a za ostalo jos ne znaju dovoljno. To je vest od jutros, a inace mi u Fra imamo novija pravila objavljena sinoc a pocinje od sutra a to je : obavezna vakcinacija trecom dozom, sada ide za sve (ranije je bila za starije i ugrozene), spusta se granica na pet meseci od druge doze, a covid pasosi postaju nevazeci sedam meseci posle druge doze ako booster nije odradjen. Takodje je novo da sada u zatvorenim prostorijama moraju i maske, do sada je bilo da moraju covid propusnice a maske pozeljne a ne obavezne.

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

A moguće da sam već pisao al da ponovim...vrlo nepopularno mišljenje. Uprkos vakcinama, ovo neće biti završeno dok SVI ne dođu u kontakt sa virusom, zakače ga, prebole ili im vakcina pomogne

 

Nepopularno ali nadasve tacno, s obzirom da virus ne planira da udje u raketlu i lansira se na Mars. Protrcace ovo kroz sve. Zato vakcine, pa kao sto rece Bob u Vrucem vetru - koliko god da te cepne, znaj da je mogao (virus) da te cepne jos vise.

...

Ja inace osecam blagu bedaricu sto sam zakacio bas kad je drugog dozi prosao garantni rok, pa sad kao moram da cekam to neko vreme pre nego primim buster. Bilo juce kod Gospodje na poslu, vakcinisalo sticenike, pa je ona iskoristila priliku da priupita kako i sta. Reklo joj da saceka 2-4 meseca (okvirno 3) pre bustera, jer je zarazavanje stvorilo isti efekat kao treca vakcina. Dal im je verovati ili ne - ne znam, slabo se pise o onima koji su dvaput pelcovani pa zakacili. Videcemo, praticemo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...