Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Zoran Radovanović u jučerašnjoj "Novi" (novine):

"... Dešava se i da lekar nepotrebno preplaši pacijenta. Ovih dana je među epidemiolozima vođena polemika o doktorki koja je u DZ Zvezdara ne samo odbila da dojilji da drugu dozu vakcine, već je bila izričita da majka, zbog prethodno primljene vakcine, mora da prestane da doji svoju četvoromesečnu bebu. Zaključak je bio: "Ta doktorka je budala" i na tome je ostalo. Opšti je interes da se njoj, ali i svim njenim istomišljenicima i šefovima, ukaže na navedenu zabludu. Nažalost, to se skoro nikad ne čini."

Link to comment
Share on other sites

Kakva je vaša reakcija bila odmah nakon primanja vakcine? Supruga i ja smo zajedno primali obe ali nju je ruka i posle prve i posle druge zabolela tek sutradan, mene bukvalno posle 10 sekundi od primanja, a ne mogu da kažem prvi put ubod nisam ni osetio ali se bol u levom ramenu i tom delu odmah osetio, i to baš onako kao kod upale mišića.

Link to comment
Share on other sites

U ovom itv za N1 Sekler je rekao na kraju nesto otprilike kako u Beogradu sada kada odes na vakcinaciju cekas satima u guzvi sa jos mnogo ljudi i da se tu ljudi zarazavaju samo tako. Jel to stvarno tako? jel postoji neka mogucnost da se neko vakcinise a da ne ceka satima u redu i guzvi sa jos masom ljudi. Setih se da mi je jedan kolega iz Bg bio rekao da se plasi da ode po buster dozu jer izgleda da se ljudi masovno zaraze odmah po primanju te buster doze - tj valjda se zaraze dok cekaju ? :ajme:

Ja da treba sada da se vakcinisem u Bg razmislila bih zesce da li da rizikujem ili cekam (dokle?) da se guzva rascisti eventualno

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam kako u Nemačkoj svi ne pomru od te korone ali bez zezanja, u mom okruženju ima bar 10 ljudi koji odlaze tamo i rade na crno i vozikaju se holandija nemačka, rade u fabrikama gde ima po 4, 5 000 isto tako verovatno nevakcinisanih Slovaka, Rumuna, Bugara, Srba... Bukvalno se sećam kad su bile zatvoreni ulasci u Nemačku ljudi su sletali u Holandiju pa kolima za Nemačku. Drug mi reče da su 8 000 "Holanđana" imali u zadnjih godinu dana koji su procesuirani za rad na crno u Nemačkoj, neki naš čovek je bio u invalidskoj 10 godina, ovi ga pratili 2 godine kako ide tamo da radi bukvalno ga u prosjake oterali. Čujem da ih kao redovno testiraju u fabrikama ali kad ih pitam pa da li bude nekad neko pozitivan kažu niko, to je verovatno ono malo zagrebu po grlu i piči na posao.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ciao said:

U ovom itv za N1 Sekler je rekao na kraju nesto otprilike kako u Beogradu sada kada odes na vakcinaciju cekas satima u guzvi sa jos mnogo ljudi i da se tu ljudi zarazavaju samo tako. Jel to stvarno tako? jel postoji neka mogucnost da se neko vakcinise a da ne ceka satima u redu i guzvi sa jos masom ljudi. Setih se da mi je jedan kolega iz Bg bio rekao da se plasi da ode po buster dozu jer izgleda da se ljudi masovno zaraze odmah po primanju te buster doze - tj valjda se zaraze dok cekaju ? :ajme:

Ja da treba sada da se vakcinisem u Bg razmislila bih zesce da li da rizikujem ili cekam (dokle?) da se guzva rascisti eventualno

Do skoro nije bilo gužvi, izgleda da je propusnica ipak motivisala određen broj mladih, pa makr to bilo zbog kafane a ne zbog zdravlja. Nemoj nikako u domove zdravlja i slično, mali prostori, mala visina plafona, mnogo ljudi (sudeći po televiziji, hvala bogu nisam lično iskusio). Sajam je zakon, eventualno neki tržni centar u jutarnjim satima kada je manja gužva. 

 

Nabavi 3M full face masku 7501/02/03 (zavisno od veličine glave) sa 6035 filterima (ili pandan nekog drugog proizvođača), odštampaj i popuni formular kod kuće, alohol da prskaš ruke posle dodira bilo čega tamo, izdrži da ti se podsmevaju ili te mrze (da ima i toga) i mirna bačka, možeš u gužvu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Do skoro nije bilo gužvi, izgleda da je propusnica ipak motivisala određen broj mladih, pa makr to bilo zbog kafane a ne zbog zdravlja. Nemoj nikako u domove zdravlja i slično, mali prostori, mala visina plafona, mnogo ljudi (sudeći po televiziji, hvala bogu nisam lično iskusio). Sajam je zakon, eventualno neki tržni centar u jutarnjim satima kada je manja gužva. 

 

Nabavi 3M full face masku 7501/02/03 (zavisno od veličine glave) sa 6035 filterima (ili pandan nekog drugog proizvođača), odštampaj i popuni formular kod kuće, alohol da prskaš ruke posle dodira bilo čega tamo, izdrži da ti se podsmevaju ili te mrze (da ima i toga) i mirna bačka, možeš u gužvu.

Hvala, ne pitam za sebe ja zivim u Francuskoj i vakcinisala sam se ovde nego me interesuje - mi se ovde vakcinisemo na milion raznih mesta po zelji sada , ukljucile su se cak i apoteke (fajzer  bockaju) nego me interesovalo da li je to stvarno tako u beogradu

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

U ovom itv za N1 Sekler je rekao na kraju nesto otprilike kako u Beogradu sada kada odes na vakcinaciju cekas satima u guzvi sa jos mnogo ljudi i da se tu ljudi zarazavaju samo tako. Jel to stvarno tako? jel postoji neka mogucnost da se neko vakcinise a da ne ceka satima u redu i guzvi sa jos masom ljudi. Setih se da mi je jedan kolega iz Bg bio rekao da se plasi da ode po buster dozu jer izgleda da se ljudi masovno zaraze odmah po primanju te buster doze - tj valjda se zaraze dok cekaju ? :ajme:

Ja da treba sada da se vakcinisem u Bg razmislila bih zesce da li da rizikujem ili cekam (dokle?) da se guzva rascisti eventualno

 

U Domu zdravlja Voždovac gde sam ja u ponedeljak primila vakcinu, u čekaonici je bilo 20 ljudi, i posle popunjavanja saglasnosti staje se u red i čeka se..ali ne dugo.

 

Ide jako brzo. Utisak da je gužva stvaraju penzioneri koji čekaju 15 minuta posle vakcinacije-kako im je rečeno još prvi put..Meni ni lekarka a ni medicinska sestra koja je dala vakcinu nije rekla da sedim i čekam.

 

Ali, ovo je samo primer jednog DZ, i to je bilo pred kraj prve smene..u drugoj smeni imaju veću gužvu, tako su mi rekli kada sam zvala da pitam koje vakcine imaju.

 

@Sunshine State  @erwin @Ridji  Ja sam izgleda stekla pogrešan utisak...možda zato što znam da sns u subotu ima neku manifestaciju i poverovala sam da je pad zaraženih friziran zbog toga..

 

Iskreno, volela bih i da posle te njihove manifestacije broj novozaraženih bude kao što je ovih dana. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

eto kako u Africi nema virusa. ne bih da donosim neke zakljucke, ali po ovim krivuljama cini se da je drasticniji skok u broju preminulih nego u broju zarazenih, tako da nije nemoguce da je ova varijanta potencionalno smrtonosnija. u Juznoj Africi je vakcinisano tek 28% stanovnistva, premda su imali velikih talasa sa puno infekcija i neki prirodan imunitet koji izgleda nece mnogo vredeti protiv ove varijante. 
u UK ministar zdravlja je rekao da jos uvek nisu otkrili ni jedan slucaj na sopstvenoj teritoriji. za sada, osim u Africi varijanta je potvrdjena u Aziji kod nekih putnika iz Juzne Afrike.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, djura.net said:

po ovoj "piramidi" koju je ostavio erwin, cini se da je 70% africkog stanovnistva mladje od 35 godina, dakle populacija na koju coronavirus prakticno utice koliko i sezonski grip. dalje, toplo vreme, UV zraci, slabo mesanje stanovnistva i putovanja su jasni razlozi zbog kojih se ovaj virus tesko siri. takodje, zemlje sa klimom koja je nesto slicnija evropskoj, dakle Tunis, Maroko, Alzir, Juzna Afrika su imale ozbiljne pikove i gomile zarazenih, ali su ubedljivo najvise uradile i na vakcinaciji.

Ima misljenja i da je razlog manje smrtnosti u Africi cinjenica da je populacija, zbog visokog nivoa zarazavanja  parazitskim bolestima, konstantno pod tretmanom antiparazitika. Nista ne tvrdim, samo prenosim procitano....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vanjabarsa said:

uf, mene je druga doza fajzera bas odvalila, burna reakcija, 3 dana raspadanja .

Kao i moju cerku u USA nakon bustera sa Modernom posle 2 Fajzera: pre 2 dana joj je uradjena detaljna analiza krvi sa desetinom parametara vezanih za kovid virus i reakcija doktora je bila: "beautiful", svi rezultati savrseni u odnosu na referentne vrednosti. Izgleda da je moguca i produzena reakcija na buster. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaže vodeći južnoafrički epidemiolog da procenjuju da se se samo u pokrajini Gauteng preko 1000 ljudi dnevno sada zarazi tom varijantom.

 

Tulio de Oliveira (@Tuliodna) - Director of CERI: Centre for Epidemic Response & innovation, South Africa:

We estimate that 90% of the cases in Gauteng (at least 1000 a day are this variant, due to qPCR proxy testing)


https://twitter.com/Tuliodna/status/1463911577544011780

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...