Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

43 minutes ago, erwin said:

Milutin Mrkonjić na ECMO-u, najopuštenije pošto trudnice i deca uopšte ne umiru mogu da stavljaju na taj aparat dedu od 80 godina. :furious:

 

Nije frka za respiratore posto je nabavljeno vise nego sto su potrebe, a svaki covek bez obzira na 'zasluge' zasluzuje minimum medicinske nege kada se nadje u takvoj situaciji...pogotovo ako se provlaci info da je procenat prezivelih nakon respiratora cirka 15 posto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ECMO nije respirator (na engleskom: ventilator), već daleko napredniji uređaj za čije je opsluživanje potrebno daleko više ljudi nego za respirator. ECMO-a (veštačkih pluća) u Srbiji ima svega nekoliko komada, u Sremskoj Kamenici, na Dedinju gde su stavili Mrkonjića i eventualno još na jednom-dva mesta.

 

Quote

Postoje stanja kada i ventilator (respirator) nije dovoljan da obezbedi adekvatnu gasnu razmenu, a bolesnik je i dalje životno ugrožen zbog neadekvatne oksigenacije organizma. Tada na raspolaganju imamo još jednu mogućnost, ECMO. ECMO je aparat koji ima mogućnost da zameni funkciju pluća bolesnika, znači, ne da vrši ventilaciju (ubacivanje vazduha u disajne puteve), već da vrši funkciju respiracije tj. razmene gasova.  Kada želimo da podržavamo funkciju pluća, koristimo tzv. V-V ECMO krug. (...)

Postavljanje bolesnika na V-V ECMO krug je invazivna procedura i svega nekoliko centara ima mogućnosti za izvođenje ove terapijske mere. Kada se bolesnik poveže na ECMO, vrši se direktna oksigenacija krvi bolesnika u ECMO aparatu i krv se potom vraća u organizam. Paralelno se vrši i uklanjanje CO2 iz krvi bolesnika. Budući da se radi o vrlo kompleksnom terapijskom modalitetu, neophodan je tim stručnjaka koji mogu da obezbede neophodne uslove za bezbedno lečenje ovom metodom.

https://drvelicki.com/pitanja-i-odgovori/razlika-izmedu-respiratora-i-ecmo-a

 

 

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Haklberi said:

Malo poštovanja za gospodina, znaš ti koliko je on kilometara asfalta pojeo.

 

Zato će, kako izgleda uskoro jedina potrebna imovina da mu budu drveni kaput i parče zemlje dva metra sa metar, šest ašova dubine.

 

Masno bih lagao kad bih rekao da će da mi bude žao.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Haklberi said:

U Holandiji ti samo očitaju taj kod sa telefona i to je to.

U F rancuskoj , ovde gde sam pise na vratima ulaz samo uz pass sanitair, ali niko ne proverava na ulazu ( imao sam papir o vakcinaciji iz srbiji, a nisam imao jos ovaj eu digitalni nas ). Mislim na kafic/restoran.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

ECMO nije respirator (na engleskom: ventilator), već daleko napredniji uređaj za čije je opsluživanje potrebno daleko više ljudi nego za respirator. ECMO-a (veštačkih pluća) u Srbiji ima svega nekoliko komada, u Sremskoj Kamenici, na Dedinju gde su stavili Mrkonjića i eventualno još na jednom-dva mesta.

 

Onda primi izvinjenje za moje nerazumevanje kao i slaganje sa onim sto si napisao. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pacijent ima kanilu u femoralnoj veni (vena u butini) i odatle izvlačimo krv, koja ide preko oksigenatora, gde se vrši razmena - ubacije se kiseonik, a izbacije ugljen-dioksid. Druga kanila je u veni jugularis, na vratu, i tuda se ta krv vraća u organizam. Mehaničkom ventilacijom smo došli do maksimalnih parametara i nismo to uspeli. I onda smo, prema određenim indikacijama, uključili ECMO aparat

blic.rs/sudbine/milutin-mrkonjic-prikljucen-na-vestacka-pluca-zbog-teskog-stanja-politicar-u/zp6k27x

 

 

Naravno, pošto je u pitanju daleko sofisticiraniji aparat od respiratora, i stopa preživljavanja na njemu je veća kad se pravilno koristi.

 

Šef misije SZO koja je otišla u posetu Kini u proleće 2020. nakon nje je izjavio da su tamo svima sa simptomima radili brzinski vojnički organizovan CT pluća (daleko naprednija pretraga od rendgena) i da su imali puno ECMO uređaja u bolnicama, toliko da su čak i Nemci bili impresionirani.

 

Quote

But if you thought you had coronavirus?

You would be sent to a fever clinic. They would take your temperature, your symptoms, medical history, ask where you’d traveled, your contact with anyone infected. They’d whip you through a CT scan …

Wait — “whip you through a CT scan”?

Each machine did maybe 200 a day. Five, 10 minutes a scan. Maybe even partial scans. A typical hospital in the West does one or two an hour. And not X-rays; they could come up normal, but a CT would show the “ground-glass opacities” they were looking for.

(Dr. Aylward was referring to lung abnormalities seen in coronavirus patients.) (...)

How good were the severe and critical care?

China is really good at keeping people alive. Its hospitals looked better than some I see here in Switzerland. We’d ask, “How many ventilators do you have?” They’d say “50.” Wow! We’d say, “How many ECMOs?” They’d say “five.” The team member from the Robert Koch Institute said, “Five? In Germany, you get three, maybe. And just in Berlin.”

https://www.nytimes.com/2020/03/04/health/coronavirus-china-aylward.html

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Haklberi said:

Stvarno kako će se na kraju sve to rešiti oko propusnica? Ja sam u startu stvarno zamišljao da će da ti lupe nešto u pasoš ili na fazon pasoša. Ovako ja mogu da dam svoj telefon nekom drugu i on ode u restoran sa mojim kodom i to je to. Eventualno ako stvarno od januara ukinu testove pa ostane samo vakcina, ali opet ni tada ne vidim kako će sve kontrolisati.

Pa moze sa tvojim telefonom ako ga neko pusti (podmicen), ali tad mu i ne treba.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Lorenzo Damiano, Leader no vax in ospedale con l'ossigeno. Era stato contagiato a Medjugorje

Protestava contro la "dittatura sanitaria", leader no vax veneto ricoverato per Covid-19 in terapia sub-intensiva

Lider antivakserskog pokreta pokrajine Veneto zarazen koronom u Medjugorju. 

Protestvovao protiv sanitarne diktature, a sad je hospitalizovan i prikljucen na kiseonik. 

 

Ne znam zasto nije ostao u Medjugorju da se moli za izlecenje nego je dosao u bolnicu da ga lece...

Edited by Milica
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

Usput, obećao sam samom sebi da ću da lajkujem svaki ervinov post, neizmerno hvala za sve potrošeno vreme potrebno da se (minimum) pronađe materijal, pripreme i objave postovi.

 

Ima ovde nekih koji su zaista ulozili vreme i trud da prikupe, sortiraju, sazvacu i na tacni posluze vrlo relevantne informacije. Velika je  steta sto takve postove obicno ne citaju upravo oni koji bi najvise trebalo da ih citaju. I onda nakon takvog jednog iscrpnog, plauzibilnog posta citas necije gluposti koje samo potvrdjuju da su u velikom luku (jos jednom) zaobisli priliku da saznaju nesto sto bi ih potaklo na promisljaj i pomoglo im da se dostojno oglasavaju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

blic.rs/sudbine/milutin-mrkonjic-prikljucen-na-vestacka-pluca-zbog-teskog-stanja-politicar-u/zp6k27x

 

 

Naravno, pošto je u pitanju daleko sofisticiraniji aparat od respiratora, i stopa preživljavanja na njemu je veća kad se pravilno koristi.

 

Šef misije SZO koja je otišla u posetu Kini u proleće 2020. nakon nje je izjavio da su tamo svima sa simptomima radili brzinski vojnički organizovan CT pluća (daleko naprednija pretraga od rendgena) i da su imali puno ECMO uređaja u bolnicama, toliko da su čak i Nemci bili impresionirani.

 

https://www.nytimes.com/2020/03/04/health/coronavirus-china-aylward.html

 

Spoiler

But if you thought you had coronavirus?

You would be sent to a fever clinic. They would take your temperature, your symptoms, medical history, ask where you’d traveled, your contact with anyone infected. They’d whip you through a CT scan …

Wait — “whip you through a CT scan”?

Each machine did maybe 200 a day. Five, 10 minutes a scan. Maybe even partial scans. A typical hospital in the West does one or two an hour. And not X-rays; they could come up normal, but a CT would show the “ground-glass opacities” they were looking for.

(Dr. Aylward was referring to lung abnormalities seen in coronavirus patients.) (...)

How good were the severe and critical care?

China is really good at keeping people alive. Its hospitals looked better than some I see here in Switzerland. We’d ask, “How many ventilators do you have?” They’d say “50.” Wow! We’d say, “How many ECMOs?” They’d say “five.” The team member from the Robert Koch Institute said, “Five? In Germany, you get three, maybe. And just in Berlin.”

 

 

.

 

ECMO  , makar ono sto znam po ruskim podacima ima 70% sansi na prezivljavanje...I iskreno malo cudi podatak da u Nemackoj ima tri aparata, u Rusiji ih ima 140...sumnjam da je u tom segmentu Nemacka iza...

 

Secam se da je bilo ovde reci zasto se jos masovnije ne koristi za vreme epidemije, jer kako i sam tvrdis mnogo je sofisticiraniji...Veoma je "skupo' obsluzivanje takvog pacijenta, ako jedan reanimatolog moze da vodi palatu se 6-7 pacijenata, u slucaju ECMO pacijent i aparat moraju da imaju celu ekipu lekara i sestara...Tako da i da se napravi nabavka hiljada aparata , toliko lekara je prakticno nemoguce naci...osim toga potrebne su velike kolicine donorske krvi...

Zato se koristi za najteze slucajeve, kad IVL ne pomaze..ili si Milutin Mrkonjic ili neko slican...

 

Cesto ovde citam, ili cujem iz BG  da ljudi idu na rendgen, cak vise puta...Meni ova prica iz Kine izgleda sasvim realno, ovde su isto na samom pocetku bili organizovani CT centri..Zoves hitnu, oni te pregledaju , voze na CT, odatle , zavisi od stepena povredjenja pluca , te prevoze dalje u bolnicu..

 

Mi smo s klincem imali neku situaciju letos, odmah predlozili CT, odbili smo, i otisli ujutru kod svog lekara, ispostavilo se da nam nije bio potreban...Uopste, zaboravio sam da postoji rendgen kao sredstvo dijagnostike...

 

 

 

.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, attolini said:

I iskreno malo cudi podatak da u Nemackoj ima tri aparata

 

...u jednoj bolnici. Pričalo se o tome koliko u toj jednoj bolnici u Kini ima ECMO-a pa su konstatovali da ima 5, na šta je Nemac impresionirano rekao otprilike: "Kod nas u najboljem slučaju u jednoj bolnici može biti 3, i to samo u Berlinu, drugde je gore."

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izrael je u onom talasu krajem avgusta, početkom septembra, imao 50 najtežih slučajeva kovida na ECMO aparatima. Kinezima je bilo lako da se tako organizuju, kad su uspeli da zadrže zarazu lokalizovanu, pa da šalju vojnim avionima doktore, sestre i opremu iz drugih delova Kine. Ne verujem da su bolnice u Vuhanu bile tako opremljene inače u normalno vreme.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...