Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Zato i pitam - druga doza je data 20.04.2021, danas je 23.11.2021 (proslo vise od 7 meseci), skenirala sam, jos uvek je zelen.... 

Jebemliga, valjda sedam mesci od druge doze vazi aj znaj sto se ti zelenis jos uvek.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, erwin said:

 

Ne treba se previše oslanjati na ono što srpski "mediji" objave. Apsolutno nije tačno da nema simptoma, istina je da je manje ljudi simptomatično i da manje ljudi ima klasične simptome kovida, poput kašlja i temperature.

 

https://www.cnbc.com/2021/11/18/delta-covid-mutation-is-on-the-rise-in-the-uk-study.html

Ne oslanjam se, ali cela igra oko pandemije tako funkcioniše, na medijski pogon. I najmanji problem je tebi i meni da izfiltriramo informacije, da se nasmejemo ako treba glupostima ali mnogo je veći problem što je tolika kakofonija kontradiktornih informacija da nije ni čudo što ima značajan i sve značajni broj ljudi koji ni u šta više ne veruju.

Link to comment
Share on other sites

Imam pitanje za sve koji su primili treću, buster dozu Fajzera. Da li ste imali nuspojave posle treće doze? 

 

Ja prošle noći nisam spavala..Imala sam oko 39 temperaturu i jezu ( groznicu ). Uspela sam da zaspem oko 8 jutros kada je nestala jeza..i spavala sam do 2.

 

Malopre sam merila temperaturu, sada je 38 stepeni. Osećam samo malaksalost i glavobolju. Pretpostavljam, nadam se da ću sutra biti ok.

 

Šta znače ove visoke temperature? Posle prve doze nisam imala nijednu nuspojavu, posle druge temperaturu 39, 5. jezu i isto kao i sada malaksalost.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

Imam pitanje za sve koji su primili treću, buster dozu Fajzera. Da li ste imali nuspojave posle treće doze? 

 

Ja prošle noći nisam spavala..Imala sam oko 39 temperaturu i jezu ( groznicu ). Uspela sam da zaspem oko 8 jutros kada je nestala jeza..i spavala sam do 2.

 

Malopre sam merila temperaturu, sada je 38 stepeni. Osećam samo malaksalost i glavobolju. Pretpostavljam, nadam se da ću sutra biti ok.

 

Šta znače ove visoke temperature? Posle prve doze nisam imala nijednu nuspojavu, posle druge temperaturu 39, 5. jezu i isto kao i sada malaksalost.

 

 

 

Mozda telo jako reaguje i stvara dosta antitela? 🤷‍♂️

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam jedno pitanje:

Rodjen sam sa sedam meseci, i onda sam dobio neku vakcinu koja kao treba da prodje kroz moje telo i da pokupi sve ( ne znam sta ) i da onda izidje van tela ( u vidu nekog "gnojnog chepa " ) negde ispod pazuha , meni je izislo na vratu ( omam oziljak ) . Interesuje me da li neko zna kakva je to vakcina?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

To sam vec pogledala, jasno je sta  treba za ulazak u Srbiju, to nije bilo moje pitanje

 

Ono sto ne pise tu je ono sto ja pitam - o vaznosti sertifikata nakon vise od 6 meseci od druge doze, o tome  kako se "serifikati" (US kartoncici) tretiraju u Srbiji...

 

Jasno je tvoje pitanje ali izgleda da se to sto pitas jos uvek uopste ne tretira. Taj sertifikat je jedan od postojecih covid dokumenata. Da je aktuelan bilo bi verovatno pomenut na neki nacin kao i ostale trenutno vazece opcije za ulazak u zemlju na sajtu ministarstva. Ni Evropa se jos uvek nije usaglasila oko US-sertifikata, bilo bi cudno da Srbija jeste. Hipoteticki, ako su nasi evropski sertifikati validni 6 meseci od druge doze onda neme logike da americki (u Evropi) budu validni duze.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

Jasno je tvoje pitanje ali izgleda da se to sto pitas jos uvek uopste ne tretira. Taj sertifikat je jedan od postojecih covid dokumenata. Da je aktuelan bilo bi verovatno pomenut na neki nacin kao i ostale trenutno vazece opcije za ulazak u zemlju na sajtu ministarstva. Ni Evropa se jos uvek nije usaglasila oko US-sertifikata, bilo bi cudno da Srbija jeste. Hipoteticki, ako su nasi evropski sertifikati validni 6 meseci od druge doze onda neme logike da americki (u Evropi) budu validni duze.

 

 

Ne znam da li sam jasno postavila pitanje, eno i Clash u dulematic su odgovorili, ali ocito da ni to nije "tacan" odgovor.

 

Elem, ja imam digitalni certificate iz Srbije, za obe doze vakcine, koji bi, po pisanju ovde, trebalo da nisu validni, jer je proslo 7 meseci. Napisah da sam skenirala malopre, jos uvek su zeleni/validni.

Dolazim za 3-4 nedelje u Srbiju, i pitam da li to znaci da cu biti smatrana "nevakcinisanom" i moj covid pass nece znaciti nista (tamo gde se proverava..... nije bas da cu obitavati po kafanama, ali moze se desiti da prosire lokacije gde ce pass biti potreban).

 

US certificate je bilo posebno pitanje, nevezano za moj slucaj, vec slucaj prijatelja

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ne oslanjam se, ali cela igra oko pandemije tako funkcioniše, na medijski pogon. I najmanji problem je tebi i meni da izfiltriramo informacije, da se nasmejemo ako treba glupostima ali mnogo je veći problem što je tolika kakofonija kontradiktornih informacija da nije ni čudo što ima značajan i sve značajni broj ljudi koji ni u šta više ne veruju.

 

AY.4.2 je delta plus soj. Ništa novo što nije do sada otkriveno a verujem da ga ima i u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Na Jutarnjem sam natrčao na zanimljiv tekst, na dosta mesta pogađa ono što mislim mada se razilazimo po pitanju obavezne vakcinacije.

to pravnik komentarise epidemioloske mere? :twak:

mislim, moze, kao sto i svi mi ovde na forumu radimo, ali njegovo misljenje nije nista relevantnije od naseg (samo zato sto je on bivsi sudija) da bi se objavljivalo po novinama.

 

Quote

Necijepljeni se isključuju iz sve šireg spektra osnovnih ljudskih prava. Austrija ih je kriminalizirala. Italija je necijepljene spriječila da rade svoj posao, a nizozemska policija je pucala na prosvjednike koji se protive lockdownu pri čemu je neke teško ozlijedila, upozorio je.

koja se to ljudska prava nevakcinisanih suspenduju? da idu u nocne klubove, na sportske stadione, u restorane ... - od kad to spada u osnovna ljudska prava? nevakcinisanima je i u Austriji i dalje dozvoljeno sve osim da posecuju masovna okupljanja ljudi, a u lockdownu sada je i nevakicinisanima i vakcinisanima ograniceno kretanje da bi se sprecilo sirenje virusa. Ne pisu da je nadao dreku na clanicu Komonvelta, Australiju, kojom upravlja ista kraljica, koja vojskom sprovodi u karantin one koji su imali kontakt s inficiranim.

sto se ticed Italije koja je svom medicinskom osoblju zabranila da rade dok se ne vakcinisu - pitanje za cenjenog pravnika: koga zastititi: pacijente koje ti nevakcinisani mogu da zaraze (a imuni sistem im je vec ugrozen) ili lekare i njihovo pravo na rad? sta kaze pravna struka sta je moralnije?

a sto se tice "miroljubivih" :twak:  protestanata po Holandiji na koje je, jadne, policija pucala dok oni upraznjavaju svoje ljudsko pravo da razbijaju i pale policijske automobile, bicikle itd. - sta kaze britanski pravni sistem kako se ponasati u tim prilikama?

Quote

Ako potpune karantene, prisilna zatvaranja obrta i druge brutalne mjere djeluju, zašto su onda te zemlje upravo sada usred petog vala pandemije i trećoj ili četvrtoj rundi lockdowna?

problem s Austrijom i ostatkom EU koja sad ima probleme je sto su prerano ukinute sve mere, a nije odradjena dovoljna vakcinacija (nevakcinisani nisu uopste imali "motivaciju" da se vakcinisu jer su i bez vakcinacije mogli da ucestvuju u javnom zivotu kao vakcinisani). O petljanju pravnika u stvari koje ocigledno uopste ne razume (prirodne nauke), pa onda zameni teza  ne treba trositi reci.

Quote

Koliko dugo to mora trajati prije nego što shvatimo da navedene mjere jednostavno prebacuju infekcije u razdoblje nakon što su ukinute?

pa, mamlaze, dok se narod ne imunizuje (bolje vakcinacijom nego zarazavanjem) virus ce i dalje da ima rezervoar za nesmetano sirenje, briga virus za ljudska prava.

Quote

Logika je sljedeća: ako sada ustrajemo na mjerama, one se nikada neće moći ukinuti, pojašnjava sudac.

ni logika mu nije jaca strana. mere sluze da se da vremena da se najveci deo naroda vakcinise i da se ne preoptereti zdravstveni sistem pa da niko zivi ne moze da dodje do zdravstvenih usluga i za neke druge bolesti osim covida.

kako li je ovaj donosio presude u predmetima koji su mu bili povereni? :classic_ohmy:

Quote

Prijeti opasnost da se mjere koje su se nekoć opravdavale kao privremene dok cjepiva ne postanu dostupna, sada ljudima nametnu kao trajne promjene u njihovu načinu života.

nije dovoljno da vakcine budu dostupne (da se vise ne bi posezalo za merama), potrebno je i da se narod vakcinise. ali, kao sto rekoh, logika nije jaca strana cenjenom sudiji. nadajmo se d je ovo trabunanje posledica stracke senilnosti i da je za vreme aktivne sluzbe kao sudija posedovao vecu razboritost.

 

Quote

Možda je najružnije obilježje krize navika političara da okrivljavaju druge za propast vlastite politike, piše Sumption.

politicari jesu krivi za ovo razbuktavanje epidemije po EU (i po navici prebacuju krivicu na druge), ali ne iz razloga koji navodi doticni sudija, vec zbog toga sto su bili kukavice (nisu hteli da izgube politicke poene) i nisu na vreme uvodili odredjene mere koje bi sprecile da se "kamion na nizbrdici" zalaufa (imali smo  poviku protiv maski, distanciranja, prisustvovanja ogromnim skupovima, uvodjenju covid propusnica). Deo krivice snose i nevakcinisani jer su u svojim glavama vec prezupcili da se sve vraca na prepandemijski zivot i da nema potrebe da se vakcinisu (a deo ni ne veruje da virus ili opasnost postoji, plus raznorazna ostala fela).

Quote

Cjepiva su vrlo učinkovita u prevenciji ozbiljnih bolesti i smrti. Ali nisu tako učinkovita protiv zaraze i prijenosa infekcije kao što se ranije mislilo, podsjeća.

nikada ni jedan naucnik (virusolog, epidemiolog, onaj koji razvija vakcinu) nije tvrdio da vakcina sprecava zarazavanje i prenos zaraze (dobro je poznata kritika Dr Faucija jer je preporucivao nosenje maski i za vakcinisanje, na sta je npr. nas kolega forumas rekao: ili vakcine ili maska, ne moze oboje). svi su sve vreme govorili o efikasnosti vakcine protiv dobijanja teske bolesti i smrti (gde se efikasnost krece i do 95% za pojedine vakcine), a da je kod ta efikasnost manja kod simptomaticnog ispoljavanja bolesti i najmanja kod sprecavanja zarazavanja. No nije imao ko da slusa sta naucnici (ili firme koje su razvile vakcine) kazu kad govore o vakcinama. Svako slusa "skracenu" verziju i ono sto sam zeli da cuje.

 

Quote

U međuvremenu je zaboravljena moralna dimenzija. Osnovni je problem pristup pandemiji koja se tretira kao čisto tehničko pitanje upravljanja javnim zdravstvom, a ustvari je također riječ o složenom ekonomskom, socijalnom i političkom pitanju. To dovodi do nepromišljene pretpostavke da ne postoje ograničenja za ono što uplašena većina može legitimno nametnuti drugima u nadi da će se zaštititi od infekcije, piše renomirani pravnik.

ponovo zamena teza.

da bi se omogucilo da ekonomija, socijalni i politicki zivot nesmetano teku (ili sa sto manje negativnog uticaja) potrebno je obezbediti da se steknu odredjeni zdravstveni uslovi (a ne da u ime ekonomije i socijalnog zivota imamo pretrpane hladnjace (NY) ili ulice (Ekvador) leseva, bolnice ljudi (od dece, trudnica, mladjih u punoj snazi, pa i do penzionera - imaju i ti penzioneri valjda neka ljudska prava -  koji se bore za dah). Uvazenom sudiji nedostaje humanizma, a poziva se na moral.

Evo, Potrugalija i Spanija, pa i Italija (Francuska) su sasvim fino uspeli da udju u ovu jesen/zimu bez da imaju haos kao u mnogim drugim EU zemljama koje su se vise brinule o tome da vrate socijalni, politicki i ekonomski zivot na stanje pre pandemije nego da obezbede i stvarne preduslove za ovo.

Opet, ne vidim da cenjeni pravnik pljuje Australiju (takodje podanicu the Queen) koja je u ovome ekstremna (i dalje forsiraju politiku 0 covid, iako je to nemoguca misija), nego kritikuje EU.

Ovaj opis bas onako pasuje uz Australiju (illi njenu drzavu Viktoriju):

Quote

Odsutnost moralnih skrupula u potrazi za onim što se smatra javnim dobrom, prvi je simptom totalitarizma. Sljedeći je raščlanjivanje ljudskog bića na puke instrumente državne politike, ističe Sumption.

Društvena interakcija s drugim ljudima nije neobavezna slobodna aktivnost, već temeljna ljudska potreba. Minimalno poštivanje osobne autonomije naših bližnjih je važno ako želimo živjeti u bilo kakvoj harmoniji. Te stvari su ono što nas čini zajednicom. Vlade koje ih ignoriraju prelaze važnu moralnu granicu i neizbježno se nađu uključene u kontinuirani napad na humanost vlastitog naroda, piše Sumption

 

da prokomentarisem i ovaj deo:

Quote

Oni koji se odbijaju cijepiti mogu biti nerazumni, možda sebični, priznaje.

- Ali ako im nije dopušteno kojim će medicinskim zahvatima biti podvrgnuti i koje će lijekove primati u vlastito tijelo, onda od njihove autonomije kao ljudskih bića ne ostaje puno. Put je širom otvoren despotizmu i društvenom nadzoru kojemu se ne nazire kraj, poentira Sumption.

sve ovo stoji, ali dosli smo do trenutka kada vise prakticno ne postoji realna opcija da se ovolikom broju nevakcinisanih dozvoli da slobodno upraznjavaju svoje pravo da biraju sta ce da stavljaju u svoje telo, a da imaju pristup svim ostalim sferama javnog zivota kao i vakcinisani. jednostavno se mora birati cije pravo ces da povredis: pravo nevakcinisanih da idu na koncerte i sportske stadione, u restorane ili pravo vakcinisane vecine da slobodno zaradjuje za zivot (na sta se uvazeni pravnik prethodno u tekstu poziva).

Edited by wwww
  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Na kraju zaključuje s referencom na Britaniju, koja je najveći dio mjera, ponajprije u Engleskoj, ukinula proteklog ljeta i nema naznaka da ih kani vraćati.

- Mi ostali bismo trebali promatrati i primjećivati kako se uz pomoć straha jednostavno može potkopati liberalna demokracija, zaključio je u svojem osvrtu.

 

na koliko umrlih je cenjeni sudija pristao u ime liberalne demokratije?

Link to comment
Share on other sites

I te kako je bilo neopreznih budaletina koje su javnosti prezentovale neproverene podatke kao činjenice:

 

 

 

Quote

Rochelle Paula Walensky (née Bersoff; born April 5, 1969) is an American physician-scientist who is the director of the Centers for Disease Control and Prevention and the administrator of the Agency for Toxic Substances and Disease Registry. Prior to her appointment at the CDC, she was the Chief of the Division of Infectious Diseases at Massachusetts General Hospital and a professor of medicine at Harvard Medical School. Walensky is an expert on HIV/AIDS.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rochelle_Walensky

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, wwww said:

koja se to ljudska prava nevakcinisanih suspenduju? da idu u nocne klubove, na sportske stadione, u restorane ... - od kad to spada u osnovna ljudska prava? nevakcinisanima je i u Austriji i dalje dozvoljeno sve osim da posecuju masovna okupljanja ljudi, a u lockdownu sada je i nevakicinisanima i vakcinisanima ograniceno kretanje da bi se sprecilo sirenje virusa. Ne pisu da je nadao dreku na clanicu Komonvelta, Australiju, kojom upravlja ista kraljica, koja vojskom sprovodi u karantin one koji su imali kontakt s inficiranim.

sto se ticed Italije koja je svom medicinskom osoblju zabranila da rade dok se ne vakcinisu - pitanje za cenjenog pravnika: koga zastititi: pacijente koje ti nevakcinisani mogu da zaraze (a imuni sistem im je vec ugrozen) ili lekare i njihovo pravo na rad? sta kaze pravna struka sta je moralnije?

Ima dalje u tekstu eksplikuje
 

Quote

Društvena interakcija s drugim ljudima nije neobavezna slobodna aktivnost, već temeljna ljudska potreba. Minimalno poštivanje osobne autonomije naših bližnjih je važno ako želimo živjeti u bilo kakvoj harmoniji. Te stvari su ono što nas čini zajednicom. Vlade koje ih ignoriraju prelaze važnu moralnu granicu i neizbježno se nađu uključene u kontinuirani napad na humanost vlastitog naroda, piše Sumption.

To naravno neva veze sa vakcinalnim statusom svaki čovek ima potrebu za društvenom interakcijom, i tu je Sumpton u pravu. To nije slobodna nebitna aktivnost.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, wwww said:

jednostavno se mora birati cije pravo ces da povredis: pravo nevakcinisanih da idu na koncerte i sportske stadione, u restorane ili pravo vakcinisane vecine da slobodno zaradjuje za zivot (na sta se uvazeni pravnik prethodno u tekstu poziva).

I ovde imaš poentu. Problem je kao što svedočimo u Austriji, a sve su glasniji i ostali da takav izbor ne postoji. Nego zabranjuje države svima, vakcinisanim/nevakcinisanim svejedno. O kom onda izboru pričamo?
 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

Ima dalje u tekstu eksplikuje
 

To naravno neva veze sa vakcinalnim statusom svaki čovek ima potrebu za društvenom interakcijom, i tu je Sumpton u pravu. To nije slobodna nebitna aktivnost.

niko nikome nije zabranio ljudsku intereakciju, nisu ni nevakcinisani ni vakcinisani stavjeni u zatvorske samice bez pristupa i jednom drugom ljudskom bicu. kod nas je i u doba najjaceg karantina bilo dozvoljeno da se posecuju dva domacinstva s makximalno 5 osoba (gde se deca ispod 12 godina ne broje), a na otvorenom je uz drzanje odredjene distance i ovo bilo labavije.

 

Doduse, u Australiji su svi koji dolaze u zemlju bukvalno stavljani u hotelsku samicu na 14 sana (a zatvorski cuvari paze da se sve desava po pravilima), gde se u hotelima ne mogu otvoriti prozori, a nije dozvoljen nikakav izlazak iz sobe  - hrana im je ostavljana pred vratima, pa kad im se kucne onda na kratko otvore vrata i pokupe hranu, nemaju pravo da provire nosom ispred vrata. Dakle, bukvalno su svi osudjeni na 14 dana zatvora (samo sto na ovoj zatvorskoj celiji nema resetaka), a da nisu pocinili nikakav zlocin.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

I ovde imaš poentu. Problem je kao što svedočimo u Austriji, a sve su glasniji i ostali da takav izbor ne postoji. Nego zabranjuje države svima, vakcinisanim/nevakcinisanim svejedno. O kom onda izboru pričamo?
 

situacija u Austriji je takva da je izbor izmedju masovnog pomora (onih koji zavrse u bolnicama - vec vidjeno u Bergamu, NY...) i delimicnog ogranicavanja slobode kretanja za vecinu.

da su ranije uveli neke mere (blaze oblike suspendovanja odredjenih "sloboda") ne bi se doslo u ovu situaciju. ali prethodno su bile dozvoljene sve slobode i sad se doslo u situaciju kad se mora vise sloboda suspendovati.

kao sto rekoh, virus bas briga za ljudske slobode.

 

elem, da dam jedan teniski primercic. U Francuskoj (Pariz) i Italiji (Torino i MIlano) su prethodnih par nedelja uspesno uspeli da organizuju teniske turnire s publikom (u zatvorenom) jer su (cak i kod ovih, tradicionalno ne preterano disciplinovanih nacija) uspeli da sprovedu odredjene mere (visoka vakcinacija, covid pasosi koji se postuju, 2G pravilo). U Austriji to ove sedmice ne mogu da urade (igra se jedan deo Davis cup meceva) jer su dozvolili da se virus previse prosiri (nisu imali nikakve mere). Drugi deo meceva se igra u Torinu i Madridu, koliko znam tamo ce biti publike na tribinama (bar jos uvek to nije suspendovano).

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

situacija u Austriji je takva da je izbor izmedju masovnog pomora (onih koji zavrse u bolnicama - vec vidjeno u Bergamu, NY...) i delimicnog ogranicavanja slobode kretanja za vecinu.

da su ranije uveli neke mere (blaze oblike suspendovanja odredjenih "sloboda") ne bi se doslo u ovu situaciju. ali prethodno su bile dozvoljene sve slobode i sad se doslo u situaciju kad se mora vise sloboda suspendovati.

kao sto rekoh, virus bas briga za ljudske slobode.

Naravno, slobode su naša briga, kao i očuvanje istih. Malo mi je dosta da se solidarišem sa nevakcinisanim, sa potrebom Vođe da ima političke skupove, sa potrebom da utakmice imaju navijače, mi svo svoje kao porodica sve uradili što treba, Nas 4 grla je primilo 11 vakcina, sve smo mere dosledno poštovali, hoću da država zaštiti nas. Kako građani Austrije praštaju svojoj državi ne razumem, ali to mi nije primer koji treba da sledimo.

Link to comment
Share on other sites

 

26 minutes ago, urosg3 said:

Naravno, slobode su naša briga, kao i očuvanje istih. Malo mi je dosta da se solidarišem sa nevakcinisanim, sa potrebom Vođe da ima političke skupove, sa potrebom da utakmice imaju navijače, mi svo svoje kao porodica sve uradili što treba, Nas 4 grla je primilo 11 vakcina, sve smo mere dosledno poštovali, hoću da država zaštiti nas. Kako građani Austrije praštaju svojoj državi ne razumem, ali to mi nije primer koji treba da sledimo.

Pisala sam vec zasto se u Nemackoj kasnilo s uvodjenjem mera iako su naucnici, epidemiolozi i virolozi upozoravali na vreme sta ce se desiti ako se to ne uradi, i predlagali sta treba da se uradi.

Verujem da je i u Austriji bilo nesto slicno (zar nije doslo do smene Vlade?).

Austrija (i Nemacka) su predugo "kopirali" srpsko "resenje" za pandemiju, zato sad mora jace da se pritisne kocnica (da se ne desi "srpski/italijanski" scenario).

Dakle, politicari su zbog sticanja politickih poena kod jednog dela javnosti, koji je podlozan populistickom podilazenju vlasti, zakasnili s odredjenim blazim merama koje su mogle da stave situaciju pod kontrolu. Zato ce sad veci deo stanovnistva da trpi posledice. Ali, valdja je i to deo politickog odrastanja sirokih narodnih masa :classic_dry: . Narod ne veruje/ ne vrednuje  kada je neka katastrofa sprecena.

 

sinoc u onoj politickoj emisiji o kojoj sam pisala pokazuju komentar jednog frustriranog lekara koji radi u jednoj intenzivnoj (u kovid rezimu), kaze covek: ponekad zaista pozelim da u Nemackoj vidimo scene kao iz Bergma i mrtve na sve strane, pa da se neki konacno dozovu pameti!

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan evropski SZO predvidja oko 500 000 potencijalno mrtvih do proleca pa su sada povecali na 700 000. Ako nastave da licitiraju, do tada cemo biti skuvane zabe koje ce biti srecne ako cifra bude negde izmedju.

 

Quote

Speaking to the BBC, regional director Dr Hans Kluge warned that

500,000 more deaths could be recorded by March unless urgent action is taken. >>>

 

Quote

GENEVA (AP) — The World Health Organization’s Europe office says projections show its 53-country region could face another

700,000 deaths in the coronavirus pandemic by next spring, topping 2 million in total. >>>

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...