Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, AgroLaki said:

 

Kevi CLIA a zeni ELFA. Zanimljivo je da obe imaju iste skale, da li su onda ta antitela uporediva ili zena ima mnogo vise?

 

Ako su iste referentne vrednosti za obe metode, onda su uporedive, i zena ima vise.

 

Btw, ja sam proveravala isto ELFA metodom, imala 33 i ovi u lab kazu da je super vrednost, da s dva Pfizera obicno imaju oko 10-15

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Status vakcinisanosti je privatna svojina i podleže Zakonu o zaštiti privatnosti tako da samo osobe koje su ovlašćene za to smeju da znaju da li je neko vakcinisan ili ne. Tako da po meni Nole radi ispravnu stvar: ne izjašnjava se po tom pitanju zato što to nije u obavezi da učini i samim tim se ne meša u tuđa posla. Neki drugi imaju obavezu i odgovornost da ubede i motivišu ljude da se vakcinišu, a to su oni koji su izabrani od tih istih ljudi. Tu nije Nole, koji je tu gde jeste zahvaljujući sopstvenom trudu i znoju.

 

Legalizam sa dna kace à la profanum vulgus – o, kako to poznato zvuči!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Sve su dostupne na Google Play i Apple storeu.

Austrijska je "GreenCheck".

Švajcarska "Covid cert" i "Covid Check"

Italijanska "VerificaC19"

Danska "Coronapas"

Hrvatska "CovidGO"

Nemačka CovPass check"

Grčka "Covid Free Gr"

 

Evo sad preuzela digitalni sertifikat i skenirala ga s CovPass, dobila ovo:

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako su iste referentne vrednosti za obe metode, onda su uporedive, i zena ima vise.

 

Btw, ja sam proveravala isto ELFA metodom, imala 33 i ovi u lab kazu da je super vrednost, da s dva Pfizera obicno imaju oko 10-15

 

Verovatno jer si i ti prelazala, kao supruga. 🙂  Keva mi se mnogo zabrinula, jer kaze da su joj u laboratoriji rekli da je njenih 12 jako malo, a onda sam joj rekao da i supruga na istoj skali ima 40, ali ipak je ona i prelezala. Doduse nisam znao za druge metode, ali ako je skala ista, onda je verovatno prilicno uporedivo. Uzimajuci u obzir njenu bolest, ja sam se plasio da joj telo nije ni izreagovalo. 

Link to comment
Share on other sites

Frizer jako bitna stavka. 
Pa kako nije. Ja sam sebe mogu da ošišam mašinicom (ionako izgledam kao robijas, ni frizura to ne menja [emoji1]) ali moja žena teško da bi "preživela" da ne sme kod frizera neko vreme.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 
Evo sad preuzela digitalni sertifikat i skenirala ga s CovPass, dobila ovo:
 
SHXcmta_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium
Ti si drugu dozu dobila 30.4.? Koliko važi od druge doze da je Green pass validan?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cyber said:

 

Legalizam sa dna kace à la profanum vulgus – o, kako to poznato zvuči!

Na Novakovom mestu ja bih se vakcinisano Sputnik vakcinom i jahao po medijima kako eto ja vakcinisan a fašistički režim u Australiji ne priznaje vakcinu.
E to bi bilo - zabavno 😉

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Recimo da je to tako. No, deo iz citiranog: "... samo osobe koje su ovlašćene za to smeju da znaju ..." ne uzima u obzir da je takvih "ovlascenih" mnogo vise i ne odnosi se samo na medicinski personal.

 

Recimo, da dobijes vizu za neke africke zemlje, treba da predocis dokaz da si vakcinisan protiv malarije, zute groznice i jos valjda necega. Dakle, imas "ovlascene" od konzulata do onih na granicnim prelazima. U mnogim zemljama ne mozes da upises dete u zabaviste ili skolu bez potvrde o vakcinaciji protiv raznih bolesti, pa je tako i skolska administracija ovlascena.

 

Sta je bilo ko postigao recima "necu da ti kazem da li sam se vakcinisao" - kad je jasno da jeste, ako ide u skolu.

Ja sam za pravo na privatnost, ali isterivati to pravo za inat svima, po pitanju vakcinacije a usred globalne pandemije, je tvrdoglava detinjasta budalastina.

 

Zakon je zakon koji mene naprimer konkretno iritira ali ne mogu nista - radim sa studentima, nekad satima provodim vreme sa njima a nemam prava da postavim pitanje da li su vakcinisani ili nisu jer mi francuski zakon zabranjuje. Oni treba da nose masku i ja nosim masku ali to je sve, mogu da se zalim ovde na forumu zvanicno ne mogu nikom. To je njihova privatna stvar i mogu da me tuze ako uopste postavim pitanje

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, shonke said:

Pa kako nije. Ja sam sebe mogu da ošišam mašinicom (ionako izgledam kao robijas, ni frizura to ne menja emoji1.png) ali moja žena teško da bi "preživela" da ne sme kod frizera neko vreme.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Ti si drugu dozu dobila 30.4.? Koliko važi od druge doze da je Green pass validan?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pretpostavljam da zavisi od drzave u koju ides/koja ti ocitava code - za Nemacku, ako se ne varam, je godinu dana

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, shonke said:

Pa kako nije. Ja sam sebe mogu da ošišam mašinicom (ionako izgledam kao robijas, ni frizura to ne menja emoji1.png) ali moja žena teško da bi "preživela" da ne sme kod frizera neko vreme.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Postoje mobilni frizeri. Imaju svoj auto, nazoves ih, oni dodju kod tebe kuci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

Sta je bilo ko postigao recima "necu da ti kazem da li sam se vakcinisao" - kad je jasno da jeste, ako ide u skolu.

Ja sam za pravo na privatnost, ali isterivati to pravo za inat svima, po pitanju vakcinacije a usred globalne pandemije, je tvrdoglava detinjasta budalastina.

 

Ovde si dotakao vrlo vaznu razliku izmedju prava na privatnost, koje niko pristojan ne bi trebalo da spori i relativizacije sa ciljem kvazi-pravne odbrane javnog delovanja neke javne licnosti, cega bi svako pristojan trebalo da se stidi. Eticki pristup/ponasannje nekog anonimusa i neke javne licnosti nisu u istoj ravni jer nemaju isti krajnji efekat i to nije nista novo. O tome svedoce mnoge javne licnosti koje su se otvoreno stavile na stranu vaksera ili antivaksera i time mobilisu veliki broj ljudi. A moze se biti i javni mufljuz koji nece da se deklarise. Deklarisanje je optional, svako neka stane iza svog (ne)dela. Pri cemu, javne licnosti, iz ociglednih razloga, nose breme vece moralne odogvornosti. A kada se moral i etika nadju na presudnom ispitu/delu ako ne u vanrednim, kriznim situacijama? Dokle dopire i koliki je (potencijalni) efekat delovanja neke javne licnosti a dokle nekog anonimusa? 

 

Prvi put da se slozim sa nasim kontroverznim glavnim epidemiologom Tegnellom: ”Svi su do sada imali mogucnost da se vakcinisu, sto olaksava podelu izmedju vakcinisanih i nevakcnisanih iz eticke i moralne perspektive.”

 

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Crni Bombarder said:

@alpaka Bereta Sidaprotesti u Becu..mozes li napisati nesto vise?
Da li zbog lokdauna ili obavezne vakcinacije najavljene od 01.februara?

Ja bas danas sedeo sa drugarom koji je sinoc dosao iz Beca. Kaze mi da je veliko nezadovoljstvo uvodjenjem lokdauna i da su vakcinisani posebno iziritirani odlukom.

 

 

Protest je vec bio najavljen ranije poslije uvodjenja lockdowna za nevakcinisane, a onda je omasovljen nakon jucerasnje odluke o kompletnom lockdownu i obaveznoj vakcinaciji. Organizator je, kao sto sam vec pisao, neonacisticka stranka FPÖ. Danas je po procjenama policije bilo 35 hiljada ljudi na protestima, a po procjenama FPÖ 100 ili cak vise hiljada. Ono sto sam uspio upratit po snimcima protesta i po drustvenim mrezama prije protesta, tamo su bili vecinom protivnici vakcinacije i razni teoreticari zavjera. U prvim redovima "marsa" bili su neki simpaticni momci u crnom, fantomkama na glavi i miroljubivim transparentima da policija stiti granice i najezdu stranaca umjesto sto njima ogranicava "slobode". Na jednoj od slika sam cak vidio i zastavu treceg Reicha. Vjerujem da je i na protestima bila bas dosta nasih ljudi sa Balkana jer smo nazalost mi i Turci u Austriji najveci protivnici vakcinacije. 

 

Ljudi jesu iziritirani odlukom vlade o kompletnom lockdownu ali vise time sto su uopce dopustili ovako dugo da vakcinacija bude po izboru. Dio vakcinisanih se na neki nacin smatra prevarenim jer ne dobijaju nikakav benefit za svoju gradjansku poslusnost sto meni licno nema smisla. Ocito je da se mnogo ljudi vakcinisalo samo zbog tih benefita. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Danas je po procjenama policije bilo 35 hiljada ljudi na protestima, a po procjenama FPÖ 100 ili cak vise hiljada. Ono sto sam uspio upratit po snimcima protesta i po drustvenim mrezama prije protesta, tamo su bili vecinom protivnici vakcinacije i razni teoreticari zavjera. U prvim redovima "marsa" bili su neki simpaticni momci u crnom, fantomkama na glavi i miroljubivim transparentima da policija stiti granice i najezdu stranaca umjesto sto njima ogranicava "slobode". Na jednoj od slika sam cak vidio i zastavu treceg Reicha. Vjerujem da je i na protestima bila bas dosta nasih ljudi sa Balkana jer smo nazalost mi i Turci u Austriji najveci protivnici vakcinacije. 

 

Ja bih rekla, ”35 hiljada čovekolikih”.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ljudi jesu iziritirani odlukom vlade o kompletnom lockdownu ali vise time sto su uopce dopustili ovako dugo da vakcinacija bude po izboru. Dio vakcinisanih se na neki nacin smatra prevarenim jer ne dobijaju nikakav benefit za svoju gradjansku poslusnost sto meni licno nema smisla. Ocito je da se mnogo ljudi vakcinisalo samo zbog tih benefita. 

Ovo mi,maltene od reci do reci isto,rece danas drugar. On je u Becu vec osam godina.

 

 

20 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ono sto sam uspio upratit po snimcima protesta i po drustvenim mrezama prije protesta, tamo su bili vecinom protivnici vakcinacije i razni teoreticari zavjera. U prvim redovima "marsa" bili su neki simpaticni momci u crnom, fantomkama na glavi i miroljubivim transparentima da policija stiti granice i najezdu stranaca umjesto sto njima ogranicava "slobode".

Tako sam i mislio..ali sam ipak hteo da procitam potvrdu/demanti od nekoga ko je to ispratio.

 

21 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Na jednoj od slika sam cak vidio i zastavu treceg Reicha.

Poseban krug pakla za onog ko je tu zastavu doneo i nosio. :puke:

 

 

22 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Vjerujem da je i na protestima bila bas dosta nasih ljudi sa Balkana jer smo nazalost mi i Turci u Austriji najveci protivnici vakcinacije. 

 

Ni ovo me nimalo ne cudi..ustvari bas zbog toga Austrija ima najmanji % vakcinisanih u EU.
Moja dva drugara koja zive u Becu (to su mi super ortaci i dugogodisnji prijatelji) se jesu vakcinisala,ali mnogi drugi nisu. Upravo jedan od takvih je i okacio neki snimak na svom nalogu na jednoj od dr.mreza sa propratnim tesktom "KRENULI SMO!"

No,najavljena obavezna vakcinacija ce brzo pokazati ko je od njih karakter,a ko pizda licemer. Jer ili ce se vakcinisati i ostati da rade u "fasistickoj drzavi" za 1500-2000 evra (govorim o poslovima koji su prosecni tamo) ili ce se vratiti ovde i "ziveti slobodno" za 300-400-500 evra (kolike su otprilike plate u somborskoj opstini).
Nesto mi govori da ustvari i nece imati dilemu.

Hvala ti na odgovoru. :thumbsup:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kad sam vec svratio.
Da li neko moze da mi kaze da li je u Kanadi uvedena obavezna vakcinacija protiv COVID-a?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Crni Bombarder said:

...

 

No,najavljena obavezna vakcinacija ce brzo pokazati ko je od njih karakter,a ko pizda licemer. Jer ili ce se vakcinisati i ostati da rade u "fasistickoj drzavi" za 1500-2000 evra (govorim o poslovima koji su prosecni tamo) ili ce se vratiti ovde i "ziveti slobodno" za 300-400-500 evra (kolike su otprilike plate u somborskoj opstini).
Nesto mi govori da ustvari i nece imati dilemu.

 

...

 

Čujem da se Austrijanci već plaše da neće imati ko da im ide na bauštele ili da im čisti klozete 😁

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Crni Bombarder said:

No,najavljena obavezna vakcinacija ce brzo pokazati ko je od njih karakter,a ko pizda licemer. Jer ili ce se vakcinisati i ostati da rade u "fasistickoj drzavi" za 1500-2000 evra (govorim o poslovima koji su prosecni tamo) ili ce se vratiti ovde i "ziveti slobodno" za 300-400-500 evra (kolike su otprilike plate u somborskoj opstini).
Nesto mi govori da ustvari i nece imati dilemu.

 

Ja iskreno navijam da se vrate. Tim budalama ovdje nije mjesto jer svojom slobodoumnoscu samo jebu nas koji smo ulozili godine i godine u skolovanje da bi imali dobru poziciju u Austriji. 

 

 

Inace na protestima se njegovalo bratstvo i jedinstvo. Kao i uvijek Balkanci ujedinjeni samo kad trebaju bit idioti.  

 

258631699_431839815276048_5136465484276420820_n.jpg

Edited by alpaka Bereta Sida
  • Like 11
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

...

 

Inace na protestima se njegovalo bratstvo i jedinstvo. Kao i uvijek Balkanci ujedinjeni samo kad trebaju bit idioti.  

 

258631699_431839815276048_5136465484276420820_n.jpg

 

Setio sam se naslova filma „Braća po materi”. Ne znam zašto, ali imam poriv da im spomenem mater. Doduše, ipak neću, nije lepo da kršim forumska pravila.

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da nema uslova da zdravstvene ustanove izađu iz kovid režima i da se to ne može očekivati do sredine decembra.

Lončar je naglasio da, bez obzira na pad broja zaraženih, ne sme biti opuštanja i ponovio da je vakcinacija jedini način za izlazak iz pandemije.

„Ako bi sada prestali sa prijemom pacijenata u KBC 'Dragiša Mišović' i Gradskoj bolnici, sa trenutnim brojem hospitalizovanih, te ustanove ne bi mogle da izađu iz kovid sistema” (...)

 

https://www.politika.rs/sr/clanak/492625/Do-sredine-decembra-nema-uslova-za-izlazak-bolnica-iz-kovid-rezima

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...